Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, gab, koziorozka, blazejh, azygnerski, wp44, Phantos, t66, Haneczka, Emilia, maggi, ninor, Do-da, abadaba7, tajfun, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime24-11-2017 zmieniony [Ważne]
   
  wp44
  Co się dzieje z budynkiem, gdy zostanie ocieplony tylko częściowo?
  Nic się nie dzieje. Budynek stoi tak samo, jak stał przed dociepleniem, a życie toczy się dalej, czyli Wisła płynie do morza, a Ziemia obraca się nadal wokół własnej osi.

  Jakie ma to konsekwencje dla temperatury w poszczególnych mieszkaniach / całym budynku?
  W pewnym sensie żadne. Temperatura zależy przede wszystkim od tego, jak intensywnie grzejesz. Oczywiście, te przegrody, które są docieplone, mają niższy współczynnik przenikania ciepła, a w konsekwencji straty ciepła przez nie są mniejsze, niż przez te niedocieplone. Ponadto tam, gdzie przegrody zewnętrzne są docieplone, jest wyższy komfort, ponieważ ich powierzchnia od strony pomieszczenia ma wyższą temperaturę.

  wydaje mi się, że od południa jest teraz chłodniej niż było wtedy, gdy cały budynek był nieocieplony. Ale może się mylę?
  Może to tylko Twoje wrażenie, a może tak jest w rzeczywistości, jeśli ktoś postanowił w związku z dociepleniem obniżyć parametry pracy instalacji c.o. i jak zwykle w takiej sytuacji nie przewidział, że obniży je równomiernie w całej instalacji, a nie tylko w pomieszczeniach z docieplonymi przegrodami. Musisz się tego dowiedzieć od Twojego zarządcy/zarządu. Można oczywiście obniżyć parametry, ale równolegle należałoby przeregulować instalację tak, żeby po dociepleniu zwiększyć przepływy czynnika grzewczego (a przez to wydajność) w pomieszczeniach bez docieplenia, co w pewnym stopniu skompensowałoby spadek temperatury zasilania. Nie zawsze jednak da się to zrobić, ponieważ instalacja też ma swój limit przepustowości, zatem regulacja ilościowa (przepływ czynnika) często nie jest w stanie zastąpić regulacji jakościowej (temperatury).

  ekspert: południowa ściana miałaby być wyeksponowana na południową stronę w celu akumulacji ciepła. Jeżeli byłyby to przegrody przezroczyste (duże przeszklenia),to zyski w bilansie rocznym byłby spore. Natomiast przegrody nieprzezroczyste nie mają takich zdolności
  Brawo! Więcej takich ekspertów, a na pewno będzie dobrze. : )

  ekspert: W okresie zimy, kiedy panują niskie temperatury, nieocieplona ściana jest narażona na mocne wychłodzenie, co powoduje duże różnice w rozkładzie temperatury ściany (wewn. i zewn.), a w rezultacie duże straty ciepła potrzebnego do ogrzewania oraz drastyczne zmniejszenie poczucie komfortu (zimna ściana wewnętrzna).
  Brawo, brawo! Zaprawdę, więcej takich ekspertów. Panie ekspert, rozumiem z Pana wywodu, że skoro mamy drastyczne zmniejszenie poczucia komfortu, to znaczy, że przed dociepleniem ten komfort był drastycznie wyższy, a różnice w rozkładzie temperatury ściany były małe, skoro po dociepleniu niektórych przegród w tych niedocieplonych są teraz duże, więc w rezultacie teraz straty są duże, bo przedtem były małe. Brawo, brawo.

  I co Ty na to, I-co-ty-na-to?
Przejdź do dyskusji: Częściowe ocieplenie budynku
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego