Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, Amadeusz, lolekanabolek, azygnerski, Siemowit, gmarcing, Prezesod13lat, janbuczynski, wp44

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime12-07-2020
   
  Witam,
  Mam pytanie do forumowych guru od spraw technicznych. 4-letni blok wspólnoty (3 kondygnacje) nie ma okien na klatce schodowej. Nie ma również żadnego otworu w górnej części klatki schodowej. Efektem tego stanu rzeczy jest kompletny zaduch narastający w ciepłej porze roku. Dodatkowym efektem jest też notoryczne otwieranie i zostawianie otwartych drzwi wejściowych co prowadzi do kradzieży i wizyt niepowołanych osobników z zewnątrz.
  I teraz pytanie: jeżeli zostało 1 rok gwarancji na budynek, czy i na jakiej podstawie można domagać się wykonania wentylacji klatki schodowej od dewelopera? Deweloper tłumaczy się wycofaniem normy pn-83/b-03430/az3:2000, wcześniej regulującej sprawy wentylacji.
  I jeszcze, jeżeli blok jest w 2015 w budowie w czasie kiedy wycofywana jest ta norma, to czy powinna być ona zastosowana? Zwłaszcza że cały czas jest wymieniona w warunkach technicznych do rozporządzenia Min. Infrastruktury? Wydaje się, że brak zapewnienia wentylacji na klatce schodowej jest sprzeczny z logiką, zdrowym rozsądkiem i wymogami epidemiologicznymi dot. wietrzenia pomieszczeń (koronawirus).
 1. Nie masz innych problemów?:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime14-07-2020 zmieniony
   
  Prezesod13lat:Nie masz innych problemów?:bigsmile:

  Możesz bardziej merytorycznie? Jeżeli zrozumienie kilku zdań przekracza twoje możliwości to streszczę w jednym zdaniu - powinna być wentylacja na klatce schodowej czy nie?
 2.  
  Tu na stronie PKN masz ładnie pokazane co oznacza wycofanie normy PN, dlaczego tak się dzieje że dana norma jest wycofywana oraz, że wycofanie nie oznacza wcale, że projektant nie może jej stosować.

  https://wiedza.pkn.pl/web/wiedza-normalizacyjna/stanowisko-pkn-w-sprawie-stosowania-pn-wycofanych

  Także deweloper głupoty Ci opowiada i powinnaś na wciskanie takiego kitu stanowczo zareagować.

  Wycofanie tej normy to niestety okazja dla oszczędnego projektowania budynków. Bo ona jest bardzo szczegółowa. A przy tym kosztowna - zaoszczędzenie każdego przewodu wentylacyjnego, to więcej metrów do sprzedania. Żywy pieniądz.

  Ale nadal obowiązują tutaj dwa przepisy o randze ustawowej. Art. 147.1 oraz 155.1 w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki ...

  Na nie się powołuj. Nikt przytomny na umyśle nie powinien ci opowiadać, że wycofanie tej normy uprawnia do niezaprojektowania małej kratki dla wywiewu na górze klatki chodowej. I to na takiej, gdzie nie ma okien.:shocked:

  Otwieranie drzwi na dole bez otworu na górze nic wentylacji tej klatki nie pomoże. Bez wywiewu nie ma nawiewu.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime15-07-2020
   
  Wycofanie tej normy to niestety okazja dla oszczędnego projektowania budynków. Bo ona jest bardzo szczegółowa. A przy tym kosztowna - zaoszczędzenie każdego przewodu wentylacyjnego, to więcej metrów do sprzedania. Żywy pieniądz.

  Ale nadal obowiązują tutaj dwa przepisy o randze ustawowej. Art. 147.1 oraz 155.1 w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury


  Dokładnie. Na art. 147 właśnie się powoływałam w mailowej korespondencji z deweloperem a zwłaszcza na ten fragment "(...)Wentylację mechaniczną lub grawitacyjną należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, w pomieszczeniach bez otwieranych okien, a także w innych pomieszczeniach, w których ze względów zdrowotnych, technologicznych lub bezpieczeństwa konieczne jest zapewnienie wymiany powietrza (...)"
  To już jest nie pierwszy numer mojego dewelopera bo wcześniej tutaj też pisałam o tym jak nam zamontował wentylację mechaniczną wbrew projektowi, prospektowi deweloperskiemu i umowie ostatecznej o zakupie mieszkania najprawdopodobniej w celu "zaoszczędzenia metrów" które można przeznaczyć na sprzedaż. Niestety sprawa wydaje się być niemożliwa lub prawie niemożliwa do naprawienia bez zdemontowania kawałka dachu. Na to on oczywiście po dobroci nie pójdzie. Ciekawe czy droga administracyjna wystarczyłaby do spowodowania realnego zagrożenia deweloperowi i zmuszenia go do zamontowania wentylacji? Czy tylko droga sądowa?
 3. Napisz do dewelopera, że Prezesod13lat napisał ,że jest to niezgodne z prawem. A jak zacytujesz KubęP to wygrasz nawet w SN.A jak to nie pomoże to uchwalcie rozebranie budynku i postawicie go od nowa.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime17-07-2020
   
  Prezesod13lat:Napisz do dewelopera, że Prezesod13lat napisał ,że jest to niezgodne z prawem. A jak zacytujesz KubęP to wygrasz nawet w SN.A jak to nie pomoże to uchwalcie rozebranie budynku i postawicie go od nowa.

  Jeżeli jest to szczyt twoich merytorycznych możliwości, to gratuluję. Nie spłaszczaj problemu bo przez to że klatka nie ma wentylacji, bezmyślne osoby z bloku zostawiają otwarte drzwi przez co nas już okradli. Zdaje sobie sprawę, że mieszkamy w Polsce, gdzie im więcej masz kasy i układów tym bardziej możesz oszukiwać ludzi a deweloper ma ojca w nadzorze budowlanym, ale bez przesady.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-07-2020
   
  IwonaB: 4-letni blok wspólnoty (3 kondygnacje) nie ma okien na klatce schodowej. Nie ma również żadnego otworu w górnej części klatki schodowej. Efektem tego stanu rzeczy jest kompletny zaduch narastający w ciepłej porze roku.

  Ciekawe czy droga administracyjna wystarczyłaby do spowodowania realnego zagrożenia deweloperowi i zmuszenia go do zamontowania wentylacji? Czy tylko droga sądowa?
  deweloper ma ojca w nadzorze budowlanym,
  Deweloper powinien wykonać wentylację klatki schodowej , wykonując przebicie przez stropodach .
  Znając arogancję deweloperów to bez drogi sądowej chyba się nie da .

  Macie jakiś Zarząd WM wybrany? Plany remontów NW ? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime19-07-2020
   
  Deweloper powinien wykonać wentylację klatki schodowej , wykonując przebicie przez stropodach .

  Z ubolewaniem stwierdził że nie może, bo straci gwarancję na dach od wykonawcy.

  Znając arogancję deweloperów to bez drogi sądowej chyba się nie da .

  Też niestety tak mi się wydaje. Interesuje mnie jeszcze kwestia prawidłowości odbioru. Może w tę stronę zacząć ruch, jakieś pismo do wyższej instancji nadzoru....?

  Macie jakiś Zarząd WM wybrany? Plany remontów NW ?

  Mamy Zarząd a w nim przez 3 lata był tylko deweloper. Od niecałego roku jest oprócz dewelopera jeszcze kilka osób, które deweloper umie owinąć wokół palca. Niestety wiekszość ludzi jeszcze się nie skapnęła, że zaduch na klatce mamy przez "przeoczenie dewelopera" i brak jakiegokolwiek otworu wywiewnego.
 4. KubaP - i takimi pierdolami zajmują się zarządcy? Kiedyś to forum bylo miejscem dyskusji, dzisiaj to kącik satyryczny.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime19-07-2020 zmieniony
   
  i takimi pierdolami zajmują się zarządcy?

  Ja napiszę, czym zajmuje się nasz zarządca. Knuciem i kryciem fuszerek dewelopera. Mam nadzieję, że takich jest jakiś mały procent, ale coś mi mówi że ty się w nim zawierasz.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime20-07-2020 zmieniony
   
  Jeśli wywiew utworzą zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, to na gwarancję wykonawcy dachu to nie wpłynie.
  To kwestia uzgodnienia z gwarantem przed i odbioru po.

  Zwykła wymówka. Jedno roszczenie gwarancyjne już istnieje, a oni na zapas martwią się drugim.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime20-07-2020
   
  Dla mnie to jest chore, że można sobie zbudować budynek mieszkalny bez wentylacji na klatce i mieć dobre samopoczucie i prawie pewność że bez kilkuletniej sprawy sądowej nie da się tego odkręcić.
 5. Zorganizuj sąsiadów i przelejcie swoje roszczenia na rzecz wspólnoty. Tutaj zlicza się je wg udziałów zupełnie jak w przypadku głosowań, tyle że nie ma wymogu przelania 50% z plusem licząc udziałami.
  Wspólnota może wtedy dochodzić tego samego w sądzie, nawet jeśli jedynie część właścicieli dokona swoich cesji.

  Bywają właściciele lokali którzy idą do sądu indywidualnie z roszczeniem w ramach nieruchomości wspólnej, ale to zawsze trwa latami. Po cesji
  wspólnocie zawsze idzie to łatwiej.

  O ile wspólnotę obsługuje ktoś niezwiązany z deweloperem.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime20-07-2020
   
  Zorganizuj sąsiadów i przelejcie swoje roszczenia na rzecz wspólnoty. Tutaj zlicza się je wg udziałów zupełnie jak w przypadku głosowań, tyle że nie ma wymogu przelania 50% z plusem licząc udziałami.

  Maksymalnie może uczestniczyć w tym 1/3 wspólnoty. Tylko tyle mieszka w problematycznym bloku. Pozostałe 2 budynki mają przynajmniej okna na klatkach. Nie wiem czy to wystarczy... Deweloper zasiada w zarządzie i dość ładnie potrafi omotać ludzi, że to nie on zawinił, tylko projektant, wykonawca itd. Administrator jest też kumplem dewelopera i działa na jego rzecz.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime21-07-2020
   
  #IwonaB ... jeszcze nie spróbowałaś, a ciągle narzekasz, że nie da się ... UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime21-07-2020
   
  @Kuba, zobaczymy. Spróbuję zainteresować sprawą chyba jedynego członka zarządu, który nie boi się dewelopera. na szczęście jeden taki jest. Pozdrawiam!
 6. Może warto napisać pismo do Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o dokonanie kontroli stanu technicznego. Powinno zadziałać.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime12-10-2020
   
  wp44
  blazejh: Ale nadal obowiązują tutaj dwa przepisy o randze ustawowej. Art. 147.1...
  No tak. Chwilę mnie nie było i już dyskusja - zamiast zmierzać do sedna - krąży wokół niego. :confused:

  Jakie znaczenie ma fakt, że jakaś norma jest wycofana, lub nie, skoro jej treść jest powołana w przepisach rozporządzenia, a powołanie oznacza, że ta treść jest z mocy prawa obowiązująca? No przecież żadne.
  Par. 147 pkt 1, jak najbardziej. A teraz proszę zajrzeć do załącznika nr 1 do rozporządzenia, w tabeli pozycja nr 26 i proszę mi napisać, co też tam znaleźliście. :cool:

  Pozdrawiam.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime13-10-2020
   
  No tak, nie było Ciebie i powstała merytoryczna dziura odnośnie norm.

  Myślę, że jak deweloper nie grzebie zbyt głęboko w normach, a widać, że generalnie kręci, to od tematu norm w takiej korespondencji należy uciekać, żeby samemu się nie zakręcić.


  pozdrawiam
 7. Kabaret. Deweloper wybudował dwa budynki z oknami i jeden bez, zeby bylo o czym dyskutować. A najlepsze jest to ,że deweloper 5 lat od wybudowania jest w Zarządzie WM, gdzie owija innych właścicieli wokół palca. KubaP chwilowo pod nickiem IwonaB nadal rozśmiesza forumowiczów.
  a deweloper ma ojca w nadzorze budowlanym
  a Minister iNFRASTRUKTURY JEST OJCEM CHRZESTNYM.
  a jakie madre rady daje Zarządca
  Może warto napisać pismo do Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o dokonanie kontroli stanu technicznego. Powinno zadziałać.
  Najlepiej do ojca dewelopera ,który podpisał protokół odbioru budynku.
  KubaP uprawia zwykłe bicie piany i dyskutuje sam ze sobą . Trzeba będzie chyba rozebrać ten budynek.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime13-10-2020
   
  wp44
  No tak, nie było Ciebie i powstała merytoryczna dziura...
  : )
  No, nie taka duża dziura. Wszystko już ładnie napisałeś w temacie, a w szczególności najważniejsze rzeczy:
  - bez wywiewu nie ma nawiewu,
  - niezależnie od norm (wycofanych, lub nie), przepisy obowiązują, a te powołują treść normy PN-B-03430:1983 wraz z arkuszem zmian Az3:2000
  - należy się powołać na par. 147 pkt 1 wiadomego rozporządzenia.

  IwonaB: Z ubolewaniem stwierdził że nie może, bo straci gwarancję na dach od wykonawcy.
  Trochę go rozumiem. Ja też nie chciałbym ruszać dachu. To jest ostateczność. Znacznie lepiej jest zrobić otwór wentylacyjny w ścianie. To jest bardzo proste, no ale do tego potrzebna jest wiertnica z wiertłem koronowym i alpinista, który w dostępie linowym zamontuje od zewnątrz osłonę z siatką i lamelami, względnie podnośnik samochodowy z koszem. Tak, czy inaczej - koszty. Ja wprawdzie wiertnicę mam, ale Ci nie pożyczę. Linę i szpej też mam, ale to jest co do zasady sprzęt do użytku indywidualnego, jak szczoteczka do zębów, więc też Ci nie pożyczę. Trzeba przycisnąć dewelopera. Jak nie po dobroci, to tak, jak radzi KubaP.

  KubaP: Znając arogancję deweloperów to bez drogi sądowej chyba się nie da.
  No niestety. Tak to jest. Życie. : ). Zresztą, może nie tyle arogancję, co organiczną niechęć do usuwania usterek, bo wiadomo, że to się wiąże z kosztami, a więc z pomniejszaniem zysku z inwestycji. Deweloperzy wychodzą z założenia (najczęściej słusznego), że publika i tak nie będzie w stanie się dogadać, więc wystarczy zwodzić i kręcić, aż miną wszystkie okresy gwarancyjne. Im więcej lokali (czytaj: właścicieli), tym deweloper śpi spokojniej. Wiadomix, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie. :bigsmile:

  jeżeli blok jest w 2015 w budowie w czasie kiedy wycofywana jest ta norma, to czy powinna być ona zastosowana?
  Obowiązek stosowania polskich norm został zniesiony w 2003 roku. Wcześniej również nie wszystkie były przeznaczone do stosowania obowiązkowego. Normy dzieliły się na dwa rodzaje: obligatoryjne (z obowiązkiem stosowania) oraz fakultatywne (z dobrowolnością stosowania, czyli jako wytyczne, albo rekomendacja). Niemniej, jak już wcześniej napisałem, treść wielu norm (w całości, albo tylko w wybranych fragmentach) jest powołana w przepisach techniczno-budowlanych i w takim przypadku obowiązek stosowania się do tejże treści pozostaje w mocy. Zajrzyj do tego wspomnianego przeze mnie załącznika nr 1 do rozporządzenia i zobacz, jak to działa.

  Pozdrawiam.

  Nowy doklejony: 13.10.20 21:30
  Prezesod13lat: a jakie madre rady daje Zarządca
  ja też tak uważam (tylko ja bez sarkazmu : ) ). Trzeba jedynie pamiętać, że nadzór budowlany w razie W wystawi decyzję na wspólnotę, a nie na dewelopera, a ta może potem występować do niego z roszczeniami.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime20-10-2020
   
  Ja też nie chciałbym ruszać dachu. To jest ostateczność. Znacznie lepiej jest zrobić otwór wentylacyjny w ścianie.

  Obawiam się, że jest to niemożliwe ze względu na rodzaj budynku. Tzn. jest to budynek typu studnia, gdzie nie ma żadnej ściany, która jest jednocześnie ścianą zewnętrzną. W środku budynku jak w studni, jest wolna przestrzeń czyli klatka schodowa. Jedyne miejsce gdzie można zrobić wywiew to dach.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego