Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, blazejh, norbert, gab, azygnerski, Prezesod13lat, suziiza, Phantos, JD, tajfun, bogna, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam,

  Od poprzedniego właściciela kupiłam mieszkanie wraz z przynależną piwnicą o powierzchni X m kw. (bez wskazania konkretnego pomieszczenia, tak też jest w księdze wieczystej). Niestety, przez piwnicę biegnie plątanina rur kanalizacyjnych, wody i c/o, które uniemożliwiają swobodne korzystanie z pomieszczenia. Trzeba się schylać, żeby wejść i nie uderzyć głową w rurę kanalizacyjną, nie można swobodnie ustawić regałów. Mam dwa pytania: po pierwsze czy przepisy mówią o tym jak powinna wyglądać piwnica pod względem technicznym aby mogła być tak traktowana i jako taka użytkowana? Chodzi konkretnie o przeprowadzone tam rury kanalizacyjne na samym środku pomieszczenia, na wys. ok 1.4 m. Czy mógł tu nastąpić błąd przy wydzieleniu i sprzedaży tej piwnicy pierwszemu właścicielowi (który nie korzystał z piwnicy i nawet mógł jej nawet na oczy nie widzieć)? Wg mojej opinii to pomieszczenie powinno być wyłączone z użytkowania i pozostawione jako pomieszczenie techniczne wspólnoty, a nie funkcjonować jako prywatna piwnica. Jakakolwiek awaria (starej) instalacji mogłaby spowodować spore straty poprzez zniszczenie zmagazynowanych tam prywatnych rzeczy. Po drugie, czy jest możliwa zamiana pomieszczenia piwnicznego na inne, dostępne? Z tego co wiem, w budynku (spora przedwojenna kamienica) są jeszcze wolne pomieszczenia piwniczne, a nawet miejsce na dobudowanie nowych. Bardzo proszę o informację co można z tym fantem zrobić.

  Dziękuję.
 2. Przepisy mówią tylko o tym jak prawidłowo zaprojektować kondygnację podziemną i pomieszczenia piwniczne. Żadne przepisy nie pomogą Tobie jeśli przejęłaś pomieszczenie w starej kamienicy. Dzisiejsze normy dotyczące np. wysokości pomieszczenia piwnicznego (2m), czy wysokości dla wejścia do niego i prześwitu od podłogi do wiszących rur po sufitem (min. 1,9m) nie działają wstecz. Całe szczęście, można powiedzieć, bo przecież plątaniny rur pod sufitem są we wszystkich przedwojennych kamienicach.

  Zamiana pomieszczenia przynależnego jest teoretycznie możliwa, ale skoro jest jeszcze miejsce, to pewnie łatwiej byłoby dobudować w części wspólnej nieruchomości kolejne pomieszczenia i użytkować je na podstawie najmu.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime5-09-2019 zmieniony
   
  Od poprzedniego właściciela kupiłam mieszkanie wraz z przynależną piwnicą o powierzchni X m kw. (bez wskazania konkretnego pomieszczenia, tak też jest w księdze wieczystej)

  Albo to pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym albo jest częścia wspólną.
  Jeśli to pierwsze, to jest to twoja własność.
  Twoja własność powinna być zapisana w KW i powierzchnia piwnicy powinna być doliczona do pow. lokalu i od sumy tych pow. powinien być wylioczony udział.

  Jeśli pierwszy lokal został sprzedany przed 1995 roku, to prawdopodobnie żadna piwnica nie jest własnością a tylko funkcjonuje podział do użytkowania.
 3. gab: Albo to pomieszczenie jest pomieszczeniem przynależnym albo jest częścia wspólną.
  Błąd. Jest jeszcze pomieszczenie pomocnicze - własność lokalu. Nie musi być zapisana w KW, ale powinna.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime6-09-2019
   
  Nie ma żadnego błędu. Sprawa dotyczy pomieszczeń piwnicznych (!) i prawa własności z nimi związanych. Te pomieszczenie są albo NW albo są czyjąś własnością.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego