Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Amadeusz, blazejh, KubaP, Prezesod13lat, gab, Zarządca, Ala15, wihajster, a-z

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorlrdcossity
  • CommentTime10-12-2020 zmieniony
   
  Witam, przedwczoraj na podwórku kamienicy, w której jestem właścicelem mieszkania zastałem taką przebudowę jak na zdjęciach poniżej. Czym prędzej się udałem do administracji, wcześniej wogóle nie słyszałem o jakichkolwiek zmianach przy wejściu do klatki. W administracji dowiedziałem się, że są plany przebudowy, jest też zrobiony projekt, ale najpierw miała być uchwała, głosowanie i dopiero wykonanie według projektu. Administrator też był zaskoczony, że przebudowa już została wykonana (szczególnie, że zupełnie inaczej niż projekt).

  Jestem szczególnie zbulwersowany, bo moje mieszkanie znajduje się na parterze (2 okna zaznaczone), i z tego tarasu co wybudowali jest idelany widok prosto do mojego mieszkania. Mieszkanie na wysokim parterze zrobiło się nagle na niskim parterze. Rampy na pół podwórka to już wogóle nie będę komentował. Poprostu chce mi się płakać jak na to patrzę.

  Jakie mam prawne możliwości żeby zareagować na to co się stało? Czy na taką przebudowę jest potrzebne pozwolenie na budowę? Gdzie mogę zgłosić skargę? Dodam tylko, że miasto jest właścicielem części kamienicy. Mieszkanie, w którym mieszka osoba poruszająca się na wózku też należy do miasta.

  Nowy doklejony: 10.12.20 15:37
  Dodaje zdjęcie:
  https://images91.fotosik.pl/450/ede6e2613a8dc03bgen.jpg stan przed
  https://images89.fotosik.pl/452/8c2ecf334f2021f1gen.jpg
  https://images92.fotosik.pl/451/e86e514f13afb4cbgen.jpg
  https://images92.fotosik.pl/451/968b922853ec5207gen.jpg
  https://images92.fotosik.pl/451/069045a0594a41d1gen.jpg
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-12-2020 zmieniony
   
  Jakie mam prawne możliwości żeby zareagować na to co się stało?
  Czy na taką przebudowę jest potrzebne pozwolenie na budowę?
  Gdzie mogę zgłosić skargę?
  Dodam tylko, że miasto jest właścicielem części kamienicy.
  Mieszkanie, w którym mieszka osoba poruszająca się na wózku też należy do miasta.
  zgłoś sprawę do PINB ... konserwatorowi zabytków UoWL ; UoGN ;
 1. Musi być zgoda wspólnoty na przebudowę schodów i montaż rampy. Taką uchwałę mógłbyś zaskarżyć, bo taką możliwość daje ustawa o własności lokali.
  W tym momencie pozostaje napisać pismo do wspólnoty z żądaniem przywrócenia stanu pierwotnego, pytaniem na jakiej podstawie została zrealizowana inwestycja w części wspólnej nieruchomości, oraz z czyich środków. Rzeczywiście, rozwiązanie jest fatalne i moim zdaniem obniża wartość mieszkania oraz spowoduje immisje.
  Gdyby wspólnota nie chciała się wycofać lub zaproponować satysfakcjonującego rozwiązania, to pozostanie ci wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym.:shocked:
 2. Dziękuję za odpowiedź. Zacznę od pisma do wspólnoty. Pozdrawiam
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-12-2020 zmieniony
   
  lrdcossity:Dziękuję za odpowiedź. Zacznę od pisma do wspólnoty. Pozdrawiam
  widzę, że masz dużo czasu i lubisz bić pianę ... tylko pismo do PINB wzruszyć może i Zarząd WM / Administratora wspólnoty i tego co dał polecenie / wykonał ten podjazd dla niepełnosprawnego .
  To, że taki podjazd jest konieczny, to wiemy, bo macie na niego projekt. UoWL ; UoGN ;
 3. Witam, odpowiedź od wspólnoty dostałem dość szybko. Napisali do inwestora (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami) o zlikwodowamie podjazdu, ale oczywiście nic z tego nie wynikło. W międzyczasie przyszła uchwałą pod głosowanie w sprawie budowy podjazdu razem z planem budowalnym, na którym podjazd jest identyczny do tego już wybudowanego.
  Za sugestią KubyP złożyłem też pismo do PINB. Wczoraj dostałem odpowiedź, że odmawiają wszczęcia postępowania z mojego wniosku (art 61a 1), uznając że nie jestem stroną.
  Czy jako właścicel nieruchomości i posiadający udział w nieruchomości wspólnej, na której przebudowa została wykonana naprawdę nie jestem stroną i nie mam interesu prawnego?
  Czy uchwała, która poddaje pod głosowanie wykonanie czegoś, co już faktycznie zostało wykonane jest zgodna z prawem??
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime7-01-2021 zmieniony
   
  lrdcossity:Witam, odpowiedź od wspólnoty dostałem dość szybko. Napisali do inwestora (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami) o zlikwodowamie podjazdu, ale oczywiście nic z tego nie wynikło. W międzyczasie przyszła uchwałą pod głosowanie w sprawie budowy podjazdu razem z planem budowalnym, na którym podjazd jest identyczny do tego już wybudowanego.
  Za sugestią KubyP złożyłem też pismo do PINB. Wczoraj dostałem odpowiedź, że odmawiają wszczęcia postępowania z mojego wniosku (art 61a 1), uznając że nie jestem stroną.
  Czy jako właścicel nieruchomości i posiadający udział w nieruchomości wspólnej, na której przebudowa została wykonana naprawdę nie jestem stroną i nie mam interesu prawnego?
  Czy uchwała, która poddaje pod głosowanie wykonanie czegoś, co już faktycznie zostało wykonane jest zgodna z prawem??

  Widzę, że wszyscy pracują nad tym by zalegalizować samowole budowlaną UoWL ; UoGN ;
 4. Proszę się odwołać, jest Pan stroną, bo ma Pan interes w sprawie w tej sprawie.

  "Członek wspólnoty mieszkaniowej może być strona postępowania, w którym już bierze udział wspólnota mieszkaniowa, o ile wykaże swój interes prawny, prawo własności do lokalu nie przesądza bowiem o legitymacji do udziału sprawie. Zgodnie z treścią art. 28 KPA „stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek”. O tym, czy dany podmiot ma prawo występować w charakterze strony w postępowaniu administracyjnym, decyduje zatem jej interes prawny lub obowiązek, który upoważnia ten podmiot do żądania wszczęcia postępowania administracyjnego (art. 61 KPA) i do brania w nim udziału. ..
  Czym zatem jest ten interes prawny, który przesądza o tym, czy właściciel zostanie dopuszczony do udziału w postępowaniu? Odpowiedzi należy szukać w przepisach prawa materialnego, bo na nich opiera się legitymacja strony, interes prawny w rozumieniu art. 28 KPA oznacza bowiem występowanie związku między sferą indywidualnych praw i obowiązków określonego podmiotu a sprawą administracyjną, w której może nastąpić konkretyzacja tych uprawnień i obowiązków (por. uchwały NSA z 3.02.1997 r., ONSA z 1997 r., z. 3, poz. 102 oraz z 11.11.1999 r. ,ONSA z 2000 r., nr l, poz. 6."

  Więcej na ten temat w artykule: "Właściciel lokalu stroną postępowania administracyjnego"
  Artykuł na stronie czasopisma: Zarządca Portal Informacyjny:
  http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/2949-wlasciciel-lokalu-strona-postepowania-administracyjnegoPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego