Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

Powrót do listy ekspert radzi

Kredyt we wspólnocie mieszkaniowej

Nasza wspólnota mieszkaniowa musi pilnie przeprowadzić niezbędne remonty nieruchomości wspólnej, wymienić dach, okna na klatce schodowej, instalacje. Niestety nie mamy pieniędzy na tak dużą inwestycję, zarządca proponuje wzięcie kredytu, czy jako wspólnota mamy taką możliwość, a jeżeli tak to czy wszyscy muszą się zgodzić, bo mój sąsiad nie wyraża zgody, jemu przeciekający dach nie przeszkadza. Dodam, że w budynku położonych jest dwadzieścia lokali.

Odpowiedź:

 

 Zarządca

 

 

 

Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna może zaciągać zobowiązania, co wynika z brzmienia art. 6 ustawy o własności lokali, który stanowi, m.in.  że wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania.

 

 

Choć nie jest to wprost wyrażone w ustawie, to należy przyjąć, że zawarcie umowy o kredyt bankowy przekracza zarząd zwykły nieruchomością, ponieważ wiąże się z zobowiązaniami finansowymi w znacznej wysokości. Ponieważ to tzw. duża wspólnota mieszkaniowa a środki pochodzące z kreydtu mają być przeznaczone na remont nieruchomości wspólnej, to wystarczające będzie podjęcie w tym względzie uchwały większością głosów zgodnie z dyspozcją art. 23 ust. 2 lub 2 a ustawy o własności lokali.  Sąsiad, który się nie zgadza na zaciągnięcie zobowiązania w banku może głosować przeciwko uchwale a ponadto, w razie jej podjęcia – zaskarżyć uchwałę do sądu, o ile uzna, że jest niezgodna z prawem, umową właścicieli, narusza zasady zarządzania lub jego interesy.

 

 

Uchwała winna zawierać w swej treści wyrażenie zgody na zaciągnięcie kredytu, określać jego kwotę  a także upoważnienie zarządu do zawarcia  umowy. Należy również wskazać cel, na jaki środki uzyskane z kredytu mają zostać przeznaczone.

 

 

 

Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest upoważnienie banku do dysponowania rachunkiem bankowym oraz cesja umowy ubezpieczeniowej, ponadto zwykle banki wymagają, aby kredytobiorca posiadał wkład własny w kwocie około 20 procent wartości robót.

 

Warunkiem uzyskania kredytu jest dobra kondycja finansowa wspólnoty mieszkaniowej, nieściągnięte zaległości od właścicieli przekreślają szanse na kredyt, dlatego przed wydaniem decyzji kredytowej bank bada dokumentację finansową, obroty na rachunkach.

 

Ponadto, analizuje też umowę na roboty budowlane, które mają być zrealizowane ze środków uzyskanych z kredytu, zwykle też jego wypłata następuje ratami i jest uzależniona od stopnia zaawansowania prac

Źródło: Zarządca Portal Informacyjny

Zarządca


Powrót do listy ekspert radzi

 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego