Podział strychu

LukaszrudLukaszrud Użytkownik
edytowano listopada 2010 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam wszystkich. Zacznę od tego iż mieszkam w kamienicy czworo lokalowej i niestety nie mamy wspólnoty . Nad moim mieszkaniem jest poddasze około 100 metrów kwadratowych, z czego 1/4 jest moja (każdego metra) jak fizycznie i prawnie podzielić tą powierzchnie bym mógł tam zrobić tzw. kawalerkę i by nikt z moich sąsiadów w przyszłości nie miał do tego prawa? Byłem z tym u notariusza wysłał mnie do architektury a oni do sądu nikt niestety tak naprawdę nie wie jak to konkretnie zrobić. :cry::devil:

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym zaczęła od umowy o podziale z wszystkimi sąsiadami i jako załącznik mapka/plan z wyliczeniem m kw co komu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Należy znieść współwłasność, najlepiej umownie się porozumieć (umowa w formie aktu notarialnego).
    W razie braku zgody należy wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności - jednak pod jednym warunkiem: że właściciele nie zawarli wcześniej umowy wyłączającej możliwość zniesienia współwłasności.
    Bardzo rzadko mają miejsce takie sytuacje, jednak należy to sprawdzić:

    Art. 210 k.c.

    Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.



    Art. 211 k.c.

    Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

    Wzór wniosku o zniesienie współwłasności na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://zarzadca.pl/wzory-pism-sadowych/wnioski/796-wniosek-o-zniesienie-wspolwlasnosci.html

    Czy udziały poszczególnych współwłaścicieli są obciążone (np. hipoteką)? Jeżeli tak, to sąd wieczystoksięgowy może po zniesieniu współwłasności "rozpisać" zadłużenie na wszystkich współwłaścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    LukaszrudLukaszrud Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za podpowiedzi na częściach wspólnych nie ma hipoteki w najbliższych dniach dokładnie pomierzę strych i wyrysuję szkic.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W mojej wspólnocie też cztero-lokalowej jeden z właścicieli wykupił dwa lokale i chce podziału nieruchomości my chcemy wyrazić zgodę o ile wykupi części wspólne między innymi duże poddasze które mogłoby być adaptowane na lokal mieszkalny.
    Czy możemy tego żądać. Mamy kredyt na założenie centralnego ogrzewania który spłacamy z funduszu remonrowego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, można postawić taki warunek, ale należy mieć na uwadze, że podział nieruchomości musi przebiegać pionowo. Innymi słowy: nie jest możliwe wyodrębnienie jednego lokalu aby jeden lokal położonego na dwóch nieruchomościach, które jak rozumiem powstaną po dokonaniu podziału.


    "Wielu najemców ma problem z wykupieniem zajmowanych lokali z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej, najczęściej dotyczy to mieszkań położonych w obrębie dwóch nieruchomości, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste, stan ten w żargonie urzędniczym zwany jest „przenikaniem nieruchomości”, wynika najczęściej z nieprawidłowości przy podziale geodezyjnym. Takie lokale nie mogą zostać sprzedane, ponieważ brak im przymiotu samodzielności."

    Więcej na ten temat w artykule: "Lokal położony na dwóch nieruchomościach nie jest samodzielny"

    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1275-lokal-polozony-na-dwoch-nieruchomosciach-nie-jest-samodzielny
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myślę, że takie przenikanie ma miejsce w naszej wspólnocie bo pomieszczenie w którym jest przyłącze centralnego ogrzewania jest usytuowane na dwóch działkach i chociaż jest dość duże to dostęp do niego ma właściciel sieci ciepłowniczej. Budynek jest położony na dwóch działkach lecz ma wspólną księgę wieczystą, REGON, NIP i konto bankowe. Właściciel dwóch lokali bez naszej zgody zagospodarowuje sobie części wspólne. W gminie nie żądając zgody pozostałych właścicieli powiedziano mu, że podział mu zrobią.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właściciel dwóch lokali bez naszej zgody zagospodarowuje sobie części wspólne.
    W gminie nie żądając zgody pozostałych właścicieli powiedziano mu, że podział mu zrobią
    jak najszybciej donos jako "synglistka" do PINB, że są wykonywane prace bez zgody do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziś dostałam odpowiedź z Urzędu Miasta, że nasze sprzeciwy nie mają znaczenia i podział wspólnoty zostanie przeprowadzony. Właściciel dwóch lokali ma w sumie udział w nieruchomości 48% nic z tego nie rozumie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jakie to ma znczenie. ze maja 48℅?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.