Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorKaWu
  • CommentTime18-03-2020
   
  Witam,

  W tym roku odebraliśmy klucze od mieszkania, którym zarządza wspólnota mieszkaniowa wybrana przez dewelopera ( podobno przez okres gwarancji lepiej, aby to wybrany przez nich zarządca był 'u władzy'). Klucze odebraliśmy pod koniec maja. Do grudnia nikt nie wspominał o czynszu. W grudniu dostaliśmy maila z wysokością opłat, które mamy uiszczać na konto zarządcy od 01.12. do 10. dnia każdego miesiąca. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie mail z tego tygodnia z rozliczeniem roku 2019, gdzie mamy prawie 2 tysiące złotych długu.

  Jak się okazało zarządca w listopadzie wysłał również maila, którego przeoczyliśmy, że od 01.07. mamy uiszczać opłaty za zarządzanie nieruchomością i zaliczki na ogrzewanie. Data sporządzenia pisma przez zarządcę to 13.11.2019 a mowa w nim o opłatach od lipca.

  Proszę o poradę, czy takie całkowite naliczanie opłat wstecz jest możliwe? Czy zarządca nie powinien poinformować nas chociaż w lipcu, że od tego miesiąca musimy płacić za mieszkanie?

  Dodam, że znajomi kupili w tym samym czasie mieszkanie i u nich czynsz naliczany jest od grudnia ( miesiące poprzednie traktowane były jako czas na wykończenie mieszkań)- nikt nie żąda od nich opłat za pół roku wstecz, dlatego jesteśmy zdziwieni naszym przypadkiem.

  Niestety w ustawie o własności lokali nic nie jest wspomniane na temat zmian opłatach i kiedy właściciele lokali powinni być o nich informowani.

  Będziemy wdzieczni za pomoc, czy w ogóle mamy o czym dyskutować z zarządca, czy musimy opłacić 'zalegly' okres. Pytaliśmy wiele osob, ale do tej pory nikt się nie spotkał, żeby u kogoś zarządca życzył sobie opłat wstecz.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-03-2020 zmieniony
   
  Jak się okazało zarządca w listopadzie wysłał również maila, którego przeoczyliśmy, że od 01.07. mamy uiszczać opłaty za zarządzanie nieruchomością i zaliczki na ogrzewanie. Data sporządzenia pisma przez zarządcę to 13.11.2019 a mowa w nim o opłatach od lipca.
  gapiostwo kosztuje .... jak sie z pogardą traktuje sprawy związane z bieżącym utrzymaniem lokalu a co za tym idzie praca innych (tu zarządcy) ....

  Czy zapoznaliście się z ustawą o własności lokali po zakupie lokalu ? ( tam są zapisane obowiązki i prawa właścicielei lokali)

  Niestety w ustawie o własności lokali nic nie jest wspomniane na temat zmian opłatach i kiedy właściciele lokali powinni być o nich informowani.
  ale jest o obowiązku wnoszenia opłat przez właściciela

  Art. 13. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nie-ruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.

  Art. 15. 1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.


  Czy kontaktowaliście sie w maju jakie opłaty macie wnosić do wspólnoty?
  Czy po wakacjach (we wrześniu ) informeliście czy są jakieś zaległości w opłacie zaliczek?

  Dodam, że znajomi kupili w tym samym czasie mieszkanie i u nich czynsz naliczany jest od grudnia ( miesiące poprzednie traktowane były jako czas na wykończenie mieszkań)- nikt nie żąda od nich opłat za pół roku wstecz, dlatego jesteśmy zdziwieni naszym przypadkiem.
  napisze z przekąsem .... pewnie ma układy z zarządcą mianowanym przez dewelopera ....

  A kiedy podpisał akant notarialny przeniesienia własnosci ? Ta data decyduje o tym od kiedy należy opłacać zaliczki.

  Tak na marginesie ... jeżeli zarządcę (tu dewelopera) stać utrzymywać na bieżąca nieruchomość, to nie musi on zbierać zaliczek , ale po zakończeniu roku musi rozliczyć koszty utrzymania nieruchomości z właścicielami . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime19-03-2020
   
  Właściciel lokalu nie płaci czynszu.
  Właściciel lokali ponosi koszty utrzymania własnego lokalu i koszty utrzymania nieruchomości wspólnej wg udziału.


  Przeczytaj tekst ujednolicony:
  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940850388
 1. I najważniejsze, w Zarządach WM nie ma Prezesów, wszyscy są jedynie CZŁONKAMI.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorKaWu
  • CommentTime19-03-2020
   
  Obowiązki właścicieli lokali są nam znane, ale nie rozumiemy dlaczego po pół roku zarządca obudził się, abyśmy jednak uregulowali opłaty wstecz. Gdzie przy odbiorze kluczy i krótko po nim pytaliśmy kilkukrotnie, kiedy zostaną naliczane opłaty. Odpowiedź otrzymalismy, że w grudniu i wysokość opłat otrzymamy na maila.

  Nikt nie ma nic przeciwko naliczeniu opłat, bo to jest jasne, że one sa i będą, ale czy zarządca nie powinien poinformować o ich naliczeniu w czerwcu, a najpóźniej lipcu?

  Do listopada nie dostaliśmy żadnej kwoty, która mamy uciszać co miesiąc ( poza rachunkiem za prąd, który za okres, kiedy nie był jeszcze przepisany na nas i rozliczenie wody).

  Akt notarialny przeniesienia własności podpisany był na początku listopada, a więc pismo z opłatami wstecz zostało wysłane po jego podpisaniu, czyli dotyczy okresu kiedy nie byliśmy członkami wspólnoty.

  Czy gdzieś jest to prawnie uregulowane, że dopóki nie ma aktu przeniesienia własności zarządca nie ma prawa naliczać nam opłat?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime19-03-2020
   
  Zajrzyj do umowy z deweloperem. Na jakiejś podstawie dał wam klucze. Być może podpisaliście umowę, że od momentu wydania kluczy ponosić koszty utrzymania lokalu i NW.
 2.  
  Niby wszystko rozumiesz, a masz to lekko nieuporządkowane. Sądzę, że mylisz dwie opłaty, bo jest to nagminne.

  Nie sądzę żeby zarządca i deweloper obudzili się za późno z wprowadzeniem naliczeń dla wspólnoty albo indywidualnie dla Ciebie jako nowego właściciela. Oni tego raczej pilnują, żeby nie za wcześnie, ale i nie za późno.
  Naliczenia dla wspólnoty wykonano tutaj (być może) dopiero od dnia 1.12.2019, względnie od 1.07.2019. Od tego dnia wspólnota mieszkaniowa ma/mogła mieć wobec innych właścicieli lokali wierzytelność z tytułu zaliczek na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej oraz niektóre koszty związane z utrzymaniem twojego lokalu.


  Mail z listopada (najprawdopodobniej bo piszesz niejasno, co właściwie znaczy: "do grudnia nikt nie wspominał o czynszu", a ta opłata z lipca to co to jest??) dotyczy raczej kosztów poniesionych przez dewelopera w okresie wcześniejszym (nie przez wspólnotę):

  Najwcześniej za okres od momentu związania formalnego wspólnoty, ale dla Ciebie mógł to być moment przejęcia kluczy - do dnia 1.12.2019, względnie, jak piszesz, do początku listopada. Najpóźniej do momentu wprowadzenia naliczeń na koszty już samodzielnie przez wspólnotę (gdy pojawia się zarządca wskazany w akcie i działa na podstawie zapisów z aktów lub wg podjętych uchwał).
  Za ten pierwszy okres jesteś dłużnikiem wobec dewelopera i ma on prawo dochodzenia tych pieniędzy.

  Twój dług powstał np. już od wiosny lub od momentu przejęcia kluczy w ub. roku, ale wierzyciel nie miał obowiązku informować ciebie o tym. Oczywiście mógł i takie coś leży w dobrym obyczaju i bardzo często opisywane jest w aktach zakupu lokalu (w drugich umowach przenoszących). Ale niestety nie jest to regułą.
  Ten mail pojawił się bardzo szybko, można go było oczekiwać raczej po 1 grudnia niż przed tą datą. A teraz to raczej już wezwanie do zapłaty.

  Jak widać nie jest to wtedy żaden "czynsz naliczony wstecz".

  Trochę bardziej szczegółowo w podobnym wątku dotyczącym m.in. mylenia tych dwóch opłat przez właścicieli lokali:

  http://www.zarzadca.eu/dyskusja/8832/pobieranie-przez-dewelopera-zarzadce-zaliczek-na-koszty-zarzadu-nieruchomoscia-wspolna/
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-03-2020
   
  KaWu:Obowiązki właścicieli lokali są nam znane, ale nie rozumiemy dlaczego po pół roku zarządca obudził się, abyśmy jednak uregulowali opłaty wstecz.
  a ja uważam, że on rozliczył koszty utrzymania za 2019 ....przecież z tych mediów czy część wspólnych użytkowali UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime20-03-2020 zmieniony
   
  W skrajnej wersji jest tam (było) takie dziwne pobieranie "zaliczek" przez dewelopera od właścicieli tytułem zwrotu jego wcześniejszych kosztów.

  Łatwo tu o bałagan gdy deweloper jednocześnie jest zarządcą z art 18.1.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego