Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorangela
  • CommentTime18-03-2020
   
  Dzień dobry, od kilku tygodni trwa u nas w bloku wymiana pionów. Powoduje to odcięcie okresowe od wody a także ruch osobowy na klatce i w mieszkaniu. Prosiliśmy zarządcę naszej wspólnoty o zaprzestanie prac remontowych w budynku do czasu ustania zagrożenia epidemiologicznego ale bezskutecznie. obiecywano nam że remont zostanie zaprzestany a dzisiaj rozmawiałam z robotnikami i okazuje się że mają normalnie pracować. W biurze zarządcy fizycznie jest jedynie pani sekretarka gdyż wszyscy inni pracują zdalnie w obawie przed koronawirusem. Jecnak nie przeszkadza im to w narazaniu zdrowia i życia mieszkańców mojego bloku. Jeden z sąsiadów bardzo chce kontunować remont, twierdzi też że muszę udostępnić swój lokal. Brak wody ciepłej powoduje, że nie mogę dezynfekować rąk, brak zimniej uniemożiwia wypranie i dezynfekcję odzieży. W moim mieszkaniu mieszka niemowlę i obawiam się o jego zdrowie. Zdecydowałam że nie udostępnię swojego lokalu. Odcięcie od wody w czasie epidemii jest dla mnie absurdalne. Czy macie jakieś propozycje gdzie mogę napisać o zaprzestanie prac?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime18-03-2020
   
  Brak możliwości dezynfekcji rąk jest tu istotą problemu.

  U nas trwają prace na sieci zewnętrznej wodociągów i wykonawca odkłada przyłączenie budynków do nowego odcinka sieci bo to się wiąże z zaledwie chwilowym odłączeniem wody. A w stanie zagrożenia epidemia nie wchodzi to w grę. Pewnie jest na to jakiś przepis więc wykonawcy na instalacjach wodnych raczej wstrzymują prace.
 1. angela - Ty apeluj o przyśpieszenie prac a nie ich przełożenie.
  Zdecydowałam że nie udostępnię swojego lokalu.

  W mojej WM drogo by cię to kosztowało, obciążył bym cię wszystkimi kosztami opóżnienia. Nalej sobie wannę wody i przeżyjesz.
  •  
   CommentAuthorangela
  • CommentTime18-03-2020
   
  Wspólnoty Mieszkaniowej nic nie powinno kosztować przedłużenie/przełożenie prac, zgodnie z regułą "rebus sic stantibus" wyrażoną w art 357 (z jedynką, nie da się przekopiować) Kodeksu Cywilnego. Pozwala stronom umowy na sądową zmianę pierwotnego zobowiązania wynikającego z tej umowy, w przypadku nadzwyczajnej zmiany stosunków społecznych, a wystąpienie stanu zagrożenia epidemiologicznego się w to wpisuje. Czysto teoretycznie, WM musiałaby złożyć wniosek do Sądu by przymusić mnie do udostępnienia lokalu a Sądy są u mnie zamknięte dla interesantów, właśnie ze względu na stan zagrożenia epidemią. A kiedy stan zagrożenia minie, to udostępnię lokal, więc to działanie ze strony WM byłoby bezcelowe.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime18-03-2020
   
  Nie zasłaniaj się na razie sądem, bo sama ustawa o własności lokali nakłada na ciebie obowiązek udostępnienia lokalu.

  Ten obowiązek może być wyjątkowo uchylony np. jak wprowadzony zostanie jeden ze stanów wyjątkowych (wyjątkowy lub klęski).

  Albo sytuacja zaraz się wyjaśni inaczej i ktoś nakaże wykonawcom po prostu zejść z roboty bo nie wolno zamykać wody.
 2. :bigsmile:no to tu kubaP zaimponowałeś mi, takie trudne slowa
  "rebus sic stantibus"
  :bigsmile::bigsmile:
  •  
   CommentAuthorpoldek
  • CommentTime19-03-2020
   
  Może zgłoś sprawe do powiatowego inspektoratu sanitarnego to może skutecznie zainterweniują w sprawie. Też uważam że to nie jest właściwe działanie (remont wewnątrz budynku) w sytuacji takiej paniki i strachu.
  •  
   CommentAuthorangela
  • CommentTime19-03-2020
   
  Dzisiaj robotnicy pytali czy mogą wchodzić do mieszkania w poniedziałek. Mimo początkowej zgody, dzisiaj zarządca nieruchomości stwierdził, że jest związany poleceniem zarządu wspólnoty. Nawet jeśli Powiatowy Inspekor Sanitarny zareaguje, to na pewno nie będzie to natychmiast. Nie wiem już co robić.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-03-2020 zmieniony
   
  Dzień dobry, od kilku tygodni trwa u nas w bloku wymiana pionów.
  Powoduje to odcięcie okresowe od wody a także ruch osobowy na klatce i w mieszkaniu.
  Nie wiem już co robić.

  Wpuść niech zrobią tę robotę i będzie po sprawie ... takie ciągłe utrudnianie sobie na wzajem życia jest chore . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwacek
  • CommentTime20-03-2020
   
  https://www.youtube.com/watch?v=J3U2tfsxxik&list=PLIn6Rbp_T5xR1cx29rW1lnTfE90yEy3OK&index=1
  jak zabezpieczyć wspólnotę mieszkaniową
  •  
   CommentAuthorangela
  • CommentTime25-03-2020
   
  Remont w bloku trwa nadal. Dzisiaj odcięli mi wodę na kilka godzin a potem poinformowali że ciepłej wody nie będzie aż do zakończenia przez nich prac. Do nie wiadomo kiedy. Mam w domu dziecko po przebytym zapaleniu płuc, które jest w grupie ryzyka a nie możemy nawet umyć i zdezynfekować rąk. Kto to komu utrudnia życie Kuba? Jeżeli moje dziecko zachoruje to kto mi pomoże? Gdyby chodziło tylko o mnie to machnęłabym ręką ale ja naprawdę mam powody do zmartwień.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime25-03-2020 zmieniony
   
  angela:Remont w bloku trwa nadal. Dzisiaj odcięli mi wodę na kilka godzin a potem poinformowali że ciepłej wody nie będzie aż do zakończenia przez nich prac. Do nie wiadomo kiedy. Mam w domu dziecko po przebytym zapaleniu płuc, które jest w grupie ryzyka a nie możemy nawet umyć i zdezynfekować rąk. Kto to komu utrudnia życie Kuba?
  Jeżeli moje dziecko zachoruje to kto mi pomoże? Gdyby chodziło tylko o mnie to machnęłabym ręką, ale ja naprawdę mam powody do zmartwień.
  .... gaz w domu masz czy płytę elektryczną ? Miskę do mycia masz ?
  Gdyby Ci przyszło żyć w latach 80 ubiegłego stulecia w wiezowcu, to byś krzyczała Armagedon .... bez prądu 20 stopień zasilania ... co za tym idzie bez wody ... UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorkamil_w
  • CommentTime25-03-2020
   
  Gdyby Ci przyszło żyć w latach 80 ubiegłego stulecia w wiezowcu, to byś krzyczała Armagedon .... bez prądu 20 stopień zasilania ... co za tym idzie bez wody ...  10/10.

  Jest 2020 rok. Masz przynajmniej ciepło, co jeszcze kiedyś nie było takie oczywiste => https://www.youtube.com/watch?v=7G2Lrd6ZvfI

  A remont trzeba przeprowadzić... Firmy wcale się nie kwapią do współpracy ze wspólnotami. Nawet Warszawie, gdzie rynek jest duży, znalezienie rzetelnej firmy nie jest łatwe. O ile jakieś 10 lat temu można było przebierać w ofertach, to dzisiaj dla większości firm zlecenie za 150-200 K PLN wcale nie jest już atrakcyjne.

  W dodatku coraz więcej firm po prostu nie chce współpracować ze wspólnotami lub ze spółdzielniami...

  Wstrzymanie remontu nic nie da. Za pewien czas może będzie odpowiadało Tobie, ale już Twoim sąsiadom nie... I znowu będą się wyżywać na zarządzie wspólnoty lub administratorze.

  Tyle w skrócie... Tak sprawa wygląda z perspektywy zarządu...
 3. A remont trzeba przeprowadzić...

  :confused: Sytuacja się zmieniła. Jest zakaz kontaktów i zakaz wychodzenia z domu. Co teraz? Jak wygląda sprawa remontów?
 4.  
  :confused: Sytuacja się zmieniła. Jest zakaz kontaktów i zakaz wychodzenia z domu. Co teraz? Jak wygląda sprawa remontów?


  To faktycznie zmienia postać rzeczy. Ja bym wstrzymał prace, gdyby to dotyczyło mojej wspólnoty. Ale to pewnie kwestia konkretnej umowy, dogadania się, itp. Niestety, na usługi budowlane jest bardzo duży popyt, więc zarządy stoją przed dylematem: łamać przepisy lub nie zrealizować planu remontowego. Po zniesieniu ograniczeń związanych z koronawirusem zapewne duża część firm znajdzie lepszych klientów niż wspólnoty mieszkaniowe, więc może być ciężko...

  Takie przykłady z życia wzięte - sorry za offtopic, ale chcę wyjaśnić @angela jak wygląda sprawa z perspektywy zarządu wspólnoty.

  Niewykluczone, że będziemy musieli wymienić ogrodzenie. Stare można naprawić, ale żaden ślusarz nie chce się podjąć wycięcia i wspawania na nowo kilku fragmentów przerdzewiałego kształtownika. A naprawa jest w 100% wykonalna - 2 fachowców potwierdziło to na podstawie zdjęć. Tylko nikomu się nie opłaca...
  Podobnie z zamkiem w śmietniku: typowy ślusarz od zamków nie ma spawarki, więc nie naprawi. A ten który ma, przyjmie tylko zlecenie na wymianę całej bramki...
  Na kompleksową wymianę instalacji elektrycznej (wg. kosztorysu inwestorskiego wartość prac ponad 185 000 PLN) warszawskie firmy elektroinstalacyjne też kręcą nosem, ale tu jest jakaś szansa, że się uda...

  Tak w skrócie wygląda rynek usług budowlanych. Takie historie można mnożyć, więc mimo wszystko prywatnie wcale się nie dziwię zarządowi, który naciska na przeprowadzenie remontu. Każdy kija ma dwa końce, a prawda jest zawsze po środku :cool:
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego