Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, tajfun, Prezesod13lat, blazejh, gab, Phantos, lolekanabolek, azygnerski, wp44, kamil_w, drops, Haneczka, Michał81, Michał, koziorozka, pacek57

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorapud
  • CommentTime10-02-2020
   
  Jaki czas wspólnota musi przechowywac dokumenty? Kto moze je zniszczyc?
 1. Dokumenty wspólnoty, to zbyt szerokie pojęcie, są różne rodzaje dokumentacji, np. dokumentacja techniczna łącznie z książką obiektu budowlanego musi być przechowywana przez cały okres eksploatacji obiektu, aż do stwierdzenia zużycia technicznego w takim stopniu, że dalsza eksploatacja jest niemożliwa.
  Dokumenty podatkowe, finansowe, osobowe też mają różne okresy przechowywania i określone zdarzenia od których należy liczyć ich okres wymaganej archiwizacji. Są też takie, które nie wiadomo jak zaklasyfikować i próżno szukać odpowiedzi w przepisach, trzeba kierować się indywidualna oceną dalszej przydatności.
 2. Zgodnie z ustawą o rachunkowości osoba odpowiedzialna za rozliczenia z fiskusem oraz za przechowywanie dokumentacji księgowej musi przechowywać ją co najmniej pięć lat, w praktyce nawet sześć.
  •  
   CommentAuthorapud
  • CommentTime10-02-2020
   
  blazejh zgodnie z ustawą o rachunkowości to podatnik jest zobowiązany do przechowywania dokumentacji księgowej i tylko on po 6 latach może zniszczyć dokumenty (lub zlecić to komuś). Czyli administrator lub zarząd bez zgody (uchwały ) wspólnoty nie ma prawa do niszczenia zadnych dokumentów?
 3. apud - ustawa o rachunkowości nie obowiązuje WM, chyba ,że jest ona podatnikiem, a to jest właściwie tylko w przypadku gdy ma dochody nie zwolnione ustawowo z podatku. Na dzień dzisiejszy dotyczy to jedynie odsetek kapitalowych z lokat bankowych. We WM jedynie dokumentacja budowlana jest opisana przepisami PB, pozostala nie, więc jeżeli czlonkowie WM nie określą tych procedur uchwałą panuje tu wolna amerykanka.
  •  
   CommentAuthorapud
  • CommentTime10-02-2020
   
  Prezesod13lat-nie tylko odsetek bankowych.We wspólnotach są lokale użytkowe,są pożytki-sa wiec podatki.A ja gratuluje zarządcy czy księgowej,która bez umocowania wspólnoty niszczy jakiekolwiek dokumenty.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-02-2020 zmieniony
   
  apud:Jaki czas wspólnota musi przechowywac dokumenty? Kto moze je zniszczyc?
  Te sprawy należy uregulować uchwała właścicieli lokali.
  Przy pisaniu treści uchwały , trzeba się posiłkować przepisami ogólnymi np. dokumenty finansowo - księgowe należy trzymać 6 lat ( 5+1). Próżniejsze można utylizować np. te sprzed 2013 roku. Uchwały jak Pl. gospodarczy też 6 lat . UoWL ; UoGN ;
 4. KubaP, czy jak tam apud - pożytki są zwolnione z podatków. A lokale użytkowe nic nie płacą WM. To jest ALFABET WM.
  A ja gratuluje zarządcy czy księgowej,która bez umocowania wspólnoty niszczy jakiekolwiek dokumenty.

  Dziękuję za gratulacje.
  •  
   CommentAuthorapud
  • CommentTime11-02-2020
   
  Prezesod13lat ja mam nadzieję,że Ty nie zajmujesz się zarzadzaniem , a tym bardziej ksiegowaniem w zadnej wspolnocie. Od kiedy pozytki sa zwolnione z podatków??Od lokali uzytkowych również płaci się CIT od nadwyzki przychodów nad kosztami.Proszę przestań pisać głupoty na tym forum.Pozdrawiam
 5. Od kiedy pozytki sa zwolnione z podatków?

  Od zawsze.Jeżeli przeznaczane są na cele ustawowe.
  Od lokali uzytkowych również płaci się CIT od nadwyzki przychodów nad kosztami.

  te rewelacje możesz glosić w przedszkolach.Jeżeli we WM, jest jakiś lokal użytkowy to ma on swojego właścicela, i na pewno nie jest nią WM. KubaP przestań ciągle myśleć o tej swojej SM.
  •  
   CommentAuthorapud
  • CommentTime11-02-2020
   
 6.  
  To jedno z orzeczeń, z którego wynika, że zdaniem sądu, lokali użytkowych nie można zakwalifikować do zasobów mieszkaniowych (na tle ustawy CIT i ogólnego zwolnienia przychodów wspólnoty od CIT). I w związku z tym niestety sąd przedkłada tę kwalifikację na dodatkowy obowiązek związany z podatkiem CIT.

  Takie orzeczenia wprowadzają chaos i bałagan myślowy. Sędzia który zmajstrował to orzeczenie nie widział wspólnoty mieszkaniowej nawet na odległość.
  Następny co zapatrzył się w definicje zasobów we wspólnocie

  Albo chodzi o kasę, bo to orzeczenie oznaczałoby wielkie strzyżenie wspólnot na CIC-ie. W skali kraju grube miliony. Spokojnie starczyłoby na przekop Mierzei Wiślanej.

  Ciekawostka inna, że sąd niejako przy okazji zahaczając, zechciał nadmienić, że wspólnota może być też podatnikiem VAT.

  Chwała mu przy najmniej za to magiczne słówko "może".
  No niech będzie, że może...:devil: Widocznie jak już wspólnoty z lokalami użytkowymi mają bulić ciężkie pieniądze od tzw. nadwyżek przychodów na kosztami w rozliczeniu zaliczek pochodzących od lokali użytkowych, to najlepiej, żeby buliły też VAT. Albo jeszcze więcej VAT-u.
 7. W Polsce wszystkie WM (oprócz jednej z Gliwic) nie placą z tego tytułu żadnych podatków. Jeden mądry urzędnik US stwierdzil ,że odsetki z lokat muszą być opodatkowane drugi ,że zaliczki od lokali użytkowych. Jeden stwierdził ,że lokal użytkowy to nie zasob mieszkalny ,drugi ,że nawet szambo takim zasobem jest. Domniemywam ,że za dbalość o Skarb Państwa urzędnik dostal sowitą premię.Jestem ciekaw kto zarządzal tą WM w Gliwicach, która zwróciła się do US z IDIOTYCZNYM PYTANIEM.
  •  
   CommentAuthorapud
  • CommentTime11-02-2020
   
  prezesod13lat podzwon po działach ksiegowych wspolnot mieszkaniowych i zapytaj czy placa podatki od pozytków i lokalu uzytkowych czy nie? a potem napisz jeszcze raz ze tylko wspolnota z Gliwic płaci ok?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime11-02-2020
   
  Czyli co? Jeśli wspólnota wyceluje z zaliczkami i kosztami na koniec roku "na zero" to nie ma podatku?

  A jeśli niedoszacuje kosztów, to podatek jest, a jak przeszacuje, to nie ma?

  Koszty i przychody związane z lokalami użytkowymi ewidencjomujecie jakoś odrębnie od kosztów i przychodów dla lokali pozostałych?
 8. apud, czyli KubaP - a kto bogatemu zabroni wydawać pieniądze.
  Ja przyjmuję do wiadomości ,że w kraju są sporadyczne przypadki IDIOTYZMÓW jak i zadziwiających orzeczeń sądu. DLATEGO POTRZEBNA JEST PILNIE REFORMA SĄDOWNICTWA.
  •  
   CommentAuthorapud
  • CommentTime11-02-2020
   
  Tysiące księgowych się myli-prezesod13lat ma rację.I co żeś się czepił tego Kuby.KubaP-przepraszam,za tego pana prezesa z Bożej łaski :-) .Pochwal się prezes, którymi wspolnotami zarzadzasz-poprosimy US zeby się odniosły do tych pozytków i lokali :-)
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime11-02-2020 zmieniony
   
  No własnie jeszcze księgowość. Tysiące księgowych.

  W tym wypadku raczej kreatywna, bo jeśli na koniec roku zestawimy dla tych lokali użytkowych zaliczki, czyli umownie "siódemki" z kosztami (umownie "czwórki"), to jak wyżej się rzekło, wyjdzie nam ta podstawa do opodatkowania, O ILE to saldo wystąpi po stronie "siodemek". Otrzymamy jakaś "nadwyżkę", którą sędzia z Gliwic chce opodatkować.

  Ale co dalej księgowo z tą kwotą nadwyżki? Księgujemy ją tam gdzie inne przychody do opodatkowania? Np. na 703, czy jakoś inaczej?
  I co wtedy z rozksięgowaniem rozliczenia zaliczek na koniec roku? Jak to się zbilansuje, jeśli pulę nadwyżki przychodów nad kosztami dla niektórych lokali wyrzuciliśmy z tego rozliczenia, bo jakiś sędzia kazał opodatkować?

  Zaksięgować i Diabła można, ale tutaj już robi się księgowość kreatywna.

  Mnie tam się zdaje, że lepiej i bezpieczniej zastosować inne wyroki.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-02-2020
   
  apud:Tysiące księgowych się myli-prezesod13lat ma rację.I co żeś się czepił tego Kuby.
  KubaP-przepraszam,za tego pana prezesa z Bożej łaski :-) .Pochwal się prezes, którymi wspolnotami zarzadzasz-poprosimy US zeby się odniosły do tych pozytków i lokali :-)
  nie przejmuj się tym paragrafem . Nikt go tu nie traktuje normalnie ... UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego