Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, gab, koziorozka, blazejh, azygnerski, wp44, Phantos, t66, Haneczka, Emilia, maggi, ninor, Do-da, abadaba7, tajfun, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthoralim
  • CommentTime27-09-2018
   
  Witam, Zarząd naszej wspólnoty twierdzi ,że nie posiada sal i obrotów na kontach księgowych (obowiązuje plan kont przyjety uchwałą) na koniec poprzedniego roku. Na pytanie jak zostało sporzadzone sprawozdanie finansowe (nadal głosowane) twierdzi,ze na podstawie dokumentów a sald nie otrzymał od firmy administrujacej. Rok konczy się z dużą stratą. Jak zmusić zarzad do okazania sald i obrotów?Czy są jakieś mozliwosci prawne badz skarbowe?
 1. Co było podstawą sporządzenia i złożenia przez Zarząd deklarację podatkową CIT-8 ?
  Bieżąca działalność Wspólnoty była oparta na rozliczaniu się z usług świadczonych dla wspólnoty. Więc były faktury, wyciągi bankowe. Nawet nie będąc księgowym, każdy z przedstawicieli Zarządu jest w stanie wykonać zestawienie poszczególnych rozrachunków. Na zasadzie budżetu domowego.
  Jeżeli są rachunki, są też i płatności, a stąd prosta droga do salda.
  Można domniemywać, że Zarząd ma coś do ukrycia. Mówiąc kolokwialnie - ściemnia.
  Jeżeli sytuacja nadal będzie patowa, proponuję uchwalić uchwałę, o dokonaniu rozliczenia finansowego przez niezależnego księgowego (ostatecznie przez biegłego rewidenta, ale jest to rozwiązanie drogie).
  Również sami właściciele posiadając ustawowe prawo do wglądu w dokumenty Wspólnoty, mogą sporządzić stosowne zestawienie kosztów i rozrachunków, i zarządzać wyjaśnień.
  Każda ewidencja pozaksięgowa kosztów zarządu nieruchomością wspólną, ma być tak prowadzona, aby można było w prosty, nieskomplikowany sposób ustalić przychody i koszty poszczególnych składowych wynikających z przyjętego (uchwalonego) planu gospodarczego. Inny sposób prowadzenia księgowości jest niedozwolony.

  Nowy doklejony: 27.09.18 10:47
  Pozaksięgowa ewidencja kosztów, to:
  - ewidencja przychodów (wg dowolnie definiowanych grup przychodów)
  - ewidencja kosztów (wg dowolnie definiowanych grup kosztów)
  - ewidencja dokumentów kasowych (ja preferuję aby Wspólnota dokonywała rozliczenia finansowe wyłącznie poprzez bank lub bieżącą kompensatę należności)
  - ewidencja rachunków bankowych

  A stąd prosta droga do sporządzenia:
  - sprawozdania finansowego
  - wydruku z indywidualnych kont właścicieli
  - wydruku z poszczególnych ewidencji
  •  
   CommentAuthoralim
  • CommentTime27-09-2018
   
  We wspólnocie obowiązuje uchwała,wg której rozliczenia mają być prowadzone wg uchwalonego planu kont .Nie sądzę ,aby którykolwiek członek zarzadu (lub księgowa) był w stanie sporzadzic sprawozdanie bez księgowań,a co za tym idzie sald na koniec roku(wspolnota duza,z ponad milionowymi przychodami (jak wynika z CIT,korekta CIT wskazuje znacznie mniejsze przychody),garaże,pożytki,lokale uzytkowe. Czy Urzad Skarbowy może przeprowadzic kontrolę?
 2. Zgadzam się, że bez dokonania "księgowania" czy to w programie komputerowym, czy też na przysłowiowej kartce papieru, a więc wyliczenia salda nie można sporządzić żadnego sprawozdania, rozliczenia właściciela czy dostawcy.
  Wielkość przychodów (tysiące czy miliony złotych), są sprawą wtórną. Program komputerowy (dedykowany do prowadzenia księgowości we wspólnocie), czy też zwykły arkusz kalkulacyjny jest tylko narzędziem, ułatwiającym tą prace.

  Uchwalony plan kont, to kolokwialnie "szufladki" w których to winny znajdować się stosowne dokumenty księgowe, a co za tym idzie sporządzenie salda jest banale. Jeżeli Zarząd tłumaczy się, że nie otrzymał od administratora sald księgowych, to oznacza, że albo firma administrująca nie prowadzi księgowości (raczej niemożliwe, ale...), albo tak jak piałem wcześniej, któraś ze stron (Zarząd, administrator) coś ma do ukryci. Proponuję "zebrać się w sobie" i dokonać przez właścicieli kontroli dokumentów księgowych.

  Nie znam przypadku, kiedy Urząd Skarbowy sam od siebie przeprowadził kontrolę we Wspólnocie.
  Każda kontrola jaką przeprowadza US, jest kontrolą ściśle określającą wąski zakres, np. podatek dochody, podatek VAT. Nie pamiętam, aby pracownicy US domagali się innych dokumentów, niż te których zakres kontrolowali.

  Jeżeli sytuacja jest naprawdę tak dramatyczna, pozostaje tylko biegły rewident księgowy - ale tak jak pisałem wcześniej, są to znaczne koszty.
  Można również złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnienie przez Zarząd Wspólnoty niegospodarności finansowej.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-09-2018 zmieniony
   
  t66 Nie znam przypadku, kiedy Urząd Skarbowy sam od siebie przeprowadził kontrolę we Wspólnocie.
  robią, jak wspólnota ma pożytki np z lokat.
  ZUS robi, jak są umowy zlecenia ...

  alim:Zarząd naszej wspólnoty twierdzi ,że nie posiada sal i obrotów na kontach księgowych (obowiązuje plan kont przyjety uchwałą)

  We wspólnocie obowiązuje uchwała,wg której rozliczenia mają być prowadzone wg uchwalonego planu kont .
  Nie sądzę ,aby którykolwiek członek zarzadu (lub księgowa) był w stanie sporzadzic sprawozdanie bez księgowań,a co za tym idzie sald na koniec roku(wspolnota duza,z ponad milionowymi przychodami (jak wynika z CIT,korekta CIT wskazuje znacznie mniejsze przychody),garaże,pożytki,lokale uzytkowe. Czy Urzad Skarbowy może przeprowadzic kontrolę?
  i na pewno takie księgowania są, wystarczy wybrać się do Administratora i sprawdzić dokumentację Wspólnoty

  Podstawą prawną do kontroli jest art.27 UoWL

  Art. 27. Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthoralim
  • CommentTime27-09-2018 zmieniony
   
  Mamy oficjalna odpowiedz Zarzadu,jak i administratora,że nie posiada sald ani obrotów na kontach na koniec 2017 r. Faktury owszem są,ale same faktury ,bez naliczeń (korekt naliczeń),deklaracji z kwotami np za smieci.A nasza wspolnota głosuje własnie uchwałe na przyjeciem sprawozdania,którego prawidłowosci nie sposob sprawdzic. Co wiecej nie ma tez sald na koniec 2016r.a moze i wczesniej.
  •  
   CommentAuthort66
  • CommentTime27-09-2018
   
  W tej sytuacji, skoro jesteście w trakcie procedury głosowania nad przyjęciem sprawozdania, to z "marszu" nasuwa się tylko jedna odpowiedź. Glosować za NIE przyjęciem sprawozdania.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-09-2018 zmieniony
   
  alim:Mamy oficjalna odpowiedz Zarzadu,jak i administratora,że nie posiada sald ani obrotów na kontach na koniec 2017 r. Faktury owszem są,ale same faktury ,bez naliczeń (korekt naliczeń),deklaracji z kwotami np za smieci.A nasza wspolnota głosuje własnie uchwałe na przyjeciem sprawozdania,którego prawidłowosci nie sposob sprawdzic.
  Co wiecej nie ma tez sald na koniec 2016r.a moze i wczesniej.
  to co Wy, co rok zmieniacie administratora ...


  alim:A nasza wspolnota głosuje własnie uchwałe na przyjeciem sprawozdania,którego prawidłowosci nie sposob sprawdzic.
  a dlaczego to tak długo trwa ... Zarząd olewa sprawę?
  Ja by zmienił administratora i to od zaraz. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthoralim
  • CommentTime27-09-2018
   
  Jeden z członków Zarzadu jest pracownikiem administratora,a drugiego partnerka tez ma powiazania zawodowe z ta firmą. :_) A tak długo trwa ,bo robią co chcą a wiekszośc mieszkanców nie ma o niczym pojecia lub nie interesuje się.
  •  
   CommentAuthort66
  • CommentTime27-09-2018
   
  Koło ratunkowe - natychmiastowa zmiana Zarządu i administratora
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-09-2018
   
  :devil:
  alim:Jeden z członków Zarzadu jest pracownikiem administratora,a drugiego partnerka tez ma powiazania zawodowe z ta firmą. :shamed::devil:
  A tak długo trwa ,bo robią co chcą a wiekszośc mieszkanców nie ma o niczym pojecia lub nie interesuje się.
  Jak na razie na to lekarstwa nie ma, aby właściciele zainteresowali się sprawami Wspólnoty choć powinni

  Art. 27. Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthort66
  • CommentTime27-09-2018
   
  Błędem jest, aby członek Zarządu Wspólnoty, był jednocześnie pracownik firmy administrującej - sprzeczność interesów prawnych.

  Trudno, jeżeli większość ma to w wielkim poważaniu, może masz na tyle samodzielnej siły i wytrwałości, aby rozpocząć tą wojnę. Spróbuj porozmawiać z właścicielami, może ktoś pomoże.

  Powodzenia w tej nierównej, trudnej walce, życzę przede wszystkim wytrwałości (piszę tak, dlatego, że sam to przeszedłem, doprowadziłem do wyrzucenia poprzedniego administratora, stałem się wrogiem publicznym numer jeden dla niektórych właścicieli) administratora. Ale dziś z satysfakcją mogę powiedzieć, że wygrałem. Wiele spraw zostało wyjaśnionych, "księgowe" pieniądze stały się realnymi na koncie bieżącym i oszczędnościowym mojej Wspólnoty, itp.).
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-09-2018
   
  pieniądze stały się realnymi na koncie bieżącym i oszczędnościowym mojej Wspólnoty
  a co na koncie bankowym WM były wirtualne pieniądze ? UoWL ; UoGN ;
 3. Jeden z członków Zarzadu jest pracownikiem administratora,a drugiego partnerka tez ma powiazania zawodowe z ta firmą.

  Klasyczny "rzeczywisty konflikt interesów", czyli chora sytuacja.
  Członek zarządu ma sprawdzać, jak administrator wywiązuje się ze swoich obowiązków będąc zależnym od tego administratora? :shocked:
  Dopóki nie zmienicie składu zarządu nic się nie zmieni, szkoda twojego czasu i nerwów.
 4.  
  koziorozka:
  Jeden z członków Zarzadu jest pracownikiem administratora,a drugiego partnerka tez ma powiazania zawodowe z ta firmą.

  Klasyczny "rzeczywisty konflikt interesów", czyli chora sytuacja.
  Członek zarządu ma sprawdzać, jak administrator wywiązuje się ze swoich obowiązków będąc zależnym od tego administratora? :shocked:
  Dopóki nie zmienicie składu zarządu nic się nie zmieni, szkoda twojego czasu i nerwów.


  ooo to witaj w klubie, tak samo jest u nas, potwierdzam z doświadczenia, czegoś się dowiedzieć i coś załatwić to istna droga przez męke
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime29-09-2018
   
  Nie zawiadamiaj urzędu. Zrobią jedynie kontrolę z podatku dochodowego w kwestii sald niczego to nie zmieni.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego