Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam mam pytanie odnośnie prawidłowości funkcjonowania naszej 9 mieszkaniowej wspólnoty. Jak wyglada sytuacja prawna jesli zarząd wspólnoty jest jednoosobowy i tenże właściciel (zarząd) sprzedaje swoje mieszkanie - wyprowadza się i nie składa rezygnacji z funkcji członka zarządu ? To czy formalnie zarząd w postaci tej osoby nadal istnieje ? i co powinna zrobić wspolnota ? jesli można o odp.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2019 zmieniony
   
  Należy zaglądnąć do ustawy o własnosci lokali (link masz w mojej stopce), a tam byś znalazła

  Art. 20. 1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

  2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.

  UoWL ; UoGN ;
 2. Tak, czytałam ten zapis który mówi o wyborze członków ? a ja zadałam pytanie czy mimo sprzedaży mieszkanie, wyprowadzki ów Pan jest nadal jedynym członkiem zarządu ? czyli zarząd nalał funkcjonuje ? co powinna zrobić wspolnota i jak prawnie ?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2019 zmieniony
   
  Agnieszka1980:Tak, czytałam ten zapis który mówi o wyborze członków ? a ja zadałam pytanie
  czy mimo sprzedaży mieszkanie, wyprowadzki ów Pan jest nadal jedynym członkiem zarządu ?
  czyli zarząd nalał funkcjonuje ?
  co powinna zrobić wspolnota i jak prawnie ?
  dostałaś prawidłową odpowiedź
  przecież nie został odwołany
  nic nie zrozumiałaś z czytanego tekstu?

  2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani. UoWL ; UoGN ;
 3. Bardzo serdecznie dziekuje, wobec tego czy teraz powinnam zawiadomić wszystkich ze organizujemy zebranie i na tym zebraniu podjąć uchwale o odwołaniu i od razu powołaniu nowego zarządu ? czy jest na to jakiś termin ?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2019 zmieniony
   
  Agnieszka1980:Bardzo serdecznie dziekuje,
  wobec tego czy teraz powinnam zawiadomić wszystkich ze organizujemy zebranie i na tym zebraniu podjąć uchwale o odwołaniu i od razu powołaniu nowego zarządu ?
  jak chcecie zmienić skład zarządu to TAK

  Agnieszka1980: czy jest na to jakiś termin ?
  nie ma terminu, ale powinno się to zrobić niezwłocznie . Wszystko zależy, jakie obowiązki wykonywał ten jednoosobowy Zarząd .

  Macie Administratora ? UoWL ; UoGN ;
 4. Tzn nie istnieje w tym wypadku termin co najmniej 7 dniowy ? od powiadomienia do zwołania zebrania ?

  Nowy doklejony: 11.10.19 22:15
  Dodam ze nie mieliśmy zarządcy :)
 5.  
  Agnieszka1980:Tzn nie istnieje w tym wypadku termin co najmniej 7 dniowy ? od powiadomienia do zwołania zebrania ?
  zebranie się zwołuje z tygodniowym wyprzedzeniem zgodnie z zapisem UoWL

  Art. 31. Zebrania ogółu właścicieli lokali:
  a) mogą być także, w razie potrzeby, zwoływane przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1,

  b) zwoływane są na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1.

  Art. 32. 1. O zebraniu ogółu właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, zawiadamia każdego właściciela lokalu na piśmie przynajmniej na tydzień przed terminem zebrania.

  2. W zawiadomieniu należy podać dzień, godzinę, miejsce i porządek obrad. W wypadku zamierzonej zmiany we wzajemnych prawach i obowiązkach właścicieli lokali należy wskazać treść tej zmiany.  Agnieszka1980: Dodam ze nie mieliśmy zarządcy :bigsmile:
  jak już to Administratora , bo jak jest Zarząd WM , to nie ma Zarządcy , może być ewentualnie tylko Administrator UoWL ; UoGN ;
 6. Brawo KubaP.:bigsmile:
 7. Bardzo dziekuje, ostatnie pytanie odnośnie 1/10 udziałów. Jesli przysługuje mi 11 % czy jak to nazwać z ogółu 100, ( tak liczymy przy głosowaniach ) to to wystarczy ? czy tez mam policzyć cała powierzchnie wspólna i zobaczyć czy moje mieszkanie daje 10 %

  Nowy doklejony: 12.10.19 11:46
  @ prezes ? czasem lepiej wstrzymać sie od braw ? http://www.administrator24.info/artykul/id4252,czym-rozni-sie-zarzad-wspolnoty-od-zarzadcy
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-10-2019 zmieniony
   
  Agnieszka1980: pytanie odnośnie prawidłowości funkcjonowania naszej 9 mieszkaniowej wspólnoty.

  Bardzo dziekuje, ostatnie pytanie odnośnie 1/10 udziałów. Jesli przysługuje mi 11 % czy jak to nazwać z ogółu 100, ( tak liczymy przy głosowaniach ) to to wystarczy ? czy tez mam policzyć cała powierzchnie wspólna i zobaczyć czy moje mieszkanie daje 10 %
  Tak . Wystarczy, abyś złożyła wniosek do zarządu o zwołanie zebrania tu podaj termin . Jeżeli nie zostanie zwołane zebranie w zakreślonym terminie , to sama możesz go zwołać zachowując ustawowe zasady dot zwoływania zebrań właścicieli lokali.


  Agnieszka1980: http://www.administrator24.info/artykul/id4252,czym-rozni-sie-zarzad-wspolnoty-od-zarzadcy
  nie przywołuj starego, nieobowiązującego prawa , bo zaśmiecasz forum UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime12-10-2019
   
  obec tego czy teraz powinnam zawiadomić wszystkich ze organizujemy zebranie i na tym zebraniu podjąć uchwale o odwołaniu i od razu powołaniu nowego zarządu ? czy jest na to jakiś termin ?
  Nie musicie zwoływać zebrania. Możecie skorzystać z :

  Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

  Co prawda ten zapis ustawy mówi o zbieraniu głosów przez zarząd ale orzecznictwo jest zgodne. Jeśli nie ma to wpływu na podjętą uchwałę głosy może zbierać - inna niż członek zarządu - osoba. W zasadzie każdy z właścicieli może to zrobić.

  Ważne:
  23. 3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.


  Trzeba również powiadomić odwołanego członka zarządu.
 8. :bigsmile::bigsmile:Agnieszka1980 - Ty chcesz starego misia brać na sztuczny miód? Nawet dziecko wie ,że Ty to KubaP w siedemsetnej postaci. Forum musi żyć więc jest sztucznie podtrzymywany watkami, który przeciętny czlonek WM ma w d--e.
  Jaki sens ma pytanie czy 1/10 czyli 10% jest większe czy mniejsze od 11%???:bigsmile:

  Nowy doklejony: 12.10.19 13:52
  KubaP- sędzia , który stwierdza ,że łamanie przepisów Uowl nie ma żadnego wpływu na podjętą uchwałę powinien być jutro wyrzucony z zawodu. Dlatego niezbędna jest w naszym kraju REFORMA SĄDOWNICTWA. A jaki wplyw na uchwalę ma jakieś 7 dni na powiadomienie, a jaki np. obowiązek pisemnego powiadomienia? Po co wogole jest jakaś ustawa? Jak wymyślacie wątki to niech mają jakiś sens.Facet jednoosobowy zarząd sprzedaje mieszkanie czy już sprzedał, wyprowadza się czy sie już wyprowadzil,i zlożył już rezygnacje. I co dalej? WM po pierwsze musi się z nim pożegnać, po drugie zalożyć konto na forum i zadać to pytanie KubieP.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime12-10-2019
   
  Nawet dziecko wie ,że Ty to KubaP w siedemsetnej postaci.


  A ja mam wrażenie , że to Ty jesteś klonem KubyP.  sędzia , który stwierdza ,że łamanie przepisów Uowl nie ma żadnego wpływu na podjętą uchwałę powinien być jutro wyrzucony z zawodu.


  Malo wiesz o prawie czyli jesteś jak KubaP.  Możesz chociaż myśleć umiesz i rozwiążesz zadanie.

  Jest wspólnota, jest wybrany jeden członek zarządu, który notorycznie nie wywiązuje się z obowiązków. Wspólnota chce go odwołać. Ale on nie chce zbierać podpisów pod uchwałą o własnym odwołaniu?

  Co robić w takim przypadku?
 9. Szanowni Państwo założyłam konto na forum wczoraj szukając pomocy, jestem właścicielka mieszkania w małej wspólnocie w Zakopanem, przeczytałam ustawę ale wiem ze niektóre zapisy nie są precyzyjne i dlatego szukałam pomocy na tym forum. Nie jestem ani jakimś Kuba P (któremu tak czy siak dziekuje za to ze starał mi sie merytorycznie odpowiadać) ani żadnym administratorem, zarzadca czy zwał jak zwał. W takim wypadku opisze cała sytuacje precyzyjnie bo pisze tutaj po to aby uratować zgromadzone na naszym koncie środki i przeznaczyć je na to co zaplanowaliśmy. Wiec. .... Wspolnota ma 9 mieszkań, do tej pory działaliśmy w ramach prawa, a środki wydawaliśmy na podstawie planów i podjętych uchwał i oczywiście możliwości finansowych. Zaznaczę ze na nadążył terenie sa 2 garaże w budynku (do 2 mieszkań) i wyłącznie 3 miejsca możliwe do parkowania. Reszta to teren zielony oddzielony murkiem od kolejnego bloczku. Dalej... Piotr X który był wybrany jako Zarząd Wspolnoty w połowie września sprzedał swoje mieszkanie Ryszardowi X spakował bety i wyjechał do Kanady. Nowy właściciel czyli Ryszard X wysłał e-mail nie do wszystkich mieszkańców iż zwołuje spotkanie żeby zapewnić funkcjonowanie wspolnoty. Oczywiście na to spotkanie przyszedł on sam czyli nowy właściciel Ryszard x oraz 2 właścicieli małych mieszkań - to nie dawało im 50% wiec zadzwonili do sąsiadki czy można liczyć na jej głos i ona sie zgodziła ( czyli nie było jej na spotkaniu i nie widziałam pełnomocnictwa) Na tym spotkaniu wybrano nowy Zarząd - szefem został pan Ryszard x, oraz podjęto uchwale o zgodzie na montaż fotowoltaiki na naszym dachu do mieszkania pana Ryszarda x. Po tygodniu na teren wspolnoty wjechały ekipy budowlane. Jedna założyła fotowoltaike a druga zaczęła naprawiać murek oporowy - bo pan Ryszard X uznał ze to konieczne i ma zapłacić za to 9 tys. Ponadto poinformował mas ze zarząd noe jest od roboty i zawrze w przyszłym tygodniu umowę na zarządzanie - admninistrowanoe budynkiem. I bedzie jeszcze kwietniki robił. Licząc pieniądze jego wydatki po 2 tygodniach rządzenia prawie opustoszały nasza kasa. A jeszcze za starego zarządu podjęliśmy uchwale ze pieniądze idą na zrobienie miejsc postojowych. a teraz nici bo ów pan ma garaż i go to nie interesuje. Wiec wogole wydajesz mo sie ten cały zarząd to jakiś cyrk i szukam możliwości przywrócenia normalności - Aga
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-10-2019 zmieniony
   
  gabJest wspólnota, jest wybrany jeden członek zarządu, który notorycznie nie wywiązuje się z obowiązków. Wspólnota chce go odwołać. Ale on nie chce zbierać podpisów pod uchwałą o własnym odwołaniu?

  Co robić w takim przypadku?
  zbierać samemu


  Agnieszka1980 Dalej... Piotr X który był wybrany jako Zarząd Wspolnoty w połowie września sprzedał swoje mieszkanie Ryszardowi X spakował bety i wyjechał do Kanady.

  Na tym spotkaniu wybrano nowy Zarząd - szefem został pan Ryszard x, oraz podjęto uchwale o zgodzie na montaż fotowoltaiki na naszym dachu do mieszkania pana Ryszarda x.
  Agnieszka1980 zwołuj zebranie i zaopatrz się w pełnomocnictwa od innych właścicieli lokali tak, aby mieć ponad 50 % .... i zrób porządek UoWL ; UoGN ;
 10. Agnieszko - decyzje we wspólnocie podejmują właściciele większością głosów liczoną udziałami.
  Chcesz zająć się sprawami wspólnoty? Zaproponuj to sąsiadom. I tak jak radzi Kuba - rób porządek.
  Nie chcesz się tym zajmować?
  Sami się rządzicie...
 11. koziorozka - jesteś nieliczna ktorej nie przypisuję tutaj klonu KubyP. gab dołączyl do szanownego grona.
  Czy Ty wierzysz w te bajki ,ktore tutaj wypisują?
  Jest wspólnota, jest wybrany jeden członek zarządu, który notorycznie nie wywiązuje się z obowiązków. Wspólnota chce go odwołać. Ale on nie chce zbierać podpisów pod uchwałą o własnym odwołaniu?

  pogubili się w tym wątku. O kogo tu chodzi , o Piotra X, który wyjechal do Kanady? Przecież do tej pory dzialał
  do tej pory działaliśmy w ramach prawa, a środki wydawaliśmy na podstawie planów i podjętych uchwał i oczywiście możliwości finansowych

  a może o Ryszarda X, ktory jak widać jest NADAKTYWNY.
  Facet przyjechał, kupił mieszkanie, powysyłał e-maile do sąsiadów (skąd je miał, nie wiemy) jak i to skąd miał nr telefonu do sąsiadki, A najciekawsze jest to skąd o tym wszystkim wie AGNIESZKA1980, KTÓRA NIE BYŁA NA ZEBRANIU.
  Na tym spotkaniu wybrano nowy Zarząd - szefem został pan Ryszard x, oraz podjęto uchwale o zgodzie na montaż fotowoltaiki na naszym dachu do mieszkania pana Ryszarda x.

  Rozumiem ,że Pan Ryszard X + 2 sąsiadów + ta słynna sąsiadka z telefonu czyli 4 osoby stanowią większość w 9-lokalowej WM (co jest teoretycznie możliwe) więc uchwalili co chcieli. Już nawet nie pytam o przejęcie konta bankowego bo ,żeby o tym rozmawiać trzeba się na tym znać.
  I wspaniala wypowiedż wujka-dobra-rada -
  Agnieszka1980 zwołuj zebranie i zaopatrz się w pełnomocnictwa od innych właścicieli lokali tak, aby mieć ponad 50 % .... i zrób porządek
  Ręce opadają.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime13-10-2019 zmieniony
   
  st wspólnota, jest wybrany jeden członek zarządu, który notorycznie nie wywiązuje się z obowiązków. Wspólnota chce go odwołać. Ale on nie chce zbierać podpisów pod uchwałą o własnym odwołaniu?


  Widzisz samozwańczy prezesie , to było teoretyczne pytanie do ciebie .


  Nie opowiedziałeś na nie, bo albo nie znasz odpowiedzi albo musiałbyś zaprzeczyć sam sobie.

  Rozumiem ,że Pan Ryszard X + 2 sąsiadów + ta słynna sąsiadka z telefonu czyli 4 osoby stanowią większość w 9-lokalowej WM (co jest teoretycznie możliwe) więc uchwalili co chcieli. Już nawet nie pytam o przejęcie konta bankowego bo ,żeby o tym rozmawiać trzeba się na tym znać.


  Akurat podejrzewam, że działali zgodnie z prawem.

  Wybrali nowy zarząd i nowy zarząd przejął konto bankowe.
  Być może podjęli uchwałę w sprawie remontu murku oporowego. Ktoś kto mieszka w górach, wie jak niezbędne są takie murki.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego