Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Amadeusz, a-z, gab, Zarządca, Prezesod13lat, gmarcing, azygnerski, blazejh, KubaP, koziorozka, Haneczka, Lokator_Karol, Coastguard

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam. W bloku w Warszawie nie mam ciepłej wody od kilku lat. Posiadam mieszkanie gminne. Wspólnota duża. Powyżej 7 rodzin. Lokale gminne i wykupione. W piwnicy znajduje sie urzadzenie grzewcze. Woda podgrzewana jest w ciagu dnia. Od 23.00 do 8.00 nie ma ciepłej wody. Jednoosobowy zarząd _ Pan około 85 lat. Wspólnota wymyśliła podobno ( nie wiem czy w drodze uchwały ), iż w ramach oszczędnosci woda podgrzewana bedzie w odpowiednich godzinach. Efekt. Części lokatorom pasuje ( zazwyczaj starszym ), części nie ale boją sie przeciwstawić, części tak jak mi robią pomiary i chca iść nawet do sadu. Rano wstaję i nie mogę sie umyć w ciepłej wodzie. Gmina próbuje reagować ale ciężko to idzie. Gmina posiada tylko 40 % udziałów a przy głosowaniach pewnie tylko jeden głos. Czy takie działanie jest wogóle legalne, na niekorzyść lokatorów. Jeśli byla uchwała w takiej sprawie to jest ona ważna.? Czy wspólnota moze podjac decyzje iz woda ciepła bedzie w godzinach np. 10.00-19.00. Lub w zime tak a w lato nie. Jak walczyć? Czy w takiej sytuacji można zmienic zarząd. Administratora obecnie nie ma bo zmarł na Covid i umowa wygaśnie. Czy jako lokator gminny iśc do sądu. ? Co sadzice ? Doradzcie pomóżcie.
  •  
   CommentAuthora-z
  • CommentTime15-02-2021
   
  Nie. Gmina nie ma 1 głosu. Gmina głosuje 40 %-tami.
  Jeśli niezadowoleni mają ponad 10 % i połączą się w głosowaniu z gminą, to mogą przegłosować co chcą.
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime15-02-2021 zmieniony
   
  Pawelmarcin:
  Posiadam mieszkanie gminne.
  Czyli nie jesteś właścicielem lokalu w tej wspólnocie, nie jesteś członkiem tej wspólnoty lecz lokatorem w mieszkaniu należącym do gminy. W związku z powyższym tak naprawdę to Ciebie nic nie obchodzi czy wspólnota ma zarząd, czy ma administratora, czy podjęła jakąś uchwałę, Ty nawet nie masz prawa głosować itp. Dla wspólnoty nie jesteś stroną! Ty musisz wszelkie sprawy i problemy (w tym brak ciepłej wody w lokalu) zgłaszać do gminy i od gminy domagać się rozwiązania swoich jako lokatora problemów.
 2. Ok. Bardzo dziekuję za odpowiedzi i pomoc.
  Czy w takim razie jeśli wspólnota i mieszkańcy zagłosują że woda ciepła bedzie w godzinach 11.00 do 21.00 bo to ograniczy koszty to tak będzie. Jeśli tak to co się stanie w przypadku głosowania nad brakiem ciepłej wody w celu ograniczenia dostepnosci ciepłej wody. Gdzie jest granica prawna i rozsądkowa bo pytają mnie o której wstaję ? Zastanawiają się o której włączyć i czy wogóle warto. Pomóżcie proszę bo czuje sie jakbym mieszkał w Alternatywy 4.:bigsmile:
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime15-02-2021 zmieniony
   
  Właściciele we wspólnocie mają prawo wszystko przegłosować. Jeżeli będzie to nie po myśli któregoś właściciela w tym gminy - każdy z właścicieli ma prawo zaskarżyć uchwalę do sądu.
  Powtarzam - Ty jako lokator mieszkania gminnego tylko i wyłącznie od właściciela lokalu czyli gminy - możesz domagać się swoich praw. Podstawą dla Ciebie nie jest UoWL lecz Ustawa o ochronie praw lokatorów, która nakłada na gminę określone obowiązki w zapewnieniu właściwych warunków mieszkaniowych dla swoich lokatorów. To gmina powinna "użerać" się ze wspólnotą i zapewnić Wam - swoim lokatorom odpowiednie warunki.
 3. Dziękuję za podpowiedź ale mam już wstępną poradę prawną. Niezgodne z prawem jest ingerowanie w odrębne lokale a zadaniem wspólnoty jeśli podjęła uchwałę o zainstalowaniu grzewczym jest dostarczenie mediów. Więc właściciele we wspólnocie nie mają prawa wszystkiego przegłosować ponieważ tak można wygonić lokatorów co się dzieje u nas. Ponadto po aferze z czyścicielami kamienic jeśli ktoś wyłacza wodę to narusza prawo. Nawet gdyby 90 % lokatorów wymyśliłoby sobie, że w bloku ciepłej wody nie bedzie , poprzez uchwałę, jest to niedozwolone.
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime15-02-2021 zmieniony
   
  Niezgodne z prawem jest ingerowanie w odrębne lokale
  Niezupełnie tak jest.
  Wspólnotę obowiązuje Ustawa o własności lokali i mimo, iż wspólnota jest generalnie od zarządzania nieruchomością wspólną to ma prawo w niektórych przypadkach do ingerencji w prywatne lokale.
  Ba - ma prawo sprzedać taki prywatny lokal nawet bez zgody jego właściciela (w określonych warunkach art. 16)).
  Poza tym powtórzę:
  Właściciele we wspólnocie mają prawo wszystko przegłosować. Jeżeli będzie to nie po myśli któregoś właściciela w tym gminy - każdy z właścicieli ma prawo zaskarżyć uchwalę do sądu.

  Moja rada - zapoznaj się dokładnie z ustawą o ochronie praw lokatorów... i naciskaj gminę jako właściciela Twojego mieszkania. Ze wspólnotą daj sobie spokój - to zadanie dla gminy.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-02-2021
   
  #Pawelmarcin chwyciłeś za szable i lejesz na oślep ...

  Posiadam mieszkanie gminne.
  W piwnicy znajduje sie urzadzenie grzewcze. Woda podgrzewana jest w ciagu dnia. Od 23.00 do 8.00 nie ma ciepłej wody.
  Jak walczyć?
  czyli Twoim przedstawicielem we Wspólnocie jest Gmina i to do niej należy kierować pretensje i żale , że nie możesz w pełni korzystać z najmu lokalu. UoWL ; UoGN ;
 4. Ok. Dzięki za podpowiedzi. Znam swoją ustawę. Współpracuję z gminą a dokładniej z pełnomocnikiem miasta, który obiecuje że dokończy sprawę choćby dlatego, że są lokale usługowe z którymi gmina również ma umowy najmu i musi się z nich wywiązywać. Jetem ciekaw motywacji ze strony wspólnoty. Jaka może być motywacja zatruwania ludziom życia i brnięcia w ślepą uliczkę. Wieczorem , w nocy i rano brak ciepłej wody a w dzień pełną parą aż w ręce parzy. Gdzie logika. Gdzie ustawowe temperatury. Zazwyczaj to wspólnoty chyba chcą aby mieszkańcy nie narzekali, płacili za media i inne rzeczy, ale część sąsiadów zapowiada finasowy bojkot. I w sumie sie nie dziwię, że nie będą chcieli płacić bo niby za co ? za media , jakie , brak ciepłej wody. Wystawione mieszkania na sprzedaż, kto kupi? Bez ciepłej wody.? Jak w nocy mogą funkcjonować matki z dziećmi.? W zimnej myją czy czekają do 8. 15. Prawo prawem. Ok. Gość wymyślił sobie takie zarządzanie, do rękoczynów podobno dochodziło. Więc nie widzę logiki.:wink:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-02-2021 zmieniony
   
  Pawelmarcin:Ok. Dzięki za podpowiedzi. Znam swoją ustawę.

  Współpracuję z gminą a dokładniej z pełnomocnikiem miasta, który obiecuje że dokończy sprawę choćby dlatego, że są lokale usługowe z którymi gmina również ma umowy najmu i musi się z nich wywiązywać.
  Jetem ciekaw motywacji ze strony wspólnoty. Jaka może być motywacja zatruwania ludziom życia i brnięcia w ślepą uliczkę. Wieczorem , w nocy i rano brak ciepłej wody a w dzień pełną parą aż w ręce parzy. Gdzie logika.

  Gdzie ustawowe temperatury. Zazwyczaj to wspólnoty chyba chcą aby mieszkańcy nie narzekali, płacili za media i inne rzeczy, ale część sąsiadów zapowiada finansowy bojkot.
  I w sumie sie nie dziwię, że nie będą chcieli płacić bo niby za co ? za media , jakie , brak ciepłej wody. Wystawione mieszkania na sprzedaż, kto kupi? Bez ciepłej wody.? Jak w nocy mogą funkcjonować matki z dziećmi.? W zimnej myją czy czekają do 8. 15. Prawo prawem.
  Ok. Gość wymyślił sobie takie zarządzanie, do rękoczynów podobno dochodziło. Więc nie widzę logiki.:wink:

  Nie wiem czy Gość ( 85l.) sobie to wymyślił . Takie decyzje wymagają uchwały większościowej właścicieli lokali . Takie ograniczenie niektóre WM stosują, ale w godz 23:00-5:00; po zamontowaniu zbiornika na CW, pompa podaje wodę .
  Piszesz, że znasz swoje prawa , "swoje" ustawy , a się dziwisz, że takie praktyki są stonowane. Nie chodzisz na zebrania WM , bo nie jesteś członkiem WM . Nie znasz treści uchwał właścicieli lokali , ustawy o własności lokali i jak funkcjonują WM.
  Ja słyszałem, że nawet ktoś mu gębę obił a jedna ze staruszek zemdlała, jak w wiaderku niosła gorąca wodę; cała się poparzyła jak to brzmi medialnie i podkręca atmosferę ... UoWL ; UoGN ;
 5. A to też ciekawe. To odmieniło im się, że się teraz żalą. Teraz pewnie by jednak chcieli ciepłą wodę ale że nie mają większości bo lokatorzy poumierali ze starości to przegłosować nie mogą. Dziadek ma ich w d.... Dobre. Padli ofiarą własnej decyzji a że w tym czasie zrobił się jednoosobowym zarządem ...to szach mat. No nie chodzę bo zapraszany nie jestem.:wink:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-02-2021 zmieniony
   
  Pawelmarcin:A to też ciekawe. To odmieniło im się, że się teraz żalą.
  Teraz pewnie by jednak chcieli ciepłą wodę ale że nie mają większości bo lokatorzy poumierali ze starości to przegłosować nie mogą. Dziadek ma ich w d.... Dobre. Padli ofiarą własnej decyzji a że w tym czasie zrobił się jednoosobowym zarządem ...to szach mat.
  No nie chodzę bo zapraszany nie jestem.:wink:
  Już przestań tworzyć teorię armagedonu. Ten stan rzeczy jest spowodowany BRAKIEM WIEDZY na temat , jak funkcjonują WM i u ciebie i u właścicieli lokali .

  Śmierć nie ma nic do powiedzenia, ona milczy, ale do powiedzenia mają właściciele lokali lub ich spadkobiercy ...To oni głosują pod uchwałami właścicieli lokali . Gmina ma 40 % udziałów, to sporo . Trzeba to umieć wykorzystać ... a z tym może być problem

  Zarząd zawsze można zmienić, w każdej chwili ... trzeb tylko chcieć i zrobić to, a nie użalać się nad swoim losem.

  Art. 20. 1. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych jest większa niż trzy, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna.


  2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
  UoWL ; UoGN ;
 6. KubaP: Zarząd zawsze można zmienić, w każdej chwili ... trzeb tylko chcieć i zrobić to, a nie użalać się nad swoim losem.
  ...że też ludzie nie mają pojęcia co piszą , ale im się wydaje, że jak coś zacytują , rzucą paragrafem to stają się mądrzejsi ...

  Pawelmarcin jako najemca lokalu gminnego we wspólnocie, w kwestii składu, wybierania, zmieniania zarządu wspólnoty - nie ma nic do gadania! Proszę nie wprowadzać w błąd użytkowników Forum.
 7. Ok. Rozumiem Wasze rozczarowanie. Jeszcze pytanie ? Dlaczego WM nie chce się rozliczyć z gminą co do faktycznego zużycia wody. Rozliczeń nie ma od 2019 r. Jaka moze być tego zaleta. Bo skoro sie tak ludzie żalą i ja się żalę to może dlatego, że nie fajnie jest dostać rachunek np. 3000 zł za wodę, ktorej w dodatku nie ma. ?
  •  
   CommentAuthorAmadeusz
  • CommentTime15-02-2021 zmieniony
   
  Nie wiem o jakim rozczarowaniu piszesz.
  Po raz chyba czwarty Ci piszę, że do gminy musisz z tymi pytaniami i żalami - gmina zna odpowiedzi.
  Gdyby nie znała to by oznaczało że jest najgorszą gminą (Warszawa?) w Polsce i pozostaje tylko współczuć.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime16-02-2021 zmieniony
   
  Amadeusz:Pawelmarcin jako najemca lokalu gminnego we wspólnocie, w kwestii składu, wybierania, zmieniania zarządu wspólnoty - nie ma nic do gadania!
  ale może agitować i może być wybranym na zarządcę tego wózka tobie nie podpowiedziała ....punt widzenia zależy od siedzenia ....:bigsmile:

  Pawelmarcin:Dlaczego WM nie chce się rozliczyć z gminą co do faktycznego zużycia wody. Rozliczeń nie ma od 2019 r.
  a skąd ty o tym wiesz ? Ciebie z wody rozlicza Gmina i to ona jest zobowiązana wysłać rozliczenie mediów dla twojego lokalu.

  Pawelmarcin:Bo skoro sie tak ludzie żalą i ja się żalę to może dlatego, że nie fajnie jest dostać rachunek np. 3000 zł za wodę, ktorej w dodatku nie ma. ?
  jeżeli spodziewasz się takich dopłat to znaczy, że twój CZYNSZ miesięczny jest zaniżony o jakieś 250 zł za wodę i ścieki, o jakieś 25 m3 / m-c UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego