Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, koziorozka, azygnerski, blazejh, wp44, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthormichalc
  • CommentTime13-03-2019
   
  Poniżej przedstawiam problem jaki zastałem nabywając miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym, który jest odrębnym lokalem niemieszkalnym.
  Nabywając miejsce postojowe poprzez akt notarialny jak się później okazało (po około roku od zakupu) nabyłem tylko i wyłącznie udział określający powierzchnię miejsca postojowego (bez części wspólnych), po spostrzeżeniu się o tym fakcie napisałem do Dewelopera o tym problemie po czym Pani Notariusz wykonała "poprawkę" do aktu w którym jest obecnie dopisane, że zgodnie z ustawą przysługuje mi dojazd oraz przejście szlakiem komunikacyjnym do miejsca postojowego. Nie zmienili samej wartości udziału w nieruchomości gdyż jak domniemam wszystkie miejsca postojowe już są sprzedane, są na nie akty notarialne (zmiana pewnie skutkowałaby sporymi kosztami), a po sprawdzeniu ułamków w KW całość (pozostali właściciele) + mój udział (tylko powierzchnia miejsca postojowego) daje 1 - całość czyli niby się zgadza.
  Wydawało się mi że dalej już nie będzie problemu, ale po wejściu do wspólnoty nowego Zarządcy został zmieniony sposób rozliczania opłat za nieruchomości, i aktualnie również płacimy wg udziału z KW (za utrzymanie garażu) co skutkuje tym że ja płacę mniej ale pewnie ktoś płaci więcej za opłaty bieżące.
  Pytanie czy sytuacja opisana ma prawo bytu ? Zgodna jest z prawem ?
  Ponieważ wydaje się że po prostu źle policzone są ułamki przypadające właścicielom, co w takiej sytuacji zrobić, kto za to odpowiada ? Deweloper, Notariusz, a może ja ze względu na niezweryfikowanie ?
  Czy ktoś może zmusić mnie do wpłacania opłat większych aniżeli wynikające z aktu notarialnego ?
  Będę wdzięczny za pomoc.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-03-2019 zmieniony
   
  michalcpo wejściu do wspólnoty nowego Zarządcy został zmieniony sposób rozliczania opłat za nieruchomości, i aktualnie również płacimy wg udziału z KW (za utrzymanie garażu) co skutkuje tym że ja płacę mniej ale pewnie ktoś płaci więcej za opłaty bieżące.
  Pytanie czy sytuacja opisana ma prawo bytu ? Zgodna jest z prawem ?
  tego się dowiesz, jak zapoznasz się z tekstem ustawy o własności lokali . link masz w mojej stopce UoWL
  Dla mnie jest zgodna z prawem. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthormichalc
  • CommentTime13-03-2019
   
  Problem u mnie polega na tym, że nie ma jednolitości dla wszystkich właścicieli, ponieważ część osób w akcie notarialnym ma wpisane w ułamku którego są właścicielami części wspólne, a ja nie mam tego wpisanego, w moim ułamku zawarte są jedynie m2 miejsca postojowego.
  Inni właściciele zaczynają się obruszać ponieważ kiedy są właścicielami nawet mniejszego miejsca postojowego ich ułamek jest większy od mojego prawie dwukrotnie, co sprowadza się do prawie dwukrotnie większej opłaty miesięcznej za miejsce postojowe.
  I pytanie jest co mam z tym zrobić ? nie zważać na komentarze i twierdzić że mam rację ?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-03-2019 zmieniony
   
  Udaj się notariusza niech Tobie wyjaśni , to co wg Ciebie spaprał ...

  Co jest zapisane w KW macierzystej ? UoWL ; UoGN ;
 1. Wartość udziału w nieruchomości (np. garażowej) wyrażona jest stosunkiem licznika do mianownika. Jest to ułamek. Ten ułamek może byc wyrażony na rożne spospby zapisu, ale nie przestaje być ułamkiem.

  Jeżeli jak piszesz po zsumowaniu ułamków osiągacie wartość liczby całkowitej 1, to rodzi to raczej domniemanie, że ułamki wyznaczone są prawidłowo. Sam o tym wspominasz.

  Na jakiej podstawie sądzisz, że nie są?

  Przecież nie na takiej, że nowy zarządca (raczej wspólnota lub ogół właścicieli garażu, nie zarządca) wprowadził nowy system naliczeń opłat za eksploatowanie hali garażowej.
  Naliczanie wysokości poszczególnych opłat za garaż nie musi mieć związku z wartościami posiadanych udziałów. Wg powszechnego mniemania powinno mieć, ale często w praktyce po prostu nie ma.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime14-03-2019
   
  eżeli jak piszesz po zsumowaniu ułamków osiągacie wartość liczby całkowitej 1, to rodzi to raczej domniemanie, że ułamki wyznaczone są prawidłowo. Sam o tym wspominasz.

  Niekoniecznie.
  Deweloper mógł nakombinować i innym "dodać metrów w liczniku" , by się sumowało do 1.

  Nowy doklejony: 14.03.19 17:16
  I pytanie jest co mam z tym zrobić ? nie zważać na komentarze i twierdzić że mam rację ?

  Dopóki w KW tak jest, inaczej nie da się naliczać.
  Możecie umową notarialną zmienić wielkość udziałów. Zgoda wszystkich, wynagrodzenie dla tego co wyliczy nowe udziały + koszt umowy notarialnej i zmian w KW.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego