Wymian skrzynek pocztowych

sebek999sebek999 Użytkownik
edytowano grudnia 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Bardzo proszę o opinię w temacie wymiany skrzynek pocztowych. Jestem właścicielem kilku mieszkań w nowo wybudowanym budynku. Budynek jest nowoczesny o wysokim standardzie. W budynku działa kilka firm podnajmujących mieszkania i wynajmująca je w krótkoterminowych wynajmach. Z budynku można powiedzieć zrobił się hotel dzięki jednej uciążliwej firmie. Problem jest z jedną firmą która podnajmuje kilkanaście mieszkań. Ostatnio zauważyłem, że majstrują przy skrzynkach pocztowych. Kilka skrzynek wymienili na pełne z zamkiem szyfrowym, natomiast kilka scalili w jedną i wywalili napis "zwrot kluczy". Nie wygląda to za ciekawie na wejściu do budynku. Pytałem się w administracji i usłyszałem, że skrzynki nie należ do części wspólnych i właściciel może robić co chce ze swoją skrzynką. Nie do końca zadowala mnie taka odpowiedz, ponieważ zamysł architekta nie był taki, żeby skrzynki były różnego rodzaju, tylko żeby tworzyły spójną całość ze sobą. Wymiana tych kilku skrzynek powoduje, że nie wygląda to za ciekawie. Moje pytanie jest następujące:
- czy wynajmujący ma prawo do ingerencji w zamysł architektoniczny jaki miał projektant aranżując wejście do budynku,
- czy nie powinno być głosowania odnośnie wprowadzenia zmian na wejściu do budynku,
Firma ze swoim wynajmem jest ogólnie uciążliwa, zwłaszcza w weekendy, ponieważ imprezy które odbywają się w tych apartamentach są bardzo uciążliwe dla pozostałych mieszkańców.

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano grudnia 2018
    To jest właśnie spór o granice części wspólnych nieruchomości. Przed chwilą był o tym cały wątek. Administrator twierdzi że nie jest to nw, a właściciel przeciwnie.

    Zaraz ktoś ci tutaj odpisze, że wspólnota nie może rozstrzygać takich sporów uchwałą, tylko trzeba lecieć z tym do sądu i niech sąd rozstrzyga czyje są skrzynki.
    Bo sądy nie mają nic lepszego niż zajmować się takimi sprawami.

    Wynajmujący nie ma żadnych praw grzebania w części wspólnych nieruchomości. Te skrzynki pozmieniał jeden z właścicieli lokali. Fakt że ten właściciel prowadzi wynajem okazjonalny w tym sporze właściwie nie ma żadnego znaczenia. Spór jest o granice nw, a nie o sposób korzystania z lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2018
    [cite]sebek999:[/cite]Pytałem się w administracji i usłyszałem, że skrzynki nie należ do części wspólnych i właściciel może robić co chce ze swoją skrzynką.
    skrzynka pocztowa a właściwie "oddawcza skrzynka pocztowa" jest własnością właściciela lokalu do którego jest przynależna . Nie jest częścią wspólną.
    To właściciel lokalu ma obowiązek na swój koszt konserwować , naprawiać czy wymieniać zamki jak zgubi kluczyk
    [b]"Skrzynki odbiorcze" nie są częścią nieruchomości wspólnej[/b] i służą poszczególnym właścicielom, więc – co do zasady – to oni powinni dbać o stan skrzynek.
    
    [b]UZASADNIENIE: [/b]Zgodnie z przepisem [b]art. 40 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. prawa pocztowego[/b], właściciel lub współwłaściciele budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową spełniającą wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 5. 
    
    Z kolei w myśl ust. 2 pkt. 2 tego przepisu, obowiązek ten realizowany jest w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale, przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres. 
    Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, iż owe zbiorcze skrzynki pocztowe nie są częścią wspólną nieruchomości, lecz „zestawem” skrzynek oddawczych, które służą poszczególnym właścicielom lokali. Dlatego też [b]wszelkie naprawy poszczególnych przegródek powinny być dokonywane na koszt ich właścicieli[/b]. 
    
    Wspólnota może jednak zdecydować, aby np. środki z funduszu remontowego wykorzystać na naprawę skrzynek, wiąże się to jednak z podjęciem uchwały, na podstawie której taka naprawa zostanie dokonana.
    
  • Opcje
    sebek999sebek999 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co w przypadku połączenia kilku skrzynek w jedną? Kilka mieszkań opisanych jest na jednej skrzynce pocztowej - co na to ustawa?
    Dbać o stan skrzynek to rozumiem, ale wprowadzać zmiany w wyglądzie to już chyba inny temat. Jeżeli każdy zaczął by zmieniać sobie skrzynki to jak by to wyglądało.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli każdy zaczął by zmieniać sobie skrzynki to jak by to wyglądało.
    Tak samo, jak drzwi na klatce schodowej - jedne od Sasa, drugie od Lasa.
    Czy mi się to podoba? Nie. Ale takie sprawy nie przepisy a stosunki sąsiedzie regulują.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] sebek999:[/cite]A co w przypadku połączenia kilku skrzynek w jedną?
    Kilka mieszkań opisanych jest na jednej skrzynce pocztowej - co na to ustawa?
    to poczytaj co na to ustawa...
    skrzynka pocztowa a właściwie [b]"oddawcza skrzynka pocztowa"[/b] jest [b][color=#00f]własnością właściciela lokalu [/color][/b]do którego jest przynależna.
    
    [cite] sebek999:[/cite] Dbać o stan skrzynek to rozumiem, ale wprowadzać zmiany w wyglądzie to już chyba inny temat. Jeżeli każdy zaczął by zmieniać sobie skrzynki to jak by to wyglądało.
    tak wymiana okien w budynku "każdy sobie rzepkę skrobie " , i nie ma na to paragrafu , a szkoda
  • Opcje
    PhantosPhantos Użytkownik
    edytowano grudnia 2018
    i

    Nowy doklejony: 13.12.18 20:19
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Jeżeli każdy zaczął by zmieniać sobie skrzynki to jak by to wyglądało.
    Tak samo, jak drzwi na klatce schodowej - jedne od Sasa, drugie od Lasa.
    Czy mi się to podoba? Nie. Ale takie sprawy nie przepisy a stosunki sąsiedzie regulują.

    Nie stosunki sąsiedzkie. Tylko Sąd i ustawa o własności lokali reguluje takie sprawy.
  • Opcje
    sebek999sebek999 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może mi ktoś wytłumaczyć jak się ma do tego Art. 40. Oddawcze skrzynki pocztowe Dz.U.2018.0.2188 t.j. - Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe

    2)w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej 3 lokale - przez umieszczenie w ogólnie dostępnej części nieruchomości zestawu oddawczych skrzynek pocztowych w liczbie odpowiadającej liczbie samodzielnych lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu, jeżeli posiadają osobny adres.

    To jak to jest - każde wydzielone mieszkanie musi mieś swoją skrzynkę pocztową, czy mogą mieć wspólną?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] sebek999:[/cite]A może mi ktoś wytłumaczyć jak się ma
    To jak to jest - każde wydzielone mieszkanie musi mieś swoją skrzynkę pocztową, czy mogą mieć wspólną?
    tak, każdy wyodrębniony lokal ,powinien mieć odrębną przegródkę , za wyjątkiem Polski :bigsmile: , bo w Polsce , jak kto chce, co tam prawo ...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.