Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, tajfun, Prezesod13lat, blazejh, gab, Phantos, lolekanabolek, azygnerski, wp44, kamil_w, drops, Haneczka, Michał81, Michał, koziorozka, pacek57

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorsarakoko
  • CommentTime8-02-2020 zmieniony
   
  Proszę o pomoc w następującej sprawie. Kupiłam lokal niemieszkalny piwniczny od osoby, która wcześniej zakupiła go od wspólnoty mieszkaniowej. Lokal jest tylko mój, posiadam udziały we wspólnocie i płacę zaliczki zgodnie z uchwałami. Chcę zmienić przeznaczenie lokalu z gospodarczego na użytkowe i otworzyć biuro rachunkowe w tym lokalu, tego typu nieuciążliwa działalność jest zgodna z MPZP. Budowlaniec powiedział mi że lokal da się bez problemu przerobić są ku temu wszelkie warunki techniczne. Problem pojawił się w momencie kiedy chciałam podłączyć prąd do pomieszczenia, wspólnota podjęła uchwałę, że nie wyraża zgody na żadną działalność ani podłączenie prądu, (podejrzewam że to po prostu złośliwe działanie bo córka jednej pani z zarządu ma też biuro rachunkowe i może nie chce konkurencji.) dodam że w piśmie zobowiązałam się przywrócić wszystko do stanu pierwotnego, płacę również za prąd na klatce schodowej a wspólnota zabrania mi się podłączyć, co ciekawe Panu który prowadzi firmę i szkolenia na wszystko wyrazili zgodę. Co mogę robić? Czy zaskarżyć uchwałę? Rozumiem że większość większością ale czy wspólnota może wg własnego widzi mi się tak postępować? Mam ochotę powoli sprzedać ten lokal, tylko skoro nie ma mediów zastanawiam się czy to możliwe. Nie rozumiem takiego postępowania skoro wspólnocie moja działalność w żaden sposób nie będzie przeszkadzać... Czy jestem już na straconej pozycji? Nie ma żadnych przeciwskazań technicznych i prawnych oprocz zgody wspólnoty, wcześniej wynajmowałam lokal za 1600 zł i myślałam że tutaj będzie się bardziej opłacać a tu już na początku takie schody.
 1. sarakoko - potrzebuję więcej informacji. Co to znaczy kupiłam lokal gospodarczy??? Co to jest??? Jeżeli posiadasz udziały we WM tzn. jesteś członkiem tej WM. Masz oprócz tego inny lokal? Z jakim wnioskiem zwróciłaś się do WM? Co spowodowało uchwalenie takie negatywnej uchwały przez WM?
  Mam ochotę powoli sprzedać ten lokal, tylko skoro nie ma mediów zastanawiam się czy to możliwe.

  A jak poprzednik sprzedal to bylo możliwe?A co on robil z tym lokalem? Trzymał tam ziemniaki? Niestety jestem bardzo nieufny, ponieważ na tym forum admin wymyśla niestworzone wątki aby tylko pobudzić do dyskusji. Niestety ten Twoj budzi moją nieufność również.Ale spróbujmy.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime8-02-2020 zmieniony
   
  Nie do końca wiadomo co kupiłaś . Opisz to dokladniej. Masz akt notarialny na ten lokal?
 2. KubaP- odpowiedz!!
  •  
   CommentAuthorsarakoko
  • CommentTime8-02-2020 zmieniony
   
  Kupiłam lokal gospodarczy jestem udziałowcem we wspólnocie, mam tylko ten lokal. Lokal jest samodzielny- jest on mój a nie wspólnoty. Napisałam to wyraźnie. Chcę zmienić przeznaczenie lokalu z gospodarczego na użytkowy żeby legalnie otworzyć tam biuro rachunkowe. Napisałam pismo do zarządu, żeby podłączyć wodę i prąd, wspólnota podjęła uchwałę, że nie wyraża na to zgody, część osób jest za granicą, większość na zebraniu jednak wstrzymała się z braku wiedzy a pani której córka ma biuro rachunkowe i jej dobrzy znajomi przeciwko.

  Nowy doklejony: 08.02.20 13:31
  W akcie notarialnym lokal i w dokumentacji budowlanej był oznaczony jako gospodarczy ale posiada udziały.

  Nowy doklejony: 08.02.20 13:34
  Poprzednik wynajmował, był tam magazyn i tyle, później odkupiłam, w planie miejscowym nieuciążliwa działalność jest dozwolona nie przypuszczałam że będą problemy z mediami. Tym bardziej że na tym osiedlu wielu ludzi ma firmy w takich pomieszczeniach. Jeszcze raz podkreślam że lokal jest mój własny a nie wspólnoty.
 3. Nie rozumiem o co Panu chodzi? Jaki kabaret. Czy ktoś tutaj może mi rzeczowo odpowiedzieć? Czy mam jakieś szanse jeśli zaskarżę ta uchwałę?

  Nowy doklejony: 08.02.20 13:48
  Dodam jeszcze że to duża wspólnota mieszkaniowa

  Nowy doklejony: 08.02.20 15:11
  Proszę jeszcze o pomoc w sprawie takiej: z tego co widziałam wspólnota podjęła uchwałę o naliczeniu zaliczek zgodnie z m2 zamiast udziałami, czy jeżeli nie byłam wtedy jeszcze właścicielem ale minęło już dawno 6 tygodni mogę zaskarżyć tą uchwałę? Jest ona dla mnie niekorzystna... Jeżeli ktoś spotkał się z wyrokami sądowymi proszę o ich podanie
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-02-2020
   
  sarakoko: Kupiłam lokal niemieszkalny piwniczny od osoby, która wcześniej zakupiła go odProblem pojawił się w momencie kiedy chciałam podłączyć prąd do pomieszczenia, wspólnota podjęła uchwałę, że nie wyraża zgody na żadną działalność Co mogę robić? Czy zaskarżyć uchwałę?
  idź do sądu i zaskarż uchwałę
  z UoWL
  Art. 25. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.
  UoWL ; UoGN ;
 4. To że nie chcą pozwolić podłączyć mi prądu i wody narusza moje interesy, np. Utrudnia aranżacje pomieszczenia.... Zaskarżę.. A czy jest sens się bawić w zaskarżenie uchwały gdzie zaliczki są naliczane za m2 (niekorzystnie dla mnie) a nie od udziałów jeśli minęło 6 tygodni??
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime8-02-2020 zmieniony
   
  Jaka uchwałę . Była jakaś uchwała . Uchwałę podejmuje sie większością 50 + ,wg udziałów. A dlaczego zaliczki od m2 sa niekorzystne . Zwykle to nie ma znaczenia.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-02-2020 zmieniony
   
  sarakoko:To że nie chcą pozwolić podłączyć mi prądu i wody narusza moje interesy, np. Utrudnia aranżacje pomieszczenia.... Zaskarżę.. A czy jest sens się bawić w zaskarżenie uchwały gdzie zaliczki są naliczane za m2 (niekorzystnie dla mnie) a nie od udziałów jeśli minęło 6 tygodni??
  co do naliczania od m2 to musi byc jakis powód ? może suma udziałów nie równa się 1 (100%). Trzeba porozmawiać z Administratorem dlaczego tak nalicza , a nie od razu wyciągać szable czy armaty . Wiedza najpierw, a potem sąd.
  A dlaczego twierdzisz, że od m2 to niekorzystne ?


  tajfun: A dlaczego zaliczki od m2 sa niekorzystne . Zwykle to nie ma znaczenia.
  oj ma i to czasami sporo ... mozna mieć lokal 20 m2 i pomieszczenie przynależne też 20 m2, a inny właściciel ma lokal 30 m2 i pomieszczenie przynależne 10 m2 .
  Udział w NW ten sam, ale już metraż do naliczeń nie ten sam . UoWL ; UoGN ;
 5. Uchwała jest podjęta że mieszkańcy płacą tylko za mkw mieszkania a piwnice już nie... I tak jak tu ktoś wspomniał udziały wynoszą 90 proc a nie 100... Pobierane kwoty są zaniżone i automatycznie za duża kwota przypada mnie. Co do najpierw wiedzą potem sąd to poczytałam ustawę ale wiadomo jak ktoś nie miał do czynienia wcześniej ze wspólnotami to nie jest takie proste

  Nowy doklejony: 08.02.20 19:37
  Ja mam tylko lokal gosp a inni mają pomieszczenie przynależne za które nie płacą. Na chłopski rozum w skali roku jest kilka tys ubytku, i automatycznie to dla mnie niekorzystne....

  Nowy doklejony: 08.02.20 19:39
  Administrator mówi że taka jest uchwała nikt jej nie zaskarżył i tyle. Czy można jeszcze coś zrobić z tą uchwała? Podjęto ja zanim kupiłam lokal...

  Nowy doklejony: 08.02.20 19:40
  Oczywiście pom przynależne też mają udzialy
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-02-2020
   
  sarakoko: Co do najpierw wiedzą potem sąd to poczytałam ustawę ale wiadomo jak ktoś nie miał do czynienia wcześniej ze wspólnotami to nie jest takie proste
  Ze Wspólnotami jest tak, jak z kursem na prawo jazdy , najpierw teoria ( tekst UoWL przeczytać i to kilka razy ) potem biegnąć na Fora . Inaczej nic nie zrozumiesz i dalej będziesz w czarnej dziurze nieświadomości

  sarakoko: Administrator mówi że taka jest uchwała nikt jej nie zaskarżył i tyle.
  Czy można jeszcze coś zrobić z tą uchwała? Podjęto ja zanim kupiłam lokal...
  chodzisz na zebrania właścicielei lokali?
  Kto przygotowuje treść uchwał ?
  Takie uchwały podejmuje się co roku na zebraniu sprawozdawczym wiec masz szanse to zmienić lub głośno powiedzieć na zebraniu że takie naliczanie zaliczek jest niezgodne z art. 12 UoWL

  sarakoko: Oczywiście pom przynależne też mają udzialy
  pierwszy raz słyszę, że pomieszczenia przynależne mają odrębny udział w NW. Zazwyczaj ich powierzchnia jest wliczona do powierzchni lokalu i tak jest wyliczony jeden, wspólny udział w NW.

  Art 3. 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime9-02-2020
   
  pierwszy raz słyszę, że pomieszczenia przynależne mają odrębny udział w NW. Zazwyczaj ich powierzchnia jest wliczona do powierzchni lokalu i tak jest wyliczony jeden, wspólny udział w NW.


  Od pewnego czasu (pewnie na skutek działania deweloperskiego lobby) pomieszczenie , które dotychczas mogło być tylko i wyłącznie pomieszczeniem przynależnym, może być odrębnym lokalem.

  To co kiedyś nazywało się piwnicą , w nowych budynkach nazywa się komórką lokatorska i często bywa odrębnym lokalem.
  o że nie chcą pozwolić podłączyć mi prądu i wody narusza moje interesy, np. Utrudnia aranżacje pomieszczenia.... Zaskarżę


  Nie można zaskarżyć uchwały, która nie została podjęta.

  Możesz wystąpić do sadu o zgodę na dokonanie danej czynności.

  Poza tym , jeśli zmieniasz przeznaczenie lokalu z typowo piwnicznego na użytkowy będziesz potrzebować pozwolenia na budowę.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pozwolenie_na_budow%C4%99

  Do pozwolenia na budowę będzie potrzebna uchwała WM albo orzeczenie sądu.

  Zacznij od zebrania informacji czy ten lokal, zgodnie z aktualnym prawem, da się przerobić na biuro. Szukaj architekta z uprawnieniami.
  •  
   CommentAuthorsarakoko
  • CommentTime9-02-2020 zmieniony
   
  Jest tak jak pisze gab. Developer powydzielal wszystko co się tylko dało i posprzedawał m in. pralnie suszarnie wózkarnie itp itd.
  Jakby to wytłumaczyć... Jest budynek wspólnoty mieszkaniowej, do tego budynku i na terenie wspólnoty jest dobudowany taki parterowy budynek i tam są różne pomieszczenia w tym moje, jest osobne wejście i docelowo można z tego zrobić lokale firmowe ale na ten moment oddane do użytku były jako pomieszczenia gospodarcze, ale mają udziały i właściciele w tym ja możemy głosować na zebraniu.

  Czy na pewno potrzebuje uchwały wm na zamianę przeznaczenia lokalu? Czytałam jakiś wyrok gdzie wspólnota nie może zakazac działalności w lokalu prywatnym wg swojego widzi mi się, inni mieszkańcy też mają pozakładane firmy np w mieszkaniach i nie było zadnych uchwał żeby mogli prowadzić działalność. Tym bardziej że biuro rachunkowe nie będzie w żaden sposób uciążliwa działalnością dla wm.

  Problem jest z mediami gdyż tutaj muszę zaingerować w część wspólna...

  Czy na pewno potrzebuje pozwolenia na budowę?? Czy w chili obecnej nie wystarczy już tylko zgłoszenie.? Budowlaniec mówił że lokal bez problemu da się przerobić i zmienić przeznaczenie... Tylko te media

  Moj lokal składa się z dwóch pomieszczeń i komunikacji oraz małego pomieszczenia z którego można zrobić wc
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime9-02-2020 zmieniony
   
  Do wniosku o pozwolenie na budowę składasz m.in.oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

  Poczytaj tu:
  http://www.garwolin-starostwo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=283%3Aco-nalezy-wiedziec-wypelniajac-oswiadczenie-o-prawie-do-dysponowania-nieruchomoscia-na-cele-budowlane&catid=96&Itemid=504


  duża wspólnota mieszkaniowa (powyżej 7 lokali) zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.W dużej wspólnocie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane składa zarząd. Należy jednak pamiętać, iż decyzja o prowadzeniu inwestycji budowlanej będzie generalnie należała do czynności przekraczającej zwykły zarząd, co powoduje, iż w tej sprawie powinni wypowiedzieć się uprzednio właściciele lokali przyjmując odpowiednią uchwałę w sprawie zamierzonych działań.


  Nowy doklejony: 09.02.20 11:44
  https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zmiana-przeznaczenia-lokalu-na-potrzeby-dzialalnosci

  Tu jest mowa o zgłoszeniu robót budowlanych ale sądzę, że przy takiej zmianie , jak u Ciebie zgłoszenie to będzie za mało.

  Do zgłoszenia robót budowlanych też jest potrzebne oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

  Architekt powinien wiedzieć, co będzie potrzebne.
 6. https://www.eporady24.pl/zgoda_wspolnoty_mieszkaniowej_na_zmiane_sposobu_uzytkowania_lokalu,pytania,18,125,6021.html
  Tutaj pisze ze na zmianę sposobu użytkowania lokalu nie trzeba zgody wm

  Dodam że nie będę nic przebudowywać, po prostu wymaluje ściany, położę płytki, wstawię meble...

  Nowy doklejony: 09.02.20 11:49
  Tak jak mówiłam jedyna moja ingerencja w część wspólna byłoby podłączenie mediów i nic więcej.

  Nowy doklejony: 09.02.20 11:55
  http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2851-ii-sa-gl-10-16-zmiana-sposobu-uzytkowania

  Nowy doklejony: 09.02.20 11:56
  https://www.pepperhouse.pl/blog/czy-potrzebna-jest-zgoda-wspolnoty-mieszkaniowej-na-zmiane-sposobu-uzytkowania-lokalu
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime9-02-2020
   
  Tutaj pisze


  Wybacz ale szkoda mi czasu na omawianie każdej **** zamieszczonej w internecie.

  Są ludzie, którzy maja odpowiednie kwalifikację i zawodowo zajmują się takimi problemami , jak Twój.

  Zacznij może od wizyty w organie architektoniczno-budowlanym właściwym dla położenia Twojej nieruchomości i tam na początek zasięgnij informacji.

  Nowy doklejony: 09.02.20 12:05
  Orzeczenie , które przytoczyłaś dotyczy innej sytuacji. Tam mieszkanie (gdzie jest już WC i wentylacja) zostało przerobione na gabinet . U Ciebie nie ma WC , trzeba przy WC zrobić wentylację, pomieszczenie WC musi spełniać aktualne normy itp.
  Nie trać czasu na szperanie w internecie , idź do urzędu. Tam powinnaś dostać pełną informacje.
 7. gab - czy ty poważnie wierzysz w te ****?
  Jest budynek wspólnoty mieszkaniowej, do tego budynku i na terenie wspólnoty jest dobudowany taki parterowy budynek i tam są różne pomieszczenia w tym moje, jest osobne wejście i docelowo można z tego zrobić lokale firmowe ale na ten moment oddane do użytku były jako pomieszczenia gospodarcze, ale mają udziały i właściciele w tym ja możemy głosować na zebraniu.


  Deweloper dobudował na tej działce budynek z pomieszczeniami niewiadomego przeznaczenia bez wody i prądu, żeby sobie nabywcy mieli tam magazyny??!!! A czemu nie wybudował tam lokali mieszkalnych, przecież zarobiłby na tym???
  KubaP jako sarakoko zobaczyl ,że palnął babola więc już nie są to pomieszczenia piwniczne ale nieznane w prawie pomieszczenia gospodarcze.
  Po raz kolejny powtarzam ,żeby wymyślać wątki trzeba mieć PODSTAWOWĄ WIEDZĘ W TEMACIE.
  •  
   CommentAuthorsarakoko
  • CommentTime9-02-2020 zmieniony
   
  Prezes jak Pan nie wierzy to już Pana problem, skoro nie ma Pan nic mądrego do powiedzenia na temat to po co w ogóle pisać, jak Pan nie wierzy chętnie wyślę mapkę i zdjęcia tego budynku to może przestanie Pan pisać jakieś ****, nie wiem o co chodzi jestem na tym forum pierwszy raz, ale widzę że szkoda mojego czasu.
  Developer kupił już taki budynek w stanie surowym otwartym od miasta, było więcej takich budynków na sprzedaż gdzie kilka firm kupiło, wyremontowało i sprzedało z zyskiem mieszkania, developer niczego nie dobudowywał, tak już to było a czemu 40 lat temu tak to ktoś wybudowal wtedy to nie wiem, w dzisiejszych czasach każdy ma już toalety w domu, z takich rzeczy jak suszarnia czy pralnia raczej już mieszkańcy bloków nie używają w tych celach, nie wiadomo co tam wtedy było planowane, w każdym razie pomieszczenia są oddane do użytku jako gospodarcze, tak pisze w zaświadczeniu ze starostwa, suma powierzchni użytkowych mieszkań plus pomieszczeń przynależnych oraz pomieszczeń gospodarczych jest równa 100 proc
  Są różne przypadki w Polsce, nie wiadomo co tam było planowane wtedy, ale nie rozumiem po co się wysmiewac i wypisywać jakieś **** skoro nie ma się wiedzy co zrobić w temacie.

  Interesuje mnie przede wszystkim to jakie mam szanse w starciu ze wspólnotą która nie chce wyrazić zgody na podłączenie mediów z czesci wspólnych i to jakie są szanse na zmianę niekorzystnej dla mnie uchwały dot zaliczek, ci co mieszkają mają mniejsze opłaty i wiadomo że nie zależy im na zmianie tej uchwały. Dziękuję tym co chcieli pomóc, a jak ktoś nie ma nic do powiedzenia to bardzo proszę żeby po prostu nie pisał.
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime9-02-2020 zmieniony [Ważne]
   
  Interesuje mnie przede wszystkim to jakie mam szanse w starciu ze wspólnotą która nie chce wyrazić zgody na podłączenie mediów z czesci wspólnych

  Tak , jak napisałem.
  I jeśli WM nie będzie chciała wyrazić zgody możesz wystąpić do sadu o zgodę zastępcza.

  Co do zaliczek... Mniej ważne jest jak są pobierane zaliczki na NW (czy od metra czy od udziału) , ważne jak są rozliczane koszty na koniec roku. Muszą być rozliczone wg udziału. Jeśli nie są - możesz zaskarżyć - do sądu rozliczenie roczne.

  Jeśli lokal użytkowy generuje wyższe koszty, WM może właścicielom takich lokali podnieść zaliczki. Ale musi udowodnić , że faktycznie z powodu lokalu użytkowego ponosi większe koszty.

  Jeśli jest wspólne c.o. to rozlicza się wg metrów lub kubatury pomieszczeń ogrzewanych.

  Nowy doklejony: 09.02.20 14:16
  Widać że wiedza Pana Prezesa jest marna, skoro nie wie Pan, że istnieje coś takiego jak pomieszczenie gospodarcze... Z resztą szkoda mojego czasu na gadkę z Panem.  Sprawdź czy masz możliwość usuwania niepotrzebnych odpowiedzi.

  Nowy doklejony: 09.02.20 14:19
  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388

  Tekst ujednolicony obowiązuje.
 8. Ok. Dziękuję. Zaliczki od kilku lat nie były rozliczane w ogóle z tego co wiem od innych, niedługo zebranie na pewno poruszę temat...
 9. Proponuję ci odłożyć temat sposobu naliczania opłat i rozliczania zaliczek na bok. Jest dla Ciebie teraz trzeciorzędny.

  Najpierw uzyskaj zgodę wspólnoty na podciągnięcie mediów do lokalu.

  Jedno co bym na pewno zrobił na zebraniu to nie ruszał tematu zaliczek.
  •  
   CommentAuthorsarakoko
  • CommentTime9-02-2020 zmieniony
   
  Masz rację poruszę ale później, najpierw prąd i woda :)

  Nowy doklejony: 09.02.20 15:09
  Ktoś wyżej pisał o wentylacji. Pomieszczenie jest wentylowane
 10. Najlepsze są te rady o wycięciu moich uwag. TWA będzie samo się siebie pytalo i samo odpowiadało.
  gab czyli dla mnie KubaP , chyba już się czegoś nauczyłeś z tego forum
  Co do zaliczek... Mniej ważne jest jak są pobierane zaliczki na NW (czy od metra czy od udziału) , ważne jak są rozliczane koszty na koniec roku. Muszą być rozliczone wg udziału.

  szczera prawda
  Jeśli nie są - możesz zaskarżyć - do sądu rozliczenie roczne.

  Rozumiem ,że chodzi o uchwałę WM zatwierdzajacą rozliczenie, jeżeli nie ma takiej uchwały to nic nie można zrobić.
  I jeśli WM nie będzie chciała wyrazić zgody możesz wystąpić do sadu o zgodę zastępcza.

  I sąd nakaże WM podłączyć mu wodę i prąd. Ludzie, litości!!!A w jakim trybie? Jeżeli ktoś jest właścicielem lokalu to od dostarczania mu prądu i wody służą Wodociągi i ZE .Wątek jest tak bzdurny ,że aż zęby bolą.
  Jeżeli ktoś chce prowadzić BIURO RACHUNKOWE w piwnicy to nie potrzebuje żadnych POZWOLEŃ, a tym bardziej od WM. Rejestruje dg w GUS i robi robotę, aby tylko podatki odprowadzał. Na szczęście okazuje się ,że to nie jest w piwnicy, pomieszczenie jest wentylowane to może nawet i okna ma? A po co mu EE w tym pomieszczeniu?Wstawi akumulator i "po bulu". A wodę przyniesie w kanistrze.
  Robicie na tym forum z ludzi idiotów. Pomagajcie im radami, pokazujcie ,że coś wiecie np. ze swojego doświadczenia a nie z mądrości admina.A najpiękniejsze jest to ŚWIĘTE OBURZENIE.
 11. Szkoda ze nie idzie tu zdjęć wstawić, ciężko mi to opisać.
  Owszem pomieszczenie jest na tym samym poziomie co piwnice i posiada dwa wejścia... Jedno od strony właśnie gdzie jest korytarz i piwnice oraz drugie wejście już bezpośrednio do mojego pomieszczenia. Powyżej są 4 piętra mieszkań natomiast samo pomieszczenie jest w takim dobudowanym do bloku parterowym budynku, nie mniej jednak jest on nizej niż mieszkania na parterze , teren jest ukształtowany tak że z chodnika idzie się trochę w dół po schodach i jest wejście do mojego pomieszczenia ....
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-02-2020
   
  gab:Od pewnego czasu (pewnie na skutek działania deweloperskiego lobby) pomieszczenie , które dotychczas mogło być tylko i wyłącznie pomieszczeniem przynależnym, może być odrębnym lokalem.
  przestańcie tworzy na własne potrzeby określenia co to jest pomieszczenie przynależne, a co to jest odrębny lokal.

  Jak piwnica czy komórka ma przypisany udział w NW to jest odrębnym lokalem, a nie pomieszczeniem przynależnym do lokalu choć i może tak jest użytkowana przez jego właściciela .

  Od takich komórek z udziałem są płacone wyższe podatki od nieruchomości niż od pomieszczeń przynależnych do lokali. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime10-02-2020 zmieniony
   
  Sarakoko trzymaj się tego, że masz po prostu wyodrębniony lokal. Nie jakieś "pomieszczenie".

  Ono mogłoby być pomieszczeniem przynależnym do jakiegoś lokalu, ale to nie ma znaczenia, skoro od początku to jest osobny lokal.
 12. zgodnie ze wszystkimi dokumentami to jest samodzielny lokal.
  jeszcze inne pytanie: przez lokal przebiegają też rury ciepła...kto jest właścicielem tych rur i za nie odpowiada lub gdzie i jak to ustalić? 1. właściciel czyli ja? 2.wspólnota3. pec??? czy jest szansa domagać się usunięcia rury z lokalu? budynek jest nowy, kilka lat temu oddany do użytku...natomiast sam stan surowy który później wyremontował i oddał do użytku developer miał ze 40 lat...
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime10-02-2020
   
  Prawie na pewno wspólnota. Może PEC, ale na pewno nie TY wyłącznie.

  Jeżeli są ciepłe to usunąć nie usuniesz, choćby ci na głowę kapało.
  Usunięcia się nie domagaj, a raczej podkreślaj, że masz tam wspólne rury. Że wspólnota ma do nich w razie czego dostęp. I nie bój się ich.

  To dobrze że one tam są. Jeżeli instalacja wspólna przebiega przez Twój lokal, to znaczy że jest on połączony z pozostałymi częściami nieruchomości nie tylko prawnie ale i funkcjonalnie. To dowód, że twój lokal nie fruwa sobie w powietrzu, że coś więcej was łączy niż tylko zarząd nieruchomością wspólną, głosowania i zaliczki.

  Jeżeli są już wspólne rury CO, to być może, z technicznego punktu widzenia, mogłyby tam przebiegać i inne media? A to Ci przecież chodzi.
 13. Mam rury bo obok za ścianą jest kotłownia i tam wszystkie media są... Z tego co wiem kotłownia jest dalej własnoscia developera i ma tam swój licznik na prąd... Czy jeżeli "pociągnęła bym" media właśnie z kotłowni to czy mam szansę na "ominięcie" proszenia wspólnoty o zgodę...??
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime10-02-2020 zmieniony
   
  To już gdybanie, ale nawet jeśli licznik energii w kotłowni jest na dewelopera, to finalnie koszt tej energii w całości lub w części jest kosztem wspólnoty. I te wspólnote masz na głowie i tak. Wszystkie instalacje wspólne wspólnoty fizycznie prawdopodobnie zaczynają się już w pomieszczeniu tej kotłowni. Są tam zapewne już liczniki główne lub podliczniki należące już do wspólnoty.

  Ale jeśli blisko jest jakiś licznik główny inny niż wspólnoty, tzn. np. że blisko jest sieć energetyczna. Wtedy o prąd mogłabyś wnioskować już do spółki zarządzającej tą siecią, a nie do wspólnoty.
 14. Ok dziękuję za rady.
 15. sarakoko - jak oglądałaś Alternatywy 4 to tam Pokora mówi - a niech te rury zostaną, powieszę na nich zasłonkę.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime11-02-2020
   
  https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/samowola-budowlana-procedury-legalizacyjne-oplaty-odpowiedzialnosc-karna-aa-mUnY-hyLh-s166.html
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego