Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorZami85
  • CommentTime28-04-2020
   
  Witam. Od lutego 2020 roku zostałam powołana uchwałą wspólnoty mieszkaniowej na członka zarządu wspólnoty wraz z dwoma innymi mieszkańcami. W zeszłym tygodniu zwołałam zebranie członków zarządu wraz z księgową. Zebranie zostało zwołane na kilka dni przed ustalonym terminem, o czym poinformowałam telefonicznie. Księgowa została poproszona o przygotowanie dokumentów za rok 2019 tj. dokumentacji finansowej wspólnoty do kontroli oraz dokumentacji wspólnoty typu uchwały, sprawozdania i protokoły które od podpisania umowy z księgową są przechowywane u niej, z niewiadomych mi powodów. Księgowa nie jest mieszkańcem naszej wspólnoty, jest osobą z zewnątrz. Chciałam przygotować plan prac na rok 2020 dla wspólnoty i zarządu.
  Na zwołane zebranie dokumentów księgowa nie dostarczyła, na co mam sporządzony protokół z podpisami członków zarządu. Ponownie poprosiłam sms'em o dostarczenie dokumentów, wyznaczyłam termin na który pani księgowa nie przyjechała ani też nie udzieliła żadnego wyjaśnienia. Posiadam zrzuty ekranów korespondencji z księgową. Okazało się że zdążyła zbuntować część mieszkańców którym przedstawiła tematy zebrania w sposób zupełnie inny niż z protokołu. Na zebraniu poruszono temat niewielkiej kwoty aby zarząd miał na drobne wydatki typu pilna niewielka naprawa, zakup żarówki czy paliwa do kosiarki. Ponieważ do tej pory kupowano za własne pieniądze a pani księgowa oddawała lub sama robiła zakupy na rzecz wspólnoty. Nie wiem kto tak ustalił. Pani księgowa zadzwoniła do mieszkańców twierdząc że ja chcę comiesięcznych opłat dla zarządu z funduszu remontowego w kswocie 500zł. Mieszkańcy bez powiadomienia zarządu, po oskarżeniach księgowej, sporządzili petycję o odwołanie zarządu. Petycja była napisana 25.04 i to też był dzień odwołania zarządu o czym dowiedziałam się 26.04. Pani księgowa stwierdziła że może ją sprawdzić tylko biegły księgowy. Ona nie musi mi pokazywać dokumentów a jak będzie chciała to bilans wspólnocie za rok 2019 zrobi na lipiec bo jest koronawirus. Na dziś tj 28.04 zwołałam zebranie członków wspólnoty którzy wręczyli mi uchwałę w sprawie powołanie nowego zarządu twierdząc że takie prawo mieszkańcy sobie ustalili wewnątrzwspólnotowe. Głosowania u nas odbywają się za pomocą %udziałów. W uchwale są źle obliczone % własności a jeden z mieszkańców podniósł temat iż na uchwale nie jest jego podpis. Mieszkańcy nie podpisali mi listy obecności twierdząc że nie jestem teraz władna. Zaznaczyć pragnę że nasz blok liczy ponad 35 lat. Przez ten czas nie było ani jednej książki obiektu budowlanego, nie mamy żadnych procedur i instrukcji ppoż, nie mamy żadnych kontroli. Dopiero ja zaczęłam się tym interesować od strony prawnej dlatego też potrzebowałam znać stan kont wspólnoty. Ale jako właściciel mieszkania też mam prawo kontroli dokumentacji. Pani księgowa u siebie w domu trzyma nasze akty własności, wszelką dokumentację bloku, wszystkie dokumenty z zebrań wspólnoty. Pani księgowa wcześniej miała decydujący głos w sprawach wspólnoty. Chciałam stworzyć arhiwum we wspólnocie a nie jej prywatnym domu gdzie nie wiem kto ma dostęp do dokumentów. Jako członek zarządu oraz właściciel mieszkania widzę bardzo dużo nieprawidłowości i zaczęłam to zgłaszać pod dyskusję dlatego księgowa buntuje mieszkańców.
  Czy takie odwołanie zarządu ma jakąś moc prawną? Czy ja mogę złożyć do sądu uchylenie od uchwały? Jak mam się bronić jednocześnie domagać się prawnych rozwiązań wokół bloku jak procedury ppoż czy sprawdzenie instalacji elektrycznej która nigdy nie byłą sprawdzan, jest wadliwa i grozi pożarem.
  bardzo proszę o odpowiedz
  Anna
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-04-2020 zmieniony
   
  Zami85 widzę że jesteś osobą energiczną i konkretną , ale takie osoby mają źle w życiu ...
  Czy czytałaś ustawę o właściwości lokalu , to dla Ciebie podstawa działania ....

  Zami85 Od lutego 2020 roku zostałam powołana uchwałą wspólnoty mieszkaniowej na członka zarządu wspólnoty wraz z dwoma innymi mieszkańcami.
  i to się chwali , trzeba się jak najszybciej pozbyć uzurpatorki -księgowej (Jej się role pomyliły we WM.), musisz mieć za sobą grupę ( i to nie małą) innych właścicieli lokali


  Nie napisałaś ile lokali liczy Twoja WM?

  Zami85 Na dziś tj 28.04 zwołałam zebranie członków wspólnoty którzy wręczyli mi uchwałę w sprawie powołanie nowego zarządu twierdząc że takie prawo mieszkańcy[właściciele lokali] sobie ustalili wewnątrzwspólnotowe. Głosowania u nas odbywają się za pomocą %udziałów.
  W uchwale są źle obliczone % własności a jeden z mieszkańców podniósł temat iż na uchwale nie jest jego podpis. Mieszkańcy nie podpisali mi listy obecności twierdząc że nie jestem teraz władna.
  to masz adresata (nowy zarząd) z którym zacznij korespondować, ale nie licz na wiele .... to się nazywa gromadzenie dowodów dla sądu .

  Zażądaj okazania dokumentów, które wymieniłaś we wpisie podając termin np 14 dniowy ( protokołów z przeglądów prawem przewidzianych, sprawozdawania finansowego, KOB , ect )

  Jak się uzbiera ich trochę, to złóż wniosek do sądu (oczywiście, nie chwal się tym w środowisku WM ) o ustanowienie zarządcy przymusowego

  Art. 26. 1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel lokalu może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorZami85
  • CommentTime29-04-2020
   
  Nasza wspólnota liczy 18 mieszkań z czego jedno jest wyłączone a jego udziały są odjęte w czasie głosowań. Czyli branych jest tylko pod uwagę 17 mieszkań. Sytuacja jest bardzo patowa bo księgowa zdążyła się już zaprzyjaźnić z niektórymi na bloku. Ja z reguły jestem szczerą osobą i najpierw powiem, potem pomyślę i nie raz powiedziałam głośno co mi się nie podoba. Ale tym ludziom nie da się otworzyć oczu. Uważają że mają z głowy jeśli powierzają wszystkie sprawy księgowej i sami nie muszą nic robić.
 1. Od lutego 2020 roku zostałam powołana uchwałą wspólnoty mieszkaniowej na członka zarządu wspólnoty wraz z dwoma innymi mieszkańcami

  1. co oni na to?
  2. źle zaczęłaś - bez poznania ustawy i bez współdziałania.

  18 lokali - a ilu właścicieli?
  We wspólnocie decyzje podejmuje się uchwałami (podpisy) a nie petycjami. Niby do kogo ta petycja miałaby być skierowana?
  Jeżeli uda ci się z tego wybrnąć tak, że nadal będziesz członkiem zarządu, to zwolnij, odpuść, zapomnij o protokołach.
  Macie zatrudnionego administratora? A może ta pani jest administratorką prowadzącą wam księgowość?
  •  
   CommentAuthorZami85
  • CommentTime29-04-2020
   
  Nie mamy i nigdy nie mieliśmy administratora. Jest jedno mieszkanie wynajmowane ale to potrafili pojechać do domu właścicielki mieszkania. Do tego za członka zarządu powołali dziewczynę która tu jeszcze nie mieszka, dopiero remontuje zakupione mieszkanie. Dla mnie tu coś śmierdzi z finansami, skoro tak utrudniają dostęp do papierów. Boją się kontroli jak nic. W przeciwnym wypadku księgowa przywiozłaby papiery a nie robiła afer spiskowych. Do tego kwestia moich dokumentów i wszystkich dokumentów wspólnoty u niej w domu?
  Znalazłam art 276 k.k. i według niego chcę złożyć zawiadomienie na księgową na policji jako właściciel mieszkania.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-04-2020 zmieniony
   
  Zami85:Nie mamy i nigdy nie mieliśmy administratora. Jest jedno mieszkanie wynajmowane ale to potrafili pojechać do domu właścicielki mieszkania.
  Do tego za członka zarządu powołali dziewczynę która tu jeszcze nie mieszka, dopiero remontuje zakupione mieszkanie. Dla mnie tu coś śmierdzi z finansami, skoro tak utrudniają dostęp do papierów. Boją się kontroli jak nic. W przeciwnym wypadku księgowa przywiozłaby papiery a nie robiła afer spiskowych.
  Do tego kwestia moich dokumentów i wszystkich dokumentów wspólnoty u niej w domu?
  zapoznaj się lepiej z ustawą o własności lokali


  Zami85: Do tego za członka zarządu powołali dziewczynę która tu jeszcze nie mieszka, dopiero remontuje zakupione mieszkanie.
  a co to ma wspólnego z mieszkanie czy nie mieszkaniem. Ona może być , bo każda osoba może być członkiem Zarządu jak ustaka ustawowa większość . To jest zapisane w UoWL ...


  Zami85:Znalazłam art 276 k.k. i według niego chcę złożyć zawiadomienie na księgową na policji jako właściciel mieszkania.
  to raczej nic nie da ... umorzą

  Zami85: Nasza wspólnota liczy 18 mieszkań z czego jedno jest wyłączone a jego udziały są odjęte w czasie głosowań.
  co to znaczy lokal wyłączony ???? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorZami85
  • CommentTime29-04-2020
   
  Lokal wyłączony tzn jest to mieszkanie firmy, mieszają w nim tylko pracownicy sezonowi czy praktykanci. Podpis pod czymkolwiek może złożyć prezes po wcześniejszym uzgodnieniem z radcą prawnym, więc to za dużo zachodu. Właściciele już dawno podjęli taką decyzję o wyłączeniu tych udziałów w głosowaniach.
  A co do policji zawsze muszą podjąć choć czynności sprawdzające zanim umorzą. Jestem właścicielem, to są też moje pieniądze.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-04-2020
   
  co do policji zawsze muszą podjąć choć czynności sprawdzające zanim umorzą.
  3 godziny starczą ..... UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime29-04-2020
   
  Nasza wspólnota liczy 18 mieszkań z czego jedno jest wyłączone a jego udziały są odjęte w czasie głosowań. C


  Dlaczego jest wyłączone? Żadne nie może być wyłączone.


  Właściciele już dawno podjęli taką decyzję o wyłączeniu tych udziałów w głosowaniach.


  To jest niezgodne z prawem.

  Obowiązkiem wspólnoty jest zawiadomić o zebraniu i głosowaniu. Przy głosowaniu uchwały w trybie mieszanym lub obiegowym macie obowiązek zawiadomić tego właściciela, że uchwała zapadła.

  A co do policji zawsze muszą podjąć choć czynności sprawdzające zanim umorzą


  Policja nie zajmuje się tym, co powinno się załatwić na drodze cywilnej.


  Czy księgowa jest właścicielką któregoś z lokali?

  Jaka umowa wiąże księgową ze wspólnotą?
  Jeśli jest umową, to kto z nią podpisał tę umowę?
  •  
   CommentAuthorZami85
  • CommentTime29-04-2020
   
  Nie mam żadnych dokumentów. Od dnia przejęcia księgowości przez nią wszystko znajduje się u niej w domu.
 2. KubaP- ale ty masz wyobraźnię??!!!
 3. Zami85 - niestety, nie znasz prawa, więc stoisz na przegranej pozycji.
  Daj sobie szansę - podszkol się a potem znajdź sąsiadkę/właścicielkę, która myśli podobnie do ciebie.

  Policja nie zajmuje się sprawami cywilnymi. Jak sama sobie nie pomożesz, to żaden prokurator za ciebie tego nie zrobi.
  •  
   CommentAuthorZami85
  • CommentTime6-05-2020
   
  sprawa jest w prokuraturze. pani księgowa za bardzo się swobodnie poczuła i troszkę namieszała
 4. Jeśli chcesz parę rzeczy sprostować, to powtórzmy raz jeszcze, że działanie:

  Zami85: Właściciele już dawno podjęli taką decyzję o wyłączeniu tych udziałów w głosowaniach.


  ...jest niezgodne z prawem.

  Ta uchwała nie wywiera żadnych skutków prawnych.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego