Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Amadeusz, blazejh, KubaP, Prezesod13lat, gab, Zarządca, Ala15, wihajster, a-z

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam.
  Przeszukałem forum w poszukiwaniu rozwiązania, lecz nigdzie nie było podobnego przypadku. Mianowicie:
  - Budynek wielomieszkaniowy 8 mieszkań
  - Hala garazowa na parterze budynku z własna ksiega wieczysta stanowiaca , wyodrebniona z budynku. znajdują się w niej komórki, rowerownia, pomieszczenie na smietnik, kotłownia etc. Ma swoja bramę garażową.

  Około rok temu zmienił się nam zarządca, który na dzień dobry przedstawił sposób pobierania zaliczek. Oczywiscie koszta utrzymania części wspólnych przez powierzchnie tych czesci i wyszedl koszt utrzymania metra. I to byłoby zrozumiałe i uczciwe. Jednakże owy zarzadca do metrazu czesci wspolnych budynku wlaczyl powerzchnie wspolna hali garazowej do ogolnej powierzchni wspolnej budynku. Ale kosztami utrzymania tej powierzchni wspolnej w garazu obarczyl wylacznie wlascicieli miesc (bo wiadomo maja udział w nieruchomosci i zgodnie z ustawa jest to zrozumiałe). Pomimo , że trzeba korzystac z garazu , aby dostac sie do komorek (sa takie osoby nie posiadajace miejsc lecz same komorki). Odbior smieci odbywa sie rowniez z garazu, obsluga techniczna itp. Problem polega na tym , ze w obecnej chwili w zaliczki na utrzymanie garazu mamy wliczone utrzymanie dzwigu, firme sprzadajaca klatek, zewnetrznej czesci budynku, obsluge techniczna budynku etc... Co finalnie czesto sprawia, ze zaliczka na poczet utrzymania garazu jest wieksza niz zaliczka zwiazana z mieszkaniem. Byłoby to zrozumiałe w przypadku, gdyby garaz był czescia wspolna budynku a jedynie miejsca byłyby przekazane na wiweczyste użytkowanie. W mojej ocenie jest to mocno niesprawiedliwe , poniewaz osoby

  Czy jest to zgodne z prawem ?
  Czy jest jakaś szansa, żeby to zaskarżyć, zmienić itp ?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-01-2021
   
  marcinpsk:Przeszukałem forum w poszukiwaniu rozwiązania, lecz nigdzie nie było podobnego przypadku. Mianowicie:
  - Budynek wielomieszkaniowy 8 mieszkań
  - Hala garazowa na parterze budynku z własna ksiega wieczysta stanowiaca , wyodrebniona z budynku. znajdują się w niej komórki, rowerownia, pomieszczenie na smietnik, kotłownia etc. Ma swoja bramę garażową.

  Około rok temu zmienił się nam zarządca, który na dzień dobry przedstawił sposób pobierania zaliczek.
  Oczywiscie koszta utrzymania części wspólnych przez powierzchnie tych czesci i wyszedl koszt utrzymania metra. I to byłoby zrozumiałe i uczciwe.
  ani zrozumiałe ani uczciwe , bo koszty utrzymania NW pokrywa się zgodnie z posiadanym udziałem w NW (Art. 12.2 UoWL). Ustawa nic nie mówi o ponoszeniu kosztów wg m2


  marcinpsk: Problem polega na tym , ze w obecnej chwili w zaliczki na utrzymanie garazu mamy wliczone utrzymanie dzwigu, firme sprzadajaca klatek, zewnetrznej czesci budynku, obsluge techniczna budynku etc... Co finalnie czesto sprawia, ze zaliczka na poczet utrzymania garazu jest wieksza niz zaliczka zwiazana z mieszkaniem.

  Byłoby to zrozumiałe w przypadku, gdyby garaz był czescia wspolna budynku a jedynie miejsca byłyby przekazane na wiweczyste użytkowanie. W mojej ocenie jest to mocno niesprawiedliwe , poniewaz osoby
  UoWL nie nie mówi o sprawiedliwości , ale jest zgodne z prawem - UoWL.

  marcinpsk:Czy jest to zgodne z prawem ?
  Czy jest jakaś szansa, żeby to zaskarżyć, zmienić itp ?
  a co tu zaskarżać, właściciele lokali posiadający duży udział w NW płacą dużo, a ci co mają mały udział mało .
  Za garaż zaliczka winna być naliczona tak, jak za mieszkanie, czyli na utrzymanie lokalu - garażu i na utrzymanie NW zgodnie z udziałem przypisanym do garażu / ilość MP.


  Czy podatek od nieruchomości też chcesz zaskarżać? przecież płacisz za garaż dużo więcej niż za mieszkanie... UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime15-01-2021
   
  Rozumiem że nie chodzi o nowy sposób pobierania zaliczek lecz o nowy sposób ich wyznaczania.

  Przedtem algorytm nie uwzględniał faktu, że macie hale garażową, a teraz uwzględnia?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime15-01-2021
   
  Hala garazowa na parterze budynku z własna ksiega wieczysta stanowiaca , wyodrebniona z budynku. znajdują się w niej komórki, rowerownia, pomieszczenie na smietnik, kotłownia etc. Ma swoja bramę garażową.


  Ok. Jest KW na halę. Jaki jest status komórek? Udział w hali? Czy odrębny lokal lub pomieszczenie prznależne? Jaki jest status rowerowni? Miejsca na śmietniki?
  Przejrzyj KW hali.
  •  
   CommentAuthormarcinpsk
  • CommentTime15-01-2021 zmieniony
   
  Ok, może się źle wyraziłem.
  Czy hala garazowa jako posiadająca oddzielna księge wieczystą nie powinna być traktowana jako coś wyłączonego ze wspolnoty gdzie zastosowanie znajdują przepisy KC , a wlasciciele miejsc powinni ponosic koszty udziału w nieruchomosci w wspolnej hali garazowej (oswietlenie, brama, przeglady instalacji) ? I osobno powinna byc rozliczona NW wspolnoty , wg udziałów (ogrzewanie, oswietlenie, windy, przeglady techniczne etc...)?
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime15-01-2021
   
  "Wewnąrz" hali mają zastosowanie zapisy kc o współwłasności. Ale hala nie może być wyłączona ze wspólnoty. Ma udział w NW i powinna ponosić koszty utrzymania NW wg tego udziału.
  Czyli są dwa rodzaje kosztów:
  1. Koszt utrzymania hali proporcjonalnie do udziału hali.
  2. Koszt utrzymania NW proporcjonalnie do iloczynu: udział współwłaściciela w hali x udział hali w NW.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-01-2021 zmieniony
   
  marcinpsk:Ok, może się źle wyraziłem.
  i chyba BRNIESZ DALEJ

  marcinpsk:Czy hala garazowa jako posiadająca oddzielna księge wieczystą nie powinna być traktowana jako coś wyłączonego ze wspolnoty gdzie zastosowanie znajdują przepisy KC , a wlasciciele miejsc powinni ponosic koszty udziału w nieruchomosci wspolnej ?
  I osobno powinna byc rozliczona NW wspolnoty , wg udziałów ?
  Garaż wielostanowiskowy ma przypisany udział w NW Wspólnoty , czyli ci co mają tam swoje MP uczestniczą ,w takich kosztach, jak ogrzewanie klatek schodowych, sprzątaniu terenu wspólnoty, kosztach EE na NW , i ect.

  Oprócz tego ponoszą koszty utrzymania garażu wielostanowiskowego tak jak utrzymania np mieszkania czy lokalu użytkowego . Ich zaliczka wygląda podobnie, jak dla lokalu mieszkalnego, różni się tylko nazwą pozycji .
  http://www.zarzadca.eu/wiki/wzor_-_zaliczka UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorgab
  • CommentTime15-01-2021
   
  I jeszcze jedno. Wbrew temu co ci się wydaje - nie jesteś właścicielem miejsca w hali. Jesteś współwłaścicielem hali z prawem do używania określonego miejsca na wyłączność. Sprawdź w swoim akcie notarialnym :-)
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego