działalność gospodarcza w części wspólnej

ona_06ona_06 Użytkownik
edytowano listopada 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Moja wspólnota liczy 32 lokale, są jeszcze 4 lokale komunalne. mamy 3-osobowy zarząd i zarządcę. działają nie licząc się z nikim. Nie ma jak ich odwołać ,bo nie informują o wszystkim, połowa mieszkań wynajęta, nie ma kontaktu z właścicielem, reszta starzy ludzie, podatni na kłamstwa zarządu. w taki sposób podjęto na początku roku uchwałę o przygotowaniu pomieszczenia wspólnego suszarni do wynajmu. W zeszłym m-cu pojawiła się kartka, że należy składać oferty. Nie było podane jak, gdzie, jakie warunki, kartka po jednym dniu zniknęła. dziś wieczorem przyszli do tego pomieszczenia; członek zarządu z jakimś robotnikiem i omawiali co wyburzyć, gdzie rozstawić jakieś urządzenia itp. Okazuje się, że Pani członek zarządu wynajmuje to pomieszczenie wspólne wspólnoty i chce sobie tam zrobić pracownię krawiecką. Jest to nad moją głową, nikt mnie nie pytał o zdanie. Pomieszczenie nie ma doprowadzonych mediów, nie jest wygłuszone, nie ma zrobionej podłogi. Ja nie chcę mieć pracowni nad głową. Nikt z lokatorów nie wie co się dzieje i jakim prawem zarząd sobie tak robi. Co mogę zrobić?
Aga

Komentarze

  • Opcje
    PhantosPhantos Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    Nikt na tym forum raczej Ci nie pomoże, bo większość wypowiadających się tu osób to Zarządcy lub Zarządy wspólnot współpracujący z Zarządcami i dający sobie alibi....Oni nie będą pisać przeciwko sobie :P,ale ja bym to zgłosił do nadzoru budowlanego na początek.
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za wskazanie światełka s tunelu...
  • Opcje
    t66t66 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O zadysponowaniu pomieszczeń należących do tzw. części wspólnej, na inny cel niż został przeznaczony, decydują właściciele w formie podjętej stosownie uchwały, w której to wyrażają zgodę na zmianę przeznaczenia danego pomieszczenia, ustalają warunki wynajmu/dzierżawy tego pomieszczenia (kto wynajmuje, na jaki okres, jakie ponosi opłaty, jakie koszty związane z przystosowaniem pomieszczenia do nowych celów ponosi Wspólnota, a jakie wynajmujący).
    Samoistne działanie Zarządu WM jest sprzeczne z art. 22 pkt. 3 podp. 4 ustawy o własności lokali

    Art. 22. 3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej;
    2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego;
    3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu;
    4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej;
    5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego;
    5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej;
    6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej;
    6a) nabycie nieruchomości;
    7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16;
    8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną;
    9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych;
    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo. U mnie byla tylko uchwała o przeznaczeniu pomieszczenia pod wynajem z nieaktualną pieczątka zarządcy ( teraz ta osoba jest pełnomocnikiem innej firmy, nie ma juz swojej dzialalnosci i chyba mieszkancy o tym nawet nie wiedzą). Nie bylo i nie ma informacji o dokladnym przeznaczeniu pomieszczenia i zasadach. Ogloszenie wisiało dzien (ktos ponoc ciagle zrywał). Dzis jeszcze usłyszałam, że drugie takie samo wspolne pomieszczenie obok należy do Pani przewodniczacej...O ludzie, a jakim cudem?!! Cyrk po prostu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ona_06 , wiesz, ja na twoim miejscu bym złożył podanie, że wynajmiesz pomieszczenie suszarni nad twoim lokalem .
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myslalam o tym, ale teoretycznie są już wynajęte, przynajmniej jeden. Ten drugi to podchodzi pod bezprawne przywłaszczenie...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    [cite] ona_06:[/cite]Myslalam o tym, ale teoretycznie są już wynajęte, przynajmniej jeden. Ten drugi to podchodzi pod bezprawne przywłaszczenie...
    jak płaci wspólnocie czynsz najmu to żadnego zawłaszczenia nie ma, ale złożyć możesz ciekaw jestem co ci odpowiedzą.
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem czy płaci nikt nic o tym nie wie nie było zadnej uchwały i przekazania..
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W pierwszej kolejności należałoby zapoznać się z treścią uchwały oraz dokumentami związanymi z głosowaniem. Czy to było głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów? Jeżeli tak, to czy każdemu właścicielowi umożliwiono oddanie głosu.


    Powyższe ustalenia pozwolą ocenić czy istnieją podstawy do zaskarzenia uchwały.


    Odnośnie urządzenia lokalu nad mieszkaniem, to moim zdaniem właściciel lokal uw budynku wielorodzinnym winien liczyć się z takim konsekwencjami, jak sąsiedztwo.

    Zmiana obecnej sytuacji wymagałaby dotarcia do właścicieli i przekonania ich do swoich racji - pytanie czy oni je uznają za słuszne.

    Odnośnie urządzenia lokalu na ostatniej kondygnacji - czy w budynku jest winda? Jeżeli nie, to ile jest pięter?

    Nowy doklejony: 13.11.18 17:10
    W uzupełnieniu:
    prawidłowo sporządzona uchwała dotyczaca najmu powinna zawierać zgodę na wynajem i pełnomocnictwo dla zarządu do zawarcia umowy. Należy określic w jej treści cenę oraz osobę, której wspólnota to pomieszczenie wynajmie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U nas zawsze kończy sie na indywidyualnym trybie...jednak nie do wszystkich lokali zarząd chodzi. Duzo lomali jest wynajmowanych, duzo jest starszych osob, które w dobrej wierze ufają zarzadowi i nie widzą co sie dzieje. Winda dojezdża do ostatniego 6 piętra wyzej sa juz tylko te suszarnie...i jedno zaadaptowane duzo wcześniej mieszkanie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ona_06:[/cite] Nie wiem czy płaci nikt nic o tym nie wie nie było zadnej uchwały i przekazania..
    to sprawdź , w ewidencji pozaksięgowej , tam jest źródło informacji, a nie plotki sąsiedzkie.
    [cite] ona_06:[/cite] U nas zawsze kończy sie na indywidyualnym trybie...jednak nie do wszystkich lokali zarząd chodzi.
    to nie ma znaczenia do ilu dojdzie , muszą zebrać pond 50% głosów liczonych udziałami za jej przyjęciem .
    Ważnym jest fakt czy wszyscy właściciele lokali zostali poinformowani o możliwości oddania głosu , przynajmniej tak wynika z wyroków Sądowych.

    Jak uchwały są podejmowane w drodze mieszanej to treści uchwalonych uchwał winna trafić na piśmie do wszystkich właścicieli lokali. Właściciel może zaskarżyć uchwały ma na to 6 tyg.
    z UoWL
    Art.23.3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, [b]każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie[/b].
    
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U nas uchwała z 7 marca trafia i to po żadaniu wysłania jej w czerwcu, do reszty lokatorow m-c póżniej, bez żadnej adnotacji kiedy skonczyło się zbieranie glosów w trybie indywidualnym. Zarzad z zarzadca wmawiaja nam ze uchwala jest datowana na marzec...nie wiadomo więc, ktorego dnia zakonczyło się głosowanie... Nie liczą się z nikim, nie przestrzegają zasad, a ja nie mam tyle osob myslacych zeby ich odwołać....oni zawsze mają podpisy 51% nie wiemy skąd, tez unikaja pokazania załaczika z podpudsami i mają nas w nosie...szajma po prostu!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    [cite] ona_06:[/cite]Zarzad z zarzadca wmawiaja nam ze uchwala jest datowana na marzec...
    no, bo to jest prawda... uchwała z dnia, w którym oddano pierwszy głos . Jak było to na zebraniu, to data powinna być z zebrania .
    Inna rzeczą jest od kiedy obowiązuje czyli od daty wysłania zawiadomienia o podjęciu jej / przesłaniu treści.
    [cite] ona_06:[/cite]U nas uchwała z 7 marca trafia i to po żadaniu wysłania jej w czerwcu
    nie wiadomo więc, ktorego dnia zakonczyło się głosowanie...
    a to nieładnie . Ciebie powinna interesować data otrzymania treści podjętych uchwał. Od tej daty masz 6 tyg. na zaskarżenie uchwały.
  • Opcje
    SwiStakowoSwiStakowo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie wie jak to z paragrafami wygląda, ale powiem jak to wygląda na budowie. dla Architektów dla których pracuję lokale użytkowe na parterze muszą posiadać podwieszany, wygłuszany sufit. jeżeli są to restauracje z możliwością palenia, a bez aktywnego wyciągu to musi być też zamontowana folia by nikotynowy zapach nie unosił się przez ewentualne nieszczelności do lokalów powyżej.
    to samo się tyczy lokali wyżej położonych. na pewno na poddaszu musi być wylana wylewka, nie może taki lokal funkcjonować na płycie konstrukcyjnej. są specjalne wełny wygłuszające extra pod takie wylewki. chodzi o to że są normu dopuszczalnego hałasu w mieszkaniu. jeżeli przekraczają to mogą biznes zwijać. ale jak i co to ci nadzór budowlany powinien bardziej nakreślić, ja już dawno się w tym nie łapie :/
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozmawiałam razem z sąsiadką z zarządem i zarządcą. Prosiłam o przyniesienie uchwały będącej podstawą do wynajmu wraz załącznikami i umową majmu. Pokazano mi uchwałę z marca br w której jest tylko: wygospodarować środki w celu przygotowania pomieszczeń na 7p pod wynajem.... uchwała jest niby podpisana przez 51%, ale nie przyniesiono mi zał. z podpisami tylko pokazywano zdjęcie zrobione telefonem....ogłoszenie o lokalu do wynajęvia wisiało w zeszłym m-cu 1 dzień... umową najmu pomachano mi przed nosem..bo RODO...i nie chciano dac normalnie przeczytać. Co ma ogolna ustawa z marca do wynajęcia w listopadzie? Czy taka ustawa wystarczy..wydaje mi się ze nie. Z nimi nie ma co rozmawiać bo zagadają i twierdzą ze nie i juz...?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    umową najmu pomachano mi przed nosem..bo RODO...i nie chciano dac normalnie przeczytać.
    Dla mnie jest to szwindel ... i tyle. Łamią art. 27 UoWL.
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I co robić, ze wszystkim jest takie samo postępowanie...mało kogo obchodzi, bo starsi nie dopuszczaja nawet mysli, ze ktkś coś, a ten "zarząd" taki miły, a z resztą nie ma kontaktu-wynajmują....
  • Opcje
    PhantosPhantos Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    Właściciel lub zarządca, który nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie od tysiąca do 200 tysięcy złotych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Właściciele lokali mogą też złożyć prokuratorowi lub Policji zawiadomienie o przestępstwie popełnionym przez zarządcę. Organ prowadzący postępowanie zbada, czy nie zostały wyczerpane znamiona przestępstwa określonego np. w art. 164 kodeksu karnego. czyli sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy. Zgodnie z tym przepisem, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, (czyli pożaru, zawalenia się budowli, eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, itd.) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przepisy nie rozstrzygają, kto w pierwszej kolejności jest odpowiedzialny za utrzymanie budynku we właściwym stanie i dokonywanie kontroli, jeśli właściciele lokali powierzą zarząd nieruchomością wspólną osobie prawnej lub fizycznej na podstawie art. 18 ust. 1 uwl. Dlatego najlepiej, jeśli zakres obowiązków zarządcy reguluje umowa między nim a wspólnotą. Jeśli zostanie w niej wyraźnie zapisane, że zarządca ma wypełniać obowiązki wynikające z prawa budowlanego, to wspólnota będzie z nich zwolniona. Każdy z członków wspólnoty ma prawo kontroli działalności zarządu lub zarządcy, poprzez wgląd w dokumenty wspólnoty (ewidencja kosztów zarządu i uiszczanych zaliczek, książka obiektu budowlanego, protokoły pokontrolne itp.), czy żądanie sprawozdania z działalności zarządcy. Jeśli właściciele nie są zadowoleni z zarządcy, mogą i powinni go zmienić. O tym jak tego dokonać http://www.rp.pl/artykul/226288.html lub jak zmienić zarząd który zle pracuje http://www.rp.pl/artykul/197309.html
  • Opcje
    SamborSambor Użytkownik
    edytowano listopada 2018
    ona_06 - "bo starsi nie dopuszczaja nawet mysli, ze ktkś coś..." U nas jest odwrotnie - młode chamstwo uważa, że może wszystko nie patrząc na obowiązujące prawo! (np. działalność gospodarcza bez zgody właściwych organów w lokalu wybudowanym do celów mieszkalnych). Uważają, że jak przegłosują byle g... całkowicie sprzeczne z prawem, to tak ma być, bo większość zadecydowała, a tych którzy nie godzą się na łamanie prawa - właśnie starszych wyśmiewają i nazywają konfliktowymi. Kto jest konfliktowy? Złodziej czy ten który domaga się przestrzegania prawa?!

    Po raz ostatni (trzeci!) proszę KubaP o nie komentowanie moich postów!
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak starsi mają swoje zasady i na zasadzie jakiś sam tacy inni ufają.... a tacy ludzie wykorzystują to. U mnie była uchwała z marca br w sprawie modernizacji i remontów na 2018r.
    -paragraf 1. Wydzielenie środków na przygotowanie i prowadzenie inwestycji:
    pkt. od a do d; na temat wiaty śmietnikowej
    pkt. e. docieplenie poddasza i stropu budynku
    pkt. fwynajęcie pomieszczeń użytkowych na ostatnim piętrze celem pozyskania środków na obsługę bieżącą

    Kwoty na poszczególne zadania zgodnie z konkursem ofert po wykonaniu przedmiarów
    -paragraf 2. Integralną część uchwały stanowi załącznik z przeprowdzonego głosowania na zebraniu i w drodze indywidualnego zbierania głosów.
    -paragraf 3. uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


    liczba udziałów 100%
    liczba udziałów/głosów za 58,01%
    "-" przeciw 0%
    "-" wstrzymujących się 0%


    W podpisie:
    zarząd; 2 na 3 osoby
    pieczątka biura i podpis zarządcy (działalność została zakończona z 31.12.2017r, więc pieczątka jest nieważna. Obecnie działalność i biuro prowadzi żona, a były zarządca jest jej pełnomocnikiem)

    Załącznika z podpisami nie widziałam, na moją prośbę o przyniesienie na spotkanie pokazano mi zdjęcie dokumentu w telefonie....

    Oprócz tego jest już tylko umowa z wynajmującą lokal po suszarni (a gdzie zmiana przeznaczenia lokalu?), czyli Panią z zarządu.

    Czy to wystarczy, do wynajmu? Czy nie potrzeba drugiej uchwały ze zgodą właścicieli na zmianę przeznaczenia lokalu, na rodzaj działalności mającej tam być, na remont pomieszczenia, doprowadzenie ciepła, na warunki; ile lat jakie koszty itp?

    Dodam, że prosiłam o wycięcie rurki po co, za zapłatą oczywiście, który wystawał mi z podłogi (mieszkanie szczytowe). Zarządca bąkał, że potem może się od Pani coś poprowadzi kiedyś. Zaczęłam szukać firmy, naraz pojawił się specjalista od zarządcy, że wytnie ok. Pytam ile, potem. Położyłam sobie już nowe klepki to zarządca chce teraz poprowadzić ode mnie do tej wynajętej suszarni centralne. Ja się teraz nie zgadzam, to on mi wmawia, że będę musiała zapłacić 3 tysiące zł za wycięcie rurki i zamknięcie jej odpowietrznikiem w lokalu pode mną. Absurd, jak się żachnęłam, to mówi, że się pomylił i to tylko 1000 zł będzie. Oszust i naciągacz, dzwoni i mnie szantażuje, Jak nie dam pociągnąć rur to muszę płacić...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W podpisie:
    zarząd; 2 na 3 osoby
    dwa podpisy wystarczą
    Art.21. 2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, [b]oświadczenia woli[/b] za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej [b]dwaj jego członkowie[/b].
    

    pieczątka biura i podpis zarządcy (działalność została zakończona z 31.12.2017r), więc pieczątka jest nieważna.
    pieczątka ma drugorzędne znaczenie
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, ze drugorzedne, ale jednak to jak fałszerstwo...?! Czy taka uchwała jest wazna? To już inny podmiot gospodarczy przecież...?

    A czy taka jedna uchwała starcza? Nic wiecej nie trzeba, konkretnych ustaleń?
  • Opcje
    SamborSambor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ona_06 - współczuję Pani. Z takimi "fachowcami" też żona ma nadal do czynienia. Pozaczynali roboty i wloką się one niewykończone. A że żona jest perfekcjonistką, to wymaga roboty takiej, jakiej sobie życzy i za jaką płaci. Ja pilnowałem dewelopera zanim podpisałem wstępny akt notarialny, potem przez cały cykl budowy, aż do podpisania przejęcia liczników gazu i energii elektrycznej. Nigdy na budowie nie widziałem nadzoru budowlanego, który dodatkowo utrudniał mi dostęp do dokumentacji projektowej w starostwie, bo deweloper nie miał kompletu na budowie.

    Deweloper wykonał robotę dobrze - tak jak my sobie życzyliśmy. Inni tego nie robili i teraz klną na dewelopera (mając rację), ale mogli tego uniknąć! Chodziłem tam codziennie, żeby wiedzieli, że żadna fucha nie przejdzie. Mam mieszkanie na ostatniej kondygnacji. Łazienkę zaprojektowano pomiędzy dużym pokojem z aneksem kuchennym, a małą sypialnią. Zamieniłem pokój sypialny na kuchnię i zrezygnowałem z aneksu kuchennego w dużym pokoju. Projekt tego nie przewidywał, a jednak się dało, chociaż "fachowcy" upierali się, że tak nie wolno, bo tego projekt przewiduje, ma być zgodnie z projektem.

    Tylko raz im powiedziałem, że projekt jest dla mnie, a nie ja dla projektu! Poza tym dyskutowałem z tym, któremu płaciłem, a nie z "fachowcem". I od tamtej pory miałem spokój z "fachowcami". Podpowiedziałem deweloperowi w jaki sposób odprowadzać opary kuchenne przez łazienkę do wyciągów zlokalizowanych zgodnie z projektem miedzy łazienką, a dużym pokojem (bez podwieszania rur w łazience), bo już zaczynał mi mówić, że to będzie problem. Urządzaniem mieszkania zajęła się żona, począwszy od wyszukiwania fachowców, a zatrudniła "fachowców" i teraz narzeka. Przedtem narzekała na mnie, że nie wierzę ludziom, że ciągle ich sprawdzam. Teraz zmieniła zdanie co do wiary w ludzi.

    Nie mogę zrozumieć o co Pani chodzi w zdaniu "Tak starsi mają swoje zasady i na zasadzie jakiś sam tacy inni ufają.... a tacy ludzie wykorzystują to." Czy to jest akceptacja postawy ludzi z zasadami, czy raczej te ich zasady to są "jakieś tam..." czyli ubzdurane, niedzisiejsze, "moherowe"? I którzy ludzie których wykorzystują?
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam to literówka, nie zauważyłam. Chodzi mi o to, że część z tych starszych ludzi to ludzie starej daty z zasadami. Jeśli sami nie potrafią kręcić i kłamać, to nie posądzają o to innych, z góry ufają drugiej osobie, np takiemu zarządcy i trudno im uwierzyć, że to krętacz. A tacy właśnie krętacze wykorzystują takich uczciwych starszych ludzi, jak u mnie w bloku. Kłamią, lawirują i nie wiem jakby fachowiec papiery sprawdził co by znalazł....?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ona_06:[/cite]Rozumiem, ze drugorzedne, ale jednak to jak fałszerstwo...?! Czy taka uchwała jest wazna? To już inny podmiot gospodarczy przecież...?
    Uważam, że uchwała jest ważna, jak jest podpisana przez Zarząd i uzyska większość głosów, liczonych udziałami .
    Pieczątka firmy zarządzającej na uchwałach właścicieli lokali w ogóle nie powinna być . Jak już ma być, jakaś pieczęć to tylko Wspólnoty i podpisy członków zarządu
  • Opcje
    SamborSambor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ona_06 "Jeśli sami nie potrafią kręcić i kłamać..." lub nie chcą tego robić z powodu swoich zasad. Zgadzam się z resztą Pani opinii. A "papierów", to pewnie już by w ogóle nawet cały "alfabet" (CBA, ABC, BCA, BAC, ACB ...) u nich nie znalazł bo niedawno był "pożar", "zalanie" czy "włamanie" albo i "kradzież" dokumentów.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2018
    [cite] ona_06:[/cite]Rozmawiałam razem z sąsiadką z zarządem i zarządcą. Prosiłam o przyniesienie uchwały będącej podstawą do wynajmu wraz załącznikami i umową majmu. Pokazano mi uchwałę z marca br w której jest tylko: wygospodarować środki w celu przygotowania pomieszczeń na 7p pod wynajem.... uchwała jest niby podpisana przez 51%, ale nie przyniesiono mi zał. z podpisami tylko pokazywano zdjęcie zrobione telefonem....ogłoszenie o lokalu do wynajęvia wisiało w zeszłym m-cu 1 dzień... umową najmu pomachano mi przed nosem..bo RODO...i nie chciano dac normalnie przeczytać. Co ma ogolna ustawa z marca do wynajęcia w listopadzie? Czy taka ustawa wystarczy..wydaje mi się ze nie. Z nimi nie ma co rozmawiać bo zagadają i twierdzą ze nie i juz...?



    Uchwała dotycząca wygospodarowania środków na przygotowanie pomieszczeń pod wynajem nie upoważnia zarządu wspólnoty mieszkaniowej do wynajęcia nieruchomości wspólnej.

    Powinna być po pierwsze zgoda na wynajem, komu konkretnie jest udzielana i za jaką kwotę. W uchwale należy również zawrzeć pełnomocnictwo do zawarcia umowy.

    Zarząd ma obowiązek udostępnić dokumenty do kontroli.

    Odnośnie głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów - oddanie głosu należy umożliwić każdemu właścicielowi, np. przez umieszczenie informacji w skrzynkach pocztowych, za pośrednictwem poczty elektronicznej, doręczenie na adres zamieszkania, osobisty kontakt, kontakt telefoniczny.

    Jeżeli zarząd ograniczy się wyłącznie do "zbierania" głosów od części właścicieli - to zgodnie z najnowszym orzecznictwem m.in. Sądu Najwyższego, taka uchwała jest wadliwa, o ile to w ogóle uchwała.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ona_06ona_06 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za konkretną informację i wszystkim Państwu za odpowiedzi i porady. Jest dokładnie tak jak napisał mój ostatni przedmówca, tylko co z tą wiedzą zrobić, gdzie szukać pomocy, gdzie się można odwołać. Wiem, że należałoby odwołać zarząd, a potem zarządcę zmienić. U mnie nie ma kto tego zrobić i to największy problem. Mieszkania są wynajęte nie wiadomo kto jest właścicielem, reszta to w większości "ufni", omotani starsi lokatorzy i .... z kim rozmawiać?

    Mam jeszcze pytanie: czy mam prawo jako właściciel zrobić sobie ksero, bądź zdjęcie załącznika do uchwały z podpisami właścicieli?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.