Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, koziorozka, azygnerski, blazejh, wp44, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorpkorwin
  • CommentTime18-05-2018
   
  Witam mam problem z wspólnotą mieszkaniową , która nie odpowiada na pisma dotyczące spraw technicznych w mieszkaniu.
  Dokladniej mówiąc złożyłem pisma w sprawie likwidacji grzejnika w kuchni podając argumety o nie używaniu go przez okres 4 lat oraz problemem ustawienia nowych mebli, co ciekawe mieszkanie poniższe dostalo zgodę po tygodniu. Drugie pismo było dotyczące wymiany kabla zasilającego do mieszkania ponieważ będzie płyta indukcyjna , oraz na wymianę ostatniego odcinka rury wodnej który jest stalowy reszta pionu jest plastikowa odcinek znajduję się od połowy mieszkania poniżej do połowy mojego mieszkania a od mojego do mieszkania powyżej idzie plastik, że chciałem ukryć obrzydliwy pion w łazience zabudową zgłosiłem by to wymienili przed zrobieniem zabudowy z regipsu . W sumie tych pism złożyłem już po 3 razy każdy w czasie 3 miesięcy każde pismo zostało podbite pieczątka z data a jeśli pytam o postęp w decyzji , dostaję odpowiedź jest w trakcie . Co robić na takie zagrywki, mam podejrzenie że jest to zemsta za krytykę decyzji w przetargu o wymianę domofonu gdzie wybrano firmę która nie oferowała tego co moja w której okazało sie brak wymiany okablowania i przy zaniku napięcia jest duży problem . Ale czy prywatne niechęci mogą pozwalać na takie podejście co do moich pism ?
 1. Jeśli nie jesteś właścicielem to zwróć się do właściciela.

  Jeśli jesteś właścicielem mieszkania. Domniemam iż każde pismo było wysyłane w trybie poleconym, inaczej do kosza i nie muszą odpowiadać.

  Jeśli są to przesyłki polecone i posiadasz ich numery to:

  Powołaj się na Art 455 KC i wyznacz termin na odpowiedź 7 dni. Poczekaj 14 i podejmij swoje działania bo ich są bezczynne a obligując ich do działania muszą wydać decyzję.

  Grzejnik: To zależy jaka jest instalacja oraz gdzie jest pion. Samemu nie ruszaj bo to może być niezgodne z prawem, grzejniki w większości przypadków są częścią wspólną.
  Elektryka: Nie mogą Ci odmówić inwestycji ale mogą obarczyć kosztami za wyrządzone szkody w części wspólnej.
  Rura: To jest część wspólna. Jeśli rura jest sprawna i nie sparciała to możesz mieć odmowę. Bez sensu mieć część instalacji z jednego materiału a część z drugiego. Dziwię się skoro wszyscy będą mieć korzyści. Pamiętaj iż zabudować możesz ale w sposób umożliwiający dostęp i ewentualną wymianę, jeśli w ramach konsweracji zostanie uszkodzona zabudowa to niestety, nikt nie pokryje tych kosztów.
  •  
   CommentAuthorpkorwin
  • CommentTime18-05-2018
   
  Jestem właścicielem i owe pisma zostały złożone w sekretariacie z podpisem i pieczątka . Grzejnik znajduje się 30 cm od pionu , szkód nie mam jak wykonać bo za ścianą mam licznik a rura o której mową ma 40 lat i wygląda tragicznie zdjęcie też otrzymali nie rozumiem nie zdają sobie sprawy że tam jest duże ciśnienie i jak pęknie to będzie powódź nie zalanie . Ale bardzo dziękuję za kilka informacji pozdrawiam serdecznie
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime24-05-2018
   
  Art 455 KC
  Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.
  co to ma wspólnego z odpowiedzią na pisma wysyłane do Wspólnoty ? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwaleczny
  • CommentTime24-05-2018 zmieniony
   
  Ten artykuł można stosować w przypadku bierności podmiotu i można wyznaczyć termin na złożenie odpowiedzi z zachowaniem staranności
  Art 354
  § 1. Dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.

  § 2. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel.

  Art 355
  § 1. Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność).

  § 2. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.


  korwin może zobligować na mocy art 455 do spełnienia świadczenia przez zarząd wspólnoty ponieważ wykazuje interes prywatny i prawny w modernizacjach które chce przeprowadzić. Zarząd wspólnoty, zarządca, administrator nie mogą odwlekać udzielenia odpowiedzi w nieskończoność a muszą udzielić takiej odpowiedzi w sposób niezwłoczny i nie budzący wątpliwości. Aby nie doszło do powyższej sytuacji wyznacza się termin na udzielenie odpowiedzi w formach grzecznościowych a zarządcy/administratorzy często bezprawnie powołują się na Kodeks Postępowania Administracyjnego. Można w mniej przyjemniej formie i powołać się na konkretne przepisy kodeksu cywilnego wykazując bierność zarządu czy też innego podmiotu.

  Powyższa patologia zadziałała w przypadku mojego administratora, która w rozmowie telefonicznej na brak odpowiedzi po 14 dniach odpowiedziała następująco: "Mnie obowiązują terminy w Kodeksie Postępowania Administracyjnego a nie Pańskie widzimisię". Wezwałem ją poraz drugi pod rygorem i skróciłem termin do 7 dni, otrzymałem odpowiedź niezwłocznie.
 2. "Obowiązek udzielenia odpowiedzi na pisma członków wspólnoty nie został określony wprost w ustawie o własności lokali, jednak wynika pośrednio z jej przepisów, a to z treści art. 27 uwl, zgodnie z którym każdy właściciel ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, czy art. 29 uwl w zakresie dotyczącym prawa kontroli działalności zarządu lub zarządcy (któremu zarząd powierzono w trybie 18 uwl).
  Powyższym uprawnieniom odpowiadają obowiązki zarządu (zarządcy), w tym obowiązek udzielenia wyjaśnień w odpowiedzi na pismo właściciela lokalu dotyczące zarządu nieruchomością wspólną.
  Udzielenie odpowiedzi na pismo właściciela lokalu jest zatem obowiązkiem zarządu (zarządcy, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 18 uwl), przede wszystkim ze względu na treść cytowanych powyżej przepisów (art. 27 uwl i art. 29 uwl).
  Właściciel lokalu może bowiem realizować swoje uprawnienia do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, czy prawo kontroli działalności zarządu (zarządcy, któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 uwl) m.in. poprzez formułowanie pytań, czy sugestii w formie pisemnej.

  Odpowiednich regulacji dotyczących terminu udzielenia odpowiedzi na pisma należy poszukiwać w kodeksie cywilnym, w przepisach regulujących termin wykonania zobowiązania.

  Art. 455 kodeksu cywilnego stanowi, że "jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania."

  Więcej na ten temat w artykule: "Obowiązki zarządu wspólnoty mieszkaniowej – udzielanie odpowiedzi na pisma właścicieli lokali"

  Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

  http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/729-obowiazki-zarzadu-wspolnoty-mieszkaniowej--udzielanie-odpowiedzi-na-pisma-wlascicieli-lokaliPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego