Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. witam serdecznie,
  Wraz z mężem jestesmy właścicielami mieszkania należącego do Zarządu Budynków Mieszkalnych XY, naszą wspólnotę tworzą 4 lokale.
  Sąsiad z dołu jest pracownikiem Zarządu XY. Robi nam duże problemy z remontem mieszkania, dostaje pisma z zapytaniem o pozwolenia i projekty mojego mieszkania. Nadmieniam iż nie ingeruje w części wspólne, ściany nośne, wymieniam podłogi, sufit, stawiam ścianki działowe ogólny kapitalny remont.nie zmieniamy kubulatury budynku. Sąsiad jako nadgorliwy pracownik owego Zarządu wymaga wręcz od nas pozwoleń, projektu i uważa że to jest obowiązkowe. Jego przełożona kompletnie nie zna przepisów prawa więc podpisuje to co jej podsuną pod nos.
  Doszło do sytuacji gdzie mąż otrzymał'' Uchwałę Wspólnoty Mieszkaniowej budynku nr 23 w miejscowości Y ( adres budynku w którym trwa remont) która mówi m.in o tym iż Wspólnota wyraża zgode na nasz remont i wymienia zakres prac tj.renowacja łazienki, wymianę podłóg, przebudowę ścianek działowych a paragraf 5 mowi iż po zakończeniu remontu do Zarządu mamy dostarczyć pozwolenia i projekty, których przecież nie potrzebujemy!! Mąż otrzymał pustą uchwałę i ma iść do mieszkańców i zebrac sam podpisy. Z tego co wiem żadna uchwała nie może ingerować we własność lokalu ponadto takie podpisy powinien zbierac członek zarządu wspólnoty.Tu pojawia sie kolejny problem iż Zarząd Budynków Mieszkalnych XY nadal twierdzi iż jestesny małą wspólnotą i nie mamy zarządu, nowelizacja ustawy o własności lokali mowi iż duza wspolnota to powyżej 3 lokali. Remont mieszkania zgłosozny został do starostwa i czekamy na upływ 21 dni aby oficjalnie rozpocząć remont który i tak został rozpoczęty bez zgloszenia, nie sądziliśmy że będą takie problemy więc remontu nie zgłaszaliśmy.nasz błąd
  Czy dobrze rozumiem iż jako mieszkańcy budynku nr 23 powinniśmy utworzyć zarząd? wszelkie formalności załatwiane są w Zarządzie Budynków Mieszkalnych XY w innej miejscowości niz znajduje sie nasz budynek bo juz w koncu nie wiem kto nim zarządza. Oczywiście nie zbieramy podpisów pod uchwałą. Bardzo proszę o rady co mogę jeszcze zrobić aby dali mi spokój, czy mogę gdzieś zglosić nieprawidłowości w pracy Zarządu Budynków Mieszkalnych XY?

  z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime21-03-2020
   
  Za uchwałę serdecznie podziękuj ale Tobie, jak sądzisz, nie jest potrzebna do przeprowadzenia zwykłego remontu.
  Ta uchwała wzięła się może z obsesji sąsiada, za które nie jesteś odpowiedzialna. Jego obsesje to niech sam chodzi z uchwałą.

  Od 1 stycznia prawo zobowiązuje waszą wspólnotę do wyłonienia zarządu.
  Pod warunkiem jednak jeśli wasz ZBM nie sprawuje zarządu powierzonego dla waszej wspólnoty.

  Jeśli chodzi o nowe prawo dot. zarządu wspólnoty, to istotna jest pozycja waszego ZBM-u wobec waszej wspólnoty.
  Jeśli ZBM to tylko administracja budynku, to zarząd winniście wyłonić spośród właścicieli, względnie innych osób fizycznych.

  .
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime21-03-2020 zmieniony
   
  bibi666xBardzo proszę o rady co mogę jeszcze zrobić aby dali mi spokój, czy mogę gdzieś zglosić nieprawidłowości w pracy Zarządu Budynków Mieszkalnych XY?
  Wynajmij sobie kancelarię prawna, która napisze stosowne pismo do ZBM w przedmiotowej sprawie .... uważam, że zmięknie im rura ... oni nie lubią wchodzić w spory, gdzie są na przegranym ....

  Dlaczego tak postępują , bo właściciele lokali mają niską wiedzę w sprawach zarządzania nieruchomością , nie znają swoich praw i obowiązków ....

  Nowy doklejony: 22.03.20 05:37
  bibi666x naszą wspólnotę tworzą 4 lokale.
  Zarząd Budynków Mieszkalnych XY nadal twierdzi iż jestesny małą wspólnotą i nie mamy zarządu, nowelizacja ustawy o własności lokali mowi iż duza wspolnota to powyżej 3 lokali.
  Czy dobrze rozumiem iż jako mieszkańcy [właściciele lokali] budynku nr 23 powinniśmy utworzyć zarząd?
  z ustawy o własność lokali .... no comment

  Art. 20. 1. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna.

  2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
  UoWL ; UoGN ;
 2. Dziekuje za wszystkie odpowiedzi

  Tak jak wspomnieliście mam wątpliwości jaką rolę pełni ZBM w stosunku do naszej Wspólnoty, w związku z tym nadal nie wiem co z powołaniem Zarządu, tego się od nich nie dowiem bo jeśli oni nadal myślą że jesteśmy małą wspólnotą to pokazuje poziom ich znajomości Ustawy o Własności lokali.

  Byłam u Radcy prawnego, potwierdził że mam rację i nadgorliwość sąsiada jest imponująca.Jeśli zgłosilismy remont to mamy odczekac ustawowe 21dni i remontować bez patrzenia na sąsiada i ten śmieszny ZBM. Problem jest w tym że tak jak pisałam wyżej, remont zaczęliśmy w sierpniu a zgłoszenie poszło w marcu, w zgłoszeniu są podane rzeczy które mamy już zrobione a teoretycznie dopiero będziemy je robić, nie wiem czy nie daje to argumentu dla sąsiada bo z tego co wiem od Starostwa to ‘’somsiad Janusz’’ możę się zwrócić do nich z zapytaniem o nasz remont, nie wiem dokładnie co konkretnie może tam ugrać ale pani powiedziła że jak ma jakieś wątpliwości to coś tam może się dowiedzieć i boje się że może to ,,wsteczne zgłoszenie’’ jakoś nam zaszkodzi.

  Ta Uchwała co sobie ją Janusz napisał na kolanie brzmi w nagłówku mniej więcej tak;
  UCHWAŁA nr … Wspólnoty Mieszkaniowej budynku nr .. w … z dnia…..
  Czy uchwała może być WSPÓLNOTY czy ZARZĄDU WPÓLNOTY?
  Wg nich jesteśmy małą wspólnotą a mała, nie jestem pewna, ale nie ma kompetencji Tworzenia Uchwał.


  Czy wiecie gdzie mogę zgłosić nieprawidłowości w działaniu ZBM? Tam kręcą pewnie niezłe lody skoro nie znają podstawowych rzeczy a administrują od 15 lat wieloma budynkami w mojej okolicy

  dziękuje z góry za rady
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime22-03-2020 zmieniony
   
  Widzę, że nie czytasz dokładnie naszych wpisów
  Wg nich jesteśmy małą wspólnotą a mała, nie jestem pewna, ale nie ma kompetencji Tworzenia Uchwał.  Czy wiecie gdzie mogę zgłosić nieprawidłowości w działaniu ZBM?
  praktycznie nigdzie, bo zarządzanie to zawód wolny , bez licencji ... możecie, co najwyżej zmienić ich na inny podmiot .... UoWL ; UoGN ;
 3. Musisz rozeznać sytuację prawną wspólnoty.

  Jeśli ZBM jest tylko administracją budynku, to jedynie administruje wami na jakiś zasadach zaledwie od 15 lat. Jest wtedy jakaś umowa o administrowanie, pewnie szumnie nazwana umową o zarządzanie. Albo rodzaj porozumienia pomiędzy byłym właścicielem budynku z tym ZBM, zawartego np. przed powstaniem wspólnoty. Trudno zgadnąć.
  Wtedy Twój sąsiad to ktoś w rodzaju jakiegoś ciecia. W najlepszym razie kolega jakiegoś administratora.

  Mało prawdopodobne żeby ZBM sprawował tzw. zarząd powierzony, bo wiedziałabyś o tym - byłoby to wpisane do dokumentu o randze aktu notarialnego, który byś miała w szufladzie. Z ZBM mieniłby się wyraźnie zarządcą.

  A skoro ZBM nie sprawuje zarządu na podst. art 18.1 ustawy o własności, to z powodu nowelizacji tej ustawy od stycznia prawo ustanawia na was obowiązek powołania zarządu wyłonionego spośród właścicieli lokali lub innych osób fizycznych (na podst art 20.1). Czyli szukasz kandydata na jedynego członka zarządu, względnie dwóch i wraz z tym sąsiadem-cieciem w czwórkę głosujecie nad powołaniem zarządu wspólnoty. I o wyborze zarządu informujesz ZBM.

  Jak wybierzecie pana ciecia, to oczywiście nic się nie zmieni i ZBM zachowa kontrolę nad wspólnotą, więc sugerowałbym go nie wybierać. Ale prawo głosu facet ma i pomijać go nie można.

  Możesz też nic nie robić, ale to wtedy nadal będziesz petentem pseudo urzędu, w którym nie wiedzą jeszcze, że wspólnota czterolokalowa jest już "duża".
 4. bibi666x - skończ ten remont i potem zainteresuj się swoją wspólnotą, bo to twoje pieniądze.
  Błażej dobrze ci radzi.
  Jak znajdziesz kumatego sąsiada/właściciela, to wybierzecie się jako zarząd wspólnoty i być może po jakimś czasie - jak zobaczysz jakie to proste - podziękujesz ZBM-owi i sama będziesz administratorem.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego