Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się
Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych
Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)
ijan:Zarządca w naszej wspólnocie gdzie są zamontowane liczniki na zimną wodę oprócz naliczenia po kosztach ustawowych nalicza też współczynnik za te zużycie moje pytanie co to jest ten współczynnik i z jakiego przepisu jest stosowany przez zarządcęHmm... Też się zastanawiam ... chyba zarządca wyciągnął go z małego palca lewej nogi , tej obok prawej .
zaznaczyć chciała bym że nie było na ten temat żadnej uchwały podjętej przez wspólnotę.
...oprócz naliczenia po kosztach ustawowychPiszesz dość chaotycznie. Płacicie zapewne zaliczki i ileś razy (2-4) w roku zarządca przesyła Wam rozliczenia zużytej wody.
teraz przez ten współczynnik wychodzi że zużyłam około 103 m3 wody czy to jest możliwe90 m3 to nie jest duże zużycie wody (czy w tym są już ścieki też policzone?) - natomiast dalej nie wiemy dlaczego zarządca dopisał Ci do zużycia 13 m3 czyli po metrze za każdy miesiąc. Pytałaś się?
...cały czas mnie interesuje ten współczynnik 1,15 czy jest na to jakiś paragraf lub przepis że zarządcy mogą takie coś stosowaćNie, nie ma takiego przepisu nakazującego zarządcom stosować taki współczynnik.
ijan:Tylko cały czas mnie interesuje ten współczynnik 1,15 czy jest na to jakiś paragraf lub przepis że zarządcy mogą takie coś stosować jak wcześniej zaznaczyłem nie było podjętej żadnej uchwały w tym kierunku.Ten wspólczynnik to jest tzw UCHYB czyli różnica sumy zużycia wodomierzy lokalowych a zużyciem na wodomierzu głównym. On po prostu dodaje je do zużycia . Duże zużycie wody to i duży domiar
W twoim wypadku domiar wyniósłby ok. 15,5%. Jest to wartość do przyjęcia.
a-z:Tylko dlatego, że (jak rozumiem) obejmuje on zużycie wody we wspólnym WC. Normalnie bym go uważał za zbyt wysoki.
ijan: ze spłuczką podłączoną do mojego mieszkania i ta ubikacja jest tylko do mojego użytku#a-z zanim powonienie kogoś wesprzesz w swej niewiedzy i ośmieszysz, to załóż okulary i przeczytaj wszystkie wpisy, a nie te, które tobie są na rękę ... może teraz zrozumiesz ? UoWL ; UoGN ;
blazejh:Zastosowanie takiego współczynnika to prosty chwyt matematyczny. Sposób wyliczenia tego wskaźnika jest ukryty przed widzami, chociaż to ten współczynnik w zasadzie decyduje o wyniku rozliczenia.totalna b_dura , treści dużo , a faktów mało
Po to zarządca pokazał współczynnik, żeby nie pokazać wartości wg których poznalibyśmy globalną wartość ujemnego uchybu. Czyli rozliczenie dla właściciela pokazuje tylko ostatni etap wyliczeń.
Wiemy też (chyba), że wartość niedopłaty wynosząca 285 pln odpowiada matematycznie ilości 23 m3 zimnej wody. A z domiaru pochodzi wartość odpowiadająca 16m3.
Wniosek jest taki, że właściciel zużył więcej niż zaplanowano wg zaliczek, a także że musiał sporo dopłacić do wody wspólnej. Chociaż twierdzę, że w skali półrocznej (??) wartości są do przyjęcia. Przy założeniu że prawidłowo obrany jest współczynnik 1,15.
No i z wyjaśnień wynika, że umiejscowienie tej ubikacji nie ma żadnego znaczenia.
Wiemy też że z porównania dwóch takich rozliczeń wody moglibyśmy się dowiedzieć czy współczynnik został zastosowany konsekwentnie.
Ale na pewno został. Trzeba w to wierzyć.
ijan:ale czy wartości te są do przyjęcia jeżeli w budynku są trzy rodziny po dwie osoby i dwie rodziny nie posiadają łazienek i mają ubikacjenie są do przyjęcia te wyliczanki #blazejh UoWL ; UoGN ;
to jeżeli takie wyliczenie weźmiemy na każdą z tych trzech rodzin to w skali roku będzie około 40 do 50 m3 zimnej wody więcej naliczanej do tych trzech rodzin.
Od 1 do 18 z 18