Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, bielka85, azygnerski, klalip, tajfun, Zarządca

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Dzień dobry,

  w przypadku małej wspólnoty ( 2 właścicieli) z 3 lokalami, czy możliwy jest podział między właścicieli pomieszczenia przynależnego jakim jest strych? Jeżeli tak, to czy podział powierzchni strychu winien być zrobiony sprawiedliwie według udziałów w lokalach, czy wręcz przeciwnie, np. jeden właściciel może sobie wziąć 50 procent i drugi 50 procent, choć w lokalach mieszkalnych ich udziały wynoszą 77/23 procent?
  Dodatkowo, w przypadku wykorzystania funduszu remontowego, z którego można by podnieść ściany strychu, 77 procent wkładu ma jeden z właścicieli, drugi dopłaca miesięcznie około (niecałe 23 procent) według udziałów. czy w przypadku podziału strychu 50/50, z funduszu remontowego, będą mieli prawo korzystać po połowie ( na podniesienie ścian podzielonego już strychu)? A jeżeli zabraknie pieniędzy, to mimo, iż strych będzie podzielony 50/50, nadal dodatkowe pieniądze będą wykładali według udziałów czyli w stosunku 77/23?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime8-10-2019 zmieniony
   
  w przypadku małej wspólnoty ( 2 właścicieli) z 3 lokalami, czy możliwy jest podział między właścicieli pomieszczenia przynależnego jakim jest strych?

  [

  I na stałe i do używania.

  Jeżeli tak, to czy podział powierzchni strychu winien być zrobiony sprawiedliwie według udziałów w lokalach, czy wręcz przeciwnie, np. jeden właściciel może sobie wziąć 50 procent i drugi 50 procent, choć w lokalach mieszkalnych ich udziały wynoszą 77/23 procent?

  To zależy od umowy między właścicielami. Jeśli się obaj zgodzą , to może być 50:50. Z tym, że ten co ma teraz więcej może żądać rekompensaty. I trzeba zmienić udziały. Potraktować strych , jak pomieszczenie przynależne. I dodać do powierzchni mieszkań.
  Chyba że, chcecie na strychu zrobić dodatkowe lokale. Ale tego nie robi się z FR wspólnoty. Każdy z właścicieli wykłada pieniądze poza wspólnotą.
 2. Sęk w tym, że z naszej strony (77 procent) nie chcemy się pozbywać naszych udzialów, i w ogóle nie chcemy ich zmieniać procentowo. Gab czego się nie robi z FR- podniesienia ścian strychu by można je było przeznaczyć na lokal użytkowy? bo po podziale taki jest plan. Dodatkowo, sąsiedzi chcą 'zawłaszczyć' jedyne wejście na strych dla siebie i zrobić sobie prywatne wejście, a my mamy sobie zrobić z mieszkania. Czy mamy prawo dostępu do osobnego wejścia dla każdej ze stron?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime10-10-2019
   
  Gab czego się nie robi z FR- podniesienia ścian strychu by można je było przeznaczyć na lokal użytkowy?


  Bo zakres działania wspólnoty reguluje ustawa o własności lokali. I ten zakres jest zawężony do zarządu (zarządzania) nieruchmością wspólną. Deweloperka ( a to chcecie de facto zrobić) nie wchodzi w zakres działania.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego