Opłaty c.d.

radzioradzio Użytkownik
edytowano czerwca 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam pytanie na dziś: parę lat temu zmarł właściciel mieszkania sprawa spadkowa nie została przeprowadzona do dziś . w mieszkaniu tym mieszka jego córka ( z mojej wiedzy wynika iż jest sporządzony testament w którym własciciel mieszkania przepisał je tej właśnie córce ) po jego śmierci poprzednie zarządy (dwa) wszystkie opłaty wypisywały na córkę nowy zarząd przysłał opłaty wypisane na zmarłego i teraz pozostaje pytanie jeżeli jest uchwała wspólnoty dotycząca opłat na nazwisko córki to czy ma ona moc prawną?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    parę lat temu zmarł właściciel mieszkania sprawa spadkowa nie została przeprowadzona do dziś
    wszystkie opłaty wypisywały na córkę nowy zarząd przysłał opłaty wypisane na zmarłego
    zaliczka na właściciela lokalu /zmarłego /wpłaty na córkę, która opłacała. Bez podziału majątku nic nie może ulec zmianie . Wspólnota może wnieść do sądu wniosek o ustalenie kuratora masy spadkowej .
    Kurator spadku zarządza spadkiem do czasu objęcia go przez spadkobierców. Jeśli to konieczne, może sprzedać niektóre składniki spadku zgodnie z przepisami o egzekucji
    http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/849045,kurator-spadku-spadek-sad-spadkobierca.html
    
    W[b]brew pozorom wspólnoty mieszkaniowe nie są w takich sytuacjach bezbronne.[/b] Niestety bardzo często zarządy wspólnot w takich patologicznych sytuacjach [b]nie robią nic[/b], choć [u]w prosty sposób mogłyby doprowadzić do uregulowania sytuacji.
    [/u]
    Jeżeli właściciel lokalu zmarł i nie można ustalić jego spadkobierców i nikt nie reguluje spraw spadkowych, Wspólnota mieszkaniowa powinna jak najszybciej wystąpić do sądu o ustanowienie[b] kuratora masy spadkowej.[/b] Wniosek taki wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania zmarłego właściciela lokalu.
    
     Od wniosku o ustanowienie kuratora masy spadkowej pobiera się opłatę stałą w wysokości 50 złotych.
    
    http://www.administrator24.info/artykul/id131,prawo-spadkowe-dla-wspolnot-mieszkaniowych?p=2
    
  • Opcje
    radzioradzio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a może jakaś podstawa prawna?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    (...)
    Art. 666 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (tekst jednolity - Dz.U. 2014 poz. 101 z późn. zm.) stanowi, że [font=Georgia][b][i]"Do czasu objęcia spadku przez spadkobiercę sąd czuwa nad całością spadku, a w razie potrzeby ustanawia kuratora spadku"[/i][/b].[/font] Jeśli dany spadek nie ma sporządzonego spisu inwentarza (spis zawartości spadku), wówczas sąd może postanowić o jego sporządzeniu.
    


    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/733-gdy-wspolnota-mieszkaniowa-nie-moze-ustalic-spadkobiercow

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2248-oplaty-za-lokal-po-smierci-wlasciciela

    i jeszcze jeden opis sytuacji

    https://www.doradcazarzadcy.pl/pytania-do-eksperta/57/
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    radzioradzio Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kuba p może i jestem leniem haha ale ten link dopiero teraz mi się pojawił ale jestem prostym człowiekiem i nie bardzo pojmuję ten cały prawniczy bełkot . jeżeli jest uchwała wspólnoty podjęta na nazwisko córki zmarłego to ma ona moc prawną czy nie? jutro jest zebranie z nowym zarządcą i ta pani chce wiedzieć co ma mówić bo nowy zarządca pomimo uchwały wspólnoty podniósł jej opłaty za palaczy fundusz remontowy kotłowni itp do wysokości 100% (uchwała mówi o 30%)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    (...)
    jutro jest zebranie z nowym zarządcą i ta pani chce wiedzieć co ma mówić bo nowy zarządca pomimo uchwały wspólnoty podniósł jej opłaty za palaczy fundusz remontowy kotłowni itp do wysokości 100% (uchwała mówi o 30%)
    odpowiedź już otrzymałeś ...w innym wątku

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/8258/oplaty/#Item_0
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    Każda uchwała zachowuje zawsze moc wobec właścicieli lokali we wspólnocie. Jeśli uchwała dotyczy np. opłat, to nie ma prawnego znaczenia czyje nazwiska się w niej wymienia, bo właścicielem jest ten, kto dysponuje aktem własności, a nie ten kogo wymienicie w uchwale.

    Czyli uchwała rodzi bezpośrednio zobowiązanie córki wobec wspólnoty, i ile córka jest już właścicielką mieszkania. Jeśli nie jest, to opłat dochodzi się na zasadach ogólnych i taka uchwała może być jednym z dowodów ponoszonych kosztów przez wspólnotę. Tyle że nie jedynym i pośrednim.

    O przyczyny podwyżki pytać zarządcę, potem pytać na forum.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2018
    [cite] blazejh:[/cite]Każda uchwała zachowuje zawsze moc wobec właścicieli lokali we wspólnocie.
    Dopóki nie zostanie zmieniona /uchylona inną uchwałą właścicieli lokali .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.