Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthormigron
  • CommentTime31-05-2019
   
  Witam Wszystkich.
  Mieszkam w budynku wielorodzinnym, w którym funkcjonuje Wspólnota Mieszkaniowa. Kiedyś budynek liczył 32 lokale. Kilkanaście lat temu nadbudowano 8 nowych mieszkań,( nie była to adaptacja strychu). Jednym z właścicieli takiego nadbudowanego mieszkania jestem ja. Od samego początku budowy było wiadomo, że te nadbudowane mieszkania nie będą mogły być podłączone do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody jak mieszkania poniżej. Jest zbyt mała moc wymiennika ciepła w węźle ciepłowniczym. W warunkach technicznych nadbudowanych lokali przewidziane było ogrzewanie mieszkania i podgrzanie ciepłej wody we własnym zakresie. W nadbudowanych mieszkaniach zainstalowane są piece gazowe dwu funkcyjne. Tak więc mam niezależne ogrzewanie i ciepłą wodę w mieszkaniu. Do tej pory opłaty związane z dostarczaniem ciepła do budynku były pokrywane przez mieszkańców lokali znajdujących się na pozostałych 4 kondygnacjach ( bez nadbudowy). Nowy zarządca uznał, że lokatorzy z nadbudowanych mieszkań powinni ponosić opłaty za dostarczane ciepło, proporcjonalnie do udziału, czyli metrów kwadratowych użytkowanych lokali. Uważam, że muszę pokrywać część abonamentu za dostarczane ciepło dotyczącą części wspólnej czyli klatki schodowej, a nie całego abonamentu, który oprócz części wspólnej pokrywa też zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę lokali niższych kondygnacji. Nadbudowane mieszkania są wyodrębnione, mają akty notarialne i wpisy do Ksiąg Wieczystych. Lokatorzy tych lokali są członkami Wspólnoty Mieszkaniowej.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime31-05-2019 zmieniony
   
  migron: Nowy zarządca uznał, że lokatorzy z nadbudowanych mieszkań powinni ponosić opłaty za dostarczane ciepło, proporcjonalnie do udziału, czyli metrów kwadratowych użytkowanych lokali. Uważam, że muszę pokrywać część abonamentu za dostarczane ciepło dotyczącą części wspólnej czyli klatki schodowej, a nie całego abonamentu, który oprócz części wspólnej pokrywa też zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę lokali niższych kondygnacji. Nadbudowane mieszkania są wyodrębnione, mają akty notarialne i wpisy do Ksiąg Wieczystych.

  Lokatorzy tych [Właściciele] lokali [nadbudowanych] są członkami Wspólnoty Mieszkaniowej.
  macie regulamin rozliczania kosztów zakupu EC?( Energii Cieplnej)

  Ty migron , jako członek WM powinieneś uczestniczyć w kosztach ogrzewania części wspólnej .
  Zazwyczaj opłaty za EC składają się dwóch faktur: opłata za moc zamówioną i za zużyte (dostarczone ) GJ do węzła cieplnego .

  Właściciele lokali tworzących daną WM, w regulaminie rozliczania EC, mogą podzielić te koszty na kilka składników np.: za ogrzewanie lokali , za podgrzanie wody , za ogrzewanie części wspólnych .
  Ogrzewanie NW stanowi koszt ok. 10-20 % opłat za moc zamówioną.
  Ten procent winien wynikać z zapisów w regulaminie rozliczania kosztów EC.

  Ja nie rozumiem co to jest ten ABONAMENT u Ciebie ? co no zawiera i z jakich kosztów się składa . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthormigron
  • CommentTime3-06-2019
   
  Dziękuję Ci KubaP za komentarz.
  To co u nas nazywają abonamentem, to jest opłata za moc zamówioną. Jest to moc zamówiona na wszystkie mieszkania poniżej nadbudowy i część wspólną, czyli 4 klatki schodowe, 2 pomieszczenia wózkownie. Nie wiem jak jest z piwnicami, choć tam nie ma żadnych grzejników. Mieszkańcy nadbudowanych lokali nie mają piwnic, w przeciwieństwie do pozostałych mieszkańców.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime4-06-2019
   
  Wspólnota ma regulamin rozliczania kosztów zakupu EC?( Energii Cieplnej) UoWL ; UoGN ;
 1. migron:Uważam, że muszę pokrywać część abonamentu za dostarczane ciepło dotyczącą części wspólnej czyli klatki schodowej, a nie całego abonamentu, który oprócz części wspólnej pokrywa też zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę lokali niższych kondygnacji.


  Rozumowanie twoje jest słuszne. Abonament ma związek z mocą zamówioną, a moc zamówiona, jak rozumiem, pozostała niezmieniona i nadal obliczona jest dla bryły budynku sprzed nadbudowy.

  Rozumiem, że po nadbudowie nie zmieniono ani mocy zamówionej, ani nawet regulaminu rozliczania ciepła?

  Zwróć uwagę na dwie rzeczy:

  1) nadbudowa mogła (i chyba nawet powinna?) być związana ze zamianą mocy dla starej bryły. Konkretnie z obniżeniem tej mocy.
  2) nadbudowa na pewno spowodowała obniżenie kosztów zużycia ciepła (kosztów zmiennych) w bryle poniżej.


  Mógłbyś spokojnie płacić jakąś część kosztów ogrzewania klatki chodowej, ale to znowu - jeśli kaloryfery klatki są opomiarowane, to jest to koszt zmienny i lokale dodatkowe mogłyby płacić jakaś ustaloną regulaminem część tego kosztu. I wtedy nie ma on nic z mocą zamówioną, która jest kosztem stałym.

  A jeśli kaloryfery nie są opomiarowane, to jak wspomniano wyżej, w ramach kosztów stałych mógłbyś płacić podobnie ustalone kwoty, też w regulaminie (np.te przykładowe 10-20%).

  Ale to są kwestie umowne pomiędzy właścicielami lokali i nie powinny zależeć od uznania zarządcy.

  Także obciążanie dodatkowymi opłatami (powiązanymi akurat z mocą zamówioną) wydaje się więc zwykłym przerzucaniem kosztów do cudzego portfela.
  Chyba że zarządca rozumuje i rozlicza zupełnie prawidłowo, a jedynie źle uzasadnia/wyjaśnia tę część opłat.
  •  
   CommentAuthormigron
  • CommentTime4-06-2019
   
  Witaj KubaP
  Wspólnota nie ma regulaminu rozliczania kosztów zakupu ciepła, ani żadnego innego. Zarządca sposób rozliczania kosztów ciepła, jak twierdzi opiera na,, Ustawie o własności lokali " z dnia 24 czerwca 1994r. , w którym Art. 14 mówi: Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się: 1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację ; 2) OPŁATĘ ZA DOSTAWĘ ENERGII ELEKTRYCZNEJ, GAZU I WODY, W CZĘŚCI DOTYCZĄCEJ NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ, ORAZ OPŁATĘ ZA ANTENĘ ZBIORCZĄ I WINDĘ. ; 3).... ; 4).... ; 5)....
  Myślę, że Administrator źle rozumuję punkt 2. Jest wyraźnie napisane ,, W części dotyczącej nieruchomości wspólnej ' '. A On mówi ,że ,, abonament jest częścią wspólną' '. Może by tak było, gdyby w bloku był jednolity system grzewczy. KubaP czy widzisz to podobnie jak ja?
  Pozdrawiam.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime5-06-2019
   
  migron:Myślę, że Administrator źle rozumuję punkt 2. Jest wyraźnie napisane ,, W części dotyczącej nieruchomości wspólnej ' '. A On mówi ,że ,, abonament jest częścią wspólną' '. Może by tak było, gdyby w bloku był jednolity system grzewczy. KubaP czy widzisz to podobnie jak ja?
  Masz racje .
  Zamówienie mocy nie może być kosztem NW, bo nie służy tylko wszystkim właścicielom . Ten Administrator sie myli . Penie ma taki program komputerowy i nie potrafi napisać algorytmu do naliczania .

  migron:Wspólnota nie ma regulaminu rozliczania kosztów zakupu ciepła, ani żadnego innego.
  to poważny błąd, trzeba go, jak najszybciej uchwalić . Masz pole do popisu, napisz treść tego regulaminu i zgłoś wniosek o jego uchwalenie UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego