Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, blazejh, norbert, gab, azygnerski, Prezesod13lat, suziiza, Phantos, JD, tajfun, bogna, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthoraic71
  • CommentTime10-09-2019
   
  Witam,
  Może ktoś mi podpowie czy mam rację??

  W każdej wspólnocie (powyżej 7 lokali) powinien zostać wybrany zarząd.
  W sytuacji gdy wybieramy Zarząd powierzony - zlecamy zarząd np spólce z o.o. to czy musimy też mieć wyłoniony zarząd właścicielski składający się z osób fizycznych? Wg mnie chyba nie ale może się mylę?

  Pozdrawiam
  Wojtek
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime11-09-2019
   
  Nie tyle nie musicie, co nie możecie. Zarząd powierzony pełni równorzędną funkcję co zarząd właścicielski. Więc jedno wyklucza drugie.

  W przypadku ustanowienia powierzonego równolegle czasem funkcjonuje tzw. Rada Starszych. Czyli ciało nieformalne i tylko doradcze i często nie pochodzące z wyboru a wręcz samozwańcze.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime11-09-2019
   
  W każdej wspólnocie (powyżej 7 lokali) powinien zostać wybrany zarząd.


  Tak , jeśli wcześniej w umowie notarialnej wszyscy (!) właściciele lokali nie zmienili sposobu zarządu z tego zapisanego w ustawie o własności lokali (art. 20 i dalsze) na umowny.

  Jeśli takiej notarialnej umowy nie ma , to macie obowiązek wybrać zarząd osobowy.
 1. Zgodnie z brzmieniem ustawy o własności lokali (dalej u.w.l.), w każdej dużej Wspólnocie Mieszkaniowej (powyżej 7 lokali, a od 01.01.2020r. powyżej 3 lokali), konieczne jest:
  - albo wybór Zarządu - bez względu na to, czy będą to osoby wybrane spośród właścicieli lokali, czy też nie - warunek bezwzględny - członkiem Zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna (art. 20 ust. 1 u.w.l.)
  - albo powierzenie Zarządu osobie fizycznej albo prawnej (art. 18 ust. 1 u.w.l.). W tym przypadku, co do takiego "Zarządu" posługujemy się zwyczajowo sformułowaniem Zarządca o którym mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l.

  Spójnik "albo" oznacza alternatywę rozłączną. Czyli jeśli Zarząd, to nie Zarządca z art. 18 ust. 1 u.w.l., a jeśli Zarządca z art. 18 ust. 1 u.w.l., to nie Zarząd.

  Choć w doktrynie i orzecznictwie temat ten budził swego czasu kontrowersje, obecnie raczej orzecznictwo pozostaje spójne.

  Dla uniknięcia wątpliwości, ustanowienie Zarządcy z art. 18 ust. 1 u.w.l. wymaga umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ustanowienie Zarządcy z art. 18 ust. 1 u.w.l. w pierwszej i powtarzane w każdej kolejnej umowie ustanowienia odrębnej własności poszczególnych lokali w danej Wspólnocie. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, iż po jakimś czasie funkcjonowania Zarządu ustawowego, właściciele wszystkich lokali zawierają stosowną umowę w formie aktu notarialnego.
 2. aic71 - chyba mylisz zarządcę z administratorem. Blazejh jasno co napisał: albo zarząd właścicielski, albo powierzony.
  Tu jest łopatologicznie
  http://www.zarzadca.eu/wiki/zarzad
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego