przekazanie starego budynku w Zarząd..jak wyglada

tuonelatuonela Użytkownik
edytowano grudnia 2019 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam serdecznie zgodnie z nową ustawa w naszej 6 lokalowej kamienicy będziemy zmuszenie stworzyć wspólnotę mieszkaniową zgodnie ustawą o własności lokali.
chcemy powołać jednoosobowy zarząd z mieszkańców. Wiem ze musi powstać taka uchwała uchwała o kosztach i ze trzeba NIP i REGON mieć ale martwi mnie fakt tej książki odnośnie stanu budynku i przekazania budynku.]
Jest to stara kamienica i nic takiego nie istnieje jak wygląda przekazanie takie budynku? Czy wiąże się to z jakimiś kosztami ekspertyzy?
«1

Komentarze

  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tuonela - jak na tak długi staż na tym forum zadajesz naiwne pytania.
    chcemy powołać jednoosobowy zarząd z mieszkańców.
    Rozumiem ,że Ci mieszkańcy to właściciele lokali?
    będziemy zmuszeni stworzyć wspólnotę mieszkaniową zgodnie ustawą o własności lokali.
    A do tej pory jak zarządzaliście swoją własnością?
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widze ze znawcow tutaj duzo i musi sie ktos ze tak powiem przywalic.Staz mam dlugi bo kilka lat temu dalam tutaj jednego posta wlasnie z problemem powolania wspolnoty.Minely lata i wchodzi od stycznia ustawa ktora na nasze szczescie duzo nam ulatwi to zmusza tych co nie chcieli do zalwgalizowania wspolnoty.Przytyki w mojs strone sa tutaj nie na miejscu.Do tej pory bylo zgodnie z kodeksem cywilnym wiekszosci wlasnie zmiana tej ustawy jest na reke. Raz w roku cos w kamienicy robilismy jesli chodzi o remont np wymiana drzwi itp .Ale liczniki czy ppradu czy wody jest na jednego wlasciciela a niech ktos przestanie placic..
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tuonela - nie odpowiedziałaś na pytania.5 lat temu spytalaś
    dalam tutaj jednego posta wlasnie z problemem powolania wspolnoty
    I co ci znawcy odpowiedzieli?
    Wiem ze musi powstać taka uchwała uchwała o kosztach i ze trzeba NIP i REGON mieć
    A po co Ci te numery?
    ale martwi mnie fakt tej książki odnośnie stanu budynku i przekazania budynku.
    Wnioskuję ,że do tej pory nie prowadziliście żadnych kontroli wg Prawa Budowlanego? To zacznijcie, uniknięcie ewentualnych problemów.
    Ale liczniki czy ppradu czy wody jest na jednego wlasciciela a niech ktos przestanie placic..
    A wcześniej płacili? A jak dzieliliście koszty EE i wody wśród 6 właścicieli? Bądż poważny to zaczniemy dyskusje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zanim, co zechcesz znowu poczytaj UoWL
    [cite] tuonela:[/cite]witam serdecznie zgodnie z nową ustawa w naszej 6 lokalowej kamienicy będziemy zmuszenie stworzyć wspólnotę mieszkaniową zgodnie ustawą o własności lokali.
    oczywiście jest to nieprawda , bedzie musieli powołać zarząd WM lub powierzyć zarządzanie NW Zarządcy
    [cite] tuonela:[/cite] chcemy powołać jednoosobowy zarząd z mieszkańców. Wiem ze musi powstać taka uchwała uchwała o kosztach i ze trzeba NIP i REGON mieć ale martwi mnie fakt tej książki odnośnie stanu budynku i przekazania budynku.]
    Jest to stara kamienica i nic takiego nie istnieje jak wygląda przekazanie takie budynku? Czy wiąże się to z jakimiś kosztami ekspertyzy?
    To dotyczy tych budynków gdzie są wykupione lokale , Wspólnotą jesteście od momentu wykupu pierwszego lokalu
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest 6 lokali 3 sa wyodrebnione 3 sa w wladaniu w udzialach.Wiem ze wspolnota powstaje z mocy praca. Zgodnie z aktem notarialnym byl zapis ze zarzad zgodnie x kodeksem cywilnym.Jesli chodzi o licznik pradu rachunek byl dzielony na 6 a woda tak ze zainstalowalismy w wlasnym zakresie podliczniki bo zeby np rozliczac wode wedle wlasnego zuzycia trzeba by bylo przeobic instalacje. Rachunki za wode przychodza na osobe juz nie zyjaca ale zmienily sie stawki i wodociagi chca zawrzec nowa umowe a nikt nie chce na siebie licznika na ktore sa takie rachunki.Jesli chodzi o kotrole zgodnie z prawem budowlanym to jedynie przychodzil kominarz i kazdy za niego placil..za smieci tez kazdy ma zawarta osobna umowe.Nalegalismy przez te 5 lat na powolanie wspolnoty ale wlasciciele mieli to gdzies a teraz od stycznia bedziemy juz duza wspolnota
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest 6 lokali 3 sa wyodrebnione 3 sa w wladaniu w udzialach.
    Wytlumacz mi co to znaczy, bo nie wiem.
    Rachunki za wode przychodza na osobe juz nie zyjaca ale zmienily sie stawki i wodociagi chca zawrzec nowa umowe a nikt nie chce na siebie licznika na ktore sa takie rachunki.
    To dziwne, ja ustawowy reprezentant WM podpisalem 13 lat temu umowę z wodociągami i od tej pory przy zmianach stawek nigdy mnie nie wołali.Umowa mówi o stawkach wg cennika. Jak facet podpisal umowę z wodociągami to mu z jego śmiercią dostawca odetnie wodę.
    Kto Wam sprzedal taką kamienicę. Podaj adres.
    Nalegalismy przez te 5 lat na powolanie wspolnoty ale wlasciciele mieli to gdzies a teraz od stycznia bedziemy juz duza wspolnota
    Kto nalegał? A co się stanie 1 stycznia? Nic, będziecie dalej funkcjonować.:bigsmile:
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    Z 6 lokali 3 sa sa wyodrebnione i maja osobne KW dlatego mozna bylo je kupic i dostac kredyt hipoteczny Poprzedni wlasciciel zadbal o wyodrebnienie tych lokali przed sprzedaza.Wlasciciele tych 3 mieszkan zgodzili sie owszem na wyodrebnienie ale juz szkoda im bylo kasy zeby wyodrebnic swoje lokale .Nalegaly te 3 mieszkania bo chcemy miec jakis fundusz remontowy a nie wywalac duzej kwoty na raz po drugie chcemy uzyskac jakas dotacje na termomodernizacje a wiadomo wspolnocie latwiej. Ponawiam pytanie jak to jest z ta ksiazka budynku sskoro nasz budynek jest taki stary .Posiadam stary projekt budowlany .Chcialabym wiedziec ewentualnie jakie to sa koszta mniej wiecej rocznie bo chcialo by to sie uwzglednic w kosztach. Jesli chodzi o wodociagi dzwonilam tam i tak mi powiedziano ze przyslali nowa umowe ze wzgledu na zmiany stawki oraz to RODO i aktualizuja takie przypadki raz na jakis czas.Ze skoro osoba nie zyje musimy to uregulowac wiec albo licznik na wspolnote albo pelnomocnictwo od wszystkich na taki licznik a rachunki wahaja sie od 100 do 1200 i jakos nie usmiecha mi sie brac na siebie taka odpowiedzialnosc
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To ilu jest w końcu właścicieli? 3 i 4 lokale? Bo te 3 pozostałe to jeden z 3 właścicielami? Nadal trudno mi to zrozumieć.
    Jesli chodzi o wodociagi dzwonilam tam i tak mi powiedziano ze przyslali nowa umowe ze wzgledu na zmiany stawki oraz to RODO i aktualizuja takie przypadki raz na jakis czas.
    A komu przesłali tą umowę? Zmarłemu? Kto obecnie płaci za wodę?Nikt? To odetną wodę i to wy będziecie za nimi chodzić.
    Co do Książki Obiektu Budowlanego? GDZIE TY MIESZKASZ? NA WSI CZY W MIEŚCIE? Trzeba tę książkę zakupić za parę złotych i prowadzić zgodnie z instrukcją. To potrafi nawet gimnazjalista. w archiwum WUiAB gminy sprawdzisz jaka jest dokumentacja budynku. Odplatnie zrobią ksero.
    Piszesz bardzo chaotycznie:bigsmile:
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    3 lokale wyodrebnione a w 3 niewyodrebnionych wlascicielami jest rodzina to ta osoba nie zyjaca na ktora jest woda i nie ma sprawy spadkowej oraz jego brat z zona lacznie jest 6 mieszkan.Obecnie za wode placi brat zlicza to i placi tak samo jak za prad .Kamienica jest w miescie.Dziekuje za informacje i przepraszam za chaotyczne pisanie bo robie to z telefonu..

    Nowy doklejony: 14.12.19 16:57
    A i posiadamy pozwolenie na budowe plus ten projekt stare dokumenty powojenne
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tuonela - widziałem Cię zalogowaną obok mojego nicka więc nie podejrzewałem Cię o bycie kolejnym klonem admina. Czytałaś chociaż raz uowl?Twoja niewiedza aż poraża.Chyba że jest to zamierzone? To znowu KubaP? To bylaby kompromitacja.
    A teraz posłuchaj mojej opinii.
    Żyl sobie kiedyś właściciel kamienicy, mial 6 lokali, w ktorych mieszkala jego rodzina. Jeżeli byl właścicielem to jego kamienica oczywiście miała swoją KW.Postanowił połowę sprzedać. Wyodrębnił więc 3 lokale i je sprzedał. To ,że nie zalożyl osobnych liczników to można wciskać gimnazjalistom. Powstała więc z mocy prawa 4 - lokalowa WM, z 4 właścicielami.
    Nalegalismy przez te 5 lat na powolanie wspolnoty ale wlasciciele mieli to gdzies
    I tak se żyli, aż były właściciel umarł. tuonela wszystko wie ,że brat nie wniósl o spadek
    nie ma sprawy spadkowej
    
    Jeżeli macie większość to powołujecie Zarząd, jeżeli nie macie to zmieniacie sposób glosowania na jeden właściciel= jeden głos.
    czy na tym forum pojawią się kiedyś normalni, zwykli ludzie potrzebujący pomocy odnośnie swoich WM?
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy twoje opinie maja polegac na obrazaniu innych? Jestem w pelni normalna osoba i na dodatek inzynierem nie mam obowiazku znac sie na wszystkim prawda? Po to sie ktos w jakims kierunku ksztalci zeby byc w czyms dobrym i wydawalo mi sie ze to forum czemus sluzy zeby zadac pytanie i od ludzi znajacych sie na rzeczy otrzymac odpowied.Jesli chodzi o ustawe to ja czytalam wiem ze zmienia sie jej tresc o taka ze nasza wspolnota bedzie juz traktowana jak duza i chcemy wiedziec jakie kroki poczynic i z jakimi kosztami sie liczyc
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Doradzą Ci to znawcy, ja się z tej dyskusji wypisuję.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    tuonela bez obrazy ,ale
    Wniosek I: na podstwie Twoich wpisów, stwierdzam, że nie masz podstawowej wiedzy o działaniu wspólnoty mieszkaniowej. a już nie znasz swych OBOWIĄZKÓW i praw wynikających z byciem właścicielem lokalu .
    Dla Ciebie treść ustawy o własności lokali (UoWL) to fatamorgana . Myślę, że to wynika z lenistwa .

    Wniosek II: zostałaś właścicielem lokalu i zaczęłaś tworzyć prawo na własne potrzeby ,
    WM to inny świat, niż świat najemcy, płacącego czynsz i nie martwiącego się o nic . Wszytko ma zrobić WŁAŚCICIEL np Gmina. Obecnie to Ty jesteś właścicielem i sama masz o to zadbać i za to zapłacić.
    [cite]tuonela[/cite]3 lokale wyodrebnione a w 3 niewyodrebnionych wlascicielami jest rodzina to ta osoba nie zyjaca
    z tego wynika , że jest u was 6 lokali , 3 należą do odrębnych właścicieli lokali, a 3 lokale do jednego , który już nie żyje . Pozostała po nim tzw. masa spadkowa i spadkobiercy .

    Pytanie jak się u Was podzieliły udziały w NW ? czy te 3 odrębne lokale mają większość (ponad 50%) ?
    [cite]tuonela[/cite]Ponawiam pytanie jak to jest z ta ksiazka budynku sskoro nasz budynek jest taki stary .Posiadam stary projekt budowlany .Chcialabym wiedziec ewentualnie jakie to sa koszta mniej wiecej rocznie bo chcialo by to sie uwzglednic w kosztach.
    obecnie prawo zobowiązuje do wyodrębnienia wszystkich lokali w nieruchomości tzw kartoteki lokalu w katastrze . O cenę takiej kartoteki zapytaj w lokalnym katastrze lub Gminie .

    Jeżeli chodzi KOB (książkę obiektu budowlanego ) to możesz sobie kupić w księgarni Jeżeli chodzi o inwentaryzację pełną dokumentacji z instalacjami, to koszt może być od 3000 do 6000 zł ( cena umowna , rynkowa)
    [cite]tuonela[/cite]Jesli chodzi o wodociagi dzwonilam tam i tak mi powiedziano ze przyslali nowa umowe ze wzgledu na zmiany stawki oraz to RODO i aktualizuja takie przypadki raz na jakis czas.Ze skoro osoba nie zyje musimy to uregulowac wiec albo licznik na wspolnote albo pelnomocnictwo od wszystkich na taki licznik a rachunki wahaja sie od 100 do 1200 i jakos nie usmiecha mi sie brac na siebie taka odpowiedzialnosc

    a woda tak ze zainstalowalismy w wlasnym zakresie podliczniki bo zeby np rozliczac wode wedle wlasnego zuzycia trzeba by bylo przeobic instalacje.
    to umowę na Wspólnotę mieszkaniową choć ja bym zmienił obecnie zasady zobowiązał dostawcę do spisania umów indywidualny na podstawie ustawę o zaopatrzeniu w wodę.
    Wspólnota powinna pokrywać tzw uchyby i na tę część bym spisał umowę na wodę i ścieki ; likwidując wszelkie ujęcia wody na części wspólnej .

    [cite]tuonela[/cite] Rachunki za wode b]dla całej WM[/b przychodza na osobe
    to jest niezgodne z prawem

    [cite]tuonela[/cite] Nalegalismy przez te 5 lat na powolanie wspolnoty ale wlasciciele mieli to gdzies a teraz od stycznia bedziemy juz duza wspolnota
    Wspólnotą mieszkaniową jesteście od pierwszej sprzedaży lokalu, czy to wam się podoba czy nie , tylko dalej tkwicie procesie "organizacyjnym" .

    Kto do tej pory zarządzał częściami wspólnymi , prowadził ewidencje pozaksięgowa WM ?
    Czekam na odpowiedź na zadane pytania.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    Ja bym się już nie odzywał, gdyby mnie tak poobrażali.:bigsmile:

    Ale mała podpowiedź, taka na logikę trochę:

    Skoro Wspólnota była i jest (i będzie), a zmienia się dla was tylko wymóg dotyczący wyboru zarządu i zasad głosowań, to dodatkowych wymogów nie musisz od razu spełniać. Żadnych ekspertyz, przekazań protokołem, stwierdzania stanu technicznego budynku. Nikt przy tej zmianie ustawy tego nie wymaga. Nie ma żadnego przekazania budynku.

    Książkę obiektu budowlanego załóżcie, bo powinna istnieć od dawna. Nie potrzeba zarządu, żeby założyć książkę.

    NIP i REGON was w końcu nie ominą, trzeba będzie uzyskać te numery, ale niekoniecznie od razu od 1 stycznia 2020. Spokojnie.

    Prawdziwy postęp zrobicie jak przestaniecie zbierać pieniądze do kapelusza.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest 6 lokali 3 sa wyodrebnione 3 sa w wladaniu w udzialach
    [

    Ok. Czyli od jutra jesteście tak zwana dużą wspólnotą.
    Jak rozkładają się udziały? Ile wynosi udział niewyodrębniony?

    Jeśli niewyodrębniony udział wynosi ponad 50 % możecie głosować jeden właściciel - jeden głos.
    becnie prawo zobowiązuje do wyodrębnienia wszystkich lokali w nieruchomości tzw kartoteki lokalu w katastrze . O cenę takiej kartoteki zapytaj w lokalnym katastrze lub Gminie .

    Bzdura. Prawo niczego takiego nie nakazuje.

    Nadal może być udział niewyodrębniony. Tylko trzeba ustalić kto jest właścicielem (współwłaścicielami ) tego udziału.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gab - na jakim kursie nauczyli Cię tych bzdur? Bo to co piszesz to BZDURY. Czy Ty w ogóle rozumiesz to co piszesz?
    blazejh -
    NIP i REGON was w końcu nie ominą, trzeba będzie uzyskać te numery, ale niekoniecznie od razu od 1 stycznia 2020. Spokojnie.
    nie wiem dlaczego wykreślono moje pytanie z prośbą o wyjaśnienie dlaczego trzeba uzyskać te numery? KubaP=blazejh=gab nie znacie odpowiedzi?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gab:[/cite]
    becnie prawo zobowiązuje do wyodrębnienia wszystkich lokali w nieruchomości tzw kartoteki lokalu w katastrze . O cenę takiej kartoteki zapytaj w lokalnym katastrze lub Gminie .

    Bzdura. Prawo niczego takiego nie nakazuje.

    Nadal może być udział niewyodrębniony. Tylko trzeba ustalić kto jest właścicielem (współwłaścicielami ) tego udziału.
    Jak czegoś nie wiesz, to nie wypisuj swoich sarkazmów niejednoczenie obrażasz tych z Wiejskiej.Spytaj notariusza ... i wróć ponownie
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano grudnia 2019
    ab - na jakim kursie nauczyli Cię tych bzdur? Bo to co piszesz to ****. Czy Ty w ogóle rozumiesz to co piszesz?
    Tam Prezesieod13 lat, gdzie tobie nawet nie pozwolono by sprzątać.
    Brałbyś każdego mopa i każde wiaderko za KubęP paranoiku.

    Doradzą Ci to znawcy, ja się z tej dyskusji wypisuję.
    Dotrzymaj słowa Prezesie od 13 łat.
    o ilu jest w końcu właścicieli? 3 i 4 lokale? Bo te 3 pozostałe to jeden z 3 właścicielami? Nadal trudno mi to zrozumieć.
    Trzeba mieć wiedzę , by to zrozumieć. Ty w tym zakresie nie masz żadnej.




    Jak czegoś nie wiesz, to nie wypisuj swoich sarkazmów niejednoczenie obrażasz tych z Wiejskiej.Spytaj notariusza ... i wróć ponownie

    KuboP notariusza mam za ściana ale pytać dziś nie będę, bo on do dzisiaj się skręca ze śmiechu, po przeczytaniu twoich postów na temat sprzedaży miejsca postojowego (!) w hali garażowej.

    Po drugie zacznij odróżniać pojęcia : "odrębny lokal", "lokal wyodrębniony" i "udział niewyodrębniony".

    Brzmi to wszystko podobnie ale znaczy coś zupełnie innego.

    W tym przypadku, zgodnie z tym co napisała forumowiczka, w skład niewyodrębnionego udziału w NW wchodzą 3 odrębne lokale.

    Podobnie, jak w wielu wspólnotach, gdzie gmina lub Skarb Państwa ma jeszcze udziały.

    Niewyodrębniony udział może mieć jednego właściciela (gmina, Skarb Państwa, Jan Kowalski, Dupex sp. z o.o. itp.) lub być współwłasnością (np. 2 spadkobierców Jana Kowalskiego w częściach równych lub nierównych).



    KuboP udzialiłeś dobrej rady, by wodociągi podpisały z każdym indywidualną umowę.
    Ale skoro takiej umowy nie ma dotychczas, teraz też nie będą chciały podpisać. Ale probować warto.

    Zatem to wspólnota musi być stroną umowy.

    A wodociągi nie podpiszą umowy, gdy wspólnota nie będzie miała REGON-u i NIP.

    Zatem masz swoją odpowiedź PREZESIE od 13 ŁAT. Po to m.in,. potrzebne są te" numerki".
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    Nie ominie nikogo wnioskowanie o nr NIP czyt REGON bo te numerki będą w końcu niezbędne do sporządzenia sprawozdań wysyłanych droga elektroniczną. A wysyłanie sprawozdań (i CIT-8) drogą elektroniczną nie ominie nikogo.

    Przypominam, zupełnie na marginesie, że wysyłanie CIT-8 mamy już od ubiegłego roku. Obowiązek wysyłania nawet łaskawie przedłużono do października ubr.

    Prędzej czy później urzędy skarbowe wychwycą sprawozdania i CIT-8 niezłożone elektronicznie i wyłapią wspólnoty nie posiadające numerków. Kwestia czasu.
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam dowiedziałam się co nie co.. sprawa w wodociągami wygląda tak że nie ma warunków technicznych na spisanie osobnych umów jeśli chodzi o wodociągi chyba że przerobimy instalacje tak żeby można było każdego odciąć z osobna i to jest warunek. Na chwile obecną chcą albo pełnomocnika na którego zostanie przepisany licznik ( a nikt sie nie chce na to zgodzić żeby na niego było)Jeden właściciel uważa że skoro tak rachunki przychodziły to czego sie czepiam;/ 3 lokale 50 % chcą powołać zarząd wiec jest pół na pół ..wiec nie ma większości..a według mnie mamy taki obowiązek
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] tuonela:[/cite] Na chwile obecną chcą albo pełnomocnika na którego zostanie przepisany licznik
    nie ma takiego wymogu . Umowa powinna byc przepisana na Wspólnotę Mieszkaniową ... i podpisana przez wszystkich właścicieli lokali .
    [cite] tuonela:[/cite] chcą powołać zarząd wiec jest pół na pół ..wiec nie ma większości..a według mnie mamy taki obowiązek
    i masz racje musicie powołać Zarząd WM
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli nie may wiekszości to sprawa należy skierować do sądu? jak wyglada to od sprawy techniczej beda wszystkich wzywac? kto ponosi tego koszty?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] tuonela:[/cite]Jeżeli nie mamy wiekszości to sprawa należy skierować do sądu?
    jak wyglada to od sprawy techniczej beda wszystkich wzywac? kto ponosi tego koszty?
    po pierwsze proponował bym wydrukować tym przeciwnikom ustawę o własności lokali http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000737/U/D20190737Lj.pdf
    Art. 20. 1. [b]Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych [color=#f00]jest większa niż trzy[/color], właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna.[/b]
    2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
    

    A potem zastanowić się nad zarządem przymusowym, ustalonym przez sąd. Koszty ponoszą wszyscy właściciele lokali , każdy do wysokości posiadanego udziału w częściach wspólnych, chyba, że sąd orzeknie inaczej.
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Juz dwa razy pokazywałam tą ustawę.. nie mogą tego zrozumieć..mówią że nie ma takiego obowiązku ..kiedyś ten budynek należał do jednej rodzinny i oni dalej sa przeświadczeni że to ich budynek. Dwa myślą ze to tyczy się tam gdzie udziały ma gmina i do nowych budynków. Niestety ja przekazałam informacje że lepiej się dogadać i kogoś z nas wyznaczyć bo taniej będzie a oni ze nie, bo beda sami remontować np a nie firmie zlecać bo np maja przykładowego ,,wuja stasia od hyrauliki" Dwa ta rodzina np uznaje że polowa dachu jest np ich i tą stronę naprawiają. Nie wpuszczają np kominiarza tłumacząc sie ze sami czyszczą komin.. wieć nie spełniają zadych norm zadnych ... a kamienica więc kazdy sam pali sobie wiec kominy używane w okesie grzewczym
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie ma takiego wymogu . Umowa powinna byc przepisana na Wspólnotę Mieszkaniową ... i podpisana przez wszystkich właścicieli lokali .
    Nieprawda.
    Umowa powinna być na wspólnotę (musi być REGON i NIP) ale umowę powinien podpisać wybrany zarząd (maja obowiązek wybrać) lub pełnomocnik WM (np. admin).
    Oni już prawie od 2 dni są dużą wspólnotą.

    Jeden właściciel uważa że skoro tak rachunki przychodziły to czego sie czepiam
    Nie mogą być wystawiane na zmarłego.


    Jeżeli nie may wiekszości to sprawa należy skierować do sądu? jak wyglada to od sprawy techniczej beda wszystkich wzywac? kto ponosi tego koszty?

    Sprawdź dokładnie w KW, jak rozkładają się udziały.

    Jeśli dokładnie 50 - 50 to pozostaje sąd.

    Jeśli natomiast 50,01 : 49,99 to macie większość.
    Albo jeśli to oni mają 50,01 to możecie głosować jeden właściciel - jeden głos. Oni mają jeden głos.

    Ustanowienie zarządcy 100 zł. Koszty potem możecie sobie odebrać od wspólnoty.
    Trzeba wskazać wszystkich właścicieli. Sąd może wzywać każdego.

    Umiesz tu sprawdzić?
    https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW?komunikaty=true&kontakt=true&okienkoSerwisowe=false

    Nowy doklejony: 02.01.20 21:51
    tuonela jak macie zapisane udziały? Ułamek zwykły czy dziesiętny?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] tuonela:[/cite]Juz dwa razy pokazywałam tą ustawę.. nie mogą tego zrozumieć..mówią że nie ma takiego obowiązku ..kiedyś ten budynek należał do jednej rodzinny i oni dalej sa przeświadczeni że to ich budynek. Dwa myślą ze to tyczy się tam gdzie udziały ma gmina i do nowych budynków. Niestety ja przekazałam informacje że lepiej się dogadać i kogoś z nas wyznaczyć bo taniej będzie a oni ze nie, bo beda sami remontować np a nie firmie zlecać bo np maja przykładowego ,,wuja stasia od hyrauliki"

    Dwa ta rodzina np uznaje że polowa dachu jest np ich i tą stronę naprawiają. Nie wpuszczają np kominiarza tłumacząc sie ze sami czyszczą komin.. wieć nie spełniają zadych norm zadnych ... a kamienica więc kazdy sam pali sobie wiec kominy używane w okesie grzewczym
    wiesz... w takiej sytuacji należy sie zabawić w "sygnalistę" i zacząć donosić na sąsiadów, gdzie się da i komu się da . np. do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, że niem ma Książki Obiektu Budowlanego , brak przeglądów prawem przewidzianych , etc ...

    Nowy doklejony: 03.01.20 05:44
    [cite] gab:[/cite]Jeśli natomiast 50,01 : 49,99 to macie większość.
    Albo jeśli to oni mają 50,01 to możecie głosować jeden właściciel - jeden głos. Oni mają jeden głos.
    oczywiście jest to nieprawda totalne wprowadzanie w błąd
    jeżeli 3 lokale z 6 należą do jednej rodziny, nie oznacza, że jest to jeden i ten sam właściciel o którym mowa w UoWL.
    W takim przypadku należy podjąć uchwałę, że w konkretnej sprawie głosuje się 1:1 . Uchwała podejmowana udziałami .

    [cite] gab:[/cite]tuonela jak macie zapisane udziały? Ułamek zwykły czy dziesiętny?
    a jakie ma to znaczenie ? dla mnie żaden, bo wszytko mozna sprowadzić do ułamka dziesiętnego czego wymaga oprogramowanie do wspomagania zarządzania nieruchomością wspólną .
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    oczywiście jest to nieprawda totalne wprowadzanie w błąd
    jeżeli 3 lokale z 6 należą do jednej rodziny, nie oznacza, że jest to jeden i ten sam właściciel o którym mowa w UoWL.

    Nie ma znaczenia , że należą do jednej rodziny. Ma znaczenie , że to jest, zgodnie z tym co napisała forumowiczka, udział niewyodrębniony.
    [/color]

    Nowy doklejony: 03.01.20 08:29
    Po nowelizacji uwl doszedl artykuł:
    Art. 1a. Ilekroć w ustawie jest mowa o właścicielu lokalu, należy przez to rozumieć także[b] współwłaściciela [color=#f00]lokalu[/color] w częściach ułamkowyc[/b]h, z wyjątkiem art. 16. 
    

    Współwłaściciela lokalu a nie współwłaściciela udziału.

    Nowy doklejony: 03.01.20 08:38
    a jakie ma to znaczenie ? dla mnie żaden, bo wszytko mozna sprowadzić do ułamka dziesiętnego czego wymaga oprogramowanie do wspomagania zarządzania nieruchomością wspólną . UoWL ; UoGN ;

    Nie chodzi o oprogramowanie, chodzi o to, że może jednak znajdzie się choć jedna tysięczna czy dziesięciotysięczna ponad 50% , która w tym przypadku może mieć znaczenia.

    Trzeba to sprawdzić w KW.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    Wyraźnie tu napisano, ze trzy razy chyba, że trzy lokale nigdy nie zostały wyodrębnione.

    Oznacza to tylko jedno - że ich właścicielem/właścicielami jest jedna i ta sama osoba, względnie osoby, jeśli w grę wchodzi współwłasność tych trzech lokali. Dokładnie ten przypadek przewiduje art. 3, Ust. 3 u.o.w.l. - jeśli chodzi o sposób wyznaczania udziałów. Czyli we wspólnocie jest sześć lokali i tylko czterech właścicieli. Wystarczająco wielu żeby się nie dogadać.

    Czyli jest możliwe, że tam jest udziałowiec większościowy. Taki sam jak deweloper, który zaczął dopiero wyodrębniać lokale albo gdy celowo wyodrębnił tylko jeden a nawet nie rozpoczął sprzedaży na rynku. To by się przełożyło na sposób głosowań, bo 3 ust. 3 nie fruwa sobie w powietrzu. Na głosowania tez się przekłada, tak samo jak na udziały.

    Autorka pytania po prostu na razie nie zna rozkładu udziałów pomiędzy wszystkich czterech właścicieli. Musi znaleźć tę tysięczną, która przeważy na jedną ze stron.
    Bo jak rozumiem udziały nie są równe, bynajmniej nie było o tym dotąd mowy.

    A art 1a na razie zostawmy na boku. Nich się te podstawowe udziały rozstrzygną, to można grzebać potem w tych "jakby dodatkowych", o których prawdopodobnie wspomina 1a. Tzn. on mówi o innych właścicielach, czyli o takich którzy są współwłaścicielami tego samego lokalu, ale w tle chodzi prawdopodobnie o udziały w udziałach. Tzn. pewien nigdy nie byłem i nie jestem, ale na pewno nie chodzi w nim o nic co nie jest związane z ustawą, np. o oprogramowanie.
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyraźnie tu napisano, ze trzy razy chyba, że trzy lokale nigdy nie zostały wyodrębnione.

    Tak napisała forumowiczka, która dopiero zaczyna przygodę ze wspólnotą. Może tak być ale nie musi.

    Trzeba sprawdzić na jakiej podstawie wyodrębniono ( i sprzedano ) te 3 lokale.

    Być może było sądowne zniesienie współwłasności poprzez wyodrębnienie wszystkich lokali ale tamta strona nie dopełniła formalności i nie założyła KW na swoje lokale.

    Trzeba koniecznie przejrzeć księgi.

    Może w KW gruntowej jest wpisane ile jest wyodrębnionych lokali.

    Są wpisani notariusze i podstawy wpisów.
    Można dotrzeć zarówno do aktów notarialnych, jak i orzeczeń sądów.


    Ale dopóki forumowiczka nie będzie odpowiadać dokładnie na pytania nie będziemy w stanie jej pomóc.


    Pytanie jak się u Was podzieliły udziały w NW ? czy te 3 odrębne lokale mają większość (ponad 50%) ?

    Na to pytanie KubyP wciaz nie ma odpowiedzi.

    Lokal1 - udział wynosi - x
    Lokal2 -udział wynosi -y
    Lokal3 - udział wynosi -z

    tuonela podaj wartości x,y,z
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Udzialy:

    Ja z mezem - 4/24 mieszkanie wyodrebnione
    II wyodrebnione mieszkanie 4/24
    Pan X- 3/24
    Znow Pan X 35/384
    PAN Y ( nie zyjacy) 35/384
    PANI Z ( nie zyjaca) 42/384
    PANI Q ( byla malzonka Pana X) 2/24
    I TO 3 mieszkanie sie okazuje nie jest wyodrebnione zostalam wprowadzona w blad
    Kolejna Pani nie spokrewnionacz tamtymi udzial 1/6

    Sprawdzalam to w ksiedze wieczystej oraz w wydziale geodezji ewidencji gruntow.

    Nowy doklejony: 03.01.20 12:50
    Dodam jeszcze ze 2 lokale zostaly wyodrebnione po to zeby bylo je latwiej sprzadac takie dostalam info przy zakupie mieszkania
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To forum zamienia się powoli w satyryczne.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    [cite] tuonela:[/cite]Dodam jeszcze ze 2 lokale zostaly wyodrebnione po to zeby bylo je latwiej sprzadac takie dostalam info przy zakupie mieszkania
    zawsze musi nastąpić wyodrębnienie, aby go sprzedać , lokal też musi mieć ( od 2 lat) w katastrze kartotekę lokalu .
    [cite] tuonela:[/cite]Udzialy:

    Ja z mezem - 4/24 mieszkanie wyodrebnione
    II wyodrebnione mieszkanie 4/24
    Pan X- 3/24
    Znow Pan X 35/384
    PAN Y ( nie zyjacy) 35/384
    PANI Z ( nie zyjaca) 42/384
    PANI Q ( byla malzonka Pana X) 2/24
    I TO 3 mieszkanie sie okazuje nie jest wyodrebnione zostalam wprowadzona w blad
    Kolejna Pani nie spokrewnionacz tamtymi udzial 1/6
    czyli mamy 3 z 6 wyodrębniane lokale
    a może byś napisała czytelniej

    Lok. 1 ile udziału 4/24 = 16,67% = właściciel tuonela
    Lok. 2 ile udziału 4/24 = 16,67% = właściciel II
    Lok. 3 ile udziału 3/24 = 12,50 % = właściciel X
    Lok. 4 ile udziału = właściciel
    Lok. 5 ile udziału = właściciel
    Lok. 6 ile udziału = właściciel
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    dwa lokale sa tylko wyodrebnione reszta mogla ale nie chciala wyodrebniac .Chyba ze do sprzedazy to juz koniecznosc

    A pana prezesod13lat jest chyba na tym forum po to zeby sie czepiac a niezeli pomagac drugiemu .Reszcie dziekuje za pomoc bo widac sa tutaj pomocni ludzie

    Nowy doklejony: 03.01.20 13:50
    Lokal 1 udzial 4/24
    Lokal 2 udzial 4/24
    Lokal 3, 4, 5,6 udzialy. Nie wyodrebnionych lokali 35/84, 35/84, 42/384, 2/24, 1/6 nie wiem jak to inaczej napisac bo nie wiem bo nie wiem jak z spadkami 3 mieszkaniami zajmuje sie jedna osoba z tego szanownego grona to jest ciezko wytlumaczyc..
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    wygląda na to, że 8/24 należy do właścicieli wyodrębnionych lokali a 16/24 to udział niewyodrębniony.

    przeliczmy udziały :

    Ty z meżem - 4/24 = 64/384

    2 wyodrębniony - 4/24 = 64/384

    Pan X - 3/24 = 48/384
    48/384 + 35/384 = 83/384


    pan y - 35/384

    pani z - 42/384

    pani Q - 2/24 = 32/ 384

    pani niespokrewniona 1/6 = 64/384


    Zgadza się.

    Możecie głosować 1 właściel - 1 głos.

    Właścicieli " jest" w sumie 3 i dwaj właściciele lokali wyodrębnionych mają ponad 1/5.

    Nowy doklejony: 03.01.20 14:22
    Dodam jeszcze ze 2 lokale zostaly wyodrebnione po to zeby bylo je latwiej sprzadac takie dostalam info przy zakupie mieszkania

    Udział w kamienicy to nie to samo co własność mieszkania/lokalu . Możesz mieć udział w kamienicy ale nie mieć prawa do zamieszkiwania w żadnym lokalu. Poza tym w każdej chwili współwłaściciele mogą wystąpić do sadu o zniesienie współwłasności . Sąd np. przydzieli lokale jednym i nakaże spłaty dla drugich.

    Banki zatem nie mają dostatecznego zabezpieczenia i w takich sytuacjach nie chcą udzielać kredytów hipotecznych.
    Gdy wyodrębniono dwa lokale można je było bez problemu sprzedać a kupujący mógł dostać kredyt hipoteczny.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tuonela - ubaw jest po pachy, Pani inżynier,a gdzie masz swoją ubikację? Też u tego nieżyjącego sąsiada? Jak macie jeden licznik prądu a koszty dzielicie na 6 to nic nie zmieniajcie. Wstaw elektryczne grzejniki i masz ogrzewanie za półdarmo, Załóż firmę ładowania akumulatorów albo magiel elektryczny i będzie OK.A Ty się martwisz Książką Obiektu Budowlanego? Takich bzdet dawno nie czytałem. Panowie zarządcy, te Wasze rozważania o udziałach wyodrębnionych i niewyodrębnionych TO PARODIA waszej wiedzy.
    Proszę mi wyjaśnić
    Kolejna Pani nie spokrewniona z tamtymi udzial 1/6
    A na jakich zasadach ma ten udzial?
    Nie wolno pisać takich głupot.:bigsmile:

    Nowy doklejony: 03.01.20 15:41
    Udział w kamienicy to nie to samo co własność mieszkania/lokalu . Możesz mieć udział w kamienicy ale nie mieć prawa do zamieszkiwania w żadnym lokalu.
    gab - MAJSTERSZTYK, Ty rzeczywiście nie rozumiesz co piszesz.
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Naprawde bawi mnie poziom obrazania ..ktos ci za to placi? Albo nie masz co w domu robic? No tak od samotnosci ludziom pewnie odwala:p tak ta pani z 1/6 udzialu nie jest spokrewniona z reszta tak poprostu jest dostala udzial za opieke nad wlascicielem
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    Mogła też kupić udział, odziedziczyć w spadku lub mógł być jej podarowany.


    Kodeks cywilny:
    art.198. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.


    tuonela

    To jest twój wątek, więc możesz skasować niektóre posty.

    Szkoda czasu na przepychanki z takim ignorantem, jak Prezesod13lat.


    Ale wracając do sprawy. Masz do wyboru: albo wybrać zarząd głosując 1 właściciel - 1 głos , potem podejmować stosowne uchwały w tym trybie. I pewnie nie będą się chcieli godzić na takie rozwiązanie ( bo przecież wiedzą lepiej), więc np, wpłacać na konto nie będą i będziesz musiała biegać po sądach.
    Albo faktycznie wystąpić o zarząd sądowy - wtedy zrozumieją, że wspólnota istnieje i do zarządu mają zastosowanie zapisy uwl.
    Jeśli o zarządce sądowego wystąpi kilka osób, to płacicie jedne 100 zł.

    uwl
    Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania.


    Poza tym macie problem z tymi co zmarli.
    Coś się w tej sprawie dzieje?
    Wystąpiono o nabycie spadku lub poświadczenie dziedziczenia?


    https://rejestry-notarialne.pl/37

    Był testament?
    Obywatele (po przedstawieniu aktu zgonu testatora) mogą zadawać zapytania do Rejestru Testamentów, za pośrednictwem dowolnego notariusza.
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    Jesli cbodzi o testament Nie chca na ten temat udzielic nam informacji i tyle...no wlaanie co z tego ze powolamy zarzad 1 do 1 skoro oni placic nie beda...sprobuje jeszcze raz porozmawiac.Jesli trzeba bedzie wystapic o zarzad to wystarczy opisac cala sytuacje w wniosku czy oprocz pewnie KW dolaczyc cos jeszcze?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak. KW trzeba. Nr gruntowej też, bo tam są wpisani współwłaściciele.
    Rozmawiajcie o wspólnocie w kilka osób - dla celów dowodowych.

    Ile osób, które mają udziały tam mieszka?

    Taki macie misz-masz z udziałami , że zwykły sędzia z rejonówki może się pogubić.
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszka pani z udzialem 1/6 nasze 2 wyodrebnione lokale reszta tzn 3 jest wynajmowana.Myslisz ze sedzia tego nie ogarnie? Zreszta skoro jest wymog powolania zarzadu anir zostal powolany to raczej inny wyrok nie moze zapasc
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sędzia powinien ogarnąć.
  • Opcje
    Prezesod13latPrezesod13lat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tuonela - piszę z sarkazmem ,żeby pokazać innym szukającym pomocy na tym forum niewiedzę piszących.To forum ma uczyć a nie dezinformować. Jestem zbyt doświadczonym czlowiekiem ,żeby nie wyczuć tu ręki KubyP, który jako mentor tego forum wypowiada złote myśli, A gab robi tu rolę odwrotną, żeby zaostrzać dyskusje. A to co pisze po prostu go ośmiesza.
    tuonela -
    Udzialy:

    Ja z mezem - 4/24 mieszkanie wyodrebnione
    II wyodrebnione mieszkanie 4/24
    Pan X- 3/24
    Znow Pan X 35/384
    PAN Y ( nie zyjacy) 35/384
    PANI Z ( nie zyjaca) 42/384
    PANI Q ( byla malzonka Pana X) 2/24
    I TO 3 mieszkanie sie okazuje nie jest wyodrębnione zostalam wprowadzona w blad
    Kolejna Pani nie spokrewnionacz tamtymi udzial 1/6

    Sprawdzalam to w ksiedze wieczystej oraz w wydziale geodezji ewidencji gruntow.
    I Ty to piszesz powaźnie? Może podaj nam nr tej KW, sprawdzę i jak trzeba przeproszę.
    Skąd Ty wymyśliłeś te udziały PAŃSTWA X,Y,Z,Q? Czego oni są właścicielami?Tych 3 lokali ze spadku? I to jest w KW? A na jakiej podstawie prawnej? Bądźmy poważni.
    Proszę Państwa, żeby wymyślać wątki do dyskusji trzeba mieć wiedzę. Bo wychodzi KABARET.
    A teraz powaźnie. Była sobie kamienica, trochę mala 6-lokalowa domniemywam że 384 m2, równiuteńko. Właściciel Pan X postanowił sprzedać dwa mieszkania więc je WYODRĘBNIŁ ze swojej wlasności i sprzedał. Kto bogatemu zabroni. Jedno chyba w spadku przepisał Pani która się nim opiekowała. Los jednak tak chcial ,że te 3 lokale są IDENTYCZNEJ wielkości i dają razem 50% udziału, równiuteńko, co uniemożliwia panie gab glosowanie 1-1. Pozostaje wniosek do sądu.
    I na koniec chcialbym się dowiedzieć w którym mieście w Polsce wodociągi odmawiają podpisania właścicielowi mieszkania umowy na dostarczanie wody?A przebudowa instalacji polega na wstawieniu wodomierza za 50 zł.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I Ty to piszesz powaźnie? Może podaj nam nr tej KW, sprawdzę i jak trzeba przeproszę.

    Co prawda księgi wieczyste są jawne ale w tym przypadku nie radzę podawać nr KW.

    Wygląda to na próbę wyłudzenia danych osobowych.

    Biorąc pod uwagę, że Prezesod13Łat nie napisał na tym forum ani jednego merytorycznego posta, i biorąc pod uwagę jego napastliwość i podejrzliwość, które sugerują problemy ze zdrowiem psychicznym -

    ODRADZAM!

    Bo kto wie, co zrobi z twoim danymi.

    On nigdy nie słyszał o tym, że są w Polsce przedwojenne kamienice, które są teraz w rekach spadkobierców. Komuna dokwaterowywała lokatów, którzy płacili niski urzędowy czynsz, ale nie odebrała własności.


    Prezes od 13 Łat dostał kiedyś poniemiecką komunalkę na Ziemiach Odzyskanych , wykupił ją potem za grosze od gminy i patrzy na świat poprzez pryzmat tego jednego doświadczenia.
  • Opcje
    tuonelatuonela Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kamienica wybudowana przed wojna pozniej gmina sobie ja zabrala na komunalna.Pozniej rodzina ja odzyskala po kilkunastu latach walki w sadzie .Mieszkali sobie wszyscy w zgodzie dwie siostry pozniej wiadomo poumierali i dziedziczyli a pozniej ktos postanowil sprzedac wiec wyodrebnil dwa lokale i inni sie zgodzili i tak to zostalo . Cala historia.Wodociagi w aglomeracji trojmiasta musi byc mozliwosc odciecia wody jak ktos nie bedzie placil i naprawde przyszli popatrzyli ocenili i poszli..Tak te udzialy sa zapisane w KW skoro tak sa zapisane to zgodnie z prawem Mysle ze z starymi budunkami to jeszcze latami bedzie problematyczne chyba ze zmienia ustawe i nakaza wyodrebniac lokale
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wodociagi w aglomeracji trojmiasta musi byc mozliwosc odciecia wody jak ktos nie bedzie placil

    Tak jest całej Polsce.
    Albo przerobi się instalacje tak, by wodomierze były na zewnątrz mieszkań albo umowę podpisuje wspólnota lub przy współwłasności - jeden ze współwłaścicieli.

    Znam nieliczne przypadki, gdzie jest inaczej ale umowy indywidualne podpisano przed wejściem w życie ustawy o własności lokali.


    Mysle ze z starymi budunkami to jeszcze latami bedzie problematyczne chyba ze zmienia ustawe i nakaza wyodrebniac lokale

    Myslisz, że we wspólnotach, gdzie są wszystkie lokale wyodrębnione nie ma problemów?

    Jest tak samo. Część nie chce płacić i sprawy kończą się w sądzie albo budynek podpada w ruinę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tuonela:[/cite] Mysle ze z starymi budunkami to jeszcze latami bedzie problematyczne chyba ze zmienia ustawe i nakaza wyodrebniac lokale
    przecież takie prawo juz istnieje od jakiś 2 lat ...
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KuboP podaj proszę akt prawny , w którym nakazuje się wyodrębniać niewyodrębnione dotychczas lokale.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. 2019r., poz. 725)
    2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. 2019r., poz. 393)
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano stycznia 2020
    I gdzie to tam widzisz?

    Który artykuł mówi o nakazie wyodrębniania dotychczas niewyodrębnionych lokali?

    Przypominam , że wyodrębnienie lokalu to czynność prawna.

    Nowy doklejony: 04.01.20 22:06
    U S TAWA z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
    Rozdział 1
    Przepisy ogólne
    Art. 1. Ustawa reguluje sprawy: 1) krajowego systemu informacji o terenie; 2) organizacji i zadań Służby Geodezyjnej i Kartograficznej; 3) wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych; 4) ewidencji gruntów i budynków; 5) zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach; 6) gleboznawczej klasyfikacji gruntów; 7) rozgraniczania nieruchomości; 8) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz koordynacji sytuowania tych sieci; 9) państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego; 10) uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii; 11) ewidencji miejscowości, ulic i adresów.


    Tu jest wymienione wszystko czym zajmuje się ustawa. Nie ma ani słowa o wyodrębnianiu lokali.
    W rozporządzeniu również.

    Jest za to jeden ślad a mianowicie definicja samodzielnego lokalu:


    Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    8b) lokalu – rozumie się przez to samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, w rozumieniu przepisów art. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2018 r. poz. 716, 1496 i 1506);


    Samodzielny lokal to nie jest to samo co lokal wyodrębniony.


    I gdybyś KuboP zajrzał do ustawy o własności lokali , to byś przeczytał co reguluje ta ustawa:

    Art. 1. 1. Ustawa określa sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu, prawa i obowiązki właścicieli tych lokali oraz zarząd nieruchomością wspólną.
    Komentarz edytowany gab
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szukaj , dostałeś to o co pytałeś ...jak znajdziesz to ogłoś, że znalazłeś ... pampersa nie ma zamiaru tobie zmieniać
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.