Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, blazejh, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime5-11-2019 zmieniony
   
  Dotarły do mnie informacje, że od przyszłego roku , Wspólnoty Mieszkaniowe odprowadzające podatek CIT
  są zobowiązane do składania sprawozdań finansowych do Urzędu Skarbowego i to droga elektroniczną .

  Prawda to czy fałsz?
  Kolejny wydatek z kieszeni właścicieli lokali? UoWL ; UoGN ;
 1. Wyspecjalizowany w temacie portal nie wie ,że to obowiązuje już od tego roku? przez 13 lat wypełniałem IDIOTYCZNY FORMULARZ CIT-8 samymi zerami, w lipcu odebrałem pierwszy telefon z US ,że muszę to wypełnić elektronicznie z podpisem certyfikowanym i że coś jest żle bo nie mogą być same zera. Podpis zakupiłem dla WM, ale nie na firmę ale na osobę, więc jak zrezygnuję z funkcji to WM zakupi jeszcze raz na inną osobę. Jedyna korzyść to to ,że w skali kraju zaoszczędzi się ileś tam ton papieru na formularze, których nikt nie czytał i zalegały w piwnicach. :bigsmile:
 2.  
  CIT-8 to jedno, a sprawozdanie to drugie. Sądzę, że przesyłanie sprawozdania nas nie ominie i jest to kwestia czasu. Ale może nie wszystko stracone?

  Może to być wprowadzone na zasadach takich, jak dla stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą.
  Stowarzyszenia zaczęły wysyłać elektronicznie za rok 2018: i sprawozdania i CIT-8. Wspólnotom oszczędzono jeszcze wysyłanie sprowadzań, a CIT-ów już nie, dlatego logiczne będzie, jeśli już za rok 2019 też będziemy wysyłać sprowadzania elektronicznie.

  Zera oczywiście już mnie przejdą bo sprawozdania elektroniczne muszą być prawdziwe, a przy najmniej takimi się wydawać na pierwszy rzut oka.

  Mogą wprowadzić wyjątek od zasady składania CIT-8 elektronicznie dla wspólnot,których dochody w całości zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych i nie składające za poprzedni rok żadnych PIT-ów za zatrudnione osoby.

  Takich wspólnot jest większość i trzymam kciuki za MF żeby taki wyjątek wprowadzili. Jak nie wprowadzą to wszyscy ugrzęzną w zbędnej biurokracji i w kosztach kolejnych podpisów kwalifikowanych.

  CIT-8 za 2018 musiały złożyć wszystkie wspólnoty. Może wystarczy, że wszyscy złożą CIT-a, a sprawozdania tylko niektórzy?

  Jeśli w styczniu coś będzie wiadomo, to będzie dobrze.
 3. :cry::cry:Odnoszę wrażenie ,że ja praktyk i teoretycy tego forum poruszamy się różnych światach.
  Mogą wprowadzić wyjątek od zasady składania CIT-8 elektronicznie dla wspólnot,których dochody w całości zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych i nie składające za poprzedni rok żadnych PIT-ów za zatrudnione osoby.

  Jeżeli ktoś myli działalność WM ze SM i firmami zarządzającymi nieruchomościami nie powinien się autorytatywnie wypowiadać, chyba ,że forum służy do pogadanek.
  Nie znam żadnej WM, która zatrudnia pracowników i składa za nich PIT-y. Byłby to IDIOTYZM, i działanie na szkodę członków WM. WM zlecają wykonywanie uslug i ich rola kończy się na opłaceniu obciążającej ją faktury. Inna sytuacja jest ze SM i zarządcami.Oni dla US są podmiotem zainteresowań podwójnie, jako wykonujący umowę i jako pracodawca swoich zatrudnionych pracowników. Chyba ,że też próbują uniknąć podatku i zlecają usługi księgowym, firmom remontowym, administratorom itp.
  Co do wątku KubyP?
  Wspólnoty Mieszkaniowe odprowadzające podatek CIT
  są zobowiązane do składania sprawozdań finansowych do Urzędu Skarbowego i to droga elektroniczną .

  I tu należy być precyzyjnym. OCZYWIŚCIE ,ŻE MUSZĄ.
  Ich obowiązuje ordynacja podatkowa.

  Ale z praktyki są to jedynie WM , które mają dochody z lokat bankowych, które (tak sobie wymyślil jakiś pazerny urzędnik US) nie podlegają zwolnieniu.
  Ja reprezentuje WM ,która nie płaci podatku, ale to nie oznacza ,że nie jest podatnikiem??!!Następny "mądry urzędnik US" wymyślil ,że JEST PODATNIKIEM, ZWOLNIONYM Z PŁACENIA PODATKU. Ręce opadają.
  I wypełniałem, i będę wypełniał te idiotyczne formularze zerowe CIT-8. Jestem ciekaw ile kosztowaly firmy certyfikujące te zmiany w przepisach?Bo praktycznie dotknęly one WM zarządzanych przez właścicieli, takiej jak moja, w której e-podpis wykorzystam dwa razy w roku. Firmy zarządzające np. kilkudziesięcioma nieruchomościami domniemywam dla własnej wygody zakupiły je wcześniej.
  Dla zainteresowanych mam wyjaśnienie, dlaczego WM bardzo często dla znikomych zysków z lokat narażają się na konieczność prowadzenie księgowości i możliwości kontroli przez US!!!:cry:
 4. Niepotrzebnie się ciskasz, bo elektroniczne przesyłanie również sprawozdań finansowych wejdzie prędzej, czy później.

  Ostrzegam, że wypełnione zerami też nie przejdzie. Po to wymyślili to przesyłanie, żeby były jakieś cyfry w tych krateczkach.

  Czyli zer nie wpisujemy.
 5. Wyjaśniam. 12 lat wypełniałem formularz zerami ponieważ w świetle przepisów ordynacji podatkowej WM nie miała żadnych przychodów a ni tym bardziej dochodów. I nigdy US tego nie kwestionował dla własnej wygody, po co sprawdzać podmiot ,który i tak nie płaci podatku. Nawet gdybym został wezwany, i nie przyjęto by moich wyjaśnień ,że w świetle ustawy nie mamy żadnych przychodów, ponieważ zaliczki na poczet przyszłych rozliczanych (zlecanych) usług nie są przychodami, to skończyłoby się na pouczeniu i poprawieniu formularza. Strata czasu i fatygi. Oczywiście e-formularz z zerami nie przejdzie bo system komputerowy go nie przyjmie. Więc TEORETYCZNIE można wziąć z sufitu liczbę i powtórzyć ją w odpowiedniej rubryce w CIT-8-0 i wynik będzie ZERO.Ja dla swoich potrzeb korzystam z EXCELA i z odpowiedniej rubryki przepisuję łączną kwotę wpłat właścicieli na rzecz utrzymania części wspólnej i FR i powielam tę kwotę w CIT-8-0 jak dochód zwolniony z podatku. To zabrało mi około pół godziny mojego cennego czasu. I zapewniam, że jak dotychczas żaden US nie będzie tego weryfikował, bo mają mnóstwo podmiotów do kontroli a ludzi za mało.Domniemywam,że w skali kraju jest kilkadziesiąt jeżeli nie kilkaset tysięcy WM.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-11-2019
   
  Prezesod13lat jak zwykle nie na temat . byle licznik wpisów bił .
  Trzeba tego gostka zacząć ignorować i nie wchodzić z nim dysputę

  Ja dla swoich potrzeb korzystam z EXCELA

  na rzecz utrzymania części wspólnej i FR i powielam tę kwotę w CIT-8-0 jak dochód zwolniony z podatku.

  I zapewniam, że jak dotychczas żaden US nie będzie tego weryfikował, bo mają mnóstwo podmiotów do kontroli a ludzi za mało
  . to maszyna będzie "weryfikowała" i wyrzucała błędy UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime8-11-2019 zmieniony
   
  Maszyna może wyrzuci jeśli jakieś pole nie będzie wypełnione, albo będzie wypełnione zerem. Merytorycznie nadal nie będzie żadnej kontroli CIT-8.

  Natomiast do merytorycznej kontroli sprawozdań finansowych urzędy nie są przygotowane i raczej nigdy nie będą ponieważ każda wspólnota może mieć własny wzór sprawozdania i nie da się tego ujednolicić.

  Dlatego będziemy pewnie przesyłać w zwykłym formacie PDF i dlatego także cyfry z sufitu przejdą bez problemu. Nikt w resorcie nie pozna czy są z sufitu czy chociaż prawdopodobne bez kontroli bezpośredniej. A kontrola bezpośrednia, z punktu widzenia fiskusa, jest niecelowa.
 6. a KubaP postanowił się nadal ośmieszać. On woli sam ze sobą dyskutować.I pozytywnie siebie oceniać. Ale jak pięknie merytorycznie zabrał głos. ŻENADA
  blazejh - cieszę się ,że rozumiesz o co mi chodziło. nie słyszałem żeby pracowano nad zmianą uowl, więc o jakich sprawozdaniach Ty piszesz? Jak otrzymam podstawę prawną żądania to im odpowiem. Urzędnicy muszą przestrzegać prawo. Wprowadzenie elektronicznego CIT-8 ma oczywiście sens, US odpada sprawa przeglądania poprawności wypełnienia formularza, korygowania drobnych błędów( brak daty, podpisu zmusza do wezwania) i magazynowania dokumentacji, i gdyby dla WM byl ten e-podpis bezpłatny to nawet bym ich gorąco pochwalał.:bigsmile:
 7.  
  Przed rewolucją elektroniczną było różnie. Niektóre urzędy domagały się dołączenia sprawozdania finansowego do Cita-8. Jako załącznika i biegało się z papierami i donosiło, bo w jednym roku żądali, rok wcześniej nie żądali. Nawet donosiło się uchwały zatwierdzające sprawozdanie finansowe jakby wspólnoty były spółkami skarbu państwa. Urzędnik skarbowy, zwłaszcza na prowincji, był jak ten papier: cierpliwy i przyjmował wszystko.


  Podstawą był (i w zasadzie nadal jest) chyba art 50. ustawy o rachunkowości:

  Art. 50. Sprawozdanie finansowe w wersji uproszczonej
  1. Informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż określona w załącznikach do ustawy, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki.
  2. (uchylony)
  3. W przypadku gdy informacje dotyczące poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego nie wystąpiły w jednostce zarówno w roku obrotowym, jak i za rok poprzedzający rok obrotowy, to przy sporządzaniu sprawozdania finansowego pozycje te pomija się.

  Istotny jest paragraf 3. To on prawdopodobnie umożliwia przyjęcie czerwoną pieczątką przez urząd papieru i radosnej twórczości wspólnot po hasłem "sprawozdanie finansowe".

  Zatem żaden przepis uwol nie jest tu potrzebny i nie był, bo obowiązek istnieje od dawna. Tyle tylko, że połowa wspólnot nie wiedziała zazwyczaj o tym obowiązku, a druga połowa nie wiedziała jak go dopełnić. A teraz jesteśmy w środku rewolucji elektronicznej i obdarzeni podpisami, które trzeba był opłacić i świadomość wzrasta. Zwłaszcza księgowych oraz ludzi z branży certyfikatów kwalifikowanych.

  Wspólnoty idą tutaj o krok za stowarzyszeniami, dlatego sadzę, że przesyłanie również sprawozdań nas nie ominie, bo NGO-sy już to przerabiają od roku.
  Taka kolej rzeczy i ja już przestałem się nawet oburzać, że tak jest i będzie.
 8. A jak urzędnik każe Ci przynieść wykaz członków WM to też przyniesiesz? zarządcy - "najemnicy WM", żeby nie narazić się US przyniosą wszystko.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime16-11-2019 zmieniony
   
  Prezesod13lat:A jak urzędnik każe Ci przynieść wykaz członków WM to też przyniesiesz?
  (...) ....
  te dane urzędnik pobierze sobie np. z katastru czy KW UoWL ; UoGN ;
 9. blazejh = KubaP - dziękuję za informację. Twoja WM zatrudnia pracowników?
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego