Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, koziorozka, azygnerski, blazejh, wp44, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthormichalc
  • CommentTime13-03-2019
   
  Piszę z problem jaki zastałem po rozliczeniu roku,
  Nieruchomość - nowy blok użytkowany od grudnia 2017, lokatorzy wprowadzali się raczej najwcześniej styczeń, ale większość w okolicach połowy roku 2018.
  Nieruchomość zasilana jest w centralne ogrzewanie oraz ciepła wodę miejskie, na klatkach schodowych brak grzejników. Ilość mieszkań 23 ogółem m2 około 1400.
  Zarządca przesłał rozliczenie roczne dla liczników głównych z którego wynika że strata na mieszkanie (ponieważ całość podzielił na 23 mieszkania) to koło 220 zł.
  Po przeliczeniu moich indywidualnych zużyć w skali całego roku wychodzi na to że zaproponowane przez Zarządce rozliczenie np. dla centralnego ogrzewania strata to 17% ogółu opłat poniesionych za ogrzewanie przez moje mieszkanie dla wody to około 8,5%.
  Osobiście wartości te wydają się duże, ogólne straty (dla całego budynku) w skali miesiąca wychodzą około 420 zł, patrzą na fakt iż jest to budynek nowy, to chyba te straty są spore.

  Czy możecie coś poradzić, czy sposób rozliczenia (solidarnie na mieszkanie, nieważne ilu metrowe) straty na licznikach jest zgodny z prawem ? Zaznaczam że wcześniej nie przedstawił nam regulaminu naliczania opłat.
  Czy można od tego jakoś uciec, polemizować ? Nie chodzi mi tu o pieniądze, ale raczej o skalę % udziału w moim ogólnym rocznym rozliczeniu.

  Będę wdzięczny za pomoc.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-03-2019
   
  michalc Czy możecie coś poradzić,

  Trzeba uchwalić Regulamin rozliczania mediów inaczej będzie to wolnoamerykanka , czyli "każdy gostek na swój mostek".

  Uchyby winny być pokrywane zgodnie z udziałem w NW, bo nie wiadomo gdzie nastąpiła wyciek z instalacji zewnętrznej ( za licznikiem głównym nieruchomości)

  michalc Po przeliczeniu moich indywidualnych zużyć w skali całego roku wychodzi na to że zaproponowane przez Zarządce rozliczenie np. dla centralnego ogrzewania strata to 17% ogółu opłat poniesionych za ogrzewanie przez moje mieszkanie dla wody to około 8,5%.

  Porównywanie wg stawki % jest niewłaściwe , bo wzrost stawki z 0,01 zł do 0,02 zł to wzrost o 100% , a w złotówkach może być niewiele .

  Jednak dalej stoję na stawisku, że musisz się zapoznać z testem ustawy o własności lokali .... tam jest odpowiedź na Twoje dylematy. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime15-03-2019 zmieniony
   
  Jesteś pewny że korytarze nie są ogrzewane? Bo z tego rozliczenia podejrzewam że moga być ogrzewane np : może to być ogrzewanie podłogowa. Tak jest u mnie . Korytarze sa ogrzewane ale nie sa opomiartowane. Wtedy wystepuje duża różnica pomiędzy suma wskazań liczników mieszkaniowych a licznikiem głównym wg którego wspólnota płaci.
  Musisz koniecznie to sprawdzić .
  W UoWL nic nie znajdziesz na temat ogrzewania mieszkań . UoWl nie zajmuje sie mediami dostarczanymi do lokali opomiarowanych.. Stosunki obligacyjne pomiędzy wspolnota jako pośrednikiem a włascicielami lokali oparte są na umowacch cywilnych , Wspolnota może jedynie uchwałą okreslic warunki jakie musi spełnić właściciel lokalu. Ma do tego prawo jak pośrednik.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-03-2019 zmieniony
   
  Tak jest u mnie . Korytarze sa ogrzewane ale nie są opomiarowane. Wtedy występuje duża różnica pomiędzy suma wskazań liczników mieszkaniowych a licznikiem głównym wg którego wspólnota płaci.
  zakładając, że EC jest tylko wykorzystywana do CO , to zawsze będzie różnica między ilością dostarczona GJ, a sumą zużyci GJ w lokalach ..... dlaczego, bo jest jeszcze coś takiego, jak cyrkulacja, co zjada te GJ UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime15-03-2019
   
  KubaP:
  Tak jest u mnie . Korytarze sa ogrzewane ale nie są opomiarowane. Wtedy występuje duża różnica pomiędzy suma wskazań liczników mieszkaniowych a licznikiem głównym wg którego wspólnota płaci.
  zakładając, że EC jest tylko wykorzystywana do CO , to zawsze będzie różnica między ilością dostarczona GJ, a sumą zużyci GJ w lokalach ..... dlaczego, bo jest jeszcze coś takiego, jak cyrkulacja, co zjada te GJ


  Jeśli ogrzewanie na korytaerzach nie jest opomiarowane to niestety ...ale wszelkie cyrkulacje i inne straty nie maja znaczenie bo nie można ich zmierzyć .
  Różnica pomiędzy licznikiem głównym a sumą liczników lokalowych to enrgia ogrzewania NW
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-03-2019 zmieniony
   
  Jeśli ogrzewanie na korytarzach nie jest opomiarowane to niestety
  nie ma znaczenia , nie opomiarujesz cyrkulacji , bo po co?. UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego