Remont - pomalowanie korytarza + klatki

Deportivo88Deportivo88 Użytkownik
edytowano kwietnia 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Jesteśmy młodą wspólnota i dopiero uczymy się tych wszystkich zasad i praw. Deweloper oddał budynek z nie wykończonym parterem i szybko się zawinął. Dlatego pierwsze pieniądze zebrane za fundusz remontowy chcemy wydać na pomalowanie całego korytarza oraz klatki na dole. Jest to 150 m2 i już trzy firmy wyceniły robotę na 3500-4000 zł. Mamy za to kilka chętnych osób, które pomalowałyby za znacznie niższą cenę. Tylko jak sytuacja wygląda pod kątem prawnym ? Czy istnieje jakaś opcja na uchwałę + umowę o dzieło na przykład, czy to koniecznie musi być faktura do zapłaty ?

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Deportivo88:[/cite]Jest to 150 m2 i już trzy firmy wyceniły robotę na 3500-4000 zł. Mamy za to kilka chętnych osób, które pomalowałyby za znacznie niższą cenę. Tylko jak sytuacja wygląda pod kątem prawnym ? Czy istnieje jakaś opcja na uchwałę + umowę o dzieło na przykład, czy to koniecznie musi być faktura do zapłaty ?
    może to być umowa zlecenie (nie umowa o dzieło) , a jak to będą robić właściciele lokali, to może to być uchwała + PIT
  • Opcje
    Deportivo88Deportivo88 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedź,
    A można wiedzieć dlaczego może to być umowa zlecenie, a umowa o dzieło już nie ? :) Z tego co czytam w internecie to dużo wspólnot zatrudnia ludzi na umowę o dzieło nawet na sprzątanie. A tutaj typowo umowa o dzieło mogłaby się przydać, bo do pomalowania ma konkretną ilość m2.
    Boję się czy ogarniemy całą tą umowę zlecenie, bo rozumiem, że trzeba wtedy zarejestrować pracownika w ZUSie i odprowadzić od tego składki ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2020
    [cite] Deportivo88:[/cite]Dziękuję za odpowiedź,
    A można wiedzieć dlaczego może to być umowa zlecenie, a umowa o dzieło już nie ? :) Z tego co czytam w internecie to dużo wspólnot zatrudnia ludzi na umowę o dzieło nawet na sprzątanie.

    A tutaj typowo umowa o dzieło mogłaby się przydać, bo do pomalowania ma konkretną ilość m2.
    Boję się czy ogarniemy całą tą umowę zlecenie, bo rozumiem, że trzeba wtedy zarejestrować pracownika w ZUSie i odprowadzić od tego składki ?
    gdześ o tym czytyla , przecież to sa herezje .... gdzie tu jest dzieło?
    jak będą malować mural, to bedzie to dzieło, ale wszelkie prace budowlane , US kwalifikuje takie prace na umowę zlecenie ....

    [b]Umowa o dzieło[/b]
    Umowa o dzieło zawierana jest pomiędzy zlecającym dzieło i przyjmującym zlecenie. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania [b]oznaczonego dzieła[/b], natomiast zlecający do zapłaty określonego w umowie wynagrodzenia. [b]Przedmiotem umowy o dzieło muszą  być czynności dające konkretny, namacalny rezultat – zarówno materialne, np. wykonanie stołu czy krzeseł, jak i niematerialne, np. zaprojektowanie strony internetowej.[/b] Tak więc przedmiotem umowy o dzieło może być wytworzenie przedmiotów bądź ich przerobienie, a także naprawa przedmiotów już istniejących.
    
    [b]Umowa zlecenie[/b]
    Podpisanie umowy zlecenia zobowiązuje przyjmującego zlecenie do dokonania określonej czynności prawnej w zamian za określone świadczenie. [b]Wykonawca umowy zlecenia nie jest ostatecznie odpowiedzialny za jej efekt. Założeniem takiej umowy jest, że jej wykonawca powinien wykonać ją osobiście i z należytą starannością.[/b]
    
    Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-zlecenie-a-umowa-o-dzielo

    [/code]

    [b]Zasadnicza różnica pomiędzy umową zlecenie a umową o dzieło[/b]
    W przypadku zawarcia umowy zlecenie zleceniobiorca wykonuje czynności zapisane w umowie przy dochowaniu należytej staranności. [b]Nacisk jest położony na podejmowane starania a nie na wynik końcowy.[/b] Umowa o dzieło zawierana jest na wykonanie określonego dzieła. A więc odmiennie niż przy umowie zlecenie ważny jest wynik końcowy, który należy osiągnąć dzięki podejmowanym działaniom przez wykonawcę. [b]Dzieło jakie ma powstać na skutek podpisania takiej umowy musi być dokładnie skonkretyzowane.
    [/b]
    Przedział czasowy zawarcia umowy zlecenie może być zarówno określony jak również nieokreślony natomiast wykonanie dzieła musi być zrealizowane we wskazanym czasie.
    
    https://www.ifirma.pl/blog/roznice-miedzy-umowa-zlecenie-a-umowa-o-dzielo.html
    
  • Opcje
    Deportivo88Deportivo88 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok dziękuję za informację i pomoc :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.