Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, Amadeusz, lolekanabolek, azygnerski, Siemowit, gmarcing, Prezesod13lat, janbuczynski, wp44

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorYugo
    • CommentTime5-10-2020
     
    Witajcie!
    Borykam się z pewnym problemem z zarządcą, a mianowicie, posiadam w bloku , który jest wspólnotą mieszkaniową komórkę lokatorską -nie posiadam w tym bloku mieszkania- jedynie komórkę lokatorską, natomiast co miesięcznych opłatach płacę za takie rzeczy jak: sprzątanie klatek schodowych ( od siebie dodam ze sprzątanie nie dotyczy powierzchni wspólnej gdzie znajdują się komórki ), remonty balkonów, czy chociażby wywóz śmieci, jest to dla mnie nie zrozumiałe. Poniżej zamieszczam przepis na, który powołuje się zarządca

    "uprzejmie informuję, iż zgodnie z art.13.1. ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali „Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, (…).” W związku z powyższym, każdy właściciel zobligowany jest do uiszczania opłat z tytułu utrzymania kosztów nieruchomości wspólnej. Szczegółowy wykaz opłat znajduje się w planie gospodarczym, który zatwierdzany jest stosowną uchwałą "

    Moje pytanie brzmi czy zarządca ma prawo w czynszu w moim przypadku egzekwować taką opłatę?
  1. Tak, ma prawo. Podstawa prawna prawidłowa. Nie ma znaczenia jakiego rodzaju lokal we wspólnocie, o jakim przeznaczeniu, w każdym przypadku, jesteś zobligowany do ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej do wysokości swojego udziału.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime5-10-2020
     
    Yugo:Moje pytanie brzmi czy zarządca ma prawo w czynszu w moim przypadku egzekwować taką opłatę?
    po pierwsze: Ty nie płacisz CZYNSZU lecz zaliczki na utrzymanie nieruchomości .
    Po drugie ma takie prawo, bo z Twoim lokalem związany jest udział w nieruchomości ...

    Ty nie płacisz za to z czego korzystasz , ale za to co posiadasz, a masz udział w tej nieruchomości . Poczytaj sobie ustawę o własności lokali ....

    Art. 13. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nie-ruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
    2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp
    UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthorgab
    • CommentTime6-10-2020
     
    Yugo

    Sprawdź , jak u was gmina ustaliła opłaty za śmieci.

    Są miejscowości, gdzie płaci się od liczby faktycznie zamieszkujących osób. Ale są i takie, gdzie się płaci proporcjonalnie do zużytej wody lub proporcjonalnie do pow. lokalu.

    Reszta (zaliczek) jest prawidłowa , tak jak to koledzy napisali.

    Zaliczki podlegają rozliczeniu na koniec roku.
    •  
      CommentAuthorAmadeusz
    • CommentTime7-10-2020 zmieniony
     
    >Yugo<
    ...posiadam w bloku , który jest wspólnotą mieszkaniową komórkę lokatorską -nie posiadam w tym bloku mieszkania
    ... od siebie dodam ze sprzątanie nie dotyczy powierzchni wspólnej gdzie znajdują się komórki

    Aby rzetelnie Ci odpowiedzieć potrzeba pewnych uściśleń.
    Pisząc posiadam - nie znaczy chyba że jesteś jej właścicielem? Jeżeli nie jesteś członkiem wspólnoty to również nie możesz być właścicielem tejże komórki (nie masz chyba aktu notarialnego na nią?, nie masz udziałów we wspólnocie?), więc podana przez zarządcę podstawa prawna jest niewłaściwa, niepotrzebna. Ciebie UoWL nie dotyczy.

    Wygląda na to, że jesteś najemcą tej komórki we wspólnocie a więc kwestię wysokości czynszu (opłat) za użytkowanie jej, reguluje (powinna) umowa między Tobą a wspólnotą - skoro są one na terenie NW wspólnoty.
    Co jest składnikiem takiej a nie innej wysokości czynszu za tę komórkę ustalają obydwie strony tejże umowy - tu przepis nie jest potrzebny.
    •  
      CommentAuthorgab
    • CommentTime7-10-2020
     
    Pisząc posiadam - nie znaczy chyba że jesteś jej właścicielem?


    Zarządca pisze do forumowicza jak do właściciela a nie jak do najemcy.

    "W związku z powyższym, każdy właściciel zobligowany jest do uiszczania opłat z tytułu utrzymania kosztów nieruchomości wspólnej. Szczegółowy wykaz opłat znajduje się w planie gospodarczym, który zatwierdzany jest stosowną uchwałą "".
  2. Stąd moje wątpliwości - czekamy na wyjaśnienia (potwierdzenia) forumowicza.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego