Ogrzewanie - część stała kosztów

gmarcinggmarcing Użytkownik
Pytanie jak powinny być rozliczane koszty stałe ogrzewania - czy w stosunku do posiadanych udziałów, czy podzielone tylko na lokale opomiarowane (z grzejnikami). Zwykle jest ta druga opcja - jednak z uwagi na to, iż lokale nieopomiarowane korzystają pośrednio z ciepła lokali opomiarowanych (np garaż), wydaje mi się, że koszty stałe powinny być dzielone wg udziałów, tym bardziej uwzględniając wyrok SN I NSNc 51/19. Dobrze rozumuję?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2021
    [cite] gmarcing:[/cite]Pytanie jak powinny być rozliczane koszty stałe ogrzewania - czy w stosunku do posiadanych udziałów, czy podzielone tylko na lokale opomiarowane (z grzejnikami).

    Zwykle jest ta druga opcja - jednak z uwagi na to, iż lokale nieopomiarowane korzystają pośrednio z ciepła lokali opomiarowanych (np garaż), wydaje mi się, że koszty stałe powinny być dzielone wg udziałów, tym bardziej uwzględniając wyrok SN I NSNc 51/19. Dobrze rozumuję?
    czy ten wyrok dotyczy Twojej wspólnoty ? Jak nie, to jest to tylko ciekawostka prawna.
    Sprawa rozliczeń winna być uregulowana przez WM w ..REGULAMINIE rozliczenia kosztów.

    Skąd dostarczana jest energia cieplna i jakie obciążenia kosztów otrzymuje WM ?

    Trzeba zacząć od mocy zamówionej, jakie elementy są w niej uwzględnione np. garaż ...
  • Opcje
    gmarcinggmarcing Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy ten wyrok dotyczy Twojej wspólnoty ?
    Mimo że wyrok dotyczy konkretnej sprawy, to zwykle sądy posiłkują się wyrokami SN jako wskazówka interpretacyjna.
    Sprawa rozliczeń winna być uregulowana przez WM w ..REGULAMINIE rozliczenia kosztów.
    Owszem jest regulamin, który mówi o podziale kosztów stałych stosunkowo do powierzchni lokali - ja to rozumiem jako każdego lokalu niezależnie od tego czy to mieszkalny czy inny np garaż (czyli wg udziałów). Bardziej mnie interesuje kwestia prawna odchodząc od zapisów regulaminu, czyli jak powinna ta kwestia wyglądać faktycznie.
    Skąd dostarczana jest energia cieplna
    Sieć miejska
    jakie obciążenia kosztów otrzymuje WM
    Comiesięczne faktury, rozliczenie raz w roku, koszt stały + zmienny wg ciepłomierzy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2021
    [cite] gmarcing:[/cite]
    czy ten wyrok dotyczy Twojej wspólnoty ?
    Mimo że wyrok dotyczy konkretnej sprawy, to zwykle sądy posiłkują się wyrokami SN jako wskazówka interpretacyjna.
    Niekoniecznie no chyba, że trafi na lenia sędziego.
    Wszystko zależy od udokumentowania sprawy w danej WM , sprawa podobna, ale nie ma zastosowania np.w mojej WM .... bo my nie mamy podzielników ciepła i nie jesteśmy SM.
    SM to typowy podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a WM nie, jej zadaniem jest rozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości, to dwa inne światy.
    [cite] gmarcing:[/cite] Owszem jest regulamin, który mówi o podziale kosztów stałych stosunkowo do powierzchni lokali - ja to rozumiem jako każdego lokalu niezależnie od tego czy to mieszkalny czy inny np garaż (czyli wg udziałów).
    Bardziej mnie interesuje kwestia prawna odchodząc od zapisów regulaminu, czyli jak powinna ta kwestia wyglądać faktycznie.
    We WM prawo tworzą właściciele lokali , podejmując stosowne uchwały . Jak One nie zostaną zaskarżone w ustawowym terminie , to to prawo w danej WM obowiązuje . Nie ma wzorca ogólnego.
    W jednej WM może to być od pow.lokali ogrzewanych (w Twoim przypadku opomiarowanych), a w innej od udziału w NW. Oba rozwiązania są prawidłowe.
    [cite] gmarcing:[/cite]Sieć miejska
    Comiesięczne faktury,
    czyli faktury są dwie: za moc zamówioną i za zużyte GJ . Na moc zamówioną składają się dane związane z CW , CO, Wentylacją . Te dane są zawarte w bilansie energetycznym (projekcie) na podstawie, którego składa się zamówienie do dostawcy energii cieplnej .
    Komentarz edytowany KubaP
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.