Utrzymanie czystości w garażu a wspólnota

lucaplucap Użytkownik
edytowano października 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Budynek posiada miejsca parkingowe z osobną KW oraz lokale mieszkalne. Opłaty administracyjne w oby dwóch przypadkach zawierają punkt 'utrzymanie czystości garaż'. Nie każdy lokal posiada miejsce parkingowe. Natomiast wspólnota od ok 24msc niechce realizować tego zadania przez co garaż jest w fatalnym stanie.
Miedzyczasie (pół roku temu) zmienił się administrator i została doręczona właścicielom MP umowa na zarządzanie nieruchomością w której "ADMINISTRATOR zobowiązuje się do administrowania nieruchomością określoną xx w zakresie czynności zwykłego zarządu". Niestety wspólnota oprócz pobierania składek nie chce poinformować i jak narazie nie planuje żadnych czynności związanych z utrzymaniem części wspólnych garażu w zakresie utrzymania czystości. Co w takiej sytuacji mogę zrobić ? Jakie mam ścieżki rozwiązania tego problemu ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budynek posiada miejsca parkingowe z osobną KW oraz lokale mieszkalne. Opłaty administracyjne w oby dwóch przypadkach zawierają punkt 'utrzymanie czystości garaż'.
    a co to są "opląty administracyjne"? . We wspólnotach nie ma takiego określenia . Właściciele lokali czy MP płaca zaliczki.

    Sprzątanie garażu obejmuje tylko te czesci które służą kilku właścicielom (są wspólne) np, drogi komunikacyjne. O czystość samego MP ma zadbać jego właściciel.
    Międzyczasie (pół roku temu) zmienił się administrator i została doręczona właścicielom MP umowa na zarządzanie nieruchomością w której "ADMINISTRATOR zobowiązuje się do administrowania nieruchomością określoną xx w zakresie czynności zwykłego zarządu".
    a po co to komu , tylko mąci w głowach właścicielom
  • Opcje
    lucaplucap Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę czytać ze zrozumieniem, piszę o utrzymaniu czystości w częściach wspólnych. Rozumiem że nie wiesz co można zrobić coś w tym temacie, ale 'coś' napisałeś ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lucap:[/cite]Proszę czytać ze zrozumieniem, piszę o utrzymaniu czystości w częściach wspólnych. Rozumiem że nie wiesz co można zrobić coś w tym temacie, ale 'coś' napisałeś ?
    lucap a Ty co zrozumiałeś z mojego wpisu, że machnąłeś "konstruktywny" wpis ?

    [cite] azygnerski:[/cite] Od początku właściciele powinni podpisać odrębną umowę na administrowanie garażem
    praktycznie nie jest to realne, aby wszyscy taką umowę na obsługę części wspólnej w garażu wielostanowiskowym podpisali, z powodu tumiwisizmu.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lucap:[/cite]Proszę czytać ze zrozumieniem, piszę o utrzymaniu czystości w częściach wspólnych.

    Nie piszesz o utrzymaniu czystości w częściach wspólnych. Piszesz o braku utrzymywania czystości w wyodrębnionej hali garażowej.
  • Opcje
    lucaplucap Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dodam jeszcze parę kwesti dot. pełnego obrazu sytuacji. Budynek mieszkalny i garażowy stoi na wspólnej działce. Garaż został wyodrębniony jako lokal na osobnej KW i zgadzam się że wspólnota z definicji może traktować to jako prywatny lokal.
    Ale:
    1. W KW garażu mam ograniczony prawo rzeczowe dla cześci mieszkań o dostępie do ich komórek które są opisane w KW tych lokali i w KW MP.
    2. Budynek garazu posiada 3 kondygnacje i połączony jest klatką schodową z budynkiem mieszkalnym (nie ostatnim stropem). Z garażu korzystają wszyscy mieszkańcy ponieważ mają kluczę i wchodzą z od tej strony budynku poniważ bliżej jest np. dostać się do kosza na odpady, wyprowadzić psa (czasem ten pies nie 'doniesie') itp

    Czy na podstawie w.w. puntków i ustawy można jednoznacznie stwierdzić że w garaż nie ma nieruchomości wspólnej ?

    Dodatkowo wspólnota wprost pobiera od posiadająych i nie posiadających MP zaliczki na utrzymanie czystości garażu. Tego celu nie realizuje.

    Inna kwestia związana z garażem to rozliczenie na podstawie m2 - tych samych zaliczek co lokale mieszkalne plus brama garażowa itp Natomiast te m2 zostały ustalone na zasadzie wielkość obiektów przez liczba MP,
    ja się pytam to gdzie te komórki lokatorskie itp plus ewentualna NW ?

    Wynikiem tego wszystkie opłaty za MP wynoszą >110pln vs <30 w innych WM.

    Proszę o Wasze opinie co w tej sytuacji powinienem zrobić zapytać.

    PS Wogóle bym się tym tematem nie zainteresował gdyby panował porządek jak w innych wspólnotach gdzie garaż też traktowany jest to jako osobny lokal a jednak wspólnota daje sobie radę w tym temacie.
    Odnośnie tej uchwały o granice NW musze dopytać, dzięki za trop.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2018
    [cite] lucap:[/cite]Dodam jeszcze parę kwesti dot. pełnego obrazu sytuacji. Budynek mieszkalny i garażowy stoi na wspólnej działce. Garaż został wyodrębniony jako lokal na osobnej KW i zgadzam się że wspólnota z definicji może traktować to jako prywatny lokal.
    Ale:
    1. W KW garażu mam ograniczony prawo rzeczowe dla cześci mieszkań o dostępie do ich komórek które są opisane w KW tych lokali i w KW MP.
    2. Budynek garazu posiada 3 kondygnacje i połączony jest klatką schodową z budynkiem mieszkalnym (nie ostatnim stropem).
    Z garażu korzystają wszyscy mieszkańcy ponieważ mają kluczę i wchodzą z od tej strony budynku poniważ bliżej jest np. dostać się do kosza na odpady, wyprowadzić psa (czasem ten pies nie 'doniesie') itp

    Czy na podstawie w.w. puntków i ustawy można jednoznacznie stwierdzić że w garaż nie ma nieruchomości wspólnej ?
    nie ma części wspólnej należącej do wspólnoty, ale ...

    uważam, że dla przejrzystości powinien być uznany do naliczania zaliczek, jako nieruchomość wspólna; ze względu na służebność przejazdu i przechodu dla wszystkich właścicieli lokali tworzących wspólnotę.
    [cite] lucap:[/cite]Dodatkowo wspólnota wprost pobiera od posiadająych i nie posiadających MP zaliczki na utrzymanie czystości garażu. Tego celu nie realizuje.
    i tu jest błąd , zaliczkę za sprzątanie garażu wielostanowiskowego winni płacić tylko ci co posiadają MP, a nie wszyscy.
    Korzystanie "z garażu" przez wszystkich nie ma znaczenia.
    [cite] lucap:[/cite] Inna kwestia związana z garażem to rozliczenie na podstawie m2 - tych samych zaliczek co lokale mieszkalne plus brama garażowa itp

    Natomiast te m2 zostały ustalone na zasadzie wielkość obiektów przez liczba MP, ja się pytam to gdzie te komórki lokatorskie itp plus ewentualna NW ?
    ... kolejny nonsens .
    Wszelki rozliczanie kosztów związane z utrzymaniem cześć wspólnych winno się odbywać wg udziału w NW jakie posiadają właściciele lokali
    Algorytm, wyliczenia zaliczki/ rozliczenia kosztów , w oparciu art.12 UoWL, winien wyglądać tak:
    koszt X udział przypisany do garażu wielostanowiskowego X 1/ ilośc MP
    lub
    koszt X udział przypisany do garażu wielostanowiskowego X udział przypisany do MP

    Tak, też powinny być naliczane zaliczki za MP.
    [cite] lucap:[/cite] Wynikiem tego wszystkie opłaty za MP wynoszą >110pln vs <30 w innych WM.
    a co ciebie obchodzi, jak jest u innych , jeżeli tak ci się podoba, to sprzedaj to swoje i kup tam gdzie jest taniej.

    Z praktyki wiem, że 30 zł za MP to jest za mało przy dużej wspólnocie i przy udziale przypadającym na MP ok 0,41 %.
    U mnie taka zaliczka wynosi ok 167 zł/m-c za MP
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano października 2018
    [cite] lucap:[/cite]
    Czy na podstawie w.w. puntków i ustawy można jednoznacznie stwierdzić że w garaż nie ma nieruchomości wspólnej ?

    ja się pytam to gdzie te komórki lokatorskie itp plus ewentualna NW ?

    Wynikiem tego wszystkie opłaty za MP wynoszą >110pln vs <30 w innych WM.

    Można stwierdzić na podstawie ustawy, że lokal to lokal. Nie posiada części wspólnych, co wynika z definicji lokalu. Wasza hala to formalnie nadal (niestety) tylko lokal.

    Z tego co zrozumiałem to zaliczki na utrzymanie hali garażowej zbiera się u was w proporcji od metrażu mieszkań plus od metrażu stanowisk parkingowych. A nie zbiera się od metrażu komórek.
    Bardzo powszechne rozwiązanie, chociaż niekonsekwentne w świetle ustawy o własności lokali.

    Nie czepiałbym się, zwłaszcza, że wasz podstawowy problem, to nawet nie taki, że w garażu jest brudno. Jest o wiele gorzej, bo jest brudno, a zbierane są osobne pieniądze na sprzątanie.

    O uchwałę o granice nieruchomości to bym nawet nie pytał, bo z daleka widać że macie sytuację improwizowaną na bieżąco. Do tego zmiana administratora.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.