Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, azygnerski, gab, blazejh, koziorozka, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime8-04-2019
   
  Witam!
  Czy jeżeli na klatce schodowej nie ma okien a właściwie jest tylko 1 w postaci ciągle zamkniętego okna dachowego stanowiącego jednocześnie wyjście na dach, do którego prowadzi drabinka dostępna tylko dla administracji, powinna być jakaś wentylacja?
  Na klatce jest zaduch bo nie ma żadnych innych otworów oprócz tego opisanego. Może ktoś podpowie?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-04-2019
   
  Na klatce jest zaduch bo nie ma żadnych innych otworów oprócz tego opisanego. Może ktoś podpowie?
  a jest możliwość wykonanie otworu wentylacyjnego, obok okna na dach? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime8-04-2019
   
  Nie wiem, czy jest taka możliwość. Ale to jest nowy budynek. Czyżby projekt tak przewidywał, że ma nie być tego otworu?

  Nowy doklejony: 08.04.19 18:56
  Precyzując pytanie, czy jest możliwość że to opisane przeze mnie powyżej okienko, może spełniać kryterium otworu wentylacyjnego? Okienko ma ok. 120 cm2, z tym że jest zawsze zamknięte.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime9-04-2019 zmieniony
   
  To okno nie projektowano w celu wentylacji klatki, lecz w celu jej doświetlenia.

  Rozejrzyj się po ścianach na górnym piętrze klatki/na górnym korytarzu. Powinny być otwory wentylacyjne w ścianach. Być może one zapewniają wam ten komfort, że jest duszno.
  Zwykle w klatkach jeśli brakuje nawiewu i gdy ciepło to uchyla się okna, ale te poniżej górnego. I dopiero otwory odpowiadające za wywiew zaczynają funkcjonować.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime9-04-2019
   
  http://www.instalacjebudowlane.pl/130-26-76-wentylacja--normy-i-przepisy-prawne.html

  7) Klatki schodowe powinny mieć w górnej części otwór wywiewny o przekroju netto 200 cm2
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime9-04-2019 zmieniony
   
  Mieszkam na ostatnim piętrze i na 100% oprócz tego okienka nie ma nic innego. No i tak pisałam wyżej, na klatce w ogóle nie ma okien. Skądinąd wynalazłam taki krótki wątek:
  https://wentylacja.com.pl/Forum/Wentylacja-klatki-schodowej-70932.html
  Z którego wynika, że nic z tego że taki przepis o tych 200 cm2 jest. Po prostu nie jest egzekwowany. Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? Tylko że w klatce jest zaduch a ponieważ mamy wentylację mech. w mieszkaniach to mam wrażenie że przy każdym otwarciu drzwi wciąga nam brud z klatki.
 1.  
  https://wentylacja.com.pl/Forum/Wentylacja-klatki-schodowej-70932.html
  ciekawy ten artykuł

  Klatki schodowe powinny mieć w górnej części otwór wywiewny o przekroju netto 200 cm2
  jak nie ma takich otworów, to WM powinna je zrobić dla bezpieczeństwa użytkowników lokali

  Precyzując pytanie, czy jest możliwość że to opisane przeze mnie powyżej okienko, może spełniać kryterium otworu wentylacyjnego? Okienko ma ok. 120 cm2, z tym że jest zawsze zamknięte.
  czy jest przy nim jakiś mechanizm do otwierania ? np. jak przy kalpie dymowej  http://fumaro.pl/images/_INC/oferta/kategorie/oddymianie/klapy/klapa%20elektryczna.jpg UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime9-04-2019
   
  To okno dla mieszkańców jest niedostępne, ponieważ jest to okno dachowe, do którego prowadzi składana drabina. To okno nie może też pozostać otwarte, gdyż w przypadku deszczu woda będzie się lała na klatkę schodową.
  Wygląda na to że ten przepis o otworze wentylacyjnym na klatkach schodowych jest martwy. Wyrażenie "powinna mieć" jest chyba tylko sugestią a nie wymaganym prawem przepisem?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime10-04-2019
   
  Wentylacja klatki to nie żarty typu płotki śniegowe. To wymóg w nowym budownictwie wielorodzinnym.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime10-04-2019
   
  Co w tej opisanej przeze mnie sytuacji można zrobić? Klatka schodowa jest typu studnia, w środku budynku. Okien brak. Otworów brak, oprócz tego dachowego okienka stanowiącego również wyjście na dach. Czy np. jest podstawa do złożenia gdzieś skargi?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime10-04-2019 zmieniony
   
  wp44
  IwonaB: Co w tej opisanej przeze mnie sytuacji można zrobić?
  Niestety, ten temat zawsze jest traktowany po macoszemu.

  Zacznij spokojnie, małymi krokami. Na pewno nie od skarg i wojen. Na początek proponuję projekt uchwały z Twojej inicjatywy w sprawie wykonania brakującego otworu wentylacyjnego w górnej części klatki schodowej. Dopiero jeśli to nie przyniesie efektu, to możesz uderzać do organu nadzoru budowlanego. Budynek stary, czy nowy? Pytam w kontekście ewentualnej rękojmi.

  Na marginesie - odradzałbym kombinowanie z dachem. Bezpieczniej wykonać otwór w ścianie. Jeśli byłoby to utrudnione, lub kosztowne (dostęp do ściany z zewnątrz), to wtedy w dachu, jako ostateczność, ale trzeba to zrobić naprawdę dobrze i starannie.

  Pozdrawiam.

  Nowy doklejony: 10.04.19 13:34
  na klatce schodowej nie ma okien a właściwie jest tylko 1 w postaci ciągle zamkniętego okna dachowego stanowiącego jednocześnie wyjście na dach
  Okienko ma ok. 120 cm2
  Tak się głośno zastanawiam, dla kogo jest to okieno do wyjścia na dach. 120 cm2, to jest prostokąt 10 x 12 cm. Podobno o kotach tak mówią, że jak mu się tylko zmieści głowa w otworze, to już przejdzie cały przez otwór. U ludzi chyba to tak nie działa : ) No, a poza tym, większość ludzi ma jednak większe głowy, niż koty. : ).

  Czemu do tego nawiązuję? Otóż pomyślałem, że można spróbować wykonać wentylację stosunkowo niewielkim kosztem. Można spróbować wymienić szybę w istniejącym oknie na panel z elementem wentylacyjnym, albo wymienić całe skrzydło na takie z funkcją wentylacji. Producenci oferują taką opcję. Wentylacja działa niezależnie od warunków pogodowych i również przy zamkniętym oknie.

  Pozdrawiam.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime10-04-2019
   
  To okienko 120 cm2, wcześniej wymienione, to jednak ma więcej. Właśnie pewnie te 200 cm2 wymagane. Tylko nie pełni ono roli wentylacyjnej. Na klatce brak jest jakiejkolwiek wentylacji, dlatego mieszkańcy otwierają drzwi wejściowe. Tylko ze względów bezpieczeństwa to jest niedobre. Czy jeżeli budynek jest nowy i obejmuje go rękojmia, można domagać się od dewelopera załatwienia tej sprawy? Np. wymiany tego okna na takie z funkcją wentylacji?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime10-04-2019
   
  wp44
  IwonaB: Czy jeżeli budynek jest nowy i obejmuje go rękojmia, można domagać się od dewelopera załatwienia tej sprawy?
  Tak.

  To okienko 120 cm2, wcześniej wymienione, to jednak ma więcej. Właśnie pewnie te 200 cm2 wymagane.
  :confused:
  Prawdopodobnie trudno Ci sobie to uświadomić, albo wyobrazić, ale 200 cm2 to jest mniej więcej kwadrat 14x14 cm. Może weź linijkę i narysuj sobie na kartce taki kwadrat, a potem odpowiedz sobie na pytanie, czy rzeczywiście jest to otwór
  w postaci ciągle zamkniętego okna dachowego stanowiącego jednocześnie wyjście na dach
  Jeśli to jest wyjście na dach, to ewentualnie dla kotów, jak napisałem wcześniej, ale pod warunkiem, że te koty umieją chodzić po drabince. W górę, to jeszcze nie problem, gorzej ze schodzeniem. : )
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime10-04-2019
   
  wp44:
  Prawdopodobnie trudno Ci sobie to uświadomić, albo wyobrazić, ale 200 cm2 to jest mniej więcej kwadrat 14x14 cm. Może weź linijkę i narysuj sobie na kartce taki kwadrat, a potem odpowiedz sobie na pytanie, czy rzeczywiście jest to otwór Jeśli to jest wyjście na dach, to ewentualnie dla kotów, jak napisałem wcześniej, ale pod warunkiem, że te koty umieją chodzić po drabince. W górę, to jeszcze nie problem, gorzej ze schodzeniem. : )

  Kurcze, faktycznie to nie może mieć takich wymiarów. Masz rację. To jest jednak jakaś większa powierzchnia. Taka, która pozwala swobodnie wyjść na dach człowiekowi, nie kotu :tongue:
  Jest mi ciężko podać ten rozmiar bo to jest wysoko nad podłogą. Dobra, w każdym razie rozumiem, że do dewelopera można "uderzać", jeżeli chodzi o zapewnienie tej wentylacji na klatce? A co jeśli powie, że to te okno dachowe taką rolę ma pełnić. Na pewno taką przyjmie linie obrony.
 2. wp44
  IwonaB: Na pewno taką przyjmie linie obrony.
  No i dobrze. Niech tylko przyjmie linię obrony, to Ty od razu przyjmij linię ataku. Zażądasz, żeby Ci pokazał, gdzie jest w tym oknie element wentylacyjny, spełniający wymagania normy PN-B-03430:1983/Az3:2000, której treść powołuje par. 147 ust. 1 rozporządzenia MI w sprawie wt (Dz.U. 2002 nr 75, poz. 690 wraz z p.z.), a potem będziesz patrzeć na jego minę. Jeśli zrzednie, to dobra nasza, a raczej Twoja. Jeśli nie, to zostaje Ci opcja ze skargami.

  :shades:
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime10-04-2019
   
  Dobrze, dzięki:smile:
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego