Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, tajfun, Prezesod13lat, blazejh, gab, Phantos, lolekanabolek, azygnerski, wp44, kamil_w, drops, Haneczka, Michał81, Michał, koziorozka, pacek57

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorKS
  • CommentTime21-01-2020
   
  Dzień dobry.
  Proszę o wyrozumiałość jeśli dubluję tematy ale nie mogę znaleźć nic co mogłoby wyjaśnić moje wątpliwości – mam kilka spraw, które nie dają mi spokoju a bardziej dotyczy to pracy na rzecz wspólnoty przez osobę – właściciel lokalu usługowego który wynajmuje swój loka - , która jak mi się wydaje działa na jej niekorzyść oraz czerpie osobiste korzyści z funduszu remontowego.
  Duża wspólnota -17 lokali mieszkalnych oraz 2 usługowe. Zarząd jednoosobowy wybrany spośród właścicieli. Budynek 2 klatki, 2 piętra w jednej klatce poddasze mieszkalne, dwa skrzydła. Na klatce z poddaszem mieszkalnym dach mansardowy na drugiej skośny jednostronny – pusta przestrzeń.
  Na rocznym zebraniu podjęto uchwałę o modernizacji budynku oraz odnowieniu elewacji. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że nie ocieplono mieszkalnego poddasza. Dziwi jeszcze bardziej, że ocieplono strop oraz dach tam gdzie jest strych ale na strychu tym jest tylko urządzenie, które rozdziela sygnał z anteny satelitarnej. Na moje pytanie dlaczego nie ocieplono poddasza mieszkalnego zarząd poinformował mnie że generalnie nie chodzi o ocieplenie tylko o odnowienie elewacji bo firma remontowa nie chce tylko malować.?. Na połączeniu jednego skrzydła z drugim jest powierzchnia, która służy jako taras jednemu z właścicieli. Przed remontem powierzchnia była obłożona płytkami. W czasie remontu zarząd zdecydował, że płytki będą zerwane a położona będzie papa. Zaznaczył, że teraz nie będzie można korzystać z tego tarasu.
  Jak wygląda sprawa nie ocieplenia poddasza mieszkalnego gdzie uchwała mówi o termomodernizacji budynku – poddasze mieszkalne należy także do budynku tym bardziej, że ocieplony został niemieszkalny strych w drugim skrzydle
  W trakcie prac remontowych zarząd- właściciel lokalu usługowego – wystąpił z uchwałą o zgodę na wykonanie kanałów wentylacji grawitacyjnej w jego lokalu. Koszt inwestycji 7500 zł zostanie pokryty z funduszu remontowego.
  Za uchwałą 53,30%, przeciw 2,54%.
  Czy zarząd/właściciel lokalu mógł przeznaczyć środki z funduszu remontowego wspólnoty na inwestycje w swoim prywatnym lokalu. Lokal został zakupiony od dewelopera bez wentylacji. Chciałbym zaznaczyć, że nie mam nic do prac, remontów jakie właściciel robi sobie w swoim domu, ale niech wykłada fundusze z własnej kieszeni.
  Na budynku są reklamy ale pożytki nie są pobierane od wszystkich. Reklama, za którą wspólnota nie ma nic jest reklama firmy, która wynajmuje lokal od właściciela, który jest jednoosobowym zarządem. Na zebraniu domagałem się aby pobierać opłaty za użyczenie części wspólnej pod reklamę. Właściciel lokalu, który wynajmuje lokal stwierdził, że nie będzie płacił żadnych pieniędzy. Temat poddał pod głosowanie – wynik pozytywny dla właściciela.
  Czy można coś z tym zrobić – przecież jest to ewidentne działanie na niekorzyść wspólnoty.
  I ostatnia sprawa. Co prawda drobiazg ale.. Poprosiłem zarząd o wymianę dwóch przełączników podświetlanych na klatce schodowej. Uzyskałem odpowiedz że nie ma pieniędzy a poza tym temat był przegłosowany na zebraniu i nie będzie się tym tematem zarząd zajmował. Kwestia przełączników podlega jak mi się wydaje pod fundusz eksploatacyjny a ten jest na plusie.
  Na zebraniu nie było żadnego głosowania dotyczącego przełączników, była dyskusja ale głosowania nie było. Zresztą nie raz nie dwa obecny zarząd bardzo często wypierał się swoich słów lub też zmyślał rzeczy o których nie było mowy.
  Co można zrobić
  Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości

  KS
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime21-01-2020
   
  Twoje pytanie przypominja mi dowcip Aloszy Awdiejewa : Pewien zyd spytał rabina : czy człowiek rozwija sie do wewnątrz czy na zewnatrz?. Na to trudne pytanie -mówi rabin - zmuszony jestem odpowiedzieć .... tak.

  Jeżeli dzieje sie tak jak się dzeiej to widocznie - tak można. We wspolnotach " rządzą " jednostki ( jak im sie na to pozwoli) . To jest efekt edukacji prawnej społeczeństwa.
  •  
   CommentAuthorKS
  • CommentTime21-01-2020
   
  No dobrze.
  Jak w takim razie wygląda sprawa inwestowania w swoim lokalu ze środków wspólnoty. Na jakiej podstawie. Jeśli ktoś chce komuś pomóc to niech wyciągnie ze swojej kieszeni i kasę sąsiadowi da - jego sprawa.
  Ja swoje pieniądze przeznaczyłem na części wspólne wspólnoty. Jeżeli dajmy na to wynikła taka sytuacja to czy nie powinno być zgody wszystkich współwłaścicieli. Chyba są jakieś przepisy, które regulują takie sytuacje
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime21-01-2020
   
  Czy można coś z tym zrobić
  tak odwołać jednoosobowy Zarząd WM i wybrać nowy

  Czy zarząd/właściciel lokalu mógł przeznaczyć środki z funduszu remontowego wspólnoty na inwestycje w swoim prywatnym lokalu.
  nie, nie mógł UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorKS
  • CommentTime22-01-2020
   
  KubaP
  odwołanie zarządu mało realne. Z jakiegoś powodu współwłaściciele nabierają wody w usta i zero odzewu. Tak jak te trzy małpy - nie widzę, nie słyszę, nie mówię.
  Mało tego, zachowują się jak ubezwłasnowolniony ciemny lud.

  "nie, nie mógł" - też mi się wydaje, że nie mógł tylko czy jest jakiś konkretny przepis który zabrania stosować takie praktyki.
 1. KS:Jak w takim razie wygląda sprawa inwestowania w swoim lokalu ze środków wspólnoty.

  Musisz mieć konkret w postaci dowodu z wydanej kasy, nie na cele wspólnotowe.
  •  
   CommentAuthorKS
  • CommentTime23-01-2020
   
  Na mocy uchwały zaproponowanej przez zarząd/stronę zainteresowaną i przegłosowaną chyba przez 8 właścicieli wydaje mi się, że ślad wypływu 7500 zł powinien być raczej widoczny w dokumentach finansowych wspólnoty.
  Tym bardziej, że w uchwale podana jest nazwa firmy, która miała wykonywać konkretną pracę.
 2. KS - wspólnota rządzi się razem, wspólnie - jak sama nazwa wskazuje.
  Jeżeli dzieje się w niej coś nieprawidłowego, to tylko właściciele mogą to zmienić.
  Nikt za nich tego nie zrobi.
 3. KS - dowiedziałeś się czegoś konkretnego na tym forum? Ty masz tyle racji we WM ile wynosi sila Twojego glosu - 2,54%. Masz zarzuty do uchwały wiec masz prawo ją zaskarżyć do sądu, zrobiłeś to? NIE.
  Czy zarząd/właściciel lokalu mógł przeznaczyć środki z funduszu remontowego wspólnoty na inwestycje w swoim prywatnym lokalu.

  Odpowiem słowami Barei, mógł skoro to zrobił. Pomarudzisz trochę w tej sprawie to będziesz dla pozostałych członków WM awanturnikiem, pieniaczem, i spotka Cię ostracyzm środowiska. Co możesz zrobić, W sądzie powalczyć o swoje pieniądze czyli 2,54% z 7500 zl co daje 190 zl i 50 gr.POWODZENIA.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime25-01-2020 zmieniony
   
  Prezesod13lat: Co możesz zrobić, W sądzie powalczyć o swoje pieniądze czyli 2,54% z 7500 zl co daje 190 zl i 50 gr.POWODZENIA.:bigsmile:

  Może spróbować wersji zdecydowanie bezpieczniejszej dla siebie. Musi odliczyć od swojego funduszu remontowego te190 zł i 50 gr, powiadamiając jednocześnie zarząd (na piśmie, za potwierdzeniem odbioru), że skoro pieniądze są wydatkowane na cele prywatne, przy akceptacji wspólnoty, w związku z powyższym on wycofuje swój udział w tym wydatku i nie zapłaci zaliczki na FR dokładnie w tej kwocie.
  W tej sytuacji to zarząd wspólnoty będzie miał problem i bedzie musiał sprawę kierować do sądu, by wyegzekwować dług, który... wcale długiem nie jest, skoro wydano pieniądze z FR na cele prywatne. I to zarząd, jako pierwszy, będzie musiał prawnie uzasadniać swoją rację i ponosić koszty rozpoczęcia tej sprawy. Czy się na to zdecyduje?
  Poczekałabym do końca roku, a następnie na formalne rozliczenie tego roku i... kwestionowałabym jego prawidłowość, wykazując sobie nadpłatę dokładnie w tej kwocie. :bigsmile:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime25-01-2020
   
  Przeciez to jest anarchia i destabilizaca wspólnoty . jak kazdy tak by zacząl sie ze wspolnota ,niezaleznie od powodu, rozliczać to bajzel pewny . U Ciebie Hanuś tak sie dzieje, że kazdy wg wlasnych zasad sie rozlicza? UoWL ; UoGN ;
 4. KubaP:Przeciez to jest anarchia i destabilizaca wspólnoty . jak kazdy tak by zacząl sie ze wspolnota ,niezaleznie od powodu, rozliczać to bajzel pewny .

  Kubuś, przecież rybka psuje się od głowy.... Według Ciebie wspólnota ma prawo destabilizować moje finanse i wprowadzać anarchię w moim życiu?
  "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie." :cool:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-01-2020 zmieniony
   
  Haneczka:
  KubaP:Przeciez to jest anarchia i destabilizacja wspólnoty . jak każdy tak by zaczął sie ze wspólnotą ,niezależnie od powodu, rozliczać to bajzel pewny .

  Kubuś, przecież rybka psuje się od głowy.... Według Ciebie wspólnota ma prawo destabilizować moje finanse i wprowadzać anarchię w moim życiu?
  "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie." :cool:
  Ależ nie ! ... przecież są cywilizowane sposoby rozwiązania tego problemu ... aniżeli wprowadzanie anarchii / populizmu w działalność wspólnoty mieszkaniowej

  Trzeba jednak włożyć w tę "metodę" trochę PRACY i pokazać, ile kto z właścicieli lokali dołożył do "prywaty zarządu" . (tylko jak zmam życie lenistwo , plotkarstwo, pokrzykiwanie pod nosem, będzie przeszkodą)
  Jak to nie pomoże to pozostaje sąd , który wyda wyrok, który będzie wiązał, obie strony konfliktu i Ciebie Hanuś i Wspólnotę Mieszkaniową
  Nie trzeba wprowadzać anarchii do życia WM , aby pokazać "kto tu rządzi i czyjego prawa". prawa Kalego?

  U Ciebie Hanuś tak sie dzieje, że każdy wg własnych zasad (prawa Kalego) sie rozlicza? UoWL ; UoGN ;
 5. Znowu wątek wzięty z księzyca aby tylko forum żylo. I mamy monolog KubyP ze swoim alter ego Haneczką. A w jakim to mieście wybudowano lokal usługowy bez wentylacji??? A w jakiej to WM dyskutują na zebraniu w sprawie przełączników za 20 zł? Z życia wzięte - miałem taki przypadek, małżeństwo lekarzy poskarżylo mi się ,że od 3 miesięcy wchodzą do domu po ciemku bo przepaliła się żarówka na korytarzu.
  Co można zrobić

  Sprzedaj mieszkanie KS, wyprowadź się gdzieś do leśniczówki.
  tajfun
  We wspolnotach " rządzą " jednostki ( jak im sie na to pozwoli) .

  I tam najczęściej jest porządek.
  tam gdzie żądzą administratorzy do wymiany żarówki przyjeżdża elektryk, a flagę na święta wystawia pogotowie lokatorskie za jedyne 70 zl.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime26-01-2020
   
  TYlko tu nie chodzi o " najczęściej " lecz o tą reszte.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-01-2020 zmieniony
   
  Prezesod13lat:
  tajfun : We wspolnotach " rządzą " jednostki ( jak im sie na to pozwoli) .

  I tam najczęściej jest porządek.
  w moim świecie to się nazywa DYKTATURA .
  Zarząd jest od wykonywania woli większości ustawowej, a nie od szastania na prawo i lewo kasą właścicieli lokali gromadzonej w ewidencji pozaksięgowej WM.


  Prezesod13lat: tam gdzie żądzą (rządzą ) administratorzy do wymiany żarówki przyjeżdża elektryk, a flagę na święta wystawia pogotowie lokatorskie za jedyne 70 zl.:bigsmile:
  :bigsmile:
  na tym polega administrowanie NW .....
  Gdzie jest napisane, że Administrator ma to wykonywać osobiście? i w ramach podpisanej umowy na administrowanie częściami wspólnymi ? :wink:


  .... już wiesz, ile kosztuje lenistwo , wygodnictwo właścicieli lokali :bigsmile:

  Przecież te czynności może wykonać Zarząd WM czy każdy sprytny właściciel lokalu . Koszty ograniczą się tylko do zakupu żarówek .
  Ciekaw jestem, czy, jak w lokalu przepali się żarówka też właściciel wzywa pogotowie elektryczne ... ? UoWL ; UoGN ;
 6. Trzeba być jednym z właścicieli, żeby rozumieć przewagę zarządu właścicielskiego nad zarządem powierzonym.
  Zarząd jest od wykonywania woli większości ustawowej,

  Oczywiście w przypadku CZYNNOŚCI PRZEKRACZAJĄCYCH ZARZĄD ZWYKŁY. UoWL wymienia numerycznie te czynności, więc jak to nie pasuje zarządcom, to co wymyślają? jest to rejestr otwarty więc wszystko zależy od interpretacji zarządcy, Więc nawet wybór firmy sprzątającej, która przecież gra olbrzymią rolę w życiu WM, bo przecież chodzi tu o BEZPIECZEŃSTWO członków WM.
  W przypadkach DUPERELI, Zarząd działa SAMODZIELNIE.
  Ja, sprawujący Zarząd we WM nie wymieniam osobiście żarówek i nie wywieszam flagi. Dopilnowałem, żeby w umowie ze sprzątającym były takie zapisy.
  A jak wygląda praktyka we WM z Zarządem quasi właścicielskim, który zlecił zarządzanie firmie? FIKCJA, w umowie szef firmy zarządzającej typuje ADMINISTRATORA, rzekomo do pracy we WM. Członkowie WM widzą tego administratora i szefa firmy raz do roku, na zebraniu WM. A ewentualne powiadomienia roznosi zazwyczaj sprzątaczka.
  KS - nie odpowiedzialeś na moje pytania.
  Co można zrobić
  Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości

  KubaP Ci odpowiedzial.
  Zarząd jest od wykonywania woli większości ustawowej,
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-01-2020 zmieniony
   
  :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  Prezesod13lat: UoWL wymienia numerycznie te czynności,
  :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  W UoWL to tylko przykładowy katalog czynności, który jest katalogiem otwartym i żaden członek Zarządu nie może go ograniczać , tak jak ty to robisz , jeżeli wola ogółu właścicieli lokali ma inne odmienne zdanie


  Prezesod13lat:więc jak to nie pasuje zarządcom, to co wymyślają? jest to rejestr otwarty więc wszystko zależy od interpretacji zarządcy,
  Widzę że masz wszystkich za idiotów ...
  żaden Zarządca niczego nie wymyśla, bo takie stanowisko wyszło od SĄDU , czy się to tobie podoba, czy nie .


  Czynności zwykłego zarządu podejmuje bowiem zarząd samodzielnie. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie przewidzianej prawem.
  Katalog czynności przekraczających zwykły zarząd zawiera art. 22 ust 3 ustawy o własności lokali (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 716). Jednak błędem byłoby twierdzenie, że każda czynność, która nie została wymieniona w tym przepisie jest czynnością zwykłego zarządu.
  Katalog czynności wymieniony w tym przepisie jest bowiem katalogiem otwartym, a świadczy o tym użyty w ustawie zwrot „w szczególności”.
  Zatem omawiany zapis wskazuje na czynności, które ze względu na specyfikę czynności podejmowanych we wspólnotach mieszkaniowych, w odróżnieniu od zarządzania innymi nieruchomościami, bezsprzecznie należy uznać za te właśnie, które przekraczają zwykły zarząd.


  Orzeczenia sądowe : Sąd Okręgowy w Toruniu VIII Ca 190/13 ; Sąd Okręgowy w Poznaniu XIV C 1415/14 ; Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego II FSK 1616/09 ; ect  Prezesod13lat:A ewentualne powiadomienia roznosi zazwyczaj sprzątaczka.
  w normalnie działającej WM, takie praktyki nie są stosowane.... przez RODO.... i zatrudnianie to tych prac obcokrajowców ...

  Administrator sam dostarcza do skrzynek oddawczych wszelką korespondencję do właściciela lokalu . Przynajmniej tak jest u mnie od 2005 roku (po wymianie skrzynek oddawczych).... UoWL ; UoGN ;
 7. KubaP - jesteś niereformowalny, zindoktrynowany na kursach na zarządcę. Odesłałbym uczestników tego forum do tych wyroków, żeby się z nimi zapoznali i sami ocenili czy chodzi tu o problem katalogu czynności zwyklego zarządu czy nie, ale przecież tu jestem jedynie ja i Ty w kilku postaciach.To ty uważasz innych za idiotów. Ten cytat pochodzi z jakiego wyroku? Podaj sygnaturę, a nie wymieniasz wyroki w zupełnie innych sprawach. TO JEST MANIPULACJA.
  w normalnie działającej WM, takie praktyki nie są stosowane.... przez RODO....

  A czym narusza RODO koperta z adresem wrzucana przez sprzątaczkę???
  Trzeba być tak jak ja administratorem danych osobowych i znać te przepisy. ty się ich przed komputerem nigdy nie nauczysz.
  Jestem DYKTATOREM, któremu członkowie WM przyznali dodatkowo za bycie Zarządem WYNAGRODZENIE 1000 zł. Za to ,że zarządcy/administratorzy dostają pieniądze od 50 gr za m2 wzwyż za swoją pracę, którą ja wykonuję i poświęcam w skali miesiąca może z 1 dzień roboczy uważam za marnotrawienie pieniędzy i zbytnią hojność. Biorę również te pieniądze ale ze wstrętem.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorKS
  • CommentTime29-01-2020
   
  Witam.
  „KS - dowiedziałeś się czegoś konkretnego na tym forum? Ty masz tyle racji we WM ile wynosi sila Twojego glosu - 2,54%. Masz zarzuty do uchwały wiec masz prawo ją zaskarżyć do sądu, zrobiłeś to? NIE.

  Odpowiem słowami Barei, mógł skoro to zrobił. Pomarudzisz trochę w tej sprawie to będziesz dla pozostałych członków WM awanturnikiem, pieniaczem, i spotka Cię ostracyzm środowiska. Co możesz zrobić, W sądzie powalczyć o swoje pieniądze czyli 2,54% z 7500 zl co daje 190 zl i 50 gr.POWODZENIA.”

  Niestety nie dowiedziałem się niczego co dałoby mi pewną odpowiedź, czy poczynania zarządu poparte były jakimikolwiek przepisami a jeśli nie to na jakie przepisy ja mogę się powołać aby wykazać nieprawidłowości do jakich się zarząd posunął.
  „A w jakim to mieście wybudowano lokal usługowy bez wentylacji??? A w jakiej to WM dyskutują na zebraniu w sprawie przełączników za 20 zł? Z życia wzięte - miałem taki przypadek, małżeństwo lekarzy poskarżylo mi się ,że od 3 miesięcy wchodzą do domu po ciemku bo przepaliła się żarówka na korytarzu.”
  Jeśli chodzi o wentylację to sprostuję – wentylacja została zamontowana w jednym z pomieszczeń tego lokalu. Ale jeśli nawet byłby to lokal jak to wcześniej napisałem to i tak jest to inwestycja a inwestycja i to w lokalu prywatnym wg mnie nie powinna być finansowana za środków FR.
  Ja u siebie montowałem okna dachowe i przez myśl mi nie przeszło aby wykorzystać FR – generalnie jest to sytuacja tożsama. Ja tylko potrzebowałem zgody współwłaścicieli na montaż tych okien.
  Sam sobie Prezesie przeczysz pytając „A w jakiej to WM dyskutują na zebraniu w sprawie przełączników za 20 zł?” - a w Twojej. I tak małżeństwo miało cierpliwość – 3 miesiąca to długo. Przecież to do Ciebie należy utrzymywanie porządku we WM. Czy będziesz osobiście sprawdzał nieruchomość czy ktoś za Ciebie będzie to robił to mało istotne. Ważne żeby pracodawca nie miał żadnych uwag.
  „Sprzedaj mieszkanie KS, wyprowadź się gdzieś do leśniczówki” – czy to się znajduje w katalogu zwrotów zarządu do właścicieli?
  „Zarząd jest od wykonywania woli większości ustawowej” – większością przyjęto zgodę na INWESTYCJĘ (montaż i zakup wentylacji) z FR w lokalu prywatnym. Ustawa określa co to jest FR i chyba zabrania korzystania ze środków na inwestycje.
  „Zarząd jest od wykonywania woli większości ustawowej” – większością przegłosowano , że wspólnota nie będzie pobierała pożytku z tej jednej reklamy (od właściciela który ten lokal wynajmuje i jednocześnie pełni funkcję jednoosobowego zarządu WM) mimo, że z innej reklamy wspólnota te pożytki uzyskuje. Czy nie pobieranie pożytków, zarząd WM dopuszcza się niegospodarności w stosunku do tej wspólnoty?
  Chciałbym jednoznacznie powiedzieć, że nie chodzi mi o te 190zł 50gr bo te są wyłącznie własnością WM tylko o fakt traktowania WM jak swoje włości. Proszę tylko nie pisać, że zarząd pozwala sobie na tyle na ile pozwalają właściciele – ja to doskonale wiem.
  Nie zaskarżyłem uchwały bo w wypadku termomodernizacji chyba było już za późno, był zrobiony już prawie cały remont kiedy zorientowałem się poddasze mieszkalne nie będzie ocieplane - zaczęto demontaż rusztowania.
  Z uwagi na fakt, że dzięki termomodernizacji zmniejszają się koszty ogrzewania a nie ocieplenie mieszkalnego poddasza właściciele tam mieszkający mogą się starać z pozytywnym skutkiem o dopłatę/rekompensatę za ogrzewanie.
  Przedstawiłem swój problem z myślą, że uzyskam konkretne informacje, ustawy, orzeczenia sądu itp. Nie mam głębokiej wiedzy o obowiązkach zarządu czy prawach członków WM stąd moja prośba o możliwych krokach jakie mógłbym podjąć w stosunku do zarządu.Czy w przypadku gdy minął termin zaskarżenia uchwały jest możliwość aby zmusić zarząd do naprawy szkody jaką wyrządził. Na razie nie chcę korzystać z usług sądu.
  KS
 8. KS - wyszedł z Ciebie cały KubaP. Z nim sobie podyskutuj.


  Przecież to do Ciebie należy utrzymywanie porządku we WM. Czy będziesz osobiście sprawdzał nieruchomość czy ktoś za Ciebie będzie to robił to mało istotne. Ważne żeby pracodawca nie miał żadnych uwag.

  Typowe dla KubyP , który nienawidzi WM z zarządem właścicielskim. kto Ci takich bzdur naopowiadał.Za utrzymywania porządków we WM odpowiedzialni są GŁÓWNIE jej CZŁONKOWIE. A że większość ma to gdzieś WM wynajmują firmy sprzątające. I jak by nie wykonywała swoich zadań to zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie się to nie podobać. WM nie jest dla mnie żadnym pracodawcą.Do tej pory pracowałem jako Zarząd za frico, obecnie za pieniądze. We WM nie ma żadnych planów bo na zebrania przychodzi 6 ludzi, więc zarządzam kierując się swoim doświadczeniem życiowym i osobistym.I w tym roku NIE MAM ZAMIARU zorganizować zebrania, bo jest to tylko ŚWIETNIE ZORGANIZOWANA STRATA CZASU I PIENIĘDZY. Niezadowoleni, a znajdzie się z 5 mogą wykazać się obywatelską postawą i zorganizować takie spotkanie. I jak sądzisz, jak będzie???Ponarzekają przy śmietniku i rozejdą się do domów, panicznie bojąc się odpowiedzialności. I poszukają pomocy na np. takim forum , gdzie znawcy będą im podpowiadać ,żeby na Zarząd pisali donosy do SP,Policji, PINB,US i gdzie się tylko da.A skąd to wiem, z doświadczenia życiowego 14 lat na tym zaszczytnym stanowisku we WM.
  Ale jest i światełko w tunelu. Od półtora roku , z mojej inicjatywy, mamy uchwałę o karach umownych za zwlokę w opłatach, 1 zł dziennie??? I to działa, dyscyplina płatnicza jest WZOROWA. I od tego miesiąca mam dodatkowe pieniądze za zarządzanie???!!! Ludzie to uchwalili ze strachu???? NIE Z ROZSĄDKU, bo widzą jak żądzą się w sąsiednich WM gdzie są PROFESJONALIŚCI Z FIRM ZARZĄDZAJĄCYCH, których nikt na posesji nigdy nie widział. Tak wygląda realne życie we WM, trochę inne niż te wirtualne na forum.
  Nie mam głębokiej wiedzy o obowiązkach zarządu czy prawach członków WM stąd moja prośba o możliwych krokach jakie mógłbym podjąć w stosunku do zarządu.

  jakoś Ci nie wierże KuboP.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime29-01-2020
   
  A te kary umowne to za co - za NW czy media?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-01-2020
   
  Ale jest i światełko w tunelu. Od półtora roku , z mojej inicjatywy, mamy uchwałę o karach umownych za zwlokę w opłatach, 1 zł dziennie???
  I to działa, dyscyplina płatnicza jest WZOROWA.
  I od tego miesiąca mam dodatkowe pieniądze za zarządzanie???!!!
  Ludzie to uchwalili ze strachu
  wypisz wymaluj tak robią dyktatorzy , jak obecnie w naszym kraju UoWL ; UoGN ;
 9. A te kary umowne to za co - za NW czy media?

  tajfun - za zaległości w opłatach na rzecz WM. Może mi zacytujesz jakiś wyrok z Rzeszowa ,że tak nie można?:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime29-01-2020 zmieniony
   
  Prezesod13lat:Do tej pory pracowałem jako Zarząd za frico, obecnie za pieniądze.

  No i słusznie. Swoją pracę należy szanować. Nic do większości ludzi nie przemawia tak jak pieniądze. W każdym innym przypadku pozycjonujesz się na platformie niewolnika i popychadła, albo... masochisty. Czasem mówią o tym trochę inaczej... Społecznik, albo... idealista. :cool:

  Duża ta Twoja wspólnota?

  Nowy doklejony: 29.01.20 22:43
  KubaP:
  Ludzie to uchwalili ze strachu
  wypisz wymaluj tak robią dyktatorzy ,

  Kubuś, Kubuś :confused: ... Strach przed odpowiedzialnością nie ma nic wspólnego z dyktaturą.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime30-01-2020 zmieniony
   
  Haneczka:
  KubaP:
  Ludzie to uchwalili ze strachu
  wypisz wymaluj tak robią dyktatorzy ,

  Kubuś, Kubuś :confused: ... Strach przed odpowiedzialnością nie ma nic wspólnego z dyktaturą.
  Hanuś , mylny wniosek ....
  "Ludzie" to uchwali ze strachu, nie przed odpowiedzialności ..... tylko dlatego , że nie mieli wiedzy, że są inne rozwiązania niż ON , ja dyktator - człowiek orkiestra ...:wink: UoWL ; UoGN ;
 10. Co do Twoich pomyslów.? Widzisz mam taki jeden przypadek u siebie. Właściciel w zeszłym roku nie wpłacił całości za jeden miesiąc./ Wyszedł mu dług 200 zl, ale dzisiaj po prawie roku zadłużenia doliczam mu ponad 300 zl kar umownych, i powiadomiłem ,że będą to robił aż do złożenia wniosku do sądu o nakaz zapłaty, a mam na to 3 lata do przedawnienia.więc z 200 zl narośnie do 1200 zl. Facet wpłaca regularnie należności ale dług jak byl tak jest Sądzisz ,że sąd nie wyda nakazu? Jak sąd widzi dobrze przygotowany wniosek, z mnóstwem pieczątek i podpisów to nawet tego nie czyta, w przerwach przy kawie wystawiają kwit i przystawiają pieczątkę.Teraz mamy fazę - kto kogo. a wiesz co zdecyduje? Przeszedłem już to. Strach przed wstydem, moje pismo ,że ujawnię pozostałym członkom WM nazwisko dłużnika. Kilka lat temu to zadzialało, po 2 dniach dłużnik wpłacił ponad 2000 zł.A co do glosowań. Ludzie są mocni w tłumie, na zebraniu jak kogoś poprze 2 czy 3 sąsiadów to myślą ,że mają władzę i udają mądrych. W moim przypadku glosowano "TAJNIE" w drodze indywidualnego zbierania glosów wrzucając je do skrzynki. Na 40 glosowalo (prawie miesiąc) 26, 25 bylo za , 1 ODWAŻNY był przeciw.A co zrobilo 14 pozostalych? NIC.schowali głowę w piasek. A czego się bali? W zeszlym roku po zarzutach tego jednego WALCZĄCEGO ze mną właściciela ,że naruszam RODO, ujawniając nie z nazwiska, ale z adresu jego DANE, wziąłem sobie to do serca i przy pisemnym poinformowaniu o podjętych uchwałach, nie wymienialem jak dotychczas nr lokali , ale jedynie liczbę glosow oddanych w czasie glosowania. i teraz rzeczywiście jest DOBRZE, teraz nie ważne kto jak glosuje, ale kto liczy te glosy.Czy łamię prawo? NIE, to wszystko jest do bólu zgodne z przepisami, których rzeczywiście ludzie nie znają. Ale na tym forum się dowiedzą, że np. wynagrodzenie zarządu nie musi być uchwalone. Takich tu mamy ekspertow.

  Nowy doklejony: 30.01.20 07:24
  Sorry Haneczka to dla Ciebie, KubaP i tak z tego nic nie zrozumie.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime30-01-2020 zmieniony
   
  Oczywiście że tak nie mozna. I do tego nie trzeba zadnego wyroku ( chociaz takich kilka jest) . Odsetkami ( karami ) za media możesz obciążać właścicieli tylko wtedy jeśli dostawca cie nimi obciąży. Wspólnoya za media prowadzi bowiem rozliczenia rzeczywiste i z tego tytułu nie może uzyskiwać dodatkowych dochodów. Poczytaj ustawę energetyczna. No , ale jak równie głupi jak u mnie właściciele tak bardzo tego pragną to nie można odmówić im tej przyjemności .Ostatecznie to przecież nie "TWOJA decyzja i to nie ty za to odpowiadasz , tylko wola włascicieli wyrażona uchwałą na podstawie ustawy podjętej w imieniu Rzeczpospolitej przez wybranych posłów wolą suwerena, czyli... okradanie ludzi zgodnie z prawem przez samych siebie Ciekawe zjawisko społeczne.. Takie przypadki umartwiania się sa znane w historii średniowiecza.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime30-01-2020
   
  Ale na tym forum się dowiedzą, że np. wynagrodzenie zarządu nie musi być uchwalone. Takich tu mamy ekspertów.


  Tylko ty prezes takie rzeczy wyczytujesz, ale tylko dlatego, że czytać nie potrafisz. A i z pisaniem kiepsko.

  Innych do swoich upośledzeń nie mieszaj.
 11. blazejh - rozumiem ,że dwa dni temu napisałeś to przez roztargnienie.?
  o, co dałem wytłuszczonym drukiem oznacza też, że sposób ustanowienia wynagrodzenia dla członka zarządu nie musi być koniecznie uchwałą. Nawet sam członek zarządu nie musi być ustanowiony uchwałą (!!!) Oczywiście powinien ale akurat organ podatkowy po prostu nie bada uchwał wspólnoty. Ponieważ uchwałą nie można decydować o podatkach.

  tajfun - nie dziwię się ,że macie w swoich WM problemy finansowe jak sami zachęcacie ludzi ,żeby olewali płatności w terminie.ZAPAMIĘTAJ - w sądzie nie wygrywa ten kto ma racje, ale ten kto lepiej się do sprawy przygotuje. Ja nie piszę o żadnych odsetkach ale o karach umownych za NIEPRZESTRZEGANIE DYSCYPLINY FINANSOWEJ WSPÓLNYCH PIENIĘDZY. Można by się ewentualnie spierać czy większość mogła narzucić te warunki mniejszości, ale skoro uchwala nie została zaskarżona w zawitym terminie obowiązuje.Widzę ,że martwisz się tym ,że u mnie to funkcjonuje? no cóż, DYKTATURA.
  U mnie rodzina na 50 m2 mieszkaniu płaci 150 zł za ucw i drugie tyle za media. Mam ich poinformować ,że za media mogą nie płacić , bo nie wolno mi nakładać kar??? Mają rachunek na 300 zl i jak zapłacą np. 250 zł to mają dług i naliczam kary. Nie chcesz tego wprowadzić u siebie to dalej edukuj ich o ich świętych prawach właściciela.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime30-01-2020 zmieniony
   
  1.Skąd ty wiesz że w mojej wspólnocie mamy problemy finansowe. Ja sam tego nie wiem, bo nie jestem zarządcą a jak jest zobaczę przed zebraniem. W mojej wspolnocie obowiązują od marca 2019 trochę inne zasady rozliczeń finansowych niż w twojej.
  2.Nikt nie namawia ludzi do olewania płatności .Jeśli juz do czegoś ludzi namawiam do do tego żeby nie płacili za dłużników , a jeśli juz zarządca to robi to żeby uczciwie płacący wiedzieli za kogo płacą, ile płacą i kiedy zarządca te długi skutecznie zwindykuje.
  3. Rozumie co to są osetki ustawowe i że można je stosować , ale co to jest kara za nieprzestrzeganie dyscypliny finansowej wspólnych pieniędzy to ja nie wiem.
  Te pieniądz nie sa bowiem wspolne. Wspólne ( jeśli tak w ogóle można powiedzieć) sa tylko pieniądza na NW i FR
  Przecież ta kara wynosi 30zł miesięcznie , co w przypadku podanego przez Ciebie przykładu stanowi 10% w skali miesiąca a to jest 120% w skali roku gdy odsetki ustawowe to chyba 8 % w skali roku.
  Ty chyba niedługo zainstalujesz w drzwiach do każdej klatki złote klamki.
  4 . TY nie ponosisz żadnych konsekwencji prawnych ani finansowych z tego tytułu , bo to nie twoja decyzja tylko właścicieli.
  Szcerze mówiąc to ja bałbym się pisać takie rzeczy na forum .
  Nie ma czegoś takiego jak opłaty na rzecz wspolnoty. Ja jestem członkiem wspolnoty i nic z tych opłat nie mam. Są opłaty na NW, FR i media.
 12. tajfun - żyj sobie w tej swojej WM, i poczytaj sobie uowl o oplątach na rzecz WM.

  Nowy doklejony: 30.01.20 15:14
  czeski błąd - o opłatach
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime30-01-2020 zmieniony
   
  Wyobraż sobie że po raz pierwszy w zyciu przeczytałem UoWL i:

  wyrazenie wspolnota mieszkaniowa znalazłem trzy razy: art 6 , i art 25.1b, 21.1 O opłatach na rzecz WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ -NIC.
  tak w ogóle to zastanawiam sie po co WM ( osobie ustawowej ) jakieś opłaty.

  Może Ty też przeczytasz ta ustawę.
  I jeszcze jedno. Wyobraź sobie że w zadnym punkcie UoWL nie spotkałem pojęcia - członek wspólnoty. I tak naprawdę to nie wiem kto to jest. Może mi to wyjaśnisz.
  A może ktoś inny. Pytam o to bo w orzecznictwie aż roi się od tego pojęcia . A ja głupi go nie rozumiem.
 13. :bigsmile::bigsmile:tajfun - Ty rzeczywiście masz dużo wolnego czasu i zajmujesz się poważnymi sprawami.:bigsmile: Zapisz się do Zarządu, będą mieli z ciebie pożytek.
  •  
   CommentAuthorKS
  • CommentTime5-02-2020
   
  „KS - wyszedł z Ciebie cały KubaP. Z nim sobie podyskutuj.”
  Prezesie, czy uważasz, że KubaP musi być odosobniony w swoich poglądach(wcale ich nie znam – Ty chyba tak).
  KubaP nie napisał mi nic co wyjaśniło by całkiem moje wątpliwości o których napisałem. Napisał tylko, że Zarząd nie mógł przeznaczyć FR na inwestycję prywatną(dobre i to). Szkoda tylko, że nie poparł tego jakimiś przepisami lub wyrokami sądowymi.
  „Typowe dla KubyP , który nienawidzi WM z zarządem właścicielskim...”
  Bez względu jaki by nie był Zarząd, uważam go za instytucję dobrą dla WM – ważne by Zarząd ten był uczciwy. Oczywiście, że odpowiedzialni za porządki we wspólnocie są właściciele a że mają to gdzieś to inna sprawa. Nie rozumieją, że cała nieruchomość jest ich/nasza i czym więcej uwagi będziemy jej poświęcać tym będzie dla wszystkich lepiej. To tylko z pozoru niektóre sprawy nas nie dotyczą.
  Nie uważam wcale, że Zarząd ma ganiać po nieruchomości i wypatrywać gdzie należy coś naprawić lub zrobić coś dla wygody innych. Natomiast uważam, że jest po to aby zbierać od nas wszelkie uwagi oraz wnioski aby się nimi zająć – uczciwie.
  „jakoś Ci nie wierże KuboP.”
  W co mi nie wierzysz Prezesie? W to, że mogą być takie przypadki? Czy w to, że jestem KS ?
  Pytałeś się mnie wcześniej czy się czegoś na tym forum dowiedziałem.
  Otóż nie dowiedziałem się niczego. Moje wątpliwości jak były tak pozostały. Wstąpiłem na forum po poradę od praktyków lub od osób, którzy znają przepisy bardziej niż ja.Którzy coś doradzą
  Problemy, które przedstawiłem praktycznie nie dotyczą tylko mnie osobiście ale w głównej mierze jak mi się wydaje całej WM.
  Moje 2,54% nie upoważnia Zarządu do robienia co mu się chce.
  Potrzebuję przepisów, orzeczeń sądów, ustaw, które wskazały by mi czy moje uwagi są słuszne czy też nie – potrzebuję konkretów, bez bicia piany.
  Nie chcę zabierać Wam czasu bo i mój przeznaczył bym chętnie na coś innego.
  KS
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime5-02-2020 zmieniony
   
  Jakie przepisy chcesz znaleźć? Że nie wolno kraść?
  Dla wspólnoty podstawą jest ustawa o własności lokali. Wspólnota zarządza (t y l k o) częścią wspólną. Wydatki na coś innego są bezprawne, sprzeczne z uowl.
  Różne stare orzeczenia są tutaj podlinkowane
  http://www.zarzadca.eu/wiki/granica_czesci_wspolnej
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime5-02-2020
   
  KS:„ Szkoda tylko, że nie poparł tego jakimiś przepisami lub wyrokami sądowymi.
  a co Ciebie obchodzą cudze wyroki ? chyba tylko po to , aby sobie poczytać ...One nie dotyczą Twojej WM . UoWL ; UoGN ;
 14. KubaP nie wie co to jest tzw. utrwalone orzecznictwo sądowe.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime6-02-2020 zmieniony
   
  Phantos:KubaP nie wie co to jest tzw. utrwalone orzecznictwo sądowe.
  Phantos.... akademickie, utrwalone, precedensowe, linia orzecznictwa , miękkie, twarde i nijakie ect. ..... a real jest tak, że we Wspólnocie obowiązują te orzeczenia sądowe, które jej dotyczą . Finito.

  Powoływanie się na zebraniu właścicieli lokali w Warszawie na wyroki sądowe dotyczące wspólnoty z Pcimia Dolnego jest deliktem, a delikatnie - wielkim nieporozumieniem chyba, że ma być to informacja z kategorii: "ciekawostka prawna" . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorPhantos
  • CommentTime6-02-2020 zmieniony
   
  KubaP konkretne sprawy we wspólnocie rozpatrywane są na podstawie przepisów prawa. Te przepisy się nie zmieniają (bardzo rzadko). Twoja wspólnota jeśli znajduje się w Polsce może mieć budynek typu iglo, szałas, namiot, nora, a Polskie prawo i tak cie dopadnie i orzeknie na podstawie ustaw, a nie na podstawie uchwał wspólnoty, które podpisałeś w swoim iglo. I w dodatku rozpatrując wyrok sędzia będzie brał pod uwagę utrwalone orzecznictwo sądowe typu uchwała Sądu Najwyższego.
  Powoływanie się na zebraniu właścicieli lokali w Warszawie na wyroki sądowe dotyczące wspólnoty z Pcimia Dolnego jest deliktem, a delikatnie - wielkim nieporozumieniem chyba, że ma być to informacja z kategorii: "ciekawostka prawna" .
  Dla Sądu uchwała wspólnoty jest rozpatrywana pod kątem zgodności z polskim prawem i utrwalonym orzecznictwem sądowym, a dopiero na samym końcu "radosnej twórczości zarządu". Finito.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime6-02-2020
   
  KubaP konkretne sprawy we wspólnocie rozpatrywane są na podstawie przepisów prawa. Te przepisy się nie zmieniają (bardzo rzadko). Twoja wspólnota jeśli znajduje się w Polsce może mieć budynek typu iglo, szałas, namiot, nora, a Polskie prawo i tak cie dopadnie i orzeknie na podstawie ustaw, a nie na podstawie uchwał wspólnoty, które podpisałeś w swoim iglo. I w dodatku rozpatrując wyrok sędzia będzie brał pod uwagę utrwalone orzecznictwo sądowe typu uchwała Sądu Najwyższego.
  :shocked: ależ mi przywaliłeś .... :bigsmile:

  a ile jest takich UTRWALONYCH wyroków dotyczących wspólnot mieszkaniowych typu iglo, szałas, namiot, nora, ? ostatnio to ta dotycząca ponoszenia kosztów utrzymania balkonów .... a i tak jako właściciel nic nie zrozumiałeś . Finito. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorPhantos
  • CommentTime6-02-2020 zmieniony
   
  KubaP: ależ mi przywaliłeś ....
  :cry:

  a ile jest takich UTRWALONYCH wyroków dotyczących wspólnot mieszkaniowych typu iglo, szałas, namiot, nora, ?
  wiele tylko musisz iść do prawnika i się spytać, a nie siedzieć ciągle przed kompem i hejtować :cool:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime7-02-2020 zmieniony
   
  Phantos:
  a ile jest takich UTRWALONYCH wyroków dotyczących wspólnot mieszkaniowych typu iglo, szałas, namiot, nora, ?
  wiele tylko musisz iść do prawnika i się spytać, a nie siedzieć ciągle przed kompem i hejtować :cool:
  wiele to jest twoich wpisów nie na temat i w temacie .... można też napisać, że są to banerskie wpisy samego siebie ... co do hejtowania to mógłbym z tobą konkurować, tylko po co ? Każdy widzi, jak jest . UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego