Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

azygnerski, KubaP, gab, blazejh, koziorozka, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam, mieszkam w kamienicy (9 mieszkań). Chcemy wymienić starą instalację WZL na nową. Liczniki energii każdy ma w mieszkaniu, wg przepisów, powinny być teraz na klatce schodowej. Jest pomysł, żeby do każdego mieszkania podpiąć przy okazji siłę. Czy podczas modernizacji WZL, przeniesienie liczników, dodanie siły. Należy robić projekt, czy nie musi być? Czy mógłby ktoś opisać procedurę ja kto wygląda np. 1 - projekt, 2 - zgłoszenie do UM 3 - wybranie wykonawcy itp.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime28-09-2018 zmieniony
   
  bartek1545:Czy podczas modernizacji WZL, przeniesienie liczników, dodanie siły. Należy robić projekt, czy nie musi być? Czy mógłby ktoś opisać procedurę ja kto wygląda np. 1 - projekt, 2 - zgłoszenie do UM 3 - wybranie wykonawcy itp.
  dokumentacja - projekt musi być , UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime28-09-2018
   
  wp44
  bartek1545: WZL
  czy może WLZ? To pierwsze, to jest skrót od "Wojskowe Zakłady Lotnicze". : )
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime28-09-2018 zmieniony
   
  wp44:
  bartek1545: WZL
  czy może WLZ? To pierwsze, to jest skrót od "Wojskowe Zakłady Lotnicze". : )
  a WLZ wewnętrzna linia zasilająca UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorkamil_w
  • CommentTime1-10-2018 zmieniony
   
  Teoretycznie czasami zakłady energetyczne zgadzają się na pozostawienie liczników w mieszkaniach, ale nie jest to rekomendowane rozwiązanie. W wielu miastach wdrożenie tzw. smart meteringu, obejmującego również zdalny odczyt to tylko kwestia czasu. Montaż instalacji przystosowanej do siły to bardzo dobry (ja bym nawet stwierdził, że niezbędny) krok. W bardziej rozwiniętych państwach Europy Zachodniej trójfazowa instalacja w mieszkaniach to standard już kilkudziesięciu lat. Pytanie tylko, czy zamierzacie finansować każdemu zwiększenie mocy (co obejmuje również wniesienie stosownej opłaty w zakładzie energetycznym i podpisanie przez każdego nowej umowy), czy tylko wykonać pięcioprzewodową instalację oraz odpowiednio wyposażoną rozdzielnię licznikową, aby każdy mógł bez większych nakładów pracy i demolowania klatki schodowej zwiększyć sobie moc w przyszłości. Większość wspólnot ogranicza się do tego drugiego rozwiązania.
 2. W wielu miastach wdrożenie tzw. smart meteringu, obejmującego również zdalny odczyt to tylko kwestia czasu.

  To straszne.... :cry: Należy się przed tym bronić, póki czas.
 3. A gdzie mogę dowiedzieć się dokładnie na co potrzeba projektu a na co nie ? państwowy inspektorat nadzoru budowlanego? Gdzie mogę zadzwonić ?
 4. bartek1545:A gdzie mogę dowiedzieć się dokładnie na co potrzeba projektu a na co nie ? państwowy inspektorat nadzoru budowlanego? Gdzie mogę zadzwonić ?
  Ja udałbym się do miejscowego zakładu energetycznego, gdzie prawdopodobnie, żeby uzyskać informacje, będziesz musiał wypełnić i złożyć wniosek, a żeby to zrobić, powinieneś mieć kumatego elektryka, który będzie wiedział jak ująć twoje potrzeby na wniosku. Tak przynajmniej to widzę.
 5. Jeszcze cenna uwaga: wykonując wymianę instalacji elektrycznej (i sporządzając projekt), warto pomyśleć również o instalacji teletechnicznej: domofon/wideofon, TV kablowa, telefon, etc. Jeśli na etapie wymiany instalacji elektrycznej wykona się dodatkowe orurowanie, można będzie przełożyć te instalacje a tym samym zlikwidować biegnące po ścianach kable. Orurowanie warto robić "z zapasem": zawsze lepiej wpuścić do budynku drugiego operatora TV kablowej.

  Haneczka:
  W wielu miastach wdrożenie tzw. smart meteringu, obejmującego również zdalny odczyt to tylko kwestia czasu.

  To straszne.... :cry: Należy się przed tym bronić, póki czas.


  Niestety, za pomocą inteligentnych sieci przesyłowych (tzw. smart grid), których elementem jest system inteligentnych liczników, dostawca energii uzyskuje dostęp do wielu danych nt. trybu życia domowników. Nie można się przed tym "obronić", bo nie da się zrezygnować z montażu licznika nowszej generacj.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego