HALA GARAŻOWA PROBLEM PRZYNALEŻNOŚĆI BRAMY

kojakkojak Użytkownik
edytowano września 2020 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mamy problem z halą garażową na naszym osiedlu składającego się z 3 bloków. Problem jest w tym momencie z wymianą bramy garażowej ponieważ zarząd twierdzi, że brama należy tylko do bloku C i to mieszkańcy powinni zapłacić za jej wymianę. I teraz problem. Blok A i C mają oddzielną bramę i hala garażowa jest wyodrębniona jako lokal. Blok B, który jest po środku nie ma własnego wyjazdu i ma halę jako lokal przynależny do lokali i korzysta z 2 bram na zasadzie służebności. Każdy blok ma oddzielną księgę i jest oddzielną wspólnotą ale hala garażowa idzie po 3 blokami. Zarządca upiera się, że nie może w bloku C wymienić bramy z funduszu remontowego ze względu na blok B. Jak to prawnie według WAS wygląda? Jak rozwiązać taki problem? Dziękuję

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    hala garażowa jest wyodrębniona jako lokal
    Ma odrębną księgę wieczystą?
    Jak tak, to przeczytaj w sąsiednim temacie odpowiedź forumowicza gab
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/9144/wysoka-oplata-miejsce-postojowe/#Item_16
  • Opcje
    kojakkojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niebardzo rozumiem co z tego wynika? Napisałem, ze 2 bloki maja hale wyodrębniona , czyli maja oddzielna księgę na garaż (2 skrajne z bramami) a blok środkowy nie posiada bramy i ma miejsca przynależne do lokali i ma tylko jedna księgę na cały budynek...Deweloper jak dla mnie tutaj się nie popisał wiedząc, ze hala jest wspólna powinien na wszystkich blokach zrobić miejsca przynależne do lokali a tak to mamy problem. Jak według Wss zrobić żeby brama wymieniana w bloku C była na koszt wszystkich wspólnot i żeby poszło to z funduszu? Zarzadca twierdzi, ze przez blok środkowy z przynależnymi miejscami do lokali - powołuje się na ustawę o własności lokali nie może tego zrobić z funduszu tych 3 bloków. I jedynym rozwiązaniem według niego jest pokrycie kosztu przez jeden blok C. Tylko tam ludzie się buntują, bo z tej bramy korzystać mogą wszyscy... Nie znam się na tym dlatego pisze o pomoc :) W ogóle jakaś to dziwna sytuacja ale tak niestety to wyglada.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy dobrze rozumiem? Jest jedna wielka hala podziemna a na powierzchni są 3 bloki i każdy blok to osobna wspólnota?




    Blok A i C mają oddzielną bramę i hala garażowa jest wyodrębniona jako lokal.

    Cała hala jest wyodrębniona jako lokal czy tylko jej część?
  • Opcje
    kojakkojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jest to wielka hala podziemna na której stoją 3 bloki. 2/3 hali jest wyodrębnione (Skrajne bloki z bramami) a 1/3 nie (1 blok bez bramy) Gdyby cała była wyodrębniona to nie byłoby pytania :)
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z tego co piszesz wynika, że prawnie są 3 hale garażowe ale są ze sobą fizycznie połączone ze względu na specyfikę (brak samodzielnego wjazdu) hali pod budynkiem B.


    Wymiana bramy w budynku C należy do współwłaścicieli hali C (nie wspólnoty) I powinni w tym koszcie partycypować również ci, na rzecz których ustanowiona jest służebność.
  • Opcje
    kojakkojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawnie są 3 hale ale razem stanowią całość. Ok, tylko dlaczego zarzadca mówi, ze nie może zrobić tego z funduszu ze względu na Blok B, który ma ja przynależna do lokali? Mówi coś o ustawie o własności lokali... Twierdzi, ze gdyby dla wszystkich bloków była jako wyodrębniony lokal to byłoby bezproblemowo. Ma racje? chyba sprawę trzeba dać do prawnika...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2020
    [cite] gab:[/cite]Wymiana bramy w budynku C należy do współwłaścicieli hali C (nie wspólnoty) I powinni w tym koszcie partycypować również ci, na rzecz których ustanowiona jest służebność.
    [cite] kojak:[/cite]Blok B, który jest po środku nie ma własnego wyjazdu i ma halę jako lokal przynależny do lokali i korzysta z 2 bram na zasadzie służebności.
    Zarządca upiera się, że nie może w bloku C wymienić bramy z funduszu remontowego ze względu na blok B.

    Prawnie są 3 hale ale razem stanowią całość. Ok, tylko dlaczego zarzadca mówi, ze nie może zrobić tego z funduszu ze względu na Blok B, który ma ja przynależna do lokali?
    Mówi coś o ustawie o własności lokali... Twierdzi, ze gdyby dla wszystkich bloków była jako wyodrębniony lokal to byłoby bezproblemowo. Ma racje? chyba sprawę trzeba dać do prawnika...
    Typowy przykład : Jak to deweloper potrafi skomplikować życie wspólnoty.

    Budynek "B" ma przypisane udziału w garażu wielostanowiskowym do lokali mieszkalnych (użytkowych) w pozostałych WM garaże są odrębnym lokalem . Sprzedaż lokalu jest razem z MP w garażu.

    Naprawę powinna wykonać WM "C " z funduszu remontowego i wystąpić do pozostałych użytkowników np WM "A" i "B" o zwrot części kosztów jako kosztów służebności.
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano września 2020
    Naprawę powinna wykonać WM "C " z funduszu remontowego i wystąpić do pozostałych użytkowników np WM "A" i "B" o zwrot części kosztów jako kosztów służebności. UoWL ; UoGN ;

    Bzdura.

    Wspólnota nie powinna wykonywać jakichkolwiek napraw w prywatnym lokalu, jakim jest hala garażowa.

    Jeśli współwłaściciele hali garażowej w budynku A maja wpisaną służebność przejazdu przez halę w budynku C, to można od nich żądać partycypowania w koszach naprawy. jeśli nie, pozostaje budynek B.

    Budynek "B" ma przypisane udziału w garażu wielostanowiskowym do lokali mieszkalnych (użytkowych) w pozostałych WM garaże są odrębnym lokalem . Sprzedaż lokalu jest razem z MP w garażu.

    Pewnie hala jest NW i zawarta jest umowa quod usum.

    Nowy doklejony: 23.09.20 07:42
    no dobra, a jak to ma się do zaświadczenia o samodzielności lokalu? Może być taka hybryda?

    Tez nie wierzyłem, gdy ponad 10 lat temu zobaczyłem KW takiego kuriozum w Krakowie. Tam były 4 wspólnoty.

    W zasadzie specyfika hali garażowej na to pozwala.

    Projektanci nie patrzą na uwl. Wydający pozwolenie na budowę też nie. A potem trzeba z tym żyć. :-)
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano września 2020
    [cite] kojak:[/cite]Zarzadca twierdzi, ze przez blok środkowy z przynależnymi miejscami do lokali - powołuje się na ustawę o własności lokali nie może tego zrobić z funduszu tych 3 bloków. I jedynym rozwiązaniem według niego jest pokrycie kosztu przez jeden blok C. Tylko tam ludzie się buntują, bo z tej bramy korzystać mogą wszyscy... Nie znam się na tym dlatego pisze o pomoc :) W ogóle jakaś to dziwna sytuacja ale tak niestety to wygląda.

    Zarządca kieruje się wyłącznie ustawą własnością lokali prawdopodobnie w przekonaniu że ona tu wystarcza.
    Dostałeś prawidłową poradę.

    Jeśli brama C obsługuje wyodrębnioną halę C, to płacą współwłaściciele wyodrębnionej hali C. Broń Boże bloku C.

    Właściciele z bloku C słusznie się buntują i to z dwóch powodów:

    1) Fundusze remontowe bloków dotyczą bloków, hale nie powinny być objęte funduszami bloków, powinny mieć osobne fundusze. Niby to powinno być oczywiste, szczególnie na waszym osiedlu, ale widać nie dla wszystkich?

    2) Nie wszyscy właściciele w bloku C posiadają udziały w hali pod tym blokiem. Co ich obchodzi jakaś hala?

    Mniej by się buntowali, gdyby dało się obciążyć dodatkowo użytkowników bramy C korzystających z niej na podstawie służebności. W przewidującej takie przypadki umowie zakupu prawa wyłącznego użytkowania stanowiska parkingowego w hali środkowej byłyby zapisy wskazujące, że użytkownik stanowiska partycypuje w kosztach utrzymania obydwu bram, z których może korzystać. Na pewno tego nie ma w tych aktach. Gdyby były zarządca miałby niezbitą podstawę do obciążenia również użytkowników z sąsiedniej hali.



    Ponadto jest bardzo możliwe, że współwłaścicielami hali C są właściciele z pozostałych bloków. Np z A. Tego wykluczyć się nie da.


    Dla Zarządcy na tę chwilę przeznaczenie środków z jedynego funduszu (bloku C) może wydawać się jedynym możliwym rozwiązaniem, ale chyba już widzi, że na dłuższą metę na waszym osiedlu trzeba inaczej skonstruować cały budżet osiedla? Macie do przeorganizowania cały system naliczeń na osiedlu. Jest na nim aż sześć ośrodków kosztów, a system naliczeń uwzględnia tylko trzy.
    Obecnie, opierając się wyłącznie o ustawę o własności lokali oraz ułomny system naliczeń waszego osiedla, zarządca może obciążyć wyłącznie fundusz remontowy bloku C, w tym ludzi w ogóle nie korzystających z hali. Facet w ogóle nie ma pola manewru w tym układzie.

    Ale też niech nie zwala winy na projekt hal garażowych, bo wy musicie żyć na co dzień z projektem, jaki jest.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2020
    [cite]gab[/cite]Bzdura.

    Wspólnota nie powinna wykonywać jakichkolwiek napraw w prywatnym lokalu, jakim jest hala garażowa.

    Pewnie hala jest NW i zawarta jest umowa quod usum.
    jak zawsze chciał się popisać, a wyszła ...bzdura
    [i][b]#kojak[/b][/i]
    Blok B, który jest po środku nie ma własnego wyjazdu i [b]ma halę jako lokal przynależny do lokali[/b] i korzysta z 2 bram na zasadzie służebności. 
    
    [cite]blazejh[/cite]1) Fundusze remontowe bloków dotyczą bloków
    kolejny olśniony
    a nie przyszło ci do główki ,że właściciele MP w garażu wielostanowiskowym, też mogą mieć swój FR dotyczący garażu wielostanowiskowego?
    [cite]blazejh[/cite]Obecnie, opierając się wyłącznie o ustawę o własności lokali oraz ułomny system naliczeń waszego osiedla, zarządca może obciążyć wyłącznie fundusz remontowy bloku C, w tym ludzi w ogóle nie korzystających z hali. Facet w ogóle nie ma pola manewru w tym układzie.
    a od kiedy to we wspólnocie płaci się za korzystanie z części wspólnej ? Płaci się za posiadanie w kosztach utrzymania . Tyle w tym temacie .
    Ma pole manewru, bo powstały koszty służebność do pokrycia !

    Przykład: budynek 18 klatkowy winda w co drugiej klatce .... czy utrzymanie zbiorczej RTV, gdzie połowa lokali jest wyjmowalna i użytkownicy twierdzą, że nie korzystają z RTV . Kto ma utrzymać tak wyposażone części wspólne WM ?
  • Opcje
    gabgab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ak zawsze chciał się popisać, a wyszła ...bzdura


    Nie KubiuP , nieuku bez matury, to nie bzdura.

    Wystarczy zobaczyć w KW na czyją rzecz ustanowiono służebność.


    że właściciele MP w garażu wielostanowiskowym

    Tutaj nie ma czegoś takiego , jak właściciel miejsca postojowego. To jest wymysł twojego chorego, zniszczonego alkoholem i dragami , umysłu.

    W jednym możesz się nie mylić . Współwłaściciele hali mogą mieć swój fundusz rem.

    Albo, co tez jest spotykane acz niezgodne z prawem , garaż jest utrzymywany z pieniędzy wspólnoty.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano września 2020
    Nie ma tu informacji, czy jakakolwiek z tych hal ma wyodrębniony fundusz. Na pierwszy rzut oka widać, że o halach tam generalnie zapomniano.

    Wniosek prawidłowy na razie i jedyny jest taki, że żadna nie ma. Fundusze mają tylko bloki, hale remontowane mogą być tylko z pieniędzy wspólnot.
    Nie dlatego że to jest legalne, lecz dlatego że innych pieniędzy nie ma.



    Czy przyszło mi do głowy że hala C może mieć fundusz? Niewielkie znaczenie ma co przyszlo mi do głowy, a co nie, bo ważne raczej to co napisałem, niż to co do głowy przyszło.

    Ale wyjątkowo ci odpowiem.

    Naturalnie Kubuś, że przyszło. O moją głowę to raczej martwić się nie musisz.:surprised:

    Nie twoja w tym głowa. Masz przecież swoje problemy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]blazejh[/cite]Na pierwszy rzut oka widać, że o halach tam generalnie zapomniano.
    a jak to przez te ciemne okulary dojrzałeś ?
    I tak można by wkoło Blażejku pleść androny
    [cite]gab[/cite]Tutaj nie ma czegoś takiego , jak właściciel miejsca postojowego.
    a jak to wykombinowałeś, że nie ma ?. Nawet nie wiesz, jak sprzedawano te miejsca parkingowe, skoro są róże modele sprzedaży A, B ,C

    #gab nie matura , nie chęć szczera zrobiła z ciebie właściciela .... od siedmiu boleści
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.