Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, gab, koziorozka, blazejh, azygnerski, wp44, Phantos, t66, Haneczka, Emilia, maggi, ninor, Do-da, abadaba7, tajfun, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1.  
  Co się dzieje z budynkiem, gdy zostanie ocieplony tylko częściowo? Jakie ma to konsekwencje dla temperatury w poszczególnych mieszkaniach / całym budynku?

  Opis sytuacji. Blok z wielkiej płyty: 4 klatki, 4 piętra. Balkony wychodzą na stronę południową, od strony północnej są okna i wejścia do budynku, od wschodu i zachodu - ściany szczytowe. Ocieplono ścianę północną oraz szczytowe, pozostawiając południową bez ocieplenia. Zauważyłem, że mam teraz w domu "front ciepły" od północy i "front chłodny" od południa - co jest zrozumiałe. Jednak wydaje mi się, że od południa jest teraz chłodniej niż było wtedy, gdy cały budynek był nieocieplony. Ale może się mylę?

  W internecie znalazłem taką opinię eksperta nt. podobnej sytuacji: Zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie. Warstwa izolacji musi równomiernie chronić całą bryłę budynku, tak by przyniosło to zamierzony efekt.
  Trochę domyślam się, jaka tu jest intencja - południowa ściana miałaby być wyeksponowana na południową stronę w celu akumulacji ciepła. Jeżeli byłyby to przegrody przezroczyste (duże przeszklenia),to zyski w bilansie rocznym byłby spore. Natomiast przegrody nieprzezroczyste nie mają takich zdolności. W okresie zimy, kiedy panują niskie temperatury, nieocieplona ściana jest narażona na mocne wychłodzenie, co powoduje duże różnice w rozkładzie temperatury ściany (wewn. i zewn.), a w rezultacie duże straty ciepła potrzebnego do ogrzewania oraz drastyczne zmniejszenie poczucie komfortu (zimna ściana wewnętrzna).
  Podsumowując: jednakowa warstwa płyt styropianowych na całej powierzchni ścian zewnętrznych budynku.


  Czy ktoś ma podobne doświadczenia?
Przejdź do dyskusji: Częściowe ocieplenie budynku
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego