Sposób głosowania

closed2524closed2524 Użytkownik
Witam,

Czy są jakieś regulacje prawne (orzeczenia sądowe?), z których jednoznacznie wynika, że głosowanie we wspólnocie mieszkaniowej musi się odbywać poprzez karty do głosowania? Czy nie wystarczy głosowanie przez podniesienie ręki?
Pani sędzia prowadząca moją sprawę (ws. stwierdzenia nieistnienia uchwał wspólnoty) powiedziała, że karty nie są wymagane i nigdy nie spotkała się z tym, by jakaś wspólnota z nich korzystała. Wcisnęło mnie w ławę.

Co do mojej sprawy. Wspólnota liczy 40 mieszkań. Za uchwałami oddano 23 głosy. Wśród głosujących było 5 osób nienależących do wspólnoty, które nie okazały pełnomocnictw (mieszkają, ale nie są właścicielami mieszkań). Oddały też głosy dwie osoby, które nie mają pełnego głosu (współwłasność mieszkania bez wspólnoty majątkowej). W protokole zebrania zapisano, że za uchwałami oddano 23 głosy, więc zostały one podjęte i wchodzą w życie z dniem podjęcia.

Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    piastowskapiastowska Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy są jakieś regulacje prawne (orzeczenia sądowe?), z których jednoznacznie wynika, że głosowanie we wspólnocie mieszkaniowej musi się odbywać poprzez karty do głosowania? Czy nie wystarczy głosowanie przez podniesienie ręki?
    Nie ma przepisów, jak dokładnie muszą odbywać się głosowania uchwał we wspólnocie i z pewnością nie znajdziesz wyroku sądowego, który by nakazywał głosowanie za pomocą kart. W mojej wspólnocie nie są stosowane karty do głosowania (i podobnie jak pani sędzina nie znam takiej wspólnoty). Stosujemy natomiast listy głosowań do każdej uchwały i właściciel lokalu podpisuje się przy wybranej przez siebie opcji.

    Przy organizacji głosowań najważniejszy jest zdrowy rozsądek i głosowanie tylko przez podniesienie reki jest bardzo ryzykowne w razie konieczności weryfikacji prawidłowości przebiegu głosowań. Jedynym śladem przy takim trybie jest podpis komisji liczącej glosy, a taka komisja może się po prostu pomylić (albo nawet celowo wpisać do protokołu nieprawdę). Jak to potem sprawdzić?

    Mnie zastanawia co innego: dlaczego w zebraniu właścicieli w ogóle brały udział osoby, które nie posiadając stosownych pełnomocnictw nie powinny być na zebraniu, a co dopiero brać udział w głosowaniu uchwał. Przecież to niedopuszczalne!!! Na zebraniu właścicieli mogą się znaleźć tylko osoby, których własność lokalu jest potwierdzona w akcie notarialnym (co łatwo sprawdzić przeglądając księgi wieczyste lokali), albo osoby przez właścicieli upoważnione. Jeżeli uchwała została przegłosowana dzięki udziałowi w głosowaniu osób nieupoważnionych, to jest to powód do traktowania uchwały jako niepodjętej.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sędzia ma rację, karty do głosowania nie są wymagane, ale żeby nie było w ogóle żadnego pisemnego śladu oddanego głosu, to jest novum. Pozostaje ci tylko powołać te 23 osoby jako świadków i odpowiednio przemaglować w sądzie. Jak się przedstawia wynik liczony udziałami?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    karty nie są wymagane i nigdy nie spotkała się z tym, by jakaś wspólnota z nich korzystała. Wcisnęło mnie w ławę.
    Dziwne bo ja też nie spotkałem się z kartami.
    Podobno tylko w jednej wspólnocie w Polsce stosowane są karty do głosowania - u powszechnie wszystkim znanego użytkownika tego forum, zapewne zaraz zabierze głos na ten temat.
    Wśród głosujących było 5 osób nienależących do wspólnoty, które nie okazały pełnomocnictw
    Ten fakt jako rażące naruszenie prawa (wręcz "fałszerstwo") powinien być przez sąd potraktowany jako podstawa do uznania uchwał za nieistniejące. To należało bardzo mocno zaakcentować! To tak jakby do sejmu wlazł jakiś cieć i zagłosował za posła.
    Pełnomocnictwa to mało, do głosowania nad uchwałami (czynność przekraczająca zarząd zwykły) wymagane jest pełnomocnictwo rodzajowe a więc musi ono określać rodzaj czynności prawnej (głosowanie za mocodawcę) oraz przedmiot tej czynności (czyli jakiej sprawy dana uchwała dotyczy).
    Oddały też głosy dwie osoby, które nie mają pełnego głosu
    Te dwa głosy powinny zostać unieważnione (uznane że ich nie było).
    Nie wiem na czym stanęło posiedzenie sądu ale sprawa jest oczywista - fakt nieistnienia uchwał łatwo udowodnić i wykazać.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    Nie wiem na czym stanęło posiedzenie sądu ale sprawa jest oczywista - fakt nieistnienia uchwał łatwo udowodnić i wykazać.
    Sąd zakreślił stronom 14-dniowy termin na złożenie nowych wniosków dowodowych. Ale zarząd wspólnoty już wniósł o przesłuchanie wszystkich obecnych na zebraniu. Po co - nie mam pojęcia.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] stanislawl:[/cite]Sąd zakreślił stronom 14-dniowy termin na złożenie nowych wniosków dowodowych. Ale zarząd wspólnoty już wniósł o przesłuchanie wszystkich obecnych na zebraniu. Po co - nie mam pojęcia.
    To chyba oczywiste: obecni na zebraniu mają zeznać jak głosowali, aby wykazać, że uchwała została podjęta. Proponowałem w poprzednim poście abyś ty sam to zrobił, ale skoro zarząd ich powołał, to tym lepiej. Przesłuchaj tych świadków, wykaż, że nie mieli prawa głosować lub, że ich głos jest nieważny.
  • Opcje
    closed2524closed2524 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    karty nie są wymagane i nigdy nie spotkała się z tym, by jakaś wspólnota z nich korzystała. Wcisnęło mnie w ławę.
    Dziwne bo ja też nie spotkałem się z kartami.
    Ja się z nimi spotkałem. Duża wspólnota we Wrocławiu (13-kondygnacyjny budynek, kilkanaście mieszkań na piętrze). Kiedy jest ważna decyzja do podjęcia. w recepcji pobiera się karty do głosowania (w budynku jest całodobowa ochrona), a wypełnione karty wrzuca do skrzynki - również w recepcji.

    Nie chodzi mi stricte o karty. Chodzi o to, by można było określić, kto i jak głosował (żeby zsumować udziały i stwierdzić, czy uchwałę podjęto). W mojej wspólnocie nigdy tego nie robiono - łapki w górę, a potem zarząd pisze na uchwale: głosowało za ... osób, przeciw ... osób, uchwałę podjęto. I podpisy - tylko członków zarządu.

    Uważam, że to niepoważne.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam, że to niepoważne.
    I słusznie. Powinniście to zmienić.
    U mnie jest lista właścicieli z ich udziałem i na górze każdej strony wpisany numer uchwały, data i treść uchwały (czasem skrótem)
    Dwie kolumny za/przeciw i następna z miejscem na podpis
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Karty do głosowania, albo jedna zbiorcza karta to przykładowe sposobu utrwalania na piśmie dla celów dowodowych w jaki sposób oddano głosy.
    Głosowanie nad uchwałą to oświadczenie i może, lecz nie musi przybierać formy pisemnej. Można głosować nawet przez podniesienie rąk i protokół nie jest konieczny ( z wyjątkiem, o którym mowa w art. 18 ust. 2a), tylko, że to zła praktyka, bo pamięć ludzka jest ulotna. A jeżeli osoba, która głosowała już nie pamięta jak oddała swój głos?

    Właśnie dlatego, że brak dokumentacji powstała konieczność powołania świadków, teraz tak naprawdę nie wiadomo co z tego wyniknie, właściciel, który głosował może już nie żyje, albo się wyprowadził i nie jest znane jego miejsce pobytu, nie pamięta, albo celowo wprowadzi w błąd - nie należy w taki sposób prowadzić spraw wspólnoty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2014
    [cite] stanislawl:[/cite]Czy są jakieś regulacje prawne (orzeczenia sądowe?), z których jednoznacznie wynika, że głosowanie we wspólnocie mieszkaniowej musi się odbywać poprzez karty do głosowania?
    Czy nie wystarczy głosowanie przez podniesienie ręki?
    nie ma żadnych regulacji , ale głosowanie to nie tyko wyrażenie woli właściciela, potrzebny jest na to dowód , dowód prawny do sądu.
    Dlatego stosowanie indywidualnych kart do głosowania jest dobrym pomysłem , stosowanym we wspólnotach.

    W mojej WM, też ten sposób głosowania jest stosowany. W sądach nie ma z tego powodu problemu.
    Nie stosujemy zbiorczych list jak u koziorozki , by nie postawiono zarzutu , że przy głosowaniu, którykolwiek właściciel sugerował się głosowaniem poprzedników. choć zdaję sobie sprawę, że takie zbiorcze listy są "przychylne" Zarządowi WM.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    jp1jp1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam wszystkich.
    Czy jest możliwe głosowanie kilku uchwał jedną listą z kilkoma (ilość uchwał) "kratkami" za podpisem do wpisania T/N/W (tak, nie, wstrzymał się) .
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest możliwe...
    We wspólnotach wszystko jest możliwe.
    Skoro właścicielom to odpowiada i godzą się na takie zbiorcze głosowania - to nikt im nie zabroni, na niektóre rzeczy nie ma lekarstwa.
    Swoją drogą - ileż to uchwał podejmuje się we wspólnocie na zebraniu, raz w roku żeby je grupować: 2-5?
    Głosowanie to najważniejszy akt we wspólnocie, najważniejsze prawo każdego właściciela.
    Brakuje tylko jeszcze wprowadzenia dla ułatwienia - nocnego głosowania.:confused:

    Nowy doklejony: 08.08.17 14:58
    Jeżeli chodzi o to (zarządowi? zarządcy?) aby nie było wiadomo: jakie uchwały i kto jak głosował i ile otrzymały głosów, jakie zapadły a jakie nie ... - to jest to doskonała metoda.:bigsmile::confused:
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    głosowanie kilku uchwał jedną listą
    czy taka lista z kilkoma uchwałami zawiera pełną treść uchwał, tzn czy głosujecie tylko nad tytułami uchwał czy ich pełną treścią,
    zastanawiam się czy te wszystkie uchwały mieszczą się na jednej kartce A4 ?
  • Opcje
    jp1jp1 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    Wygląda to tak.
    Wspólnota jest np. 45 mieszkań.
    Do głosowania jest np. 6 uchwał. Każda uchwała jest na osobnej kartce, na dole pod każdą uchwałą są informacje o tym ile udziałów było za, ile przecie i ile wstrzymało się oraz podpisy sekretarza i przewodniczącego zebrania.
    Do tych 6 uchwał jest jedna lista opisana w nagłówku że dotyczy uchwał nr 1. ...., 6 na której są nazwiska właścicieli, miejsce na podpis i kratki w kolumnach ponumerowane od 1 do 6 w które wpisuje się T, N lub W.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    Nigdy czegoś takiego nie spotkałem ale teoretycznie nie jest zabronione takie przeprowadzenie głosowania. Chodzi tu o czynność organizacyjną i techniczną - sposób w jaki zbierano głosy. Jeśli dla głosującego organizacja tej karty do głosowania była czytelna to w porządku. Jeśli głosujący miał prawo się pogubić na co głosuje lub wręcz się pogubił (pomyłki? skreślenia?) - to uchwały są do podważenia najpierw na podst art 25 ustawy, potem 189 kpc.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli odwołanie do załącznika z treścią uchwał na liście do głosowania nie budzi żadnych wątpliwości to taka forma głosowania jest poprawna.
    Mogę sobie wyobrazić, że taka forma może budzić wątpliwości w sytuacjach, gdy zarząd posługuje się uchwałą wobec podmiotów trzecich np bank przy zmianie zarządu lub przy zaciąganiu kredytu. Wtedy zarząd traci czas na wyjasnianie albo podpisać uchwałę, która spełni oczekiwania np. banku.
  • Opcje
    jp1jp1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy spotkaliście się z taką sytuacją, żeby mieszkańcy uchwałą upoważnili zarząd do podpisywania uchwał w ich imieniu np. w danym roku ?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli że pisemnie (w formie uchwały) zrzekli się uprawnienia do podejmowania innych uchwał w przyszłości?
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ... mieszkańcy uchwałą upoważnili zarząd do podpisywania uchwał w ich imieniu
    Wśród wspólnotowych absurdów chyba ten i......m zasługuje na pierwsze miejsce.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    [cite] jp1:[/cite]Czy jest możliwe głosowanie kilku uchwał jedną listą z kilkoma (ilość uchwał) "kratkami" za podpisem do wpisania T/N/W (tak, nie, wstrzymał się) .
    We wspólnocie wszytko jest możliwe .
    ale zastanów się czy takie głosowanie może stanowić dowód w sprawie w sądzie? jak obronić ? ile ono jest wart.

    czy potrzebne są trzy opcje głosowania? Po co opcja "wstrzymał się"? , kiedy we wspólnocie muszą zapadać decyzje jednoznacznie i szybko.
    Głosy na "wstrzymał się" to głosy stracone

    Głosowanie na indywidualnych kartach do głosowania to jest to, bez opcji wstrzymał się- wystarczy ZA i Przeciw.

    [cite] jp1:[/cite]A czy spotkaliście się z taką sytuacją, żeby mieszkańcy uchwałą upoważnili zarząd do podpisywania uchwał w ich imieniu np. w danym roku ?
    wszytko we wspólnocie może się zdarzyć . W 12 lokalowej składającej się z "biznesmenów", taki nr się zdarzył . Nikt nie miał czasu na sprawy WM, więc dali pełnomocnictwa do głosowania i Zarząd sam głosował.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwałą upoważnili zarząd do podpisywania uchwał w ich imieniu
    Taką "uchwałę" mozna jedynie traktować jako pełnomocnictwo tylko tych osób, które złożyły swój podpis.
    Dalej analizując treść takiego oświadczenia należy określić czy jest to pełnomocnictwo ogólne czy rodzajowe, w zależności od treści takie pełnomocnictwo może nie być wystarczające do głosowania nad niektórymi uchwałami.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    Pełnomocnictwo ogólne nie jest stosowane we wspólnotach.

    A kto komu zabroni dać takie pełnomocnictwo rodzajowe :
    [align=center][b]PEŁNOMOCNICTWO[/b]
    
    Ja niżej podpisany ………………………………….……..…… udzielam pełnomocnictwa Pani/Panu 
    
    …………………………………….……, legitymującej się dowodem osobistym o nr: ……………………… do reprezentowania mnie w sprawach przed Wspólnotą Mieszkaniową ................. w...................... przy ul.........................., w szczególności do uczestniczenia w zebraniach Wspólnoty Mieszkaniowej z prawem do głosowania nad uchwałami, również w trybie indywidualnego zbierania głosów, w szczególności, ale nie wyłącznie w przedmiocie przyjmowania sprawozdań finansowych i z działalności, udzielania absolutorium zarządowi i administratorowi, określania wysokości kosztów zarządu nieruchomości wspólnej, kosztów eksploatacji lokali tworzących tę wspólnotę, zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej, określenia wysokości oraz zasad wnoszenia opłat na fundusz remontowy, wyboru składu zarządu.
    Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje upoważnienie do udzielania dalszych pełnomocnictw (substytucji).
    
    Nr PESEL. ..........................................................................
    
    Nr dowodu osobistego. .......................................................
     
    Adres  ul. ............................ nr lok. ............................
    
    ...........................................................................................
    (podpis czytelny właściciela lokalu)[/align]
    
    
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    ...udzielania absolutorium zarządowi i administratorowi,
    No tak w sprawie "Pana Jaśnie Wielmożnego Administratora" właściciele podejmują uchwałę - jakby nie mieli nic innego do roboty.
    Brakuje absolutorium dla sprzątaczki?!

    Tematem ubocznym tego wątku jest zaistniały fakt, iż właściciele w pewnej wspólnocie uchwałą upoważnili hurtem zarząd do wykonywania za nich ustawowego prawa głosu.
    ... mieszkańcy uchwałą upoważnili zarząd do podpisywania uchwał w ich imieniu
    Czyli w pewnym sensie zrzekli się części swoich praw. Wg mnie to głupota, chociażby dlatego że staje się potencjalnym źródłem niebezpieczeństw.
    trader: Taką "uchwałę" mozna jedynie traktować jako pełnomocnictwo tylko tych osób,
    Nie znamy treści tej uchwały więc, wątpię aby znalazły się w niej dalsze szczegóły jak chociażby numery dowodów osobistych czy pesele członków zarządu.
    Gdybanie w tym kierunku i naciąganie "co mieli na myśli" jest bez sensu bo co by nie powiedzieć jest to skrajna nieodpowiedzialność właścicieli, i jest to delikatne określenie tego co zrobili.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    [cite] trader:[/cite]Taką "uchwałę" mozna jedynie traktować jako pełnomocnictwo tylko tych osób, które złożyły swój podpis.
    Taka "uchwała" nie ma racji bytu. Uchwały właścicieli lokali odnoszą się do zarządzania nieruchomością wspólną, więc większość nie może wypowiadać się za wszystkich w sprawie, która nie dotyczy nieruchomości wspólnej.
    Ta "uchwała" nadaje się jedynie do kosza. W ten sposób nie można też udzielić pełnomocnictwa. No, bo jak to się wtedy nazywa poprawnie: uchwała w sprawie pełnomocnictwa czy zbiorowe pełnomocnictwo?
    To miał być raczej gwałt zbiorowy (większości) na prawach mniejszości we wspólnocie mieszkaniowej, szumnie nazwany uchwałą.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kasander: Brakuje absolutorium dla sprzątaczki ?!
    Zdecydowanie powinno być, tu przecież też chodzi o ocenę czystości ! :wink:
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przy czym brak absolutorium dla sprzątaczki nie oznacza wprost rozwiązania z nią umowy. Jest oświadczeniem woli, wyrazem baku akceptacji sposobu w jaki sprząta.
    Takim ostrzeżeniem, żeby lepiej sprzątała.

    Nie wiem za bardzo jaki skutek odniosłoby skuteczne zaskarżenie uchwalonego braku absolutorium wobec sprzątaczki (uchwała negatywna).
    Chyba taki że sąd sygnalizuje pani żeby się nie przejmowała za bardzo.

    Z administratorem analogicznie.

    :tongue:
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No, bo jak to się wtedy nazywa poprawnie: uchwała w sprawie pełnomocnictwa czy zbiorowe pełnomocnictwo?
    może się nazywać jak chce, bo sąd i tak potraktuje to albo jako oświadczenie albo skutecznie udzielone pełnomocnictwo, zależy czy treść jest poprawna.

    Jeśli taka uchwała ma treść jak poniżej (wykorzystane z postu KubyP) to oczywiście nie jest to uchwała a skutecznie udzielone pełnomocnictwo.Np:


    UCHWAŁA WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ 
    
    My niżej podpisani udzielamy pełnomocnictwa Pani/Panu 
    ……………………………………
    ……………………………………
    ……………………………………
    
     do reprezentowania mnie w sprawach przed Wspólnotą Mieszkaniową ................. w...................... przy ul.........................., w szczególności do uczestniczenia w zebraniach Wspólnoty Mieszkaniowej z prawem do głosowania nad uchwałami, również w trybie indywidualnego zbierania głosów, w szczególności, ale nie wyłącznie w przedmiocie przyjmowania sprawozdań finansowych i z działalności, udzielania absolutorium zarządowi i administratorowi, określania wysokości kosztów zarządu nieruchomości wspólnej, kosztów eksploatacji lokali tworzących tę wspólnotę, zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej, określenia wysokości oraz zasad wnoszenia opłat na fundusz remontowy, wyboru składu zarządu. 
    Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje upoważnienie do udzielania dalszych pełnomocnictw (substytucji). 
    
    Imię i nazwisko ………………… Nr PESEL………………… Nr dowodu osobistego……………………… Adres ul………………………  podpis czytelny właściciela lokalu ………………
    Imię i nazwisko ………………… Nr PESEL………………… Nr dowodu osobistego……………………… Adres ul………………………  podpis czytelny właściciela lokalu ………………
    Imię i nazwisko ………………… Nr PESEL………………… Nr dowodu osobistego……………………… Adres ul………………………  podpis czytelny właściciela lokalu ………………
    Imię i nazwisko ………………… Nr PESEL………………… Nr dowodu osobistego……………………… Adres ul………………………  podpis czytelny właściciela lokalu ………………
    Imię i nazwisko ………………… Nr PESEL………………… Nr dowodu osobistego……………………… Adres ul………………………  podpis czytelny właściciela lokalu ………………
    Imię i nazwisko ………………… Nr PESEL………………… Nr dowodu osobistego……………………… Adres ul………………………  podpis czytelny właściciela lokalu ………………
    
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    [align=center]usunięto [Admin][/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    trader: może się nazywać jak chce, bo sąd i tak potraktuje to albo jako oświadczenie albo skutecznie udzielone pełnomocnictwo, zależy czy treść jest poprawna.
    No, może... ale jak to nazwie ostatecznie sam sąd? :cool: Nie wypowiadam się w kwestii jak ją potraktuje, ponieważ na niezależności i chimeryczności sądu się nie znam, niestety. :bigsmile:

    Jedno wiem na pewno, że uchwałą, a więc w formie decyzji reprezentującej ogól właścicieli lokali, większość nie może i nigdy nie powinna usiłować udzielić pełnomocnictwa zarządowi do samodzielnego podpisywania uchwał w imieniu wszystkich właścicieli lokali, ponieważ narusza prawa tych, którzy na takie rozwiązanie się nie zgodzili.
    trader: Jeśli taka uchwała ma treść jak poniżej (wykorzystane z postu KubyP) to oczywiście nie jest to uchwała a skutecznie udzielone pełnomocnictwo.
    No, ale... z tego zupełnie nic nie wynika, jeśli mówimy o udzieleniu zarządowi wspólnoty pełnomocnictwa do samodzielnego podpisywania uchwał w imieniu wszystkich właścicieli lokali. Właśnie o takim wariancie uchwały udzielającej pełnomocnictwo zarządowi tutaj rozmawialiśmy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Haneczka:[/cite]Jedno wiem na pewno, że uchwałą, a więc w formie decyzji reprezentującej ogól właścicieli lokali, większość nie może i nigdy nie powinna usiłować udzielić pełnomocnictwa zarządowi do samodzielnego podpisywania uchwał w imieniu wszystkich właścicieli lokali, ponieważ narusza prawa tych, którzy na takie rozwiązanie się nie zgodzili.
    Hanuś, czy to znaczy, że masz zamiar zmusić, aby każdy właściciel głosował osobiście i jednocześnie zabierasz mu prawo głosowania przez pełnomocnika ?.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trader: Jeśli taka uchwała ma treść jak poniżej (...) to oczywiście nie jest to uchwała a skutecznie udzielone pełnomocnictwo. Np: UCHWAŁA WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ - My niżej podpisani udzielamy pełnomocnictwa Pani/Panu (...)
    Haneczka: Jedno wiem na pewno, że uchwałą, a więc w formie decyzji reprezentującej ogół właścicieli lokali, większość nie może i nigdy nie powinna usiłować udzielić pełnomocnictwa zarządowi do samodzielnego podpisywania uchwał w imieniu wszystkich właścicieli lokali, ponieważ narusza prawa tych, którzy na takie rozwiązanie się nie zgodzili.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    o udzieleniu zarządowi wspólnoty pełnomocnictwa do samodzielnego podpisywania uchwał w imieniu wszystkich właścicieli lokali.
    podpisywanie uchwał w imieniu tych właścicieli, którzy nie wyrazli na to zgody - to nigdy nie będzie możliwe.
    To wiedza podstawowa we wspólnocie, oczywista dla ciebie i dla mnie.
    To może być jedynie pełnomocnictwo, ale czy poprawne to zależy już tylko od jej treści.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    [cite] trader:[/cite]Jeśli taka uchwała ma treść jak poniżej (wykorzystane z postu KubyP) to oczywiście nie jest to uchwała a skutecznie udzielone pełnomocnictwo.Np:
    pełnomocnictwo rodzajowe we wspólnocie do głosowania uchwał nie może mieć formy uchwały.
    [b]UCHWAŁA[/b] WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ 
    
    My niżej podpisani udzielamy pełnomocnictwa Pani/Panu
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak tak, treść jest ważna nie forma.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 22
    Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
    Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.

    Czynności przekraczającej ,a nie przekraczających...
    Jeśli nawet taka uchwała może istnieć w lokalnym obrocie prawnym ( uważam że nie) to musi ona dotyczyć każdej czynności.A to nie ma sensu.
    Myślę że sytuacja jest podobna do zmiany spospbu głosowania z udziałów na jeden na jeden.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] trader:[/cite]Jeśli taka uchwała ma treść jak poniżej (wykorzystane z postu KubyP) to oczywiście nie jest to uchwała a skutecznie udzielone pełnomocnictwo.Np:
    pełnomocnictwo rodzajowe we wspólnocie do głosowania uchwał nie może mieć formy uchwały.
    [b]UCHWAŁA[/b] WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ 
    
    My niżej podpisani udzielamy pełnomocnictwa Pani/Panu
    


    Pełnomocnictwo może być udzielone w drodze uchwały - wtedy jego skutek, jak w przypadku każdej innej uchwały, obejmuje też tych właścicieli, którzy nie głosowali, albo byli przeciwni - jest to pełnomocnictwo udzielone przez ogół właścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: Pełnomocnictwo może być udzielone w drodze uchwały - wtedy jego skutek, jak w przypadku każdej innej uchwały, obejmuje też tych właścicieli, którzy nie głosowali, albo byli przeciwni - jest to pełnomocnictwo udzielone przez ogół właścicieli.
    Świetnie, czy to oznacza, że nieobecni na zebraniu, czy głosujący "przeciw" będą zmuszeni do płacenia rat:

    [align=center]Pełnomocnictwo[/align]

    My niżej podpisani udzielamy pełnomocnictwa Pani/Panu
    ……………………………………
    ……………………………………
    ……………………………………

    do reprezentowania mnie w sprawach przed Wspólnotą Mieszkaniową ................. w...................... przy ul.........................., w szczególności do uczestniczenia w zebraniach Wspólnoty Mieszkaniowej z prawem do głosowania nad uchwałami, również w trybie indywidualnego zbierania głosów, w szczególności, określania w wysokości 1000 zł (jednego tysiąca złotych) miesięcznej raty kredytu (od dnia 1 września 2017 r.), który został przeznaczony na wymianę klamek drzwi wejściowych do budynku WM, na złote. Niniejsze pełnomocnictwo obejmuje upoważnienie do udzielania dalszych pełnomocnictw (substytucji).

    Imię i nazwisko ………………… Nr PESEL………………… Nr dowodu osobistego……………………… Adres ul………………………
    itd.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    To nie jest uchwała, tylko pełnomocnictwo, które udziela grupa osób.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No to inaczej:

    [align=center]UCHWAŁA WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ [/align]
    My niżej podpisani udzielamy pełnomocnictwa Pani/Panu... itd.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2017
    A to już uchwała, o ile niżej podpisani mają większość.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapomniałem jeszcze wyszczególnić: "który został przeznaczony na wymianę mosiężnych klamek drzwi wejściowych do budynku WM, na klamki ze szlachetnego złota ". I to jest wszystko OK , płacą wszyscy równo ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uchwałę można zaskarżyć - mona wystąpić o wstrzymanie jej wykonania, czyli o zabezpieczenie powództwa. Niekiedy jest tez tak, że uchwała nie będzie skuteczna, ponieważ rażąco narusza prawo - np. uchwała w sprawie przeznaczenie samochodu właściciela na potrzeby zarządu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    Nie wiem, czy taka "operacja" (uchwała) WM z zaciąganiem kredytu jest zgodna z prawem. Przecież w myśl ustawy o własności lokali, na opłacenie kosztów zarządu, właściciele uiszczają zaliczki, a nie zaciągają kredyty w Banku !?
    Proponowana uchwała (większość głosów) zmusza właściciela do zaciągnięcia kredytu wspólnie i solidarnie z innymi właścicielami. Jest to niedopuszczalne. Właściciel ma płacić zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej a nie obsługę kredytu.
    Tak samo wspólnota mieszkaniowa, ma za zadanie wspólnie zarządzać nieruchomością wspólną, a nie występować w roli pośrednika pomiędzy właścicielem a bankiem. Upoważnienie zarządu do reprezentowania WM nie jest jednoznaczne z upoważnieniem do zaciągnięcia kredytu (ani innych zobowiązań finansowych).

    Chyba w polskim prawie nie ma możliwości, aby ktokolwiek zawierał umowę finansową w moim imieniu, ze skutkiem niekorzystnym dla mnie bez mojej zgody... :wink:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2017
    [cite] Zarządca:[/cite]
    Pełnomocnictwo może być udzielone w drodze uchwały - wtedy jego skutek, jak w przypadku każdej innej uchwały, obejmuje też tych właścicieli, którzy nie głosowali, albo byli przeciwni - jest to pełnomocnictwo udzielone przez ogół właścicieli.
    A na jakiej podstawie Zarządca tak twierdzi? :confused: Ja mam inne zdanie w tym temacie. A wszystko zależy od tego jakich czynności, czy też spraw, będzie ono dotyczyć. I tu jest ten myk...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2017
    Oczywiście, że nie każde pełnomocnictwo - musi swym zakresem obejmować sprawy, które mogą być przedmiotem uchwały.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli, wszelakie wątpliwości musi rozstrzygnąć sąd ! :confused:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2017
    Dlaczego sąd? Jeżeli sprawa dotyczy nieruchomości wspólnej - można podejmować w tym zakresie uchwały, przy czym większość z nich wymaga udzielenia pełnomocncitwa zarządowi. Wynika to jednoznacznie z treści art. 22 ust. 2 ustawy o własności lokali ("Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej." )

    Ta zasada zresztą obowiązuje również i na gruncie innych ustaw regulujących współwłasność - np. w przypadku łącznej wspólności małżonków - notariusze często popełniają bład, gdy formułując treść "pełnomocncitwa" ograniczają się wyłącznie do kwestii wyrażenia zgody na dokonanie czynności, natomiast pomijają zupełnie samo pełnomocnictwo, czyli upoważnienie do jej dokonania. To moim zdaniem jest pewien problem.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.