Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, wp44, Michał, kamil_w, koziorozka, Prezesod13lat, azygnerski, Agnieszka1980, wspolnota2, norbert, lolekanabolek, waleczny, man, drops, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Spółdzielnia Mieszkaniowa została założona w roku 1954.
  Aktualnie do dokonania wpisu do księgi wieczystej sąd zażądał przedłożenia dokumentu przydziału mieszkania pierwszemu właścicielowi .
  Czy przez ponad 65 lat Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek przechowywania takiego dokumentu i powinna go udostępnić ?

  Nowy doklejony: 09.07.19 16:13
  Czyżbym zadała zbyt trudne pytanie ? Mówimy przecież tylko o kamienicy z 1954 ,a mamy przecież w całym kraju domy znacznie starsze .
 2.  
  Jest dość trudne, bo trudne jest zgadywanie na odległość co się działo w Twojej spółdzielni.
  Mówimy o spółdzielni istniejącej 65 lat i o jej wewnętrznych zasadach archiwizowania, których nie znamy. Nie wiemy nawet czy ta spółdzielnia przyjęła jakieś zasady.

  Przepisy ustawy prawo spółdzielcze mówią tylko o obowiązku archiwizowania dokumentów spółdzielni w likwidacji. I podaje zasady jak to robić. Istniejące spółdzielnie prowadzą archiwa wg wewnętrznie przyjętych zasad i trudno żeby było inaczej.

  Duże i poważne spółdzielnie na pewno mają co najmniej dwie główne kategorie archiwizowania dokumentów archiwizowanych:

  1) symbolem "kat. A" - oznacza się kategorię archiwalną dokumentacji stanowiącej materiały archiwalne i te przechowuje się na zawsze

  2) symbolem "kat. B" - oznacza się kategorię archiwalną dokumentacji niearchiwalnej, czyli podlegającej brakowaniu, i np. kategoria B50 oznacza że po upływie 50 lat dokument poszedł na przemiał, a BE50 że mógł pójść na przemiał po ekspertyzie, że mógł. Starszej kategorii niż B50 nie stosuje się.

  To są zasady głównie dla jednostek państwowych. Sądzę z tego wszystkiego, że spółdzielnia nie miała obowiązku przechowywania przez aż ponad 50 lat dokumentu przydziału i tak bym sądowi odpisał. Nie sądzę, żeby ten przydział uległ celowemu wybrakowaniu, bo był to dokument ważny. Raczej po prostu zaginął lub został zniszczony w inny sposób.

  Jeśli spółdzielnia jednak przechowała, to powinna oczywiście spółdzielcy go udostępnić (za odpłatnością).
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego