Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

azygnerski, blazejh, KubaP, Sambor, FikcyjnyNick, ANNAMARIA, drag123, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime29-07-2018 zmieniony
     
    W kraju susza . Do tej pory wystarczały nam wody zgromadzone w studniach chłonnych. Grupka "miłośników zieleni" złożyła wniosek o wybudowanie studni głębinowej . Metr bieżący = 1000 zł netto.

    Zarząd uważa, że wystarczy odwiert dla wody podskórnej ( jak na działkach ROD)
    Byli już spece ( z różdżką) od budowy studni. Jedni twierdzą, że na głębokości 8-10 m będzie woda , drudzy, że dopiero na 70 m będzie woda .
    Problem w tym, że wyznaczony punkt do odwiertu różni się ok 8 m jeden od drugiego. Z map geodezyjnych wiemy, że do głębokości 6 m mamy kurzawkę.

    Komu zlecić roboty ? tym do "wody podskórnej" czy tym od "wody głębinowej"? UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthorHaneczka
    • CommentTime29-07-2018 zmieniony
     
    Grupka "miłośników zieleni" złożyła wniosek o wybudowanie studni głębinowej

    Ale... czy ta grupa "miłośników zieleni" jest przekonana, że będzie właścicielem wody w tej studni głębinowej? :cool: Przepisy w tej materii ulegają zmianie. Jest już nowelizacja ustawy: Prawo Wodne, która ma wejść w życie 2021 roku, ale... nie znam szczegółów. Natomiast wiem, że już funkcjonuje na akwenach wodnych tzw. opłata denna, która okazała się dla wielu wielkim zaskoczeniem.
    Prawdopodobnie wybudowanie tego typu studni wiąże się również z obowiązkiem wykonania instalacji ściekowej i ponoszeniem opłat za odprowadzanie ścieków.
    Prawnie to nie jest taka prosta sprawa...

    https://portalkomunalny.pl/prawo-wodne-z-duza-nowelizacja-373265/

    Informacja w temacie obowiązujących przepisów wcześniej:

    http://www.serwisprawa.pl/artykuly,28,23175,czy-wiesz-czym-jest-prawo-wlasnosci-wody


    No i jeszcze jedna ważna informacja w związku z nowelizacją prawa wodnego. W styczniu 2018 roku powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

    https://wroclaw.rzgw.gov.pl/pl/articles/2/1494/PANSTWOWE_GOSPODARSTWO_WODNE_WODY_POLSKIE

    Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2018 r., na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. (Dz. U. poz. 1566), została utworzona państwowa osoba prawna pod nazwą: Państwowej Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

    Zgodnie z art. 527 ustawy – Prawo wodne, z dniem wejścia w życie ustawy należności, zobowiązania, prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej, będących państwowymi jednostkami budżetowymi, stają się odpowiednio należnościami, zobowiązaniami, prawami i obowiązkami PGW Wód Polskich.
    •  
      CommentAuthorwp44
    • CommentTime3-08-2018 zmieniony
     
    wp44
    KubaP: Z map geodezyjnych wiemy, że do głębokości 6 m mamy kurzawkę.
    Sprawdź, czy to na pewno były mapy geodezyjne. : )

    Haneczka: czy ta grupa "miłośników zieleni" jest przekonana, że będzie właścicielem wody w tej studni głębinowej?
    Woda jest dobrem publicznym, nie jest własnością właściciela gruntu. Tak, jak powietrze, którym oddychamy. Jeśli znajdujemy się na terenie danego właściciela i oddychamy, to nie oznacza, że zużywamy jego prywatne powietrze.

    Jak mówią przepisy, "właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie".
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime3-08-2018 zmieniony
     
    wp44:
    KubaP: Z map geodezyjnych wiemy, że do głębokości 6 m mamy kurzawkę.
    Sprawdź, czy to na pewno były mapy geodezyjne. :bigsmile:
    tak to były mapy geodezyjne. A o kurzawce to wiemy, bo parę lat temu za płotem robili odwierty ....

    Haneczka: czy ta grupa "miłośników zieleni" jest przekonana, że będzie właścicielem wody w tej studni głębinowej?
    tak wiemy .
    Wiemy, też dzięki powołanej spółce PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO WODNE WODY POLSKIE trzeba będzie bulić jakieś ... 0,75 zł/ m3 zużytej wody...:bigsmile: UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego