Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorph
  • CommentTime22-12-2017
   
  Raczej brak wiedzy. Albo to że jedno Twoje zdanie zburzyło cały mój research jakiego dokonywałem przez ostatnie 2 miesiące. Przepraszam jeszcze raz. Może opiszę dokładniej o co chodzi, być może jest więcej błędów, w których tkwię.

  Jesteśmy wspólnotą liczącą 38 lokali. Mamy zarząd i administratora. Mamy też regulamin rozliczania mediów, o którym już wspomniałem. Blok z wielkiej płyty z mieszkaniami po 60m2 większość, ale są też takie po 30m2. Mamy 4 nieopomiarowane grzejniki na klatkach + 4 w suszarniach + w każdej łazience po 2 rury, które też sporo grzeją, wszystko grzeje pełną parą przez całą zimę. Koszty zakupu ciepła dzielimy na podstawie wskazań podzielników. W regulaminie jest zapis jak te koszty wyliczać, z tym że jest jeden zapis oryginalny tj.:
  - 20% kosztów dzielimy po równo na 38 lokali
  - 40% kosztów odpowiednio do metrażu
  - 40% wg wskazań podzielników
  ale zapis ten jest skreślony długopisem i obok napisane są następujące wartości, na podstawie których wyliczane są koszty dla poszczególnych lokali
  - 20% kosztów dzielimy po równo na 38 lokali
  - 80% wg wskazań podzielników
  Na to skreślenie nie ma uchwały, a od zarządu słyszałem 4 różne wersje na jego temat. Ostatnia jaką utrzymują, to że tak ten regulamin został uchwalony. Przez taki sposób podziału kosztów mamy w bloku gigantyczne różnice w wysokościach rachunków. Są osoby które mieszkają w środku i mogą sobie pozwolić na zakręcanie kaloryferów korzystając w ten sposób z ciepła od sąsiadów, które przenika przez ściany i stropy i płacą 217zł z kosztów wspólnych + 16 zł ROCZNIE wg wskazań podzielników. W tym Panowie z zarządu, jeden zapłacił za zeszły rok 29zł wg wskazań podzielników, a drugi 130zł. Ale są też osoby, które mieszkają w mieszkaniach szczytowych i dogrzewają wewnętrznych, a nie mogą sobie pozwolić na przykręcenie kaloryferów i płacą 217zł kosztów wspólnych + 2700zł wg wskazań podzielników. 16 vs. 2700 to jeśli dobrze liczę różnice sięgające 1700%. Próbowałem wszystko wyjaśnić i dojść do jakiegokolwiek porozumienia w tej sprawie lecz Panowie nie mają na to zupełnie ochoty.
  Wyczytałem, że jeśli w budynku na kaloryferach nie są zainstalowane głowice termostatyczne z minimalną nastawą +16st.C to system rozliczeń nie może się opierać o wskazania podzielników i należy w tym przypadku rozliczyć całe koszty na podstawie metrażu. Taką właśnie reklamację złożyłem.
  Panowie w szybkim tempie przygotowali 2 uchwały i zebrali pod nimi podpisy.
  Uchwała nr 1 - w której wszyscy mieszkańcy zgodzili się na montaż głowic termostatycznych +16st.C
  Uchwała nr 2 - której celem była zmiana sposobu obliczenia kosztów na EC za ubiegły sezon z podzielnikowej na metrażową. Wszyscy mieszkańcy byli przeciw mimo, że 10 lokali by na tym skorzystało i zaoszczędziło od 100 do 2000zł.
  Pisząc o tych uchwałach głownie mam na celu pokazanie w jaki sposób działa nasz zarząd. Jeden z członków zarządu mi nawet kiedyś przyznał, że wie jak podejść mieszkańców żeby zagłosowali tak jak on chce.
  Dodam jeszcze, że od momentu zbierania podpisów minął prawie miesiąc, a zarząd do tej pory nie poinformował członków wspólnoty o tym że ustawa została podjęta.

  Jest też jeszcze jedna kwestia, która mnie ciekawy, a nie dotyczy ogrzewania. Sprawozdanie finansowe z roku 2013 wykazywało stratę 10 tys. zł, a rok 2014 otwarto ze stratą 15 tys. zł. Jeden z członków wspólnoty dopatrzył się tego w roku 2016 i poinformował o tym całą wspólnotę. Oczywiście pieniądze od razu się znalazły, a w sprawozdaniu za rok 2016 zostały uwzględnione z dopiskiem “nadwyżka z poprzedniego roku uwzględniająca kwotę 5 tys. zł błędnie nie ujętą w sprawozdaniu za 2014”. Czy to normalne, a ja już jestem przewrażliwiony czy coś tu jest nie tak?

  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i dziękuję za poświęcony czas.
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego