Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, wp44, KubaP, Miodownik, Iwona 71, Lok93P, monikakb, gab, IwonaB, KAROLSKO, man, Zarzadca.pl, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Dzień dobry. Jak podzielić koszty wywozu śmieci w kamienicy, w której jest 9 lokali mieszkalnych, w których mieszka 21 osób oraz 2 lokale użytkowe, które produkują niewiele śmieci i mają małe obroty. Dodatkowo jeden z mieszkańców ma zgłoszoną działalność w swoim mieszkaniu (księgowość). Koszty wywozu śmieci dla nieruchomości z działalnością są w tym przypadku niemal dwukrotnie wyższe, niż dla takiej samej nieruchomości bez działalności. Przeliczyć wszystko na osoby? Inaczej dla przedsiębiorców, a inaczej dla mieszkańców? Przepisy są mało precyzyjne.
 2.  
  Janek_dz:Dzień dobry. Jak podzielić koszty wywozu śmieci w kamienicy,
  zgodnie ze złożonymi deklaracjami / oświadczeniami ; wg Regulaminu Gminnego ws gospodarki odpadami - o regulamin pytaj w Gminie.

  np. https://czysta.um.warszawa.pl/web/strony/deklaracja UoWL ; UoGN ;
 3. Regulamin (np. https://czysta.um.warszawa.pl/web/strony/deklaracja ) nie precyzuje jak podzielić kwotę do zapłaty na poszczególnych użytkowników, czyli mieszkańców i prowadzących działalność.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime26-07-2018 zmieniony
   
  Regulamin nie precyzuje i wasza deklaracja do wywozu też nie precyzuje, bo gmina (żadna gmina) nie zbiera śmieci od budynku wielorodzinnego zamieszkałego wg podziału, o jakim piszesz.

  Teoretycznie możesz wprowadzić uchwałą wewnętrzny podział kosztów wywozu śmieci w inny sposób niż od i wielkości gospodarstw i od ilości osób . Najlepiej zgodny z chociaż z ustawą, jeśli nie z regulaminem gminy. Radosna twórczość wspólnot w temacie śmieci wciąż nie jest zabroniona.

  Ale nie radziłbym, między innymi dlatego, że Twój sposób zawsze będzie sprzeczny z treścią deklaracji śmieciowej. Raczej nie powinien i to z kilku względów.

  ps. Osoby w waszym budynku już były liczone, bo wasza deklaracja tak każe.
 4. Jak to "gmina (żadna gmina) nie zbiera śmieci od budynku wielorodzinnego zamieszkałego wg podziału, o jakim piszesz" ? Przecież niemal wszystkie miejskie budynki wzdłuż ulic mają na dole sklepy, a na górze mieszkania
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime26-07-2018 zmieniony
   
  Mówimy o deklaracji D-ZW w gminie m.Warszawa? Budynek mieści się w definicji wielorodzinnego mieszkalnego?

  Popatrz sobie na kryteria naliczana łącznej opłaty śmieciowej w tej deklaracji.

  W całym kraju w takich budynkach mieszkalnych gminy zbierają albo wg osób, albo m3 wody (uchowały się jeszcze takie gminy), albo od powierzchni mieszkalnej lokali. Działalność gospodarcza w lokalu nie gra roli i ustawa o tym milczy.


  Jednak dla kombinujących ze śmieciami pod górę jest furtka. Jest mnóstwo orzeczeń karzących obciążać mieszkańców wg udziałów, pomimo że każdy system naliczania w każdej gminie jest inny od systemu udziałowego. Także jak chcesz wewnętrznie obciążyć sklepy inaczej niż mieszkania, to wg udziałów i koniecznie dodatkowo na podstawie art 12 ust 3 uwol, jeżeli jest to uzasadnione, a sklepy niedostatecznie duże żeby płaciły więcej. I nie rozwiązuje to rzekomego problemu z biurem rachunkowym. Jak pisałem - odradzam.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-07-2018 zmieniony
   
  blazejh:Regulamin nie precyzuje i wasza deklaracja do wywozu też nie precyzuje, bo gmina (żadna gmina) nie zbiera śmieci od budynku wielorodzinnego zamieszkałego wg podziału, o jakim piszesz.

  W całym kraju w takich budynkach mieszkalnych gminy zbierają albo wg osób, albo m3 wody (uchowały się jeszcze takie gminy), albo od powierzchni mieszkalnej lokali. Działalność gospodarcza w lokalu nie gra roli i ustawa o tym milczy.
  blazejh: - Raz się wypowiadasz tylko o konkretnym przypadku Warszawy, to znowu uogólniasz swoje przemyślenia do całego kraju, a tak nie jest, jak napisałeś .

  pogmerałam trochę w sieci i znalazłem taki Wrocław
  http://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/29115/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-zlozenie-deklaracji-osoby-fizyczne
  http://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/28769/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi-zlozenie-deklaracji-osoby-prawne

  Tam Wspólnota musi złożyć deklaracje zbiorczą + załącznik ''O''
  W załączniku są wyliczone opłaty: ile ; za jaki lokal .
  Z tego co zrozumiałem, odrębnie jest naliczanie za lokale mieszkalne (od osoby albo od m2 pul) i odrębnie za lokale użytkowe,
  które muszą się określić (złożyć deklaracje u Zarządcy / Administratora) ile m3 "produkują" odpadów

  Pewnie Gmina to, jakoś później sprawdza, zwłaszcza lokale użytkowe. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime26-07-2018 zmieniony
   
  Osoby fizyczne i prawne składają we Wrocławiu trochę odmienne deklaracje, ale kryteria naliczania są te same. Kryterium hybrydowe: pow. lokalu/domku i liczby mieszkańców.

  Załącznik "O" mają wspólny i tak samo: wylicza się tylko wg. pow.lokalu i liczba mieszkańców.

  Około jednej trzeciej gmin stosuje jakąś metodę nieformalnie hybrydową tzn. wyznaczają różne wielkości gospodarstw domowych i naliczają opłaty nie tylko od liczby gospodarstw domowych/ilości mieszkańców, ale również od liczby mieszkańców zamieszkujących poszczególne gospodarstwa domowe i/lub w połączeniu z metrażem lokali (Wrocław).

  W Gliwicach, Koszalinie oraz Zambrowie są opłaty od czystej powierzchni mieszkalnej i są ustalane wg stopni wielkości mieszkań, gdzie do określonej granicy (ok. 50m2) stosuje się stawki wysokie, a powyżej tej granicy – stawki degresywne.

  Na każdym przykładzie widać, że ustalanie opłat przez gminy wg kryterium prowadzonej (deklarowanej??) działalności w mieszkaniu byłoby wprost sprzeczne z art. 6 r. u.c.p.g.

  Ale jak pisałem, wspólnota w naliczeniu wewnętrznym w zasadzie ma do wyboru dwie rożne ustawy oraz dodatkowo duże pole użycia własnej wyobraźni.
  Czyli nie ma przeszkód, żeby sobie naliczać nawet "od wody", a gminie płacić od osób itp. Sądy każą naliczać "od udziału".
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-07-2018 zmieniony
   
  Około jednej trzeciej gmin stosuje jakąś metodę nieformalnie hybrydową
  a może to ta twoja opcja jest hybrydowa , bo z twoje tezy wynika, że tylko ty robisz poprawnie inni coś naciągają , mataczą , hybrydują .

  Nie wystarczy napisać: tak myliłem się są rożne metody naliczania i składania deklaracji, nie ma jednolitego sytemu?

  Ale jak pisałem, wspólnota w naliczeniu wewnętrznym w zasadzie ma do wyboru dwie rożne ustawy oraz dodatkowo duże pole użycia własnej wyobraźni.
  Czyli nie ma przeszkód, żeby sobie naliczać nawet "od wody", a gminie płacić od osób itp. Sądy każą naliczać "od udziału".
  uważam, że tak robić nie można, Prawo lokalne obowiązuje wszystkich i nie można go sobie zmieniać do woli, jak się komu podoba - wg blazejh

  Naliczenie opłat wewnątrz wspólnoty winno się odbywać na podstawie złożonej deklaracji przez właściciela lokalu, wspólnota musi taką deklaracje przyjąć
  i na jej podstawie naliczyć wg zasad obowiązujących w danej Gminie .
  UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime26-07-2018
   
  Nie ma takiego obowiązku, ale zgadzam się, że tak być powinno. I tak się robi najczęściej przecież. Dlatego odradzałem kombinowanie z innym kryterium niż przewidziane w ustawie i ewentualnie w wyrokach.

  Prawo obowiązuje wszystkich. Luki prawne wypełniamy z głową.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-07-2018
   
  Nie ma takiego obowiązku
  jednak nie przyznasz się do błędu, jaki popełniłeś

  Należało by napisać: tak myliłem się są rożne metody naliczania i składania deklaracji, nie ma jednolitego sytemu?


  kombinowanie z innym kryterium niż przewidziane w ustawie i ewentualnie w wyrokach. .
  wspólnota w naliczeniu wewnętrznym w zasadzie ma do wyboru dwie rożne ustawy oraz dodatkowo duże pole użycia własnej wyobraźni.
  wyroki sądowe są tam, gdzie są tacy, jak ty twierdzący :

  "Czyli nie ma przeszkód, żeby sobie naliczać nawet "od wody", a gminie płacić od osób itp. Sądy każą naliczać "od udziału".

  Należy się trzymać prawa lokalnego, jakie uchwaliła Gmina na podstawie ustawy, a będzie OK. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime27-07-2018
   
  Luki wypełniamy z głową, a forum czytamy ze zrozumieniem. Autor wątku na pewno wszystko zrozumiał.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-07-2018 zmieniony
   
  blazejh:Luki wypełniamy z głową, a forum czytamy ze zrozumieniem.
  Czytamy , czytamy ... i przyznajemy się do popełnionych gaf ( ale to wszystkich nie dotyczy :smile:)
  ja też zrozumiałem wszelkie wpisy i to z "naddatkiem",
  a autor wątku ... no cóż, pojechał na urlop :surfing: UoWL ; UoGN ;
 5. Janek_dz:Dzień dobry. Jak podzielić koszty wywozu śmieci w kamienicy, w której jest 9 lokali mieszkalnych, w których mieszka 21 osób oraz 2 lokale użytkowe, które produkują niewiele śmieci i mają małe obroty. Dodatkowo jeden z mieszkańców ma zgłoszoną działalność w swoim mieszkaniu (księgowość). Koszty wywozu śmieci dla nieruchomości z działalnością są w tym przypadku niemal dwukrotnie wyższe, niż dla takiej samej nieruchomości bez działalności. Przeliczyć wszystko na osoby? Inaczej dla przedsiębiorców, a inaczej dla mieszkańców? Przepisy są mało precyzyjne.
  Moim zdaniem nie ma tu jakiejś wielkiej filozofii. Wybierasz i wypełniasz odpowiednią deklarację, odnoszącą się zarówno do lokali zamieszkałych jak i użytkowych: D-M.
  Zajmujący lokal użytkowy deklaruje ilość odpadów w m3 a ten od księgowości od m3 + ilość mieszkańców w gosp.
  Janek_dz:Regulamin (np. https://czysta.um.warszawa.pl/web/strony/deklaracja ) nie precyzuje jak podzielić kwotę do zapłaty na poszczególnych użytkowników, czyli mieszkańców i prowadzących działalność.
  Ale precyzuje to uchwała Rady Miasta, gdzie są wskazane wysokości opłat...

  Nowy doklejony: 30.07.18 21:59
  KubaP:jednak nie przyznasz się do błędu, jaki popełniłeś Należało by napisać: tak myliłem się
  :bigsmile: masz bracie tupet pisać komuś coś takiego... nic, tylko pozazdrościć :clap:
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego