Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

koziorozka, blazejh, Lysy, KubaP, Zarządca, Phantos, Sambor, wp44, Haneczka, Pablo199, SwietyDiabel, SwiStakowo, t66, KAROLSKO

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Sposoby zarządu w dużych Wspólnotach Mieszkaniowych
    Radca Prawny Joanna Bacior dla czytelników serwisu zarzadca.eu:
    http://www.zarzadca.eu/ekspert_radzi/57/sposoby-zarzadu-w-duzych-wspolnotach-mieszkaniowych


    więcej:
    http://www.zarzadca.eu/ekspert_radzi
    •  
      CommentAuthortajfun
    • CommentTime29-10-2018 zmieniony
     
    Tylko uchwała SN w składzie 7 sędziów może rozstygnąć ten spór prawny. Okazuje sie bowiem że wśród sędziów SN istnieją dwa różne poglądy w tej sprawie.
    Cóż z tego że wspólnota chce wybrać dodatkowo zarząd na podstawie art 20. Musi poczekać 3, 4 lata na roztrygnięcie SN i modlić sie żeby trafiła na " swój" skład SN.
    To paranoja.
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime29-10-2018
     
    Możemy wczytać się w sygn. akt: I CZ 4/17. Może na tle sprawy wyszłoby dlaczego SN dopuszcza istnienie obydwu sposobów "obok"?

    Jak sugeruje p.Bacior decydować powinna najpewniej wykładnia celowościowa. Chociaż językowa też pomaga, bo przecież wszędzie w ustawie jest "lub".
    Jak lub to nie obok.
  2. O sposobie zarządu decydują właściciele w umowie. Mogą zdecydować o tym, że obok zarządcy w rozumieniu art. 18 ust. 1 we wspólnocie będzie funkcjonował zarząd. Mogą ustanawiać inne organy - Radę Nadzorczą, Komitet, Przewodniczącego, Komisję, itd.

    Decydujące znaczenie ma to,czy taka regulacja nie będzie kolidowała z przepisami bezwględnie obowiązującymi - o co w przypadku takiego dualizmu bardzo trudno.


    W mojej ocenie właściciele mogą w umowie określającej sposób zarządu - i tylko w umowie - ustalić, że zarząd sprawowany jest przez Zarząd w rozumieniu art. 20 uwl oraz zarządcę w rozumieniu art. 18 ust. 1 - szczegółowo określając komeptencję obydu tworów.

    Jeżeli jednak umowa obejmie swoim zakresem jednie kwestię ustanowienia zarządu powierzonego,to już niedopuszczalne będzie powoływanie organu, ponieważ w wielu sferach kompetencje obydwu będa takie same, co oczywiście nie może mieć miejsca.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego