Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthormov45
  • CommentTime25-06-2018
   
  Witam, zastanawiam się nad zakupem miejsca postojowego w garażu podziemnym (akt notarialny). Poczytałem trochę na temat takiej własności i się delikatnie przeraziłem, ponieważ wydając 30K praktycznie mogę to miejsce zafundować innym mieszkańcom lub ludziom postronnym i żadne służby oraz prawo mnie nie chroni. Chodzi o to, że ktokolwiek może na moim miejscu postawić auto a ja nic z tym nie mogę zrobić! Ustawodawca raczej nie chce uregulować tej kwestii, a dzikich amatorów cudzych miejsc nie brakuje. Jedyne co mogę to zgodnie z prawem podać gościa do sądu jeśli będę wiedział do kogo należy auto - ale to jest kpina, mogę też wywiesić cennik za parkowanie, ale ściągalność czegoś takiego także graniczy z cudem. Także w grę wchodzi mechaniczne zabezpieczenie miejsca przez słupek parkingowy i tu pytanie, na ile takie rozwiązanie przy pełnej własności jest zgodne z prawem oraz ewentualnymi regulaminami wspólnoty, chodzi mi o to czy zarząd może mi zakazać montażu takowego urządzenia. W innym wariancie nie widzę sensu zakupu takiego miejsca... chyba, że jest coś o czym nie wiem?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime25-06-2018 zmieniony
   
  A akcie notarialnym będziesz miał zapisane że jesteś właścicielem lub wyłącznym użytkownikiem miejsca postojowego nr. Zależnie o formy prawnej wyodrębnienia hali garażowej. Czyli będzie ci przysługiwała co najmniej taka ochrona tej własności, jaka przysługuje właścicielowi lub posiadaczowi rzeczy.

  Słupki, a nawet zapory betonowe, to norma. Byle w obrębie miejsca. Każdy właściciel/użytkownik może je stawiać, a zakazy wspólnoty nie mają tu mocy prawnej.
  •  
   CommentAuthormov45
  • CommentTime26-06-2018
   
  Czyli nawet jeśli garaż jest na poziome -1 mogę sobie na swoim miejscu wstawić blokadę parkingową, mając oczywiście akt własności miejsca
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime26-06-2018 zmieniony
   
  Chyba że w akcie notarialnym zobowiążesz się, że blokady nie postawisz. Zasada jest taka że to jest twoja własność i stawiasz.

  Deweloper pierwszy skorzysta z takiej blokady.
  •  
   CommentAuthormov45
  • CommentTime26-06-2018
   
  "Deweloper pierwszy skorzysta z takiej blokady."

  Chodzi ci o blokadę w wpisaną w akt notarialny? Napiszą, że takowej nie można zainstalować?
 1. mov45:Witam, zastanawiam się nad zakupem miejsca postojowego w garażu podziemnym (akt notarialny). Poczytałem trochę na temat takiej własności i się delikatnie przeraziłem, ponieważ wydając 30K praktycznie mogę to miejsce zafundować innym mieszkańcom lub ludziom postronnym i żadne służby oraz prawo mnie nie chroni. Chodzi o to, że ktokolwiek może na moim miejscu postawić auto a ja nic z tym nie mogę zrobić! Ustawodawca raczej nie chce uregulować tej kwestii, a dzikich amatorów cudzych miejsc nie brakuje. Jedyne co mogę to zgodnie z prawem podać gościa do sądu jeśli będę wiedział do kogo należy auto - ale to jest kpina, mogę też wywiesić cennik za parkowanie, ale ściągalność czegoś takiego także graniczy z cudem. Także w grę wchodzi mechaniczne zabezpieczenie miejsca przez słupek parkingowy i tu pytanie, na ile takie rozwiązanie przy pełnej własności jest zgodne z prawem oraz ewentualnymi regulaminami wspólnoty, chodzi mi o to czy zarząd może mi zakazać montażu takowego urządzenia. W innym wariancie nie widzę sensu zakupu takiego miejsca... chyba, że jest coś o czym nie wiem?

  To prawda, w przypadku zajęcia miejsca przez intruza, nikt ci nie pomoże (żadna służba)...
  W prawdzie można wezwać na własny koszt holownik i przestawić w pobliskie wolne miejsce, ale niewielu podejmuje się tej usługi, jeśli nie jesteś właścicielem auta. Jeżeli miałbym taki przypadek, nie wahałbym się zamontować blokadę by ustrzec przed kolejnymi.
  Ale nie demonizowałbym, tak często się to nie zdarza, ze trafiasz bezczelnego chama... (przynajmniej nie tak często jak na tym forum, w dodatku są nadmiernie aktywni :wink:)
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego