Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, wp44, Miodownik, Iwona 71, Lok93P, monikakb, gab, IwonaB, KAROLSKO, man, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorkiksem
    • CommentTime29-01-2019
     
    Dzień dobry,
    Mam pytanie do zorientowanych:

    Czy wystawiając fakturę za doradztwo w zakresie zarządzania nieruchomościami na rzecz innej firmy zarządzającej mogę wystawić fakturę z nr PKD 68.32.Z jak za zarządzanie, czy też muszę zastosować inny numer PKD, a jak tak to jaki.

    Do niedawna zgodnie z art. 185.1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami definicja zarządzania nieruchomościami obejmowała również doradztwo w tym zakresie.
    Po zmianach zapisy te zostały w Ustawie uchylone.

    Proszę o pomoc
    •  
      CommentAuthornorbert
    • CommentTime30-01-2019
     
    Cześć,

    wystawiając fakturę zasadniczo nie musisz podawać żadnego PKD więc nie wiem po co tworzyć sobie jakiś wydumany problem. Zawsze wpisujesz PKD na fakturach ?
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime30-01-2019 zmieniony
     
    norbert:wystawiając fakturę zasadniczo nie musisz podawać żadnego PKD więc nie wiem po co tworzyć sobie jakiś wydumany problem. Zawsze wpisujesz PKD na fakturach ?
    bo nie chce stosować stawki Vat 23 % UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthornorbert
    • CommentTime30-01-2019
     
    To skonkluduj co ma stosowanie stawki VAT 23% do kodu PKD na fakturze ?
    Kod PKD nie jest jednym z elementów, które na fakturze znaleźć się powinny. Może chodzi Tobie KubaP o symbol PKWiU ? To też zasadniczo nie jest jeden z elementów, które muszą znajdować się na fakturze.
    Kod PKD wskazywany jest we wpisie do CEIDG natomiast zamiast PKWiU na fakturach umieszcza się podstawę zwolnienia z VAT - chyba, że jest to zwolnienie podmiotowe (czyli kwotowe do 200.000,00 PLN) to nie ma obowiązku takiej informacji zamieszczać w ogóle.

    Podsumowując to w pytaniu kiksem nie było wzmianki o VAT.
    •  
      CommentAuthorkiksem
    • CommentTime30-01-2019
     
    Dziękuję za odpowiedzi.

    Zapytam jeszcze w takim razie, czy mając zarejestrowana działalność gospodarczą jako tylko zarządzanie nieruchomosciami (nie jestem płatnikiem vat) moge wystawic rachunek za doradztwo w zakresie zarzadzania.

    Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi i czekam na Wasze porady.
    •  
      CommentAuthornorbert
    • CommentTime30-01-2019
     
    Niestety kiksem tutaj pojawia się problem.
    Problem polega na tym, że zgodnie z Art. 113 ust. 13 pkt. 2 - wszelkie usługi doradcze (z wyjątkiem rolniczych) nie podlegają zwolnieniu z VAT.
    Rozwiązaniem Twojego zapytania (a zarazem lekkim obejściem przepisów) jest wystawienie faktury na nieco inną usługę...
    •  
      CommentAuthorkiksem
    • CommentTime31-01-2019
     
    Bardzo dziękuję za pomoc. Mam jeszcze pytanie z innej beczki. Nie orientujecie się Państwo, czy za usługę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami należy wystawić fakturę VAT, czy wystarczy zwykły rachunek (nie jestem płatnikiem VAT i nie przekraczam obrotu 200 000 zł).
    Usługę taką mogę realizować tylko okazjonalnie - raz na jakiś czas (przy rejestracji działalności gospodarczej zgłosiłem także taką działaność)

    Z góry bardzo dziękuję za porady.
    •  
      CommentAuthornorbert
    • CommentTime31-01-2019 zmieniony
     
    kiksem czy Ty korzystasz z usług biura rachunkowego ? Bo coś mi podpowiada, że nie :wink:

    Rachunku jako takiego nie ma w obrocie gospodarczym od 2014r. (a zasadniczo - nie powinno być ale nadal wielu o tym nie pamięta). Od tego czasu jedyną poprawną formą jest faktura z VAT lub faktura bez VAT (jeśli nie jesteś vat-owcem).

    Co do meritum - usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami nie korzystają ze zwolnienia w VAT więc wliczają się do limitu 200.000 zł. Po jego przekroczeniu jesteś zobligowany do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny i naliczania VAT na fakturach. Do tego czasu wystawiasz faktury bez VAT.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego