Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Amadeusz, a-z, gab, Zarządca, Prezesod13lat, gmarcing, azygnerski, blazejh, KubaP, koziorozka, Haneczka, Lokator_Karol, Coastguard

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorwube
  • CommentTime9-02-2021
   
  Nie wiem jak wyliczyć proporcje procentowe kosztów stałych i zmiennych dla celów prawidłowego rozliczenia ciepła. Wspólnota przyjęła 40 % koszty stałe i 60% koszty zmienne. Ale to było wzięte jak się wydaje "z sufitu". Jak to należy wyliczyć żeby było dobrze?
 1. Nigdy nie widziałem wyliczeń. Zawsze to był szacunek.

  Wielkość budynku, czy części wspólne ogrzewane, czy budynek ocieplony itp.
 2. ...dla celów prawidłowego rozliczenia ciepła.
  Prawidłowo to ciepła w budynku nie da się rozliczyć. Wszelkie rozliczenia dokonywane są szacunkowo nawet gdy zainstalowane są ciepłomierze o podzielnikach już nie mówiąc nawet.

  Jak to należy wyliczyć żeby było dobrze?
  Tego się nie wylicza - drogą dedukcji, przypuszczeń, prób i błędów, porównań, szacunków itp. zarząd proponuje właścicielom koszty stałe/zmienne (nie mylić z tymi na fakturze mpc-u) w przedziale od 30-70%. Tak powinno się wypośrodkować ten parametr aby użytkownikom lokali nie opłacało się ich całkowicie wyziębiać a jednocześnie nie grzać za mocno. W podjętej uchwale właściciele decydują o wielkości tego parametru - najczęściej 60/40.
 3. Należy rozpocząć od regulaminu rozliczeń ciepła. Uchwałę w tej sprawie powinni podjąć właściciele lokali i na tej podstawie dokonuje się rozliczeń.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime9-02-2021 zmieniony
   
  wube:Nie wiem jak wyliczyć proporcje procentowe kosztów stałych i zmiennych dla celów prawidłowego rozliczenia ciepła.
  Wspólnota przyjęła 40 % koszty stałe i 60% koszty zmienne.
  Ale to było wzięte jak się wydaje "z sufitu".
  Jak to należy wyliczyć żeby było dobrze?
  Jakie jest źródło ogrzewania ? Kotłownia lokalna gazowa czy węzeł cieplny zasilany w EC z miasta ?
  czy lokale są opomiarowane ?
  czy zaliczki są liczone z M2


  Amadeusz:Tego się nie wylicza - drogą dedukcji, przypuszczeń, prób i błędów, porównań, szacunków itp. zarząd proponuje właścicielom koszty stałe/zmienne
  (nie mylić z tymi na fakturze mpc-u) w przedziale od 30-70%.

  najczęściej 60/40.- [stała / zmienna ]
  złota myśl wyciśnięta z małego palca z lewej nogi, tej obok prawej ..., w realu to się nie sprawdza ...


  Teraz bardziej poważnie ...

  Podstawą rozliczeń jest zapotrzebowanie EC u dostawcy, a ona winna wynikać z z zawartej umowy ...np. ile na CW ,ile na CO , ile na wentylacje , ile na ogrzewanie NW + straty w przesyle wewnątrz budynku ....

  Stawkę rozliczeniową CW - wylicza się z okresu niegrzecznego np. czerwiec - wrzesień z wartości zmiennej EC- koszt zakupu GJ ....

  Przy podziale kosztów EC na stałe i zmienne, trzeba ująć, ile lokali jest wynajmowanych , jeśli są lokale wyposażone w liczniki ....

  W przypadku kotłowni gazowej jest trochę inaczej ... UoWL ; UoGN ;
 4. "Zarządca rozlicza ciepło w oparciu o regulamin rozliczeń

  Stosownie do brzmienia art. 45 a pkt. 10 ustawy zasady rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe budynku winny być określone w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń, którego przyjęcie stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu i winno nastąpić albo w umowie zawartej pomiędzy właścicielami lub w uchwale właścicieli lokali (w przypadku tzw. dużej wspólnoty mieszkaniowej). Należy pamiętać, że ustawa Prawo energetyczne nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek informacyjny polegający na podaniu do wiadomości przyjętego regulaminu w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania. Wydaje się, że spełnienie tego obowiązku następuje już w momencie powiadomienia właścicieli o podjęciu uchwały w przedmiocie przyjęcia regulaminu i dostarczenia jego treści."

  Więcej na ten temat w artykule: "Rozliczenia ciepła we wspólnocie mieszkaniowej". Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny


  http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/rozrachunki-i-rozliczenia/151-rozliczenia-ciepla-we-wspolnocie-mieszkaniowejPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-02-2021
   
  Zarządca:"Zarządca rozlicza ciepło w oparciu o regulamin rozliczeń
  a jak nie ma Regulaminu i trzeba rozliczyć, to jak należy postąpić?
  Regulamin nie może działać wstecz UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime10-02-2021 zmieniony
   
  Przypominam co poniektórym "ekspertom", że pytanie założyciela wątku brzmiało: Nie wiem jak wyliczyć proporcje procentowe kosztów stałych i zmiennych?
  Odpowiedź może być tylko jedna:
  blazejh: Nigdy nie widziałem wyliczeń. Zawsze to był szacunek.
  Amadeusz: Wszelkie rozliczenia dokonywane są szacunkowo

  Co w takim razie oznaczają i po co udzielane są odpowiedzi typu:
  ...Należy rozpocząć od regulaminu rozliczeń ciepła.
  Co ma regulamin rozliczeń kosztów ciepła do sposobu określania kosztów stałych/zmiennych? Chyba tyle, że proporcja ta w regulaminie jest umieszczana.

  Jakie jest źródło ogrzewania ? Kotłownia lokalna gazowa czy węzeł cieplny zasilany w EC z miasta ?
  czy lokale są opomiarowane ?
  czy zaliczki są liczone z M2
  B_dury! Co to obchodzi właściciela lokalu? Komu to potrzebne? Oczywistym jest że muszą lokale być opomiarowane bo gdyby nie były to wtedy nie ma potrzeby dzielić kosztów na stałe i zmienne według zużycia.

  złota myśl wyciśnięta z małego palca z lewej nogi, tej obok prawej ..
  - chyba jakiegoś kretyna forumowego na K.

  Podstawą rozliczeń jest zapotrzebowanie EC u dostawcy, a ona winna wynikać z z zawartej umowy
  Kompletna bzdura. Przestrzegałem żeby nie mylić kosztów stałych wynikających z faktury mpecu z podziałem kosztów ciepła jaki dokonują właściciele na część stała i zmienną według zużycia - no, ale niektórym to można mówić, nie dociera.

  trzeba ująć, ile lokali jest wynajmowanych
  Hahahahahaha.
  Ustalając procentowe proporcje kosztów "nie zapomnijcie ująć właściciele w ilu lokalach mieszkają bez ślubu kościelnego".

  Zarządca rozlicza ciepło w oparciu o regulamin rozliczeń
  Na koniec jeszcze raz - pytanie było nie w oparciu o co rozlicza się koszty ciepła ale jak procentowo dzieli się koszty wśród właścicieli na stale i zmienne według zużycia.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-02-2021 zmieniony
   
  jak wyliczyć proporcje procentowe kosztów stałych i zmiennych dla celów prawidłowego rozliczenia ciepła.

  Amadeusz: B_dury! Co to obchodzi właściciela lokalu? Komu to potrzebne? Oczywistym jest że muszą lokale być opomiarowane bo gdyby nie były to wtedy nie ma potrzeby dzielić kosztów na stałe i zmienne według zużycia.
  - chyba jakiegoś kretyna forumowego na K.
  Kompletna bzdura. Przestrzegałem żeby nie mylić kosztów stałych wynikających z faktury mpecu z podziałem kosztów ciepła jaki dokonują właściciele na część stała i zmienną według zużycia - no, ale niektórym to można mówić, nie dociera.
  Hahahahahaha.
  Ustalając procentowe proporcje kosztów "nie zapomnijcie ująć właściciele w ilu lokalach mieszkają bez ślubu kościelnego".
  Na koniec jeszcze raz - pytanie było nie w oparciu o co rozlicza się koszty ciepła ale jak procentowo dzieli się koszty wśród właścicieli na stale i zmienne według zużycia.
  złote myśli wyciśnięte z małego palca z lewej nogi, to tej obok prawej ...
  Co za be_łkot ? ble ble ble ... dużo słów , a treści ZERO ... UoWL ; UoGN ;
 5. O tym w jaki sposób rozliczyć ciepło decydują właściciele w drodze uchwały, taka uchwała to regulamin rozliczeń ciepła. Jeżeli zarządzający dokona rozliczenia mimo jej braku - będzie to przekraczało zarząd zwykły.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-02-2021 zmieniony
   
  Zarządca:O tym w jaki sposób rozliczyć ciepło decydują właściciele w drodze uchwały, taka uchwała to regulamin rozliczeń ciepła [energii cieplnej].
  nic z tego nie wynika tylko wkoło Macieju powtarzasz, że potrzebny jest regulamin ... prawie nikt tego nie kwestionuje, ale jako profesjonalista napisz jak rozliczyć, gdy takiego regulaminu nie ma np za okres, gdy zarząd pełnił deweloper.

  Zarządca: Jeżeli zarządzający dokona rozliczenia mimo jej braku - będzie to przekraczało zarząd zwykły.
  uważam, że jest to nadinterpretacja , nie jest to przekroczenie zarządu zwykłego. O przekroczeniu zarządu zwykłego można mówić np. jeżeli chodzi o wydatkowanie zgromadzonych środków finansowych, a nie ich rozliczanie. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime11-02-2021 zmieniony
   
  Jeżeli rozliczający dokona rozliczenia wg własnych kryteriów przy braku regulaminu to po prostu wykona czynność niezbędną i w ramach zarządu zwykłego.

  Nie ma niczego niezwykłego w dokonaniu corocznego rozliczenia kosztów ciepła albo nawet w ustalniu zasad regulaminu o rozliczeniu kosztów ciepła, jak to czyni chyba autor wątku. Lepiej te czynności wykonać niż zaniechać, jeśli nawet np. nie ma jakiejś uchwały. Można też stosować regulamin nie poparty uchwałą. Wspólnoty jakoś to robią i świat się często nie zawala. W praktyce zaklepanie regulaminu uchwałą to przecież tylko formalność.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-02-2021
   
  Wodzę, że wszyscy nabrali wodę w usta i czekają ... aby się tylko nie udławili ... UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego