Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, koziorozka, azygnerski, blazejh, wp44, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1.  
  wp44
  12mknh: Zastanawiam się jak przyjąć stały koszt GJ chłodu tak by jak najrzetelniej rozliczyć najemców.
  Nie ma stałego kosztu GJ chłodu. Już to wcześniej obszernie wyjaśniłem. Możesz na przykład koszt energii elektrycznej zużytej przez agregat dzielić na najemców z m2 powierzchni podnajmowanej. Najlepiej jednak w takiej sytuacji jest wymagać od najemców, żeby na granicy lokalu mieli zamontowane liczniki chłodu i wtedy masz najrzetelniej rozliczone koszty. Jakoś nikt nie ma oporów, żeby żądać sublicznika energii elektrycznej, więc czemu z indywidualnym licznikiem ciepła miałby być problem?

  Agregat posiada swój osobny licznik energii elektrycznej najemcy są również opomiarowani
  W jakim sensie są opomiarowani? Chodzi Ci o pomiar energii elektrycznej, czy pomiar ciepła? Jeśli to drugie, to chyba nie ma najmniejszego problemu z rozliczeniem. Robisz dokładnie tak, jak z ciepłomierzami lokalowymi i po sprawie.

  przy +30C w Lipcu czy + 15C w październiku
  Jak sobie przeczytasz dokładnie DTR Twojego agregatu (nie kartę katalogową, albo jakieś tam dane techniczne, tylko szczegółową dokumentację techniczno-ruchową) i porównasz współczynniki EER dla +15 i +30 st. C przy tych samych parametrach wody lodowej, to z łatwością zauważysz, że zużycie energii jest x2.

  mam wspołczynnik E.E.R. (EN 14511:2013) = 3,3
  No tak, więc moc elektryczna doprowadzona do urządzenia generuje moc chłodniczą 3,3 kW. Czyli, odwracając parametr, zużywasz ok. 0,3 kW energii elektrycznej na 1 kW mocy chłodniczej.

  Pozdrawiam.

  Nowy doklejony: 27.01.18 07:20
  Trzeba dodać jedną rzecz: cały czas milcząco zakładamy, że każdy najemca ma jednakowe obciążenie cieplne w W/m2 i każdy najemca utrzymuje taką samą temperaturę. Niestety. Otóż system klimatyzacyjny różni się tym od systemu grzewczego, że w zimie przy ogrzewaniu jest tak samo zimno z każdej strony budynku, natomiast w lecie przy chłodzeniu istnieją bardzo duże dysproporcje pomiędzy ekspozycją północną, a południowo-zachodnią, jak również obciążenie cieplne diametralnie zmienia się w ciągu dnia. Szczególnie wtedy, kiedy mamy przeszklenia. W procesie chłodzenia w tak zwanym budownictwie powszechnym (b. mieszkalne, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej) głównym wrogiem, z którym się walczy, są zyski ciepła od promieniowania słonecznego, zwłaszcza przez przegrody przeźroczyste (okna, przeszklenia, witryny, naświetla, świetliki dachowe, okna połaciowe itp. itd.). Reszta zysków, to tylko dodatek. No, może jeszcze w budynkach biurowych istotną rolę odgrywają zyski ciepła wewnętrzne pochodzące od urządzeń elektrycznych: komputery, monitory, drukarki, kopiarki i może jeszcze trochę oświetlenia.

  Następna sprawa: z dwóch podobnych najemców ten, który przy temperaturze zewnętrznej +30 st. C i wilg. wzgl. 50 % utrzymuje w lokalu temp. 26 st. C, będzie generował dwa razy mniej ciepła, niż ten, który utrzymuje temperaturę 22 st. C.

  Na jakiej podstawie chciałbyś ich rozliczać po równo? Tak już było i to było bardzo niedobre.
Przejdź do dyskusji: Wyliczenie kosztu 1 GJ chłodu
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego