Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Czy w tym roku każda wspólnota mieszkaniowa, która jest podatnikiem podatku CIT musi złożyć elektronicznie sprawozdanie finansowe do KAS?
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime23-03-2020 zmieniony
     
    Nie ma "każdych wspólnot, które są podatnikami CIT".


    Wszystkie wspólnoty są podatnikami CIT i wszystkie nadal są z tego obowiązku zwolnione. Czyli żadna nie musi sprawozdawać.

    Ewentualnie można stwierdzić, że jeszcze nie nałożono na nie tego obowiązku. Czekamy jednak, aż na ten pomysł ktoś kiedyś wpadnie.
  2. Pytam dlatego, że byłam na szkoleniu z podatku dochodowego i dowiedziałam się z niego, że od tego roku wspólnoty mają ten obowiązek. Zwolnieni są z tego tylko Koła gospodyń wiejskich.

    Nowy doklejony: 23.03.20 13:00
    Art. 27 ust. 2 CIT
    •  
      CommentAuthorgab
    • CommentTime23-03-2020
     
    A ktoś tam umiał czytać ze zrozumieniem?

    Art.27.2. Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g lub 1h ustawy o rachunkowości. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

    Wspólnoty nie są obowiązane.
  3. zemlerka - WM zarządzane przez licencjonowanych zarządców muszą, pozostale zarządzane przez właścicieli - NIE.:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime24-03-2020
     
    Te szkolenia to nie miałyby racji bytu, gdyby nie głoszono na nich takich rewelacji.

    Także nie przejmuj się. :bigsmile:
  4. Dziękuje za odpowiedzi, mogę spać spokojnie :-)
    •  
      CommentAuthorpuncik
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Witam,
    my Wspólnoty Składamy e-Sprawozdanie zgodnie z załącznikiem nr 5 do ustawy o rachunkowości ? (Rachunek zysków i strat (wariant kalkulacyjny))
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    A czy to było pytanie? Też byłeś na szkoleniu?

    Jeśli tak, to prostuję: wspólnoty nie mają również obowiązku dostosowywania się do wzoru z załącznika nr. 5. To z kolei wynika pośrednio z zapisów ustawy o własności lokali, która w ogóle nie wspomina o niczym takim jak sprawozdanie finansowe. Tak się dziwnie składa, że na prawdę nie wspomina - na szkoleniach mogą o tym nie wiedzieć.

    Obowiązku dla wspólnot do składania czegoś na kształt e-sprawozdań nie było nigdy, nie wiem czy nie mylisz tego z obowiązkiem wysłania CIT drogą elektroniczną, który był, ale tylko do bodajże października ubiegłego roku.

    Także gdyby taki obowiązek miał powstać, to prawdopodobnie wymagałoby to też nowelizacji ustawy o własności lokali.

    Także spokojnie z tym wysyłaniem sprawozdań. Nie tak prędko.
    •  
      CommentAuthorpuncik
    • CommentTime4 dni temu
     
    Blazejh dziękuję za odpowiedź, nie byłem na szkolenie. Telefonicznie z US mi powiedzieli, (wejdź na kas gov poczytaj zakładkę sprawozdania i wyślij - tak w skrócie).
    Nie tak prędko tzn. obecnie nie wysyłać wcale, czekać na więcej informacji/zarządzeń ?
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime3 dni temu
     
    Obecnie na nic nie czekamy. Na razie sejm i ministerstwa zajęte są, taką mam nadzieję, rzeczami ważniejszymi, niż nowe obowiązki dla wspólnot.

    Ale wejdę na tę zakładkę w wolnej chwili z ciekawości i dam znać co tam, ciekawego napisali.:bigsmile:
  5. Ponawiam swoje wyrazy współczucia dla wszystkich WM zarządzanych przez wybitnych fachowców - licencjonowanych zarządców nieruchomości.:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime3 dni temu
     
    Na strona rządowych stale jest ta formułka wprost z wyżej cytowanego przepisu. Ale często bez zdania ostatniego.

    A nas interesuje tylko zdanie ostatnie. Tego się trzymamy.
  6. Dyskusja jest FASCYNUJĄCA. Nikogo ona nie interesuje poza niezalogowanymi nickami KubyP. Chcecie to wysyłajcie te sprawozdania, ich i tak nikt nie czyta.a na kursach muszą być jakieś idiotyczne tematy, bo wykładowcy muszą zarabiać.:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorblazejh
    • CommentTime1 dzień temu
     
    Są osoby odpowiedzialne i inteligentne zarazem, które dociekają takich rzeczy.






    Przezes ty nie obrzydzisz nam takich dyskusji.

    Nie jesteś w stanie.
  7. blazejh - i co z tej odpowiedzialnej i inteligentnej dyskusji się dowiedziałeś?? Jedni wyślą to e-sprawozdanie inni nie, i tak tego nikt nie czyta.12 lat wysyłałem CIT-8 z samymi zerami i nikogo to nie interesowalo. Dopiero w zeszlym roku zadzwoniła z US ,że mam zlożyć e-CIT8, i że z tymi zerami to coś nie tak. Ledwo zdązylem kupić dla WM, a właściwie dla siebie e-podpis,to jakiś mądry urzędnik wymyślil rezygnacje z tej formy dla WM. A wg mnie to niezly pomysł, bo szkoda papieru na druki, ktoś musi te koperty otworzyć, wyjąć, wczepić w teczkę, i wynieść do piwnicy, niech tam gniją.A tak w zeszlym tygodniu wysłałem e-CIT8 i sobie gdzieś tam w chmurze siedzi.W US zadowoleni, bo w e-CIT8 jest jakaś liczba większa od zera, powielona w CIT-8/0 co daje ZERO PODATKU.Ludzie w firmie sprzedającej e-podpisy się cieszą ,bo mają pracę, a we WM nikogo nie interesuje zakup jakiejś tam zabawki elektronicznej. Więc śmieszy mnie takie bicie piany.

    To z kolei wynika pośrednio z zapisów ustawy o własności lokali, która w ogóle nie wspomina o niczym takim jak sprawozdanie finansowe.

    A gdzie tam coś pisze o CIT-8?:bigsmile:
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego