Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, wp44, koziorozka, blazejh, tajfun

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthoraic71
    • CommentTime4 dni temu
     
    Witam,
    Może ktoś mi podpowie czy mam rację??

    W każdej wspólnocie (powyżej 7 lokali) powinien zostać wybrany zarząd.
    W sytuacji gdy wybieramy Zarząd powierzony - zlecamy zarząd np spólce z o.o. to czy musimy też mieć wyłoniony zarząd właścicielski składający się z osób fizycznych? Wg mnie chyba nie ale może się mylę?

    Pozdrawiam
    Wojtek
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime4 dni temu
     
    Nie tyle nie musicie, co nie możecie. Zarząd powierzony pełni równorzędną funkcję co zarząd właścicielski. Więc jedno wyklucza drugie.

    W przypadku ustanowienia powierzonego równolegle czasem funkcjonuje tzw. Rada Starszych. Czyli ciało nieformalne i tylko doradcze i często nie pochodzące z wyboru a wręcz samozwańcze.
    •  
      CommentAuthorgab
    • CommentTime4 dni temu
     
    W każdej wspólnocie (powyżej 7 lokali) powinien zostać wybrany zarząd.


    Tak , jeśli wcześniej w umowie notarialnej wszyscy (!) właściciele lokali nie zmienili sposobu zarządu z tego zapisanego w ustawie o własności lokali (art. 20 i dalsze) na umowny.

    Jeśli takiej notarialnej umowy nie ma , to macie obowiązek wybrać zarząd osobowy.
  1. Zgodnie z brzmieniem ustawy o własności lokali (dalej u.w.l.), w każdej dużej Wspólnocie Mieszkaniowej (powyżej 7 lokali, a od 01.01.2020r. powyżej 3 lokali), konieczne jest:
    - albo wybór Zarządu - bez względu na to, czy będą to osoby wybrane spośród właścicieli lokali, czy też nie - warunek bezwzględny - członkiem Zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna (art. 20 ust. 1 u.w.l.)
    - albo powierzenie Zarządu osobie fizycznej albo prawnej (art. 18 ust. 1 u.w.l.). W tym przypadku, co do takiego "Zarządu" posługujemy się zwyczajowo sformułowaniem Zarządca o którym mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l.

    Spójnik "albo" oznacza alternatywę rozłączną. Czyli jeśli Zarząd, to nie Zarządca z art. 18 ust. 1 u.w.l., a jeśli Zarządca z art. 18 ust. 1 u.w.l., to nie Zarząd.

    Choć w doktrynie i orzecznictwie temat ten budził swego czasu kontrowersje, obecnie raczej orzecznictwo pozostaje spójne.

    Dla uniknięcia wątpliwości, ustanowienie Zarządcy z art. 18 ust. 1 u.w.l. wymaga umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ustanowienie Zarządcy z art. 18 ust. 1 u.w.l. w pierwszej i powtarzane w każdej kolejnej umowie ustanowienia odrębnej własności poszczególnych lokali w danej Wspólnocie. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, iż po jakimś czasie funkcjonowania Zarządu ustawowego, właściciele wszystkich lokali zawierają stosowną umowę w formie aktu notarialnego.
  2. aic71 - chyba mylisz zarządcę z administratorem. Blazejh jasno co napisał: albo zarząd właścicielski, albo powierzony.
    Tu jest łopatologicznie
    http://www.zarzadca.eu/wiki/zarzad
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego