Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, wp44, KubaP, Miodownik, Iwona 71, Lok93P, monikakb, gab, IwonaB, KAROLSKO, man, Zarzadca.pl, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime31-07-2018
   
  Do tej pory dokonywalismy wpłat funduszu remnotowego na osobne konto, były dwa- jedno na fundusz drugie na opłaty na media i koszty zarządu. Teraz chcemy założyc dla każdego własciciela osobne konta rozrachunkowe, czy może być jedno konto do wpłat dla włascicieli i z tego konta przekazywano by wpłaty dot. funduszu na osobne łączne konto?

  Drugie pytanie czy na złożenie wniosku do prokuratora na poprzedni zarząd potrzebna jest uchwała właścicieli?
 1. drops:Do tej pory dokonywalismy wpłat funduszu remnotowego na osobne konto, były dwa- jedno na fundusz drugie na opłaty na media i koszty zarządu. Teraz chcemy założyc dla każdego własciciela osobne konta rozrachunkowe, czy może być jedno konto do wpłat dla włascicieli i z tego konta przekazywano by wpłaty dot. funduszu na osobne łączne konto?

  Drugie pytanie czy na złożenie wniosku do prokuratora na poprzedni zarząd potrzebna jest uchwała właścicieli?
  Kwestia rachunków bankowych, ilości kont i transferów pomiędzy nimi, to wyłącznie wasza sprawa. Przepisy nie wchodzą tak szczegółowo w sposób prowadzenia rozliczeń, jest powiedziane, że mają się odbywać przez rachunek bankowy (nawet nie precyzują, czy ma to być rachunek WM czy np. prywatnej osoby).
  Porównałbym kilka ofert banków i korzyści jakie oferują dla wspólnot, z uwzględnieniem kosztów w opcji takiej czy innej...

  Uważam, że nie jest konieczna uchwała, każdy kto jest pokrzywdzony lub ma wiedzę o popełnieniu (możliwości popełnienia) przestępstwa może takiego zgłoszenia dokonać. Jednak byłoby chyba rozsądne zorientować się, kto czuje się pokrzywdzony i kto z właścicieli ma życzenie występować w charakterze świadka...
  Osobiście, przed złożeniem doniesienia, skonsultowałbym się z prawnikiem/adwokatem, żeby ocenił wartość dowodową i ewentualnie pomógł przygotować pismo.
 2.  
  Dziwne trochę pytanie zadałeś, bo zasadniczo Ilość kont w banku nie ma związku z tym jak prowadzisz rozrachunki. Jeśli nie jesteś księgowym to oczywiści im prościej, tym lepiej. Tj. dwa konta do wpłat = dwa konta rozrachunkowe na właściciela lokalu. I masz proste księgowania z dwóch różnych wyciągów bankowych na dwa różne konta rozrachunkowe

  Nie ma jednak przeszkód, żeby z jednej wpłaty trafiały kwoty nawet na kilka kont rozrachunkowych. Tyle że w zeszycie w kratkę, czy nawet exelu, raczej tego nie rób.

  Jeśli chcesz prowadzić proste i czytelne rozrachunki związane z funduszem remontowym, to pozostaw osobne konto bankowe dla tego funduszu. To go własnie nie likwiduj.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime31-07-2018 zmieniony
   
  drops:Do tej pory dokonywalismy wpłat funduszu remnotowego na osobne konto, były dwa- jedno na fundusz drugie na opłaty na media i koszty zarządu.
  Teraz chcemy założyc dla każdego własciciela osobne konta rozrachunkowe,
  a gdzie te konta rozrachunkowe mają być zrobione?, .... też w banku?

  drops:Drugie pytanie czy na złożenie wniosku do prokuratora na poprzedni zarząd potrzebna jest uchwała właścicieli?
  zanim polecisz do prokuratury niech oceni materiał dowodowy ktoś ,z jakieś kancelarii prawnej.


  drops:ponieważ jesteśmy mała wspólnotą

  czyli jaką, ile lokali? 3,5 ,7 ?
  nie odpowiedziałaś na to pytanie UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthordrops
  • CommentTime31-07-2018
   
  Jesteśmy dużą wspólnotą , mamy ponad 270 lokali . W mojej wypowiedzi nie ma zacytowanego przez Ciebie zdania - to do Kuby.
  Chcemy założyć dla każdego właściciela rachunek bankowy taki jaki każdy z nas ma np u operatora telefonicznego - indywidualny dla danej osoby. Co do prokuratora to oczywiste, że materiał musi wskazywać na konkretne szkodliwe działania. Do tej pory, a przejrzałam wszystkie umowy z firmamy zew,. na reklamę i inne usługi włos na głowie się jeży. Nikt sobie nie zawracał głowy czymś takim jak czynnosci przekraczajace zwykły zarząd, czy interes wspólnoty. Prawo dla nich nie istniało.
 3. Chcemy założyć dla każdego właściciela rachunek bankowy taki jaki każdy z nas ma np u operatora telefonicznego - indywidualny dla danej osoby.

  Nie masz na co kasy wydawać?
  Posłuchaj Błażeja - maksymalnie dwa konta i dostęp do nich tylko dla dwu członków wspólnoty, nie dla administratora.
  Zanim polecisz do prokuratora - pogadaj z prawnikiem. Może to raczej powinno być oskarżenie prywatne, nie karne. Może nie było jawnych nadużyć, może...
 4.  
  Tobie chyba chodzi o usługi płatności masowych!!!

  Może być konieczne podpisanie odpowiedniej umowy z bankiem. Pytaj w banku i u dostawcy oprogramowania.

  Bank generuje indywidualne wirtualne konta bankowe dla właścicieli. Do wygenerowania indywidualnych numerów kont bankowych, potem konieczne jest określenie księgowania na kontach księgowych w programie. Dlatego ci od programu zachcą, być może, poznać waszą umowę z bankiem.

  I dopiero w programie określasz sposób księgowania, przykładowo na jednym koncie rozrachunkowym, czy z rozdziałem np. osobno na media, na eksploatację oraz fundusz remontowy.

  To jest rodzaj usługi bankowej i nie myl tych kont wirtualnych z rozrachunkowymi we wspólnocie chociaż jakiś związek jest, bo nowa usługa w banku pozwoli wprowadzić bardziej szczegółowe rozrachunki. Może to być sensowne jedynie na przełomie lat. I to na pewno coś kosztuje dodatkowo.


  Osobne rachunki bankowe to tez zła nazwa, bo żadne nowe rachunki nie powstają.
 5. drops:Chcemy założyć dla każdego właściciela rachunek bankowy taki jaki każdy z nas ma np u operatora telefonicznego - indywidualny dla danej osoby
  no i brawo TY! Bardzo rozsądna opcja przy tej ilości właścicieli, tez mamy subkonta, każdy ma indywidualny identyfikator, łatwo wychwycić zaległości.
 6.  
  drops:Jesteśmy dużą wspólnotą , mamy ponad 270 lokali . W mojej wypowiedzi nie ma zacytowanego przez Ciebie zdania - to do Kuby.
  sorry , pomyliłem wątki i uczestników :shamed:

  drops:Chcemy założyć dla każdego właściciela rachunek bankowy taki jaki każdy z nas ma np u operatora telefonicznego - indywidualny dla danej osoby.
  aaaa... chodzi ci o masowe płatności , indywidualne konta do wpłat dla każdego właściciela odrębnie .

  Polega to na tym, że wspólnota posiada w banku dwa konta i .... wirtualnie dla celów wpłacania środków jest utworzonych 270 pod-kont. Takie pod-konta tworzy operator programu komputerowego na podstawie danych uzyskanych z banku ("środek konta bankowego" / zazwyczaj są to 4 stałe cyfry po numerze banku)

  Uważam, że musisz mieć tu dwa konta :
  Utrzymanie lokalu i media + Utrzymanie NW - jedno koto
  oraz odrębne konto na Fundusz celowe - fundusz remontowy NW

  Koszt takiego indywidualnego konta dla banku to ok 30 groszy /m-c .

  Możecie jeszcze załatwić sobie u Administratora dostęp do e-konta lokalu .

  Każdy właściciel będzie miał dostęp do swoich danych osobowych i rozliczeń ze wspólnotą.
  Taki dostęp może być odrębny dla każdego posiadanego lokalu lub tzw zbiorcze konto rozliczeniowe dla tych wszystkich lokali, które posiada w danej WM właściciel.(np. lokal +MP+G+LU)

  Które jest lepsze ? to zależy dla kogo i w jakim celu będą wykorzystane przez Zarząd / Administratora ... UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego