Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

koziorozka, Lysy, Sambor, blazejh, wp44, KubaP, Zarządca, Pablo199, SwietyDiabel, KAROLSKO, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Gdy współwłaściciele nieruchomości podejmą uchwałę by wyjść ze Spółdzielni, czyli żeby przestała ich obowiązywać ustawa Prawo spółdzielcze (ewentualnie gdy wszystkie lokale się wyodrębnią i nastąpi tzw. automatyczne wyjście ze Spółdzielni), to co się dzieje z członkostwem które wcześniej mieli właściciele tych lokali? Nadal je mają czy tracą bezpowrotnie?

    Na pewno niejedna nieruchomość już to przerabiała ale nie mogę nic na ten temat znaleźć w internecie.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime24-06-2018 zmieniony
     
    Przyznam, że nie znam żadnej SM, która przekształciłaby sie we Wspólnotę , bo to jest naprawdę bardzo trudne . Struktury SM twardo bronią statu quo .
    Jest jednak pomysł, gdy SM nie przekształci mniej niż 10 lokali we własność , to lokale nieprzekształcone oraz majątek socjalny będą przekazane w zarząd Gminy .
    Reszta towarzystwa zlikwiduje SM ( potrawa to kilkanaście miesięcy) i zawiązana zostanie Wspólnota . Czy to wypali ...nie wiem . UoWL ; UoGN ;
  2. Nadal je mają czy tracą bezpowrotnie?

    Mają. Można wystąpić ze spółdzielni (art. 22 prawa spółdzielczego)
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19820300210/U/D19820210Lj.pdf
    •  
      CommentAuthorlasica1982
    • CommentTime24-06-2018 zmieniony
     
    Często jest tak że Spółdzielnia ma kilkadziesiąt budynków na oddzielnych działkach gruntowych, wtedy każda jest oddzielną nieruchomością. Gdy w takim budynku wszyscy właściciele przekształcą prawo spółdzielcze własnościowe w pełną własność, ich budynek automatycznie wychodzi ze Spółdzielni. Pytanie czy wciąż będą członkami i muszą np. płacić za użytkowanie wieczyste terenów wspólnych (jak plac zabaw i parking).
  3. https://prawonieruchomosci24.pl/interpretacje-przepisow/zapoznaj-sie-z-etapami-procesu-wyodrebnienia-wspolnoty-mieszkaniowej-ze-spoldzielni-1396.html
    lasica1982:Często jest tak że Spółdzielnia ma kilkadziesiąt budynków na oddzielnych działkach gruntowych, wtedy każda jest oddzielną nieruchomością. Gdy w takim budynku wszyscy właściciele przekształcą prawo spółdzielcze własnościowe w pełną własność, ich budynek automatycznie wychodzi ze Spółdzielni. Pytanie czy wciąż będą członkami i muszą np. płacić za użytkowanie wieczyste terenów wspólnych (jak plac zabaw i parking).
    Logika wskazywałaby, że tak, jeśli wspólne i ma się do tego prawo (jako członek), to należy partycypować...
    •  
      CommentAuthorlasica1982
    • CommentTime26-06-2018 zmieniony
     
    Już znalazłem odpowiedź w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych:

    Art. 3. 7. Członkostwo w spółdzielni ustaje także w przypadkach określonych w art. 24^1 ust. 1 i art. 26. Do osób, które w następstwie tego utraciły członkostwo w spółdzielni, przepisy art. 108b ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze dotyczące członków spółdzielni stosuje się odpowiednio.

    Art. 24^1. 1. Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Do podjęcia uchwały stosuje się odpowiednio przepisy tej ustawy.

    Art. 26. 1. Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

    Tak więc tracą członkostwo bezpowrotnie.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego